• Čtvrtek, 23. květen 2019
  • Svátek má Rukojmí Vladimír

Notre-Dame stále hořela a prokurátor už měl jasno, že nejde o žhářství ani terorismus. Hm?
Počet návštěv: 730

Notre-Dame stále hořela a prokurátor už měl jasno, že nejde o žhářství ani terorismus. Hm?

Tomáš Vyoral Článek od Tomáš Vyoral

V souvislosti s požárem jedné z nejvýznamnějších staveb evropské křesťanské civilizace mi na mysl vyvstalo několik připomínek, otázek... Nejbizarnější byla rychlost s jakou francouzský prokurátor vyloučil žhářství či terorismus.  

1. Ještě ani nedohořelo a Frantíci už vyloučili žhářství a šetří to jako nehodu?

2. Ani jedna jediná věta z úst prezidenta Macrona nebo jiných francouzských politiků o potrestání viníků? Byť by šlo o nehodu nebo čin z nedbalosti, tak někdo zodpovědnost nese – např. firma, která prováděla rekonstrukci (ostatně jak je nám to prakticky už od začátku naznačováno).

3. Symbolika – Velikonoce; nejdůležitější křesťanské svátky; významná evropská křesťanská stavba; další odkaz na konec „starých“ pořádků (Evropy, jak ji známe).

4. Ve 21. století (v rámci stohů všemožných bezpečnostních nařízení) u takhle hodnotného historického monumentu firma dodavatel nezabezpečí řádná protipožární opatření? A objednatel si to nezkontroluje

5. Před měsícem v Paříži hořel kostel svatého Sulpicia (ve Francii - a nejen tam - se nejedná o zdaleka první žhářství nebo poškození kostela či jiného církevního objektu za poslední léta); nějaká souvislost?; kdo jsou nejčastěji pachatelé?

6. Přišlo vhod? Žluté vesty?

Jen postřehy, my nesmíme ani naznačovat...

Tomáš Vyoral
Divadelník, písničkář, básničkář, sportovec, čitatel, pisatel, cestovatel, degustovatel, PRista, nevěřící Tomáš, který tuší, že pravda se neleskne a netřpytí...

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
SMĚJÍCÍ SE BESTIE 2

SMĚJÍCÍ SE BESTIE 2

17.04.2019 20:15

Naznačovat nesmíme. ale uvedené poznámky nám nikdo zakázat nemůže.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

17.04.2019 19:00

Prohlášení prokurátora je nutno brát s rezervou.Přesto bych zatím žádné konspirativní teorie nezveřejňoval.Nakonec je Francie už zemí více muslimskou než křesťanskou.Pravdu se nikdo nedoví stejně,jako v případě útoku na WCT v New Yorku.


 

17.04.2019 18:31

V případě "nezničitrlné" katedrály Notre Dame nelze napsat pravdu. (Katedrála přežila francouzské krále, Napoleona, revoluci, první i druhou světovou válku a všechny pařížské nepokoje, (a co jich bylo!). Otázkou je, zda-li ten, kdo spustil plamennou intifádu bude označen jako viník. Je až neuvěřitelné, že budova nebyla funkčně zabezpečena požárními čidly, kamerovým systémem a detektory pohybu. (Moderní čidla zaznamenají i přehřívání zásuvek při použití vadných spotřebičů). Jsem přesvědčen o tom, že tato čidla v době vypuknutí požáru by za normálních okolností byla funkční a spustila alarm. (Taková čidla máme i na hotelovém pokoji, kde po zapálení cigarety spustí okamžitý poplach. Hlásiče alarmu nemá primárně pod kontrolou firma vykonávající práce na místě. V případě alarmu je okamžitě spuštěn zvukový poplach, většinou siréna. Okamžitě potom zasahují bezpečáci, v tomto případě hasiči. Systém se nazývá EPS - elektronická požární signalizace. Pro zabezpečnení objektu se používá tzv. EZS - elektronická zabezpečovací signalizace. Touto odborností se dnes zabývám, je mou pracovní náplní. Na pultu přede mnou jsou všechna zabezpečovací zařízení. V případě narušení objektu se ozvou hlásiče. Zvuk je silný a vyvolá okamžitou reakci operátora. Na hlásiči se objeví údaj s jasně označeným čidlem, sektorem, kde je závada. (Na hlásiči je stručný popisek).Takové vybavení podniku je dnes povinné, už kvůli pojišťovně. Přístroje především reagují na dotek, pohyb, kouř a změnu teploty v zasaženém úseku. To, jak se povede vyšetřování a jeho výsledky mohu dnes hodnotit jako profesionál. V případě nesrovnalostí budu o všem informovat zvídavé čtenáře. Vím přesně jak tyto přístroje fungují a co je v případě poplachu nezbytné, aby byl okamžitě prošetřen a bylo tak zabráněno škodám. Aby nebyl spuštěn automatický poplach, musí být poškozený hlásič. Ten může vysílat světelný signál, ale není slyšet siréna. Je třeba zjistit kdo byl u obsluhy centrálního pultu, že nereagoval na zvukové vyhlášení požární ochrany. Tam je příčina celého tohoto neštěstí. Je to zanedbání, nenahlášení včasného zásahu. Katedrála jistě měla oba (výše popsané) zabezpečovací systémy. Nevím, jak to bylo s čidly oken. Ty reagují na způsobený tlak i na rozbití okna např. kamenem. V této oblasti nemohu reagovat na zvěsti typu "jedna paní povídala". Zajímá mě především, proč požární signalizace, její čidlo, selhala. Kdo to má na svědomí. Bude tedy sledovat technikálie. Až bude něco upřesňujícího, konkrétní stopa, ozvu se. ......Mějte se hezky. ...PS: Napsal Jiří Přibyl.


 
„S proruskými maniaky nechci mít nic společného,“ rozzuřil se Václav Bartuška a z mého rozhovoru pro Rukojmi.cz nebylo nic. Přes mé ujišťování, že by šlo o férové interwiev „padni komu padni“ a objasnění slov „proruský“ a „protiruský“

„S proruskými maniaky nechci mít nic společného,“ rozzuřil se Václav Bartuška a z mého rozhovoru pro Rukojmi.cz nebylo nic. Přes mé ujišťování, že by šlo o férové interwiev „padni komu padni“ a objasnění slov „proruský“ a „protiruský“

Měl jsem ten ztřeštěný plán, už když jsem vyrazil na Pražské jaro na koncert skvělé české harfenistky Kateřiny Englichové, s níž je ženatý Václav Bartuška, velvyslanec České republiky pro energetickou bezpečnost. A ten byl, resp. měl být mým novinářským sólokaprem. Tušil jsem jeho přítomnost, pak jsem navíc seděl náhodně hned za ním a o přestávce jsem ho drze oslovil se svojí utajenou strategií; připadal jsem si jako směšný konspirátor.

ZAPOMENUTÁ STUDÁNKA

ZAPOMENUTÁ STUDÁNKA

Vracel se domů z první letošní čekané na divoké holuby. Vstával brzy, bylo kolem čtvrté hodiny, ale vzduch byl stále teplý; žádné ranní čerstvo, žádný svěží závan, jen teplé ovívání opocených tváří. Cítil, jak se mu pot řine podpaždím a stéká bohatým pramínkem k opasku. Těšil se na osvěžení v oderském meandru, přidal do kroku, protože ještě musel projít loukami, kde bylo téměř nedýchatelně.

Poslední domácí zprávy