• Úterý, 29. září 2020
  • Svátek má Rukojmí Michal

V České republice si nikdo nemůže být jistý svým majetkem
Počet návštěv: 1646

V České republice si nikdo nemůže být jistý svým majetkem

Jaromír Petřík Článek od Jaromír Petřík

Představitelé naší současné demokracie se neustále ohánějí tím, jak komunisté bez náhrady znárodňovali a zabavovali majetky. Je však tato situace nyní lepší? Vážení čtenáři, posuďte sami.  

Po roce 1989 došlo k restitucím a navracení majetku znárodněného komunisty, přičemž platila hranice 25.února 1948 a za naprosto neprolomitelné platily Benešovy dekrety. Po roce 1989 opravdu nastoupila justice se smyslem pro spravedlnost a majetkové záležitosti řešila objektivně. Postupně však přicházela nová generace soudců, která se začala vracet k tomu, za co byli odsuzovaní komunisté, tedy rozhodování podle politických a jiných zájmů.

Dá se říct, že právo jako takové totálně splakalo při církevních restitucích: https://jaromirpetrik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=665837 (jsou tam uvedené konkrétní údaje).

Dále nedávný precedens v záležitosti neobsloužení ruských občanů z politických důvodů, kdy do očí bijící bezpráví stvrdili ústavní soudci Vojtěch Šimíček a Kateřina Šimáčková. Tuto záležitost výborně popsali Roman Roun: https://roun.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=711512 a Petr Čejka: https://petrcejka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=711793
Jenže případů bezpráví u nás přibývá, stačí případ bratrů Černockých, kteří díky současné justici přišli o majetek bez jakékoliv náhrady: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/investovali-10-milionu-chteli-podnikat-ted-o-vse-prijdou-a-bez-nahrady-71125?dop-ab-variant=9&seq-no=1&source=hp

Majetkem si v naší republice nyní nemůže být jistý žádný náš občan. Stačí stovky případů, kdy se o majetek soudí církve i přes mnohonásobně nadhodnocené církevní restituce, ale hlavně nikdo neví, jaký je původ pozemku, na kterém stojí jeho nemovitost. https://zpravy.aktualne.cz/domaci/cirkve-se-s-mesty-a-soukromniky-stale-soudi-o-stovky-nemovit/r~b33cc1180b0611e7a3fa002590604f2e/

Nyní soudu stačí prohlášení dědiců, že jejich předek nekolaboroval s nacisty dobrovolně a soud přiřkne majetek potomkům těchto kolaborantů. A občana, který tento majetek nabyl v dobré víře, vyhodí na ulici.
Podle vývoje současného "právního" systému, můžeme očekávat, že se vrátíme nejen před rok 1948, ale i před rok 1918, kdy se bude "zkoumat" původ pozemků a je možné, že z řady našich občanů se stanou bezdomovci.

Další problém je, že i Evropské soudy soudí často podle politického zadání : https://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/amerika/haag-bude-resit-stiznost-na-madura-je-podezrely-ze-zlocinu-proti-lidskosti_438888.html?showTab=diskutovane (zajímavé, že na ukrajinský režim opírající svoji moc o banderovce, který navíc rozpoutal občanskou válku s tisíci mrtvými nikdo žalobu nepodal) a na nátlak USA https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/usa-mezinarodni-trestni-soud-icc-valecne-zlociny-afghanistan-valka-stihani_1903151627_lac , dá se předpokládat, že postižení občané se práva nedovolají nikde, tak jako se nedovolali bratři Černočtí.

Takže, nevím, co současná "demokracie" chce vyčítat komunistům, když uvedené případy prokazují, že jsme se v případě justice před rok 1989 již vrátili.

Jaromír Petřík
Žiji celý svůj život v pěkném Moravském městě Boskovice. Více než 30 let se aktivně zajímám o politiku, i když jsem jsem nikdy nebyl v žádné politické straně. Politika, politický zeměpis a historie je mým koníčkem společně s filatelií. Píši odborné i populární články o filatelii, jsem častým diskutujícím na Novinkách Seznamu. Co se filatelie týká, jsem specialistou na poštovní historii Afghánistánu.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

06.05.2019 19:21

Současná demokracie je horší,než byli komouši.Ti ukradli(dá se to tak nazvat) majetky,ale nechali je v českých rukou.Nynější demokracie krade stejně,ale majetek dává cizincům.Ve světle těchto podvodů vychází ta tzv. krádež komoušů za půjčku bez úroků.


 
Minář nastavil zrcadlo. A pěkně drsné

Minář nastavil zrcadlo. A pěkně drsné

Zcela nesporně byl Mikuláš Minář bezesporu možná největším politickým manipulátorem, které Česko zažilo posledních desetiletích. Připomínal středověkého krysaře s píšťalkou, za kterým se vinou desetitisíce fascinovaných souputníků spojovaných vidinou odstranění prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše z politického života, aby nakonec skončili na rozdíl od tragických výsledků starověké báje pádem na zem, kdy obraz jasného vítězství náhle vymizel. A oni zůstali neschopní a zoufalí zase sami.

Máme skutečnou demokracii, tj. vládu lidu, nebo profláknutých starostů, doktorů (všeho druhu), inženýrů, bankéřů, ředitelů?

Máme skutečnou demokracii, tj. vládu lidu, nebo profláknutých starostů, doktorů (všeho druhu), inženýrů, bankéřů, ředitelů?

Je pár dnů před volbami do krajských zastupitelstev a Senátu PČR a do našich poštovních schránek, ale i na bilboardech (a jiných veřejných zařízeních, např. zadní sklech autobusů) se nám představují (často šklebí anebo se nám smějí) kandidáti politických stran a hnutí. Člověk se nestačí divit, jak ubohými slogany a hesly jsou jejich podbízející se tváře doprovázeny.

Poslední domácí zprávy

Rozděl a panuj

Rozděl a panuj

Blíží se volby a s tím spojena agresivita některých politických uskupení, která hrají nikoliv o „své“, ale o „naše“ peníze. Jen pro...