• Pondělí, 24. únor 2020
  • Svátek má Rukojmí Matěj

Zaručená mzda: past na zaměstnance i brzda ekonomiky
Počet návštěv: 1242

Zaručená mzda: past na zaměstnance i brzda ekonomiky

Ladislav  Jakl Článek od Ladislav Jakl

Co je to mzda? Je to cena práce. Jakákoli cena na trhu vzniká vztahem nabídky a poptávky a je výsledkem dobrovolného a vzájemně výhodného kontraktu kupujícího a prodávajícího.  

Socialisté už víc než 150 let šíří mýtus, že v tomto kontraktu je jedna strana (zaměstnavatel) zvýhodněna, a proto je nevýhodu zaměstnance nutno kompenzovat státní mocí, popřípadě nátlakovým cenovým kartelem na trhu práce (odbory). S tím zvýhodněním to tak ale není. Zrovna naše horká aktuální současnost názorně ukazuje, jak si užívají převahu právě potenciální zaměstnanci, protože poptávka po jejich „zboží“ nyní značně převyšuje nabídku, zvláště v některých profesích.

Ti, kdo nepochopili princip mzdy coby ceny, opakovaně přicházejí s termíny, jako je „spravedlivá“ mzda, „důstojná“ mzda nebo „zaručená“ mzda. A tak jsme tyto dny svědky kampaně jakési „platformy pro důstojnou mzdu“, jejíž „výzkumníci“ prý dospěli k závěru, že důstojná mzda by měla činit nějakých třicet tisíc měsíčně. To nám společně tvrdí aktivisté z neziskovek, odborů a některých vládních institucí. A opět se začíná ohřívat i téma minimální mzdy.

Sotva začala platit rekordně zvýšená minimální mzda (o 1150 korun z 12 200 na 13 350), už protlačují odbory a horlivá zástupkyně levicových extremistů ve vládě Maláčová další skokové zvýšení, a to na 15 tisíc korun, tedy o celých 1650.

Prosazení valorizace minimální mzdy do zákoníku práce prozatím neprošlo, ale i tyto skoky jsou samy o sobě ničivé, a to nejen v důsledcích pro jednotlivé firmy, ale i pro celou ekonomiku a nakonec - avšak nejcitelněji - právě pro ty, kvůli kterým se prý sama minimální mzda zavedla a stále se zvyšuje: pro nejnižší příjmové skupiny. Pro zaměstnavatele totiž bude čím dál složitější lidi s nízkou kvalifikací vůbec přijmout a platit. Je to stejné, jako kdybyste nějaké firmě (údajně v jejím zájmu) přikázali, že musí zdražit své výrobky, a pak byste se divili, že o její zdražené produkty nebude zájem a firma zkrachuje. U minimální mzdy nutíte zaměstnance (především jejich sociálně nejzranitelnější část), aby zvýšili cenu své práce, čímž se stávají na trhu práce hůře uplatnitelní.

Minimální mzda se v našem právním řádu objevila roku 1991 novelou zákoníku práce, který zmocnil vládu vydávat výši minimální mzdy nařízením (historicky první částka byla 2000 Kč měsíčně). Obdobná úprava se zachovala i po přijetí nového zákoníku práce v roce 2006 a trvá až dodnes. O její existenci i o občasném nerozumném skokovém navýšení je veřejnost celkem běžně informována. Daleko méně je ale informována o institutu „zaručené mzdy,“ která se od minimální mzdy odvíjí. Lichý je tedy argument zastánců skokového navyšování minimální mzdy, že se týká jen malého počtu zaměstnanců. Zapomínají totiž do svých statistik započítat i ty, kdo pobírají zaručenou mzdu.

Předchůdcem zaručené mzdy byly tzv. minimální mzdové tarify, které se zavedly zákonem o mzdě ze začátku roku 1992, přesněji jeho prováděcím předpisem (nařízením vlády – prvním bylo 43/1992 Sb.). Přitom nejnižší tarifní stupeň odpovídal minimální mzdě. Tarifních stupňů bylo tehdy celkem 12. Nyní platný zákoník práce, zákon 262/2006 Sb., zrušil i zákon o mzdě s jeho institutem minimálních mzdových tarifů a zavedl namísto toho pojem „nejnižších úrovní zaručené mzdy“, k jejichž určení zase zmocnil vládu. Toho si ale veřejnost už skoro nevšimla.

První prováděcí nařízení vlády č. 567/2006 Sb. s účinnosti od 1. ledna 2007 rozčlenilo práci do osmi skupin podle čistě byrokraticky posouzené složitosti, namáhavosti a odpovědnosti a ke každé přiřadilo zaručenou úroveň mzdy. Nejnižší úroveň splývá s minimální mzdou, nejvyšší je v zásadě dvojnásobkem minimální mzdy. Do minimální ani do zaručené mzdy se nepočítají přesčasy a další příplatky (třeba za práci v neděli). Aktuálně platným nařízením vlády je od letošního ledna stanovena minimální měsíční mzda na 13350 Kč. A nejvyšší, osmá úroveň zaručené mzdy tedy 26 700 Kč. Po navýšení minimální mzdy na 15 tisíc by osmá úroveň zaručené mzdy činila už třicet tisíc. A všech sedm stupňů nad minimální mzdou už zahrnuje daleko více zaměstnanců, než nám odboráři přiznávají. Ničí se tím pružnost pracovního trhu, ekonomika se stává zranitelnější v případě recese (která je možná za dveřmi) a mladí a nezkušení uchazeči o zaměstnání jsou vytlačování z trhu práce.

Základem svobody i prosperity je smluvní svoboda. Institut zaručené mzdy činí z velké skupiny lidí svého druhu státní zaměstnance, které si podnikový sektor jakoby jen od státu půjčuje za státem nařízených pravidel. Minimální i zaručenou mzdu je nutno zrušit. Jsou asociální.

 

Ladislav Jakl
Ředitel Centra společenských studií Institutu Václava Klause, novinář, rockový muzikant a pivovarnický expert.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

20.04.2019 08:24

Dvousečnost. ...Pokud vyhovíme zaměstnavatelům, kteří samozřejmě ušetří náklady na co možná nejnižší mzdě, poškodíme tím podnikatele, kteří nabízejí na trhu různé produkty. (Čím menší mzda, tím menší možnost koupit si od podnikatelů jejich výrobky). Nové výrobky pak nejdou na odbyt v oblastech, kde je plat na hranici životního minima. A tak je třeba výrobky exportovat. Pokud se výrobky úspěšně uchytí na exportním trhu, zaměstnanci, kteří je vyrábí jsou v roli "otroků". Zisk za produkty plyne odjinud a jinam. Zaměstnanci se tedy nepodílejí na prosperitě podniku. Jsou jenom výrobními prostředky ke zvýšení zisku. To, co se na nich ušetří, mizí jako dividendy do zahraničí k vlastníkům firem. Stovky miliard utíkají do zahraničí rok co rok. Pracujícím se sice povinně navýší platy, ale inflace základních životních potřeb je taková, že za víc peněz si kupujeme stále méně základního zboží. Mnozí to řeší tak, že žijí na dluh. Statisíce lidí žijí kvůli tomu v problémech, v exekuci. Nejnižší mzda pokryje sotva náklady na bydlení a cestu do práce. ... Z života důchodců vím, že ti, kdo po celý život (přes 40 let) makali, mají až 15.000.-Kč. důchodu. Tedy nadprůměr. Pokud ovdoví a bydlí v nájemním bytě zaplatí si veškeré výlohy ze svého a sotva vyjdou. Kdo se prací příliš nepřetrhl má důchod kolem 9.000.-Kč. Protože by v nájemním bytě nezaplatil nájem s poplatky, je mu určena státní podpora. Ta je ve výši až několika tisíc korun měsíčně. Takže máme dvě skupiny důchodců, jednu tvořenou dříči, co si zaplatí veškeré poplatky ze svého a tu druhou, kdy je důchodce dotován ze státního. Obě skupiny pak mají de facto stejně. Ten, kdo se nepřetrhl tak díky subvenci má stejnou životní úroveň jako ten, kdo celý život dřel. To jsou mi paradoxy! ......Mějte se hezky. ...PS: Napsal Jiří Přibyl.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

19.04.2019 20:11

Panu Jaklovi je třeba připomenout jednání zaměstnavatelů po převratu,kdy tito nechtěli pořádně zaplatit zaměstnance,aby oni sami měli víc.Bylo mnoho případů,kdy nemohl zvýšit mzdy,protože potřeboval postavit dům pro svého syna a koupit mu drahé auto.Poté nemohl,protože měl ještě dceru a musel jí dát to samé.Zaměstnavatelé se spoléhali na vysokou nezaměstnanost ve státě a jejich odpověď byla vždy stejná.Když se ti to nelíbí,tak odejdi.Za branou čeká padesát jiných.Dovoz Ukrajinců ma stejný důvod,aby se nemuselo lidem moc platit.Jenže nynější boom se chýlí ke konci a co pak budete s těmi Ukrajinci tady dělat?Oni zpátky do toho srabu,co si vydobili,nepůjdou a desetitisíce jich bude natahovat ruce na dávky.Rovněž rozdíly v platech a mzdách manuálně pracujících a takzvaných manažerů jsou příliš vysoké.Jeden příklad.Podnikatelka řekla,že přeci nebude platit za jednoduchou manuální práci a manažer musí mít hodně,protože svou výrobu potřebuje prodat.Co ovšem co bude prodávat,když nic nebude vyrobeno už táž podnikatelka neřekla.Jinak si myslím,že stát by neměl do takových věcí zasahovat,ale stanovit pravidla a trvat na jejich dodržování.


 
Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

V devadesátých letech jsem byl v Kyjevě pečený vařený. Dělal jsem rozhovor s náčelníkem kyjevské milice, který se mě na závěr interwievu a pózování do objektivu zeptal: Nu što, maladěc, kakaja u vas prabléma? V domnění, že jsem asi někde vytřískal hospodu a chci rozhovorem s ním průšvih zamést pod koberec.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Opravdu se setkali v kasinu. Všude plno světel, zelené stoly trochu připomínaly obyčejné hospodské kulečníky, ale rozhodně ne ty noblesní krupiérky, které u nich postávaly, ani ty hromady barevných žetonů na okrajích stolů, kolem nichž posedávali a postávali většinou muži, ale i několik málo žen.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Sál se starým, značně už zchátralým pódiem, se pozvolna plnil. Dětí přibývalo,  s nimi i křik a výskot. Dvě učitelky, obě už postarší a značně nervózní, okřikují neposedné caparty a ukazují na  řady židlí, kam si kdo má sednout. Kdosi zatáhne závěsy na velkých oknech a značně se setmí.

Poslední domácí zprávy