• Úterý, 26. květen 2020
  • Svátek má Rukojmí Filip

Co je to demokracie (pro ODS)? Iluze jenom prostá!
Počet návštěv: 1337

Co je to demokracie (pro ODS)? Iluze jenom prostá!

Jiří Baťa Článek od Jiří Baťa

 Snad každá politická strana se více či méně ohání demokracií, některé je mají dokonce ve svém názvu, ale jejich samotná politická činnost demokracií zrovna nečiší. Např. Občanská demokratická strana by měla být pro ostatní politické subjekty jakýmsi vzorem, ale k tomu má hodně, opravdu hodně daleko. Podobně je na tom i KDU – ČSL. Ta se ještě navíc ohání křesťanskými vizemi, ale ani v jednom případě nenaplňuje podstatu svého názvu, ze kterého účelově vytváří i své programy. Jakkoli je  hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) v mnoha případech svými politickými konkurenty prohlašována za extremistický nebo také rasistický subjekt, jako jediný nejvíce naplňuje charakter demokratické ideologie.

     V této souvislosti není od věci připomenout bezprecedentní trestně právní pronásledování dvou členů SPD, které se dostalo až k soudu jenom proto, že   se naprosto korektně, slušně  a demokraticky vyjádřili, bohužel negativně, ke sběrnému táboru v Letech, když zpochybnili jeho existenci jako koncentrační tábor. Prohlášení, které nemělo žádný xenofobní nebo extremistický podtext, ale pouhé logické konstatování, vyvolalo nemalé pozdvižení a odsouzení ze strany politiků především demokratických stran, tedy ODS, TOP 09, KDU-ČSL, ČSSD atd. Konstatování dvou členů SPD totiž prohlašovali za ohrožení demokracie a pošlapávání lidských a práv, v neposlední řadě za otevřenou xenofobii a hanobení rasy, když neexistencí koncentračního tábora tímto způsobem jakoby  byly zneuznávány cikánské (dnes romské) oběti II. světové války, ke kterým mělo dojít v důsledku holocaustu v táboře v Letech. To na jedné straně.

     Jistě by se dalo najít mnoho dalších případů, které vyvolaly kritickou odezvu z řad demokratických dobroserů, kteří tak úzkostlivě hájí svou, převážně liberální, demokracii, kdy jsou schopni člověka chytat za slovíčko, aby mu zpětně nevytkli (to v tom lepším případě) jeho antidemokratické tendence. Jak ovšem pohlížet, či lépe hodnotit vyjadřování členů nejdemokratičtější z demokratických stran v ČR, Občanské demokratické strany, kteří se vyjadřují způsobem, o kterém nejen že nelze mluvit než jako o nedemokratickém, ale jako o krajně  extremistickém , fašistoidním a zločineckém jednání které ač neverbální, je přesto  bez jakýchkoliv pochybností trestným činem a to hned v několika případech:

§ 352 trestního zákona:  „Násilí proti skupině obyvatel nebo jednotlivci“, který v základní skutkové podstatě zní: „Kdo skupině obyvatelů vyhrožuje usmrcením, ublížením na zdraví nebo způsobením škody velkého rozsahu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok." 

§ 353 trestního zákona: „Nebezpečné vyhrožování“, jehož první odstavec praví, že „Kdo jinému vyhrožuje usmrcením, těžkou újmou na zdraví nebo jinou těžkou újmou takovým způsobem, že to může vzbudit důvodnou obavu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti“. Oba jmenované činy takový úmysl i z pouhého slovního výkladu nepředpokládají, jednání pachatelů vůbec nemusí směřovat k usmrcení, těžké újmě na zdraví nebo jiné těžké újmě, ale stačí, že vedlo ke vzbuzení důvodné obavy u poškozeného.  

     Takového  či ůpodobného jednání se měli dopustit dva členové ODS Pavel Novotný, t.č. starosta MČ Praha 4 a zastupitel ODS v Jesenici u Prahy Martin Lang.

     V případě Pavla Novotného šlo o nechutné a sprosté či vulgární  vyjadřování směrem k některým politikům, mj. i k samotnému prezidentu republiky, ale jeho vulgarity jsou ve srovnání s vyjádřením M. Langa slabým odvarem, když se pan Lang mimo jiné nezdráhal zcela přímo a otevřeně vyhrožovat, resp. nabádat i k usmrcení prezidenta Miloše Zemana a to zvlášť nenávistným a zavrženíhodným způsobem ( podřezáním, jako přestárlou svini a nechat vykrvit a poté spálit). Pan Lang své jednání vysvětluje jako čistě myšlenkové vyjádření bez verbálního cíle je naplnit, nicméně už samotné úvahy o takovém možném způsobu jednání jako reakce na některé skutečnosti či události ve společnosti je jak na pováženou, tak hlavně k bezodkladnému nejen trestně právnímu, ale také  psychoanalytickému řešení. Jak známo, mluvčí prezidenta republiky Ovčáček již podal na pana Langa trestní oznámení a nezbývá než čekat, jak se případu zhostí náš právní stát cestou soudní spravedlnosti.

     Otázka také je, jak na vyjádření pan Langa bude reagovat samotná ODS, resp. šéf Pavel Fiala.  Na slovní výpady a vulgarity Pavla Novotného ODS vlastně ani nijak zásadně nezareagovalo, pokud snad ano, tak velmi vlažně, protože P. Novotný blije dál na pokračování. Langovo extempore sice předseda Fiala jako by odsoudil, což se zdá být poněkud nedostačující k závažnosti obsahu Langova vyjádření. Že by snad s Langem souhlasil? Nechci předjímat, ale asi by tomu mnozí z ODS nijak nebránili. Ostatně ani vedení ODS nijak zvláště jednání Langa nekomentovalo, ale ani nekritizovalo. To také o něčem svědčí, že? 

Jiří  B a ť a, 20. května 2019

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

23.05.2019 19:47

ODS se opět projevila.Co je pro ni dobré,tedy i vyhrožování smrtí,to je v pořádku.Jak sdělilo vedení,údajná omluva prý stačí.To řekla srbská svině Udženija.A nikdo z vedení se neozval.Demokracie je pro ODS nutná pouze tehdy,když je pro ně výhodná.Pokud pro ně výhodná není,tak to není ani demokracie.Lidé s tituly před i za jménem se opět projevili jako banda debilů!


 
Proč  když Hašek (lední hokej), může, já (lehká atletika) nemůžu?

Proč když Hašek (lední hokej), může, já (lehká atletika) nemůžu?

Ještě před měsícem nebo snad ještě před týdnem, by mě to ani nenapadlo, ale když jsem se z médií dověděl, že Dominik Hašek z titulu své úspěšné hokejové kariéry zvažuje možnost kandidovat na úřad v zemi vůbec nejvyšší (čili prezidentský), a to tedy proto, že útočníkům soupeře, kteří se ocitli v blízkosti jeho branky šlo v důsledku jeho humpoláckého agresivního brankářského stylu prakticky o život, bácla mě ta myšlenka přímo mezi oči.

Poslední domácí zprávy

QUO VADIS, ODS?

QUO VADIS, ODS?

Institut Aleny Vitáskové z. s. (IAV) podal podnět na pozastavení, případně rozpuštění činnosti Občanské demokratické strany...