• Sobota, 20. červenec 2019
  • Svátek má Rukojmí Ilja

„Velká cena Brna“ nemá asi pro vládu zrovna „velkou cenu“!
Počet návštěv: 523

„Velká cena Brna“ nemá asi pro vládu zrovna „velkou cenu“!

Jiří Baťa Článek od Jiří Baťa

 Je opravdu nejen nepochopitelné, ale také ostudné, jak se poslední roky stále řeší tolik diskutovaný příspěvek, resp. dotace státu na konání Velké ceny Brna, alias Grand Prix Brno. Nejde přitom o žádné miliardy, ale jen o několik desítek milionů, které by umožnily stabilizovat konání tohoto vysoce prestižního, ale také  všestranně vysoce efektivního podniku.  

      Je-li řeč o výši dotace, o kterou vedení GP Brno vládu žádalo, tak vláda pro letošní GP Brno velkoryse uvolnila (přidělila) místo požadovaných 65 milionů jen milionů 39! Rozdíl tedy činí 26 milionů korun! Je to moc nebo málo? Vzhledem k tomu, že celkový efekt z konání Velké ceny Brna se odhaduje kolem 200  milionů zisku, pak při zvážení všech odvodů a daní na tom stát může jen  vydělat. Leč, uvažuje takto i vláda? Nepochybně ne, protože by se nemohlo stát, aby vláda neměla směšnou částku 26 milionů na to, aby lidé, zajišťující konání VC Brna mohli v klidu a odpovědně závody připravovat a nebyli ve stresu a obavách, zda budou znovu řešit několik nedostačujících desítek milionů na příští ročníky? 

    Těch 26 milionů, které vláda „ušetřila“, nebo spíše „uskrblila“ je ve srovnání s tím, kolik stovek milionů, ne-li miliard dotací jde stovkám neziskových organizací, naprosto marginální záležitost. Tím víc, že jejich efektivita je v mnoha případech tristní, lze -li u efektivitě vůbec mluvit. Význam činnosti neziskovek  je naprosto zanedbatelná  ve srovnání s podnikem, jakým je GP Brna, která co do rozsahu je největší sportovní událostí a podnikem v ČR,  má nesmírný mezinárodní přesah a společenský význam pro celou Českou republiku. Jde jak o sportovní, tak také o společenskou prestiž. Česká republika je jediným postkomunistickým státem, který motoristický podnik takového světového významu pořádá. A ve srovnáním s výší státního rozpočtu je  částka cca 65 milionů lapidárně řečeno, pouhá kapka v moři, tedy naprosto zanedbatelná, ale na druhé straně je tím ohrožen podnik, který např. jen co se návštěvnosti týká, nemá v ČR obdoby.

    Je tu ovšem ještě jiná věc. Zatímco organizátoři a pořadatelé Velké ceny Brna, alias GP Brno se potýkají s nedostatkem financí pro uskutečnění této významné, dlouho očekávané akce a „žadoní“ vládu o dotaci, potom vláda, prostřednictvím svého tolik problematického ministerstva školství, mládeže, tělovýchovy nakonec „milostivě“ přizná částku 39 milionů korun, která zdaleka nezajistí, či popravdě řečeno neumožní pořádání GP Brno 2019. Paradoxem těmto skutečnostem je, že např. zkorumpovaná FAČR (Fotbalová asociace ČR), která disponuje miliardami, získaných z fotbalových soutěží, sponzorských darů a v neposlední řadě i korupcí, ještě dostává od MŠMT miliardové dotace bez větších problémů. Navzdory tomu, že český fotbal ve světovém měřítku nemá zrovna valnou úroveň. Tady zřejmě platí, že kdo (přes lobby) umí, tak má peníze, kdo nelobuje, o peníze žadoní. Vládo, je to normální?

Jiří  B a ť a, 2. května 2019

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
SMĚJÍCÍ SE BESTIE 2

SMĚJÍCÍ SE BESTIE 2

05.05.2019 20:29

Je to doopravdy ostuda, že nejsou peníze na zajišťovací poplatek na GP Brno. Jak se objevilo někde v diskusi - být ten okruh u Prahy, tak bude peněz vždy dost. Také to, že by Praha ráda přetáhla tuto akci k sobě. Jen někomu nějak nedochází, že když GP odeberou ČR, těžko se sem někam vrátí. Ty peníze by se měly najít, už kvůli tradici okruhu a jeho oblíbenosti u jezdců !


 
Petr Majevský

Petr Majevský

05.05.2019 20:02

Pane Baťo,asi se mnou nebudete souhlasit,ale já jsem proti tomu,aby stát podporoval sport jako celek.Státní dotace mají jít pouze na děti a mládež.Grand Prix Brno je soukromá akce,kterou stát nepořádá.Peníze jsou potřeba na "důležitější" dotace neziskovkám a politickým partajím.Kvůli tomu chybí i ve zdravotnictví a školství.Sport,obzvláště tyto soukromé akce,je až kdesi vzadu.Bohužel i GP Brno.Pro politické neziskovky se peníze najít "musí" a tak na ostatní nezbývá.Donuťte ty posrance a sviňátory,ať zastaví financování nepotřebných neziskovek a nepotřebných politických partají.Pak budou peníze i na akce,podobné GP Brno.


 
Jan Petr

Jan Petr

05.05.2019 19:36

--*Najděte nahé ženy ve vašem městě zde : kutt.it/nahe


 
Čtení na prázdniny: Podivné setkání

Čtení na prázdniny: Podivné setkání

Na louce u lesa si hrály děti. Některé si hrály na honěnou, jiné si prohlížely pestrobarevné květy a další se vzrušeně o čemsi dohadovaly u malého mraveniště.

Pojďte sem,děti, posaďte se a já vám budu vyprávět pohádku,“ svolal je k sobě učitel.

 
SMŮLA NA PATÁCH

SMŮLA NA PATÁCH

Web Česká justice přinesl dne 17. července 2019 zprávu o „spícím soudci“ u Městského soudu v Praze. Za postoj ke zmíněné nepřístojnosti jsem 17. července 2019 zkritizoval paní ministryni Marii Benešovou v článku Nesnesitelná lehkost vládnutí II.

 

(Ne)milý Jane Hrušínský,

(Ne)milý Jane Hrušínský,

sice jste nás občany láskyplně oslovil slovy „Milí voliči Miloše a Andreje, milí odpůrci eura. Milí největší odpůrci eura v Evropě!“, ale ve mně se v ten moment vybavil jistý vlastizrádný představitel KDU-ČSL, který na sjezdu bavorského Landsmančaftu oslovil přítomné německé delegáty slovy: „Milí krajané“! Je to náhoda, nebo záměr, pane Hrušínský? Proto také to „(ne)milý“ v oslovení. Ostatně, pro mne (a nejen pro mne mě) nebudete nikdy milý, i kdybyste se o to snažil sebevíc, což je vám jistě zcela lhostejné, protože Vy máte svůj okruh „přátel“, které milujete a oni milují Vás. Tak si to užijte! Ale k věci.

Poslední domácí zprávy

SMŮLA NA PATÁCH

SMŮLA NA PATÁCH

Web Česká justice přinesl dne 17. července 2019 zprávu o „spícím soudci“ u Městského soudu v Praze. Za postoj ke zmíněné nepřístojnosti...