• Pondělí, 22. červenec 2019
  • Svátek má Rukojmí Magdaléna

Dejte do toho více strouhanky
Počet návštěv: 593

Dejte do toho více strouhanky

Přemysl  Votava Článek od Přemysl Votava

My Češi máme mlsné jazýčky. Ty naše jazýčky uspokojovaly za časů První republiky takové slavné firmy jako byl Jan Paukert, vynálezce „obloženého chlebíčku“. Ten zachutnal a proto do tohoto slavného lahůdkářství na Národní třídě chodil jak herec Vlasta Burian, i T.G. Masaryk. Vyhlášený byl též uzenář Maceška na pražských Vinohradech nebo Vaňha na Václavském náměstí.

Chodilo se i k Lippertovi na pražské Příkopy, nebo do lahůdkářství Zoufalý na Jungmannově náměstí. Nebyly to jen tyto firmy, v každém, i v tom nejmenším městě, bylo poctivé lahůdkářství, uzenářství, pekařství. České potravinářské firmy se staly světoznámými svou kvalitou potravin a svou značkou dobývaly svět. Bylo tomu, jak za mocnářství, tak i za první republiky, ale bylo tomu i v době předlistopadové, tedy za socialismu. Za socialismu zmizely sice vývěsní štíty se jmény zakladatelů, ale přesto tradice značek zůstala. Kvalita „Pražské šunky“, trvanlivých salámů, párků, ale i těch obyčejných venkovských špekáčků, byla i za socialismu poctivá, normy byly tehdy přísné. Ke strouhance, sóje a jiným „doplňkům“ masa bylo ještě daleko.

Doba se změnila. Vše se zrychlilo, ovládl nás konzum a spěch. Dnes místo k Lippertům, Paukertům, Maceškům … chodíme do KFC či sedíme u McDonalda. Nebo stojíme u stánků s pizzou, kebabem, … Zejména na mladou generaci cílí reklama, tedy lákavý západní styl života. Místo pravidelného stravování snídáme v metru, obědváme něco v klusu, k večeři nám dovezou domů pizzu, v pozadí toho všeho je často nízká kvalita potravin. To vše zapíjíme přeslazenou, ale dle reklamy světovou značkou. Nezdravá výživa zejména u dětí bije na poplach. Děti tloustnou, obezita je alarmující, místo hřiště, přírody, pohybu, sedí u PC. Přibývá také alergií dětí na mnohé potraviny. Nedivme se.

Místo obilí, brambor, všude kolem nás nedozírné žluté lány řepky. Naše zemědělství ztratilo soběstačnost. Chemizace půdy narůstá, ptám se, jak dlouho s tím vydržíme ? Stále více jsme odkázáni na dovoz, často i velice nekvalitních potravin. Nad kvalitou zavíráme oči. V Česku mizí potravinářské zpracovatelské podniky, ale i prodejny s českými potravinami, tedy i to řeznictví, uzenářství, lahůdkářství….

Již po řadu let jsme občany Evropské unie, od evropských politiků slyšíme, že jsme rovnými mezi rovnými, přesto stále kulháme, klopýtáme, stojíme někde na okraji. Po listopadu 1989 jsme byli natěšení sliby politiků, že v krátké době srovnáme krok se západními ekonomikami, že naše rostoucí platy nám dovolí kupovat kvalitní potraviny. Je před volbami do EP, bilancujeme. Po letech slibů stále více si pochutnáváme na strouhance, sóji, … Proto kvalitní potraviny si jezdíme stále více nakupovat za hranice státu.

Jsme sice občany EU, přesto mám pocit, že až té druhé kategorie. Můžeme cestovat, máme i ty banány, všude i nablýskané obchody. Přesto stále více s brýlemi na nose čteme, kolik té strouhanky je v té, či v oné zahraniční lahůdce, určené pro český trh. Přebíráme regály s brýlemi, či lupou, všude náhražky, všude strouhanka, západní výrobci vyhověli naší chuti.

Prý jsme dokonce popelnicí Evropy.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

14.05.2019 19:04

Co si občané vycinkali 1989,to také mají.A vzhledem k tomu,že čecháčkové posuzovali kvalitu výrobku podle přitažlivého obalu,tak se šmejd obalil lákavým papírem a pro Čechy to byla záruka kvality.A nevaroval je ani výrobce jogurtů Danone,který vyráběl jogurty s velkými kousky ovoce.Jen ho tam nikdo nikdy nenašel.Jak se říkalo:kdo tam najde kousek ovoce,vyhrává milion.A dnes se divíte?Trochu pozdě!


 
Německo debatuje o posílení bezpečnosti na koupalištích

Německo debatuje o posílení bezpečnosti na koupalištích

Německo kvůli častým násilným incidentům debatuje o posílení bezpečnosti či zavedení zvláštní policejní ochrany na koupalištích, uvedly České noviny. Člověk by na základě názorů politické a mediální elity přitom čekal, že obohacení přináší prakticky jen pozitiva. Navíc bych předpokládal, že „vděční uprchlíci“, kteří musí děkovat andělům strážným – politickým neziskovkám – že přežili plavbu přes moře, budou mít vody na pár let plné kecky. Vody možná ano, ale jisté výhledy na koupalištích se jen tak neomrzí, což? Nesmíme ani naznačovat.

 No to je výborný předsedo KDU-ČSL Marku Výborný. Vy snad ještě budete chtít abychom bývalým nacistům a jejich potomkům byli vděčni za jejich zvěrstva.

No to je výborný předsedo KDU-ČSL Marku Výborný. Vy snad ještě budete chtít abychom bývalým nacistům a jejich potomkům byli vděčni za jejich zvěrstva.

Je to skutečně výborný milí spoluobčané. Našel se další politik, jenž je nakloněn uspořádání sjezdu sudetoněmeckého landsmanšaftu v České republice a opět je to světe div se-lidovec. Není Vám tady už něco nápadného??? Nesmrdí to tady??? Nejprve se s nimi bratříčkoval Havel se Schwarzenbergem a v poslední době si s nimi potřásá rukou Herman, Bělobrádek a otevřeně je podporuje sám předseda lidovců Výborný. Vy jste snad schopni ve své drzosti navrhnout sjezd sudeťáků v Lidicích, Ležácích a dalších vypleněných vesnicích.

Poslední domácí zprávy

SMŮLA NA PATÁCH

SMŮLA NA PATÁCH

Web Česká justice přinesl dne 17. července 2019 zprávu o „spícím soudci“ u Městského soudu v Praze. Za postoj ke zmíněné nepřístojnosti...