• Sobota, 20. červenec 2019
  • Svátek má Rukojmí Ilja

Principál Hrušínský v roli analytika-zpravodaje PKL.
Počet návštěv: 794

Principál Hrušínský v roli analytika-zpravodaje PKL.

Jiří Baťa Článek od Jiří Baťa

     Principál Jan Hrušínský se zřejmě z divadelnictví přeorientoval na zpravodaje PKL (Pražské Kavárenská Listy), nebo také na recenzenta výkonu prezidentské funkce. Chtělo by se říct, že je s podivem, jaký má přehled o činnosti a aktivitách prezidenta Zemana, co víc, jak vše umí k obrazu svému, vyhodnotit. Znamená to, že je svými chlebodárci za dobrou práci také štědře odměňován. Pravda je, že mu v tom vzorně sekundují jak předseda TOP09 Pospíšil, bývalý velvyslanec  v USA a Rusku Petr Kolář nebo pornoanalytik z think-tanku Evropské hodnoty Jakub Janda. Ale tito, případně další zemanobijci, jsou na samostatnou kapitolu, proto věnujme pozornost slovutnému Janu Hrušínskému.

      Není bez zajímavosti, že pan Hrušínský v poslední době upustil od různých hrubých, až urážlivých invektiv k osobě prezidenta Zemana. Názory, stejně jako hodnocení  v případě prezidentovy poslední návštěvy Číny, přeformuloval do podoby posměšné satiry, ve které se snaží dehonestovat význam jeho cesty a výsledky jeho jednání. Vzhledem k Hrušínského známému postoji za každou cenu sepsout vše, co prezident Zeman kde řekl nebo učinil, nelze očekávat, že by se v souvislosti s prezidentovou návštěvou Číny také vyjádřil jinak, než že zase vše obrátí proti němu. Zde:

     „Miloš Zeman zajistil Číně obří české investice. Původně snad mělo jít o čínské investice v Česku, ale ukázalo se, že (údajně) vinou špatně placeného překladatele (už z delegace zmizel) došlo k drobnému nedorozumění. Aby Zeman chybu napravil, sám šel příkladem, za pouhých pět dní v Číně utratil 9 milionů korun. Šlo hlavně o investici do luxusních hotelových služeb, tabákového průmyslu a čínského lihovarnictví. Kancléř Mynář slíbil v provincii Šan-tung vybudovat rozsáhlou síť rybníků, penzionů a sjezdovek zrychlenou stavební metodou – tzv. bezdokladovou hedvábnou cestou. V zimě se na rybnících má hrát hokej, což potvrdil přítomný Jágr. Prezident si poté zatančil    se sborem čínských děvčat, za což sklidil potlesk. Děvčátka pozval do Lán a    na Čapí hnízdo. Přínos pro ČR je opět mimořádný,“ okomentoval Zemanovu cestu do Číny principál, tč. analytik a zpravodaj Hrušínský.

     Není bez zajímavosti porovnat Hrušínského satirický citát s názorem, který zazněl z Německa, kde jsou si vědomi toho, že čínské investice sice nejsou všechno, ale podle německého ministra hospodářství Petera Altmaiera  je důležité s Čínou udržovat styky, jen se nesmí také zapomínat na ochranu lidských práv, ochranu životního prostředí a na mezinárodní standardy v oblasti sociálních norem. Není pochyb, že ani prezident  Miloš Zeman nebere tyto skutečnosti na lehkou váhu a že nejde čínským aktivitám vstříc za každou cenu, jak si pan Hrušínský myslí, ale jak je u něj zvykem, umí se také věcně, otevřeně a bez okolků, je-li to třeba, i kriticky vyjádřit (viz Vídeň). Pan Hrušínský v tomto případě udělal účet bez toho, že by čekal na hostinského. Je to pochopitelně snadnější, když se může k některým dílčím výsledkům jen tak, nezávazně a posměšně vyjadřovat.

     Není však od věci se pana principála, zpravodajce a analytika Hrušínského zeptat, jaké má představy o tom, co  by asi v takovém případě jednal  pan prof. Drahoš, pokud  by on byl prezidentem. Odpověď by byla asi taková:

    „Předně, pan „prezident“  Drahoš by do Číny by vůbec nejel, protože by to nebylo v zájmu USA. Pokud by se přece jenom stalo a pan Drahoš coby prezident by do Číny jet musel, pak by podle představ pana Hrušínského prezident Drahoš, na rozdíl od pana prezidenta Zemana, spal někde v turistické ubytovně, aby neutrácel za luxusní hotelové služby, zcela jistě by, jakožto nekuřák, významně dal košem čínskému tabákovému průmyslu a také by s nebývalou radostí nechal  zbankrotovat čínské lihovarnictví, neboť místo desítek litrů alkoholu, které do sebe lije prezident Zeman, by výhradně pil  jen světově proslulou českou minerální vodu Mattoniho kyselku z vodovodního potrubí francouzské firmy Vodárny a kanalizací Veolia.  

     O budování sítě rybníků, penzionů a sjezdovek  by se asi nejednalo, ale jistě by se uplatnily jiné aktivity. Drahošovu návštěvu Číny by vedle jeho manželky jako jeho hlavní poradkyně, jako doprovod tvořili představitelé české demokracie a lidských práv  z řad  představitelů pražské kavárny a také několik významných celebrit, coby obhájců západní demokracie (třeba Hrušínský, generál Pavel, pan Kovář, Janda, Navrátil, Štěpánová, Hrzánová, Hřebejk, Svěrák a řada dalších) a také zástupci ČSChK ( tedy Českého svazu chovatelů králíků), kteří by v provincii Šan-tung dojednali vybudování ohromné králičí farmy a fabriku na zpracování králičích kožek.

     V neposlední řadě v oblasti sportu by si pan Drahoš vzal sebou i biatlonistku Koukalovou, která by dohodla vybudování velkého biatlonovéhp střediska pro výchovu čínských biatlonistů ve sportovním areálu Mui Xuj. S kým by si pan „prezident“ Drahoš v Číně rád zaskotačil není známo, na druhé straně lze s téměř s jistotou  předpokládat, že místo pozvání čínských děvčátek by si do Lán pozval děvčata z Pussy Riot. Výsledek, resp. přínos návštěvy Číny virtuálním panem prezidentem Drahošem by byl, vlastně nebyl žádný. Taky k čemu by asi byla prezidentu Drahošovi Čína, když mu stačí USA, NATO, EU a loajalita s představiteli Ukrajiny, že?

Jiří  B a ť a , 28. dubna 2019

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

29.04.2019 19:22

Hrušínský Jan utratil daleko víc milionů,než Zeman v Číně.a nic za ně neodvedl.Kromě plácání držkou,jak je u komediantů zvykem.


 
Čtení na prázdniny: Podivné setkání

Čtení na prázdniny: Podivné setkání

Na louce u lesa si hrály děti. Některé si hrály na honěnou, jiné si prohlížely pestrobarevné květy a další se vzrušeně o čemsi dohadovaly u malého mraveniště.

Pojďte sem,děti, posaďte se a já vám budu vyprávět pohádku,“ svolal je k sobě učitel.

 
SMŮLA NA PATÁCH

SMŮLA NA PATÁCH

Web Česká justice přinesl dne 17. července 2019 zprávu o „spícím soudci“ u Městského soudu v Praze. Za postoj ke zmíněné nepřístojnosti jsem 17. července 2019 zkritizoval paní ministryni Marii Benešovou v článku Nesnesitelná lehkost vládnutí II.

 

(Ne)milý Jane Hrušínský,

(Ne)milý Jane Hrušínský,

sice jste nás občany láskyplně oslovil slovy „Milí voliči Miloše a Andreje, milí odpůrci eura. Milí největší odpůrci eura v Evropě!“, ale ve mně se v ten moment vybavil jistý vlastizrádný představitel KDU-ČSL, který na sjezdu bavorského Landsmančaftu oslovil přítomné německé delegáty slovy: „Milí krajané“! Je to náhoda, nebo záměr, pane Hrušínský? Proto také to „(ne)milý“ v oslovení. Ostatně, pro mne (a nejen pro mne mě) nebudete nikdy milý, i kdybyste se o to snažil sebevíc, což je vám jistě zcela lhostejné, protože Vy máte svůj okruh „přátel“, které milujete a oni milují Vás. Tak si to užijte! Ale k věci.

Poslední domácí zprávy

SMŮLA NA PATÁCH

SMŮLA NA PATÁCH

Web Česká justice přinesl dne 17. července 2019 zprávu o „spícím soudci“ u Městského soudu v Praze. Za postoj ke zmíněné nepřístojnosti...