• Úterý, 26. květen 2020
  • Svátek má Rukojmí Filip

Oslavy zabalené do vlajky pruhů a hvězd
Počet návštěv: 1747

Oslavy zabalené do vlajky pruhů a hvězd

Přemysl  Votava Článek od Přemysl Votava

Kdysi stál na náměstí v Rokycanech pomník Rudoarmějce. Místní mu říkali „Divíšek“. Mladí si u něj dávali rande, tak jako Pražáci, pod koněm na Václaváku. Ten rokycanský Divíšek se stal po dlouhá léta černým svědomím města, víme, že on Rokycany neosvobodil.

Letos na jaře je to již 74let, co americká armáda vstoupila 6. května do Plzně. Dnešním politikům to pěkně zkomplikovali. Plzeňáci na US tanky totiž nepočkali a osvobodili se sami. Tak to nyní mnozí politici dohánějí! Pamětníci plzeňských událost i historici v tom tápají a novináři pracují dle zadání…

Přidám trochu historie. Povstalci již 5. května ovládli Plzeň, obsadili po krátkých bojích rozhlas, radnici, ustavili Revoluční národní výbor. Na kostele sv. Bartoloměje vlála československá vlajka a vedle ní vlajky americká, sovětská, britská. Vše spělo ke svobodě. Silnice na západ od Plzně byly plné prchající německé armády. Německá vojska místo boje s povstalci hledala cestu do amerického zajetí, hnal je strach před Rudou armádou.

A tak se stalo, že to následující ráno 6. května místo pouličních bojů americké hochy čekaly v Plzni oslavy. Plzeňáci připravení v ulicích uvítali Američany květinami, chlebem a solí i plzeňským pivem. Hudby hrály, plzeňská děvčata byla v jednom kole, děti dostávali od vojáků čokolády, žvýkačky, děvčata silonky… Středem pozornosti dětí i dospělých, byli jim neznámí černí Američané. Všichni se usmívali, radovali se z konce války…

Dnes je snaha vše přebarvovat, místo do rudé vlajky, balíme oslavy do vlajky pruhů a hvězd. Podíl US Army na osvobození Plzně, ale i Československa, či Evropy, roste každým dnem. Začaly narůstat zásluhy generála Pattona, velitele 3. americké armády, na osvobození Plzně a západních Čech. Vždy v květnu slyšíme, že generál měl našlápnuto i na Prahu, nebýt rychlé Rudé armády, snad by dobyl i Berlín. Připomínám, že když Američané vstoupili 21.4. na naše území, sovětská vojska bojovala již před Brnem, které osvobodila 26.4. Když povstala Plzeň, Američané byli teprve v Klatovech. Tak to dohánějí mnozí až dnes.

Povstání Plzně také vedlo k tomu, že byla osvobozena od okupantů všechna města v kraji. Vedle Plzně to byly např. Rokycany, Zbiroh, Kralovice, Plasy, Blovice, Přeštíce, Dobřany, Klatovy, Sušice, Kdyně, Domažlice, Nepomuk… Američané byli všude vítáni, jako vzácní hosté květinami, chlebem a solí.

Je třeba zdůraznit, že každá oběť za naši svobodu musí mít své důstojné místo v naší paměti. Važme si proto hrdinství jak těch 144 000 padlých sovětských vojáků, tak i 33.000 rumunských, či několika stovek polských vojáků,…. ti všichni padli v Československu za naši svobodu. Máme na paměti i odkaz několika tisíc padlých československých vojáků, kteří přes Duklu, Slovensko, Ostravu, došli až do Prahy.

V naší paměti má své místo i 116 padlých Američanů při osvobozování západních Čech. V bojích o Plzeň padl jeden americký voják…. Ještě nutno dodat, že jen při osvobození Prahy padlo kolem 500 sovětských vojáků, další tisíce na bojové cestě přes Krušné hory.

Při oslavách osvobození Plzně US Army nezapomeňte na toho rokycanského Divíška.

Přemysl Votava

 

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

27.04.2019 19:33

Nynější vládci jsou ještě horší,než byli komouši.Ti jenom mlčeli o bojích americké armády v Evropě.Na druhou stranu vytvořili druhou frontu až v době,kdy došli k názoru,že "ruské hordy"zaplaví celou Evropu.Jen pro zajímavost.Proti britsko-americkým jednotkám bojovalo deset německých divizí,na východní frontě dvě stě(potvrzeno i z německých pramenů).Proto jsou nynější šmejdi pro mne horší,než komunisté.Nakonec plzeňské úřady povolují sněmy sudeťáků přímo v Plzni.


 
Proč  když Hašek (lední hokej), může, já (lehká atletika) nemůžu?

Proč když Hašek (lední hokej), může, já (lehká atletika) nemůžu?

Ještě před měsícem nebo snad ještě před týdnem, by mě to ani nenapadlo, ale když jsem se z médií dověděl, že Dominik Hašek z titulu své úspěšné hokejové kariéry zvažuje možnost kandidovat na úřad v zemi vůbec nejvyšší (čili prezidentský), a to tedy proto, že útočníkům soupeře, kteří se ocitli v blízkosti jeho branky šlo v důsledku jeho humpoláckého agresivního brankářského stylu prakticky o život, bácla mě ta myšlenka přímo mezi oči.

Poslední domácí zprávy

QUO VADIS, ODS?

QUO VADIS, ODS?

Institut Aleny Vitáskové z. s. (IAV) podal podnět na pozastavení, případně rozpuštění činnosti Občanské demokratické strany...