• Čtvrtek, 02. červenec 2020
  • Svátek má Rukojmí Patricie

Přeskočí SPD v závěrečném finiši ODS?
Počet návštěv: 932

Přeskočí SPD v závěrečném finiši ODS?

Jiří Vyvadil Článek od Jiří Vyvadil

Na stránkách některých dnešních deníků bylo v poslední den, kdy se dají citovat ještě předvolební průzkumy zveřejňovány aktuální volební prognózy uveřejněné portálem Politico. Byly konečně uveřejněny Jiřím Paroubkem i na stránkách Vaší věci.

Ku dni 20. 5. 2019 by byl předpokládaný výsledek pro Česko následující:

1, ANO - 6 mandátů -21,74 %; 2,Piráti - 4 mandáty -15,38 %; 3, ODS - 3 mandáty -12,35 %; 4, SPD -2 mandáty -11, 14 %; 5, TOP 09/STAN - 2 mandáty - 10,41 %; 6, KSČM - 2 mandáty - 6,94 %; 7, KDU-ČSL- 1 mandát - 6,27 %; 8, ČSSD -1 mandát - 6,25% .

Co ovšem je mnohem zajímavější je dynamika vývoje preferencí v posledních třech měsících počínaje 14. Únorem, kdy byla do sledování vložena SPD

Pokud bychom totiž brali dynamiku vývoje, kterou lze lehce rovněž na grafech zjistit, vidíme, že od 14. února 2019 téměř raketově rostla SPD z 5%, naopak od téhož data dramaticky poklesly ANO z 27%, ODS ze 17% a také KSČM a ČSSD obě z 9%.

A právě kombinace trvalého poklesu ODS a růstu SPD v posledních třech měsících a nevýrazný odstup ODS od SPD zakládá úvahu, zda v závěrečném finiši právě SPD nepřeskočí ODS.

To by samozřejmě byla bomba, a mnozí a jistě nejen přímo voliči SPD by si to přáli. Arogantnost a tupá nadutost ODS, na jejímž poklesu se nesporně projevovalo hloupé odvolávání jejich bývalého člena Václava Klause ml, stejně jako absolutně nic neříkající kampaň: Žijeme v srdci Evropy.

Připočteme-li i výrazný pokles obou levicových stran KSČM a ČSSD, lze očekávat, že na rozdíl od voleb do Sněmovny, kdy se hlasy levicových voličů přelévaly k ANO, s ohledem na již zmíněný dramatický pokles ANO v posledních třech měsících, tyto hlasy zřejmě k ANO neputují a jejich přirozeným sběračem může být právě SPD vedená Ivanem Davidem, který je dlouhodobě známý jako zřejmě nejlevicovější publicista v české kotlině.

A tak pokud SPD přeskočí ODS, a skončí se 3 mandáty na třetím místě, může plesat srdce nejen roduvěrného radikálního protiemigračního bojovníka, ale i srdce potencionálního stoupence levice.

Tak uvidíme.

 

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

21.05.2019 19:21

A co tam ti tři asi tak změní?


 
Zlaté časy, kdy se mlaskalo…

Zlaté časy, kdy se mlaskalo…

„To se nám to hoduje, když to platí jiní…“, to je slavný výrok feldkuráta Katze, který si za cizí peníze užíval lahůdkami obložený stůl. Ten jeho bohatě prostřený stůl, se přímo hodí na imperiální dobu, kdy koloniální mocnosti žily v blahobytu na úkor svých kolonií. Ono to zase není tak dávno, co planeta Země byla spíše anglickou obchodní a realitní kanceláří.

Zeman: Black lives matter je rasismus

Zeman: Black lives matter je rasismus

Včera mnohý z nás, dokonce možná většina národa mohla souznít s prezidentem republiky, když heslo černošských aktivistů Black lives matter, provázené tisíci vyrabovaných obchodů, stržením a pomalováním možná stovek soch osob spojených i nespojených s otrokářskou minulostí, vynucovaným klekáním bílých spoluobčanů a prosbami o odpuštění, davovou psychózou při odmítání všeho bílého, počínaje vážnou hudbou, ruku na srdce neznám žádného černošského světového skladatele, přes rasistická jídla dokonce i u italské kuchyně a samozřejmě u módy, označil jako rasistické. A já bych dodal jako tupě rasistické.

Poslední domácí zprávy

Bratři v triku (ODS).

Bratři v triku (ODS).

Proti pietním vzpomínkám nelze nic namítat zvláště, jedná-li se o tak významnou osobnost, jakou byla Milada Horáková. Nabízí se řada...