• Sobota, 19. říjen 2019
  • Svátek má Rukojmí Michaela

Principál Hrušínský v roli analytika-zpravodaje PKL.
Počet návštěv: 907

Principál Hrušínský v roli analytika-zpravodaje PKL.

Jiří Baťa Článek od Jiří Baťa

     Principál Jan Hrušínský se zřejmě z divadelnictví přeorientoval na zpravodaje PKL (Pražské Kavárenská Listy), nebo také na recenzenta výkonu prezidentské funkce. Chtělo by se říct, že je s podivem, jaký má přehled o činnosti a aktivitách prezidenta Zemana, co víc, jak vše umí k obrazu svému, vyhodnotit. Znamená to, že je svými chlebodárci za dobrou práci také štědře odměňován. Pravda je, že mu v tom vzorně sekundují jak předseda TOP09 Pospíšil, bývalý velvyslanec  v USA a Rusku Petr Kolář nebo pornoanalytik z think-tanku Evropské hodnoty Jakub Janda. Ale tito, případně další zemanobijci, jsou na samostatnou kapitolu, proto věnujme pozornost slovutnému Janu Hrušínskému.

      Není bez zajímavosti, že pan Hrušínský v poslední době upustil od různých hrubých, až urážlivých invektiv k osobě prezidenta Zemana. Názory, stejně jako hodnocení  v případě prezidentovy poslední návštěvy Číny, přeformuloval do podoby posměšné satiry, ve které se snaží dehonestovat význam jeho cesty a výsledky jeho jednání. Vzhledem k Hrušínského známému postoji za každou cenu sepsout vše, co prezident Zeman kde řekl nebo učinil, nelze očekávat, že by se v souvislosti s prezidentovou návštěvou Číny také vyjádřil jinak, než že zase vše obrátí proti němu. Zde:

     „Miloš Zeman zajistil Číně obří české investice. Původně snad mělo jít o čínské investice v Česku, ale ukázalo se, že (údajně) vinou špatně placeného překladatele (už z delegace zmizel) došlo k drobnému nedorozumění. Aby Zeman chybu napravil, sám šel příkladem, za pouhých pět dní v Číně utratil 9 milionů korun. Šlo hlavně o investici do luxusních hotelových služeb, tabákového průmyslu a čínského lihovarnictví. Kancléř Mynář slíbil v provincii Šan-tung vybudovat rozsáhlou síť rybníků, penzionů a sjezdovek zrychlenou stavební metodou – tzv. bezdokladovou hedvábnou cestou. V zimě se na rybnících má hrát hokej, což potvrdil přítomný Jágr. Prezident si poté zatančil    se sborem čínských děvčat, za což sklidil potlesk. Děvčátka pozval do Lán a    na Čapí hnízdo. Přínos pro ČR je opět mimořádný,“ okomentoval Zemanovu cestu do Číny principál, tč. analytik a zpravodaj Hrušínský.

     Není bez zajímavosti porovnat Hrušínského satirický citát s názorem, který zazněl z Německa, kde jsou si vědomi toho, že čínské investice sice nejsou všechno, ale podle německého ministra hospodářství Petera Altmaiera  je důležité s Čínou udržovat styky, jen se nesmí také zapomínat na ochranu lidských práv, ochranu životního prostředí a na mezinárodní standardy v oblasti sociálních norem. Není pochyb, že ani prezident  Miloš Zeman nebere tyto skutečnosti na lehkou váhu a že nejde čínským aktivitám vstříc za každou cenu, jak si pan Hrušínský myslí, ale jak je u něj zvykem, umí se také věcně, otevřeně a bez okolků, je-li to třeba, i kriticky vyjádřit (viz Vídeň). Pan Hrušínský v tomto případě udělal účet bez toho, že by čekal na hostinského. Je to pochopitelně snadnější, když se může k některým dílčím výsledkům jen tak, nezávazně a posměšně vyjadřovat.

     Není však od věci se pana principála, zpravodajce a analytika Hrušínského zeptat, jaké má představy o tom, co  by asi v takovém případě jednal  pan prof. Drahoš, pokud  by on byl prezidentem. Odpověď by byla asi taková:

    „Předně, pan „prezident“  Drahoš by do Číny by vůbec nejel, protože by to nebylo v zájmu USA. Pokud by se přece jenom stalo a pan Drahoš coby prezident by do Číny jet musel, pak by podle představ pana Hrušínského prezident Drahoš, na rozdíl od pana prezidenta Zemana, spal někde v turistické ubytovně, aby neutrácel za luxusní hotelové služby, zcela jistě by, jakožto nekuřák, významně dal košem čínskému tabákovému průmyslu a také by s nebývalou radostí nechal  zbankrotovat čínské lihovarnictví, neboť místo desítek litrů alkoholu, které do sebe lije prezident Zeman, by výhradně pil  jen světově proslulou českou minerální vodu Mattoniho kyselku z vodovodního potrubí francouzské firmy Vodárny a kanalizací Veolia.  

     O budování sítě rybníků, penzionů a sjezdovek  by se asi nejednalo, ale jistě by se uplatnily jiné aktivity. Drahošovu návštěvu Číny by vedle jeho manželky jako jeho hlavní poradkyně, jako doprovod tvořili představitelé české demokracie a lidských práv  z řad  představitelů pražské kavárny a také několik významných celebrit, coby obhájců západní demokracie (třeba Hrušínský, generál Pavel, pan Kovář, Janda, Navrátil, Štěpánová, Hrzánová, Hřebejk, Svěrák a řada dalších) a také zástupci ČSChK ( tedy Českého svazu chovatelů králíků), kteří by v provincii Šan-tung dojednali vybudování ohromné králičí farmy a fabriku na zpracování králičích kožek.

     V neposlední řadě v oblasti sportu by si pan Drahoš vzal sebou i biatlonistku Koukalovou, která by dohodla vybudování velkého biatlonovéhp střediska pro výchovu čínských biatlonistů ve sportovním areálu Mui Xuj. S kým by si pan „prezident“ Drahoš v Číně rád zaskotačil není známo, na druhé straně lze s téměř s jistotou  předpokládat, že místo pozvání čínských děvčátek by si do Lán pozval děvčata z Pussy Riot. Výsledek, resp. přínos návštěvy Číny virtuálním panem prezidentem Drahošem by byl, vlastně nebyl žádný. Taky k čemu by asi byla prezidentu Drahošovi Čína, když mu stačí USA, NATO, EU a loajalita s představiteli Ukrajiny, že?

Jiří  B a ť a , 28. dubna 2019

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

29.04.2019 19:22

Hrušínský Jan utratil daleko víc milionů,než Zeman v Číně.a nic za ně neodvedl.Kromě plácání držkou,jak je u komediantů zvykem.


 
Kdoví, jak by dnes vzpomínaly na Dubčeka, který zemřel 7. 11. 1992, Kubišová a Janžurová, nebo již zesnulá antikomunistka Čáslavská, přestože to byl první tajemník ÚV KSČ, resp. právem nejmocnější komunista Československa?

Kdoví, jak by dnes vzpomínaly na Dubčeka, který zemřel 7. 11. 1992, Kubišová a Janžurová, nebo již zesnulá antikomunistka Čáslavská, přestože to byl první tajemník ÚV KSČ, resp. právem nejmocnější komunista Československa?

Automobilová nehoda 1. září 1992 na dálnici u Humpolce ukončila 7. listopadu 1992 politickou i životní cestu Alexandera Dubčeka. Řidič luxusního BMW dostal v dešti na problematickém úseku 88. kilometru smyk, nezvládl řízení a proletěl svodidly.

Halík obdržel kříž za zásluhy o česko-německé smíření, Herman na sjezdu landsmašaftu oslovil německy potomky henleinovců: “Milí přátelé“; jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet..

Halík obdržel kříž za zásluhy o česko-německé smíření, Herman na sjezdu landsmašaftu oslovil německy potomky henleinovců: “Milí přátelé“; jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet..

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier udělil českému katolickému knězi a teologovi Tomáši Halíkovi státní vyznamenání - Kříž za zásluhy 1. třídy Záslužného řádu Spolkové republiky Německo. Halík kříž obdržel za zásluhy o česko-německé smíření a angažovanost za spravedlivou občanskou společnost i dialog mezi národy a náboženstvími.

Prvenství Rusů: Gagarin - první člověk obletěl Zemi- Leonov první ve volném prostoru; Ruští vědci se též potopili na dno jezera Bajkal s více než 1700 druhů rostlin a živočichů; hloubkou 1 637 metrů vytvořili sladkovodní světový rekord…

Prvenství Rusů: Gagarin - první člověk obletěl Zemi- Leonov první ve volném prostoru; Ruští vědci se též potopili na dno jezera Bajkal s více než 1700 druhů rostlin a živočichů; hloubkou 1 637 metrů vytvořili sladkovodní světový rekord…

Ve věku 85 let zemřel 11, října 2019 bývalý sovětský kosmonaut Alexej Leonov, který 18. března 1965 jako první člověk vystoupil do otevřeného kosmu. Informovala o tom ruská média s odvoláním na páteční oznámení Leonovovy spolupracovnice Natalije Filimonovové.

Po 9 letech Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku vynesl rozsudek; norská sociální služba Barnevernet porušila práva matky a dítěte Bude to precedent v kauze Evy Michalákové, které  tak byly odebráni její dva syny v roce 2011?

Po 9 letech Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku vynesl rozsudek; norská sociální služba Barnevernet porušila práva matky a dítěte Bude to precedent v kauze Evy Michalákové, které tak byly odebráni její dva syny v roce 2011?

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku konečně vynesl v říjnu 2019 rozsudek, podle nějž norská sociální služba Barnevernet porušila práva matky a dítěte, když jí ho odebrala a proti její vůli dala k adopci. Znamená to pro Norsko nějaké změny, nebo se přístup Barnevernetu měnit nebude?

Poslední domácí zprávy