• Sobota, 19. říjen 2019
  • Svátek má Rukojmí Michaela

Demonstrace versus mlácení prázdné slámy
Počet návštěv: 2719

Demonstrace versus mlácení prázdné slámy

Jiří Baťa Článek od Jiří Baťa

  Stalo se jakousi módou, vyvolávat plamenné a vyzývavé demonstrace s poněkud nedostatečně specifikovanými cíli. Hlavně ti mladí, z umělecké branže, ti mají toho elánu přímo na rozdávání. Na všech těchto aktivitách se prezentují různé, převážně však nereálné a naivní požadavky, které jsou mnohdy až protichůdné. Na demonstraci 21. května 2019 na Václavském náměstí, vystoupili mimo jiné i známé „umělecké“ osobnosti z řad tě mladší generace jako např. A. Geislerová, Martha Issová, Pavel Liška, Lenka Krobotová a Jiří Macháček a další.

     Kteří konkrétně nevím, protože jsem se této demonstrace jako mimo pražský nezúčastnil. U těchto mladých lidí lze na jedné straně ocenit jejich společenskou angažovanost a vytrvalost, s jakou se zúčastňují protivládních demonstrací, na druhé straně by si měli uvědomit, za co demonstrují co chtějí a nakolik jsou jejich požadavky reálné, protože jsou často naivní, irelevantní a značně populistické. 

     Jeden příklad za všechny. Z úst demonstrující herečky A. Geislerové zazněla slova: „ ... Vedeme kampaň za odstoupení trestně stíhaného estébáka, kampaň za nezávislou justici, kampaň za ochranu životního prostředí...“. V prvním případě, kdy se jedná o tzv. „trestně stíhaného estébáka“ by si tato  mladá dáma měla uvědomit, že pokud se vydává za demokratku, měla by také respektovat hodnoty právního státu, k čemuž také bezpochyby patří presumpce neviny což znamená, že člověk, který není pravomocně odsouzený, je považován za nevinného a má právo se zúčastnit veřejné činnosti. K tomu jako příklad lze uvést podobné případy a situace ze zemí, o kterých nelze pochybovat, že nejsou demokratické, např. izraelského  předsedy vlády Netanjahua, svého času i italského premiéra Berlusconiho a pod. Navíc, v demokracii rozhoduje většina hlasů občanů při volbách, paní Geislerová by proto měla vzít v potaz skutečnost, že ať se to jí nebo jejím kolegům líbí nebo ne,  velká část občanů  vyslovuje panu Babišovi důvěru, která se pohybuje okolo 30 %  navzdory tomu, že lidé jako ona s tím nesouhlasí. Apropó, stejná situace (bez volebních hlasů) je to v případě souhlasu či nesouhlasu s jejím názorem, neboť slovy Volteira: nesouhlasím s tím, co říká, ale  do smrti budu hájit její právo to říkat! 

     Další aktivita paní Geislerové, jak se zmínila, byla či je kampaň za nezávislou justici. Středobodem této kampaně je domnělá představa demonstrujících, že by paní Benešová, ministryně spravedlnosti, prý mohla Babišovu kauzu zamést tzv. „pod koberec“. Na základě této domněnky pak demonstranti vyvozují závěr, že je třeba bojovat za nezávislost justice. Tedy ne na prokazatelné negativní věci, jen na základě nějaké domněnky, což je stejně irelevantní, jako v případě A. Babiše, kterého ač neodsouzeného, mají přesto za pachatele, tedy za arcilotra! Z tohoto hlediska je demonstrace na obranu justice naprosto neopodstatněná, protože justice není reálně ohrožena, což potvrdil i předseda Ústavního soudu Rychetský. Jiná věc ovšem je, při odhlédnutí od kauzy A. Babiše, u které mají demonstrující obavy z nezávislosti justice, zda je ČR skutečně plnohodnotně právním státem. O tom lze zcela opodstatněně a seriozně pochybovat, bohužel, za tento pro společnost velmi vážný problém však výše jmenovaní nedemonstrují. 

     Neméně zajímavé (ostatně jako vždy) bylo také vystoupení Marthy Issové, která také mj. řekla, že „...jediná cesta z toho je aktivní občanská společnost, která svým politikům bude připomínat, že oni jsou tady kvůli nám. Oni jsou naši zástupci, a když nás budou zastupovat špatně, tak nás zastupovat nemůžou.  My jim budeme připomínat, že je bedlivě sledujeme, vidíme a vždycky po nich budeme chtít, aby byli odpovědní za své činy. A nepřestaneme s tím, dokud se věci nezačnou měnit nějak k lepšímu“. Otázkou je, zda M. Issová považuje těch několik tisíc občanů, zúčastněných na demonstraci, za aktivní společnost v tom nejširším smyslu slova, nebo má na mysli jen tu část občanů, která je v daný moment na stejné vlně a stejném místě, jako organizátoři a účinkující takových demonstracích. Jistě má pravdu, že jsou naši zástupci, myšleno volení zástupci, ale bohužel, koho si občané svobodně a demokraticky zvolili, toho tam mají. Že ovšem dámy Geislerová, Issová, Krobotová, pánové Liška, Macháček a další volili ty, kteří se do vrcholné politiky nedostali, čímž se nenaplnili jejich představy a plány, je bohužel skutečnost, se kterou se budou muset, byť ne snadno, ale přesto vyrovnat. Zvláště, jsou-li ve velmi výrazné menšině a tento komplex neúspěchu si léčí silnými , někdy až provokativními projevy na demonstracích.  

    Velmi emocionálně vystoupila L. Krobotová, která do svého „protestu“ velmi emotivně vnesla mateřské city. Stydí se prý za svého premiéra, no budiž, ale jako dospělá žena a matka by se také měla stydět třeba za premiéry pány Topolánka, Nečase nebo Sobotky! Nebo ti jsou OK? To jsou všechno účelový výkřiky na adresu toho, který se někomu zrovna nehodí do krámu. Požaduje premiérovu demisi, protože prý jako máma dvou dětí si nepřeje, aby pak celá jejich generace musela celý život napravovat škody, který tato vláda páchá. Takže ještě jednou, hlavně že ty předchozí vlády byly OK. Ty zřejmě vládly naprosto bez problémů a kauz (Nečas versus jeho jako kůň dřící sekretářka, Sobotkova vláda a mj. kauza kolem dotací ministerstva školství do českého sportu aj.!), byly zřejmě úplné spokojenosti pražské kavárny, pravdoláskařů atd. Tito demokraté buďto nemají paměť, nebo jsou natolik neobjektivní, že bezostyšně lžou veřejnosti. Více platí to druhé.

    Další účinkující pánové Liška a Macháček už jen pronesli několik symbolických slov jako souhlas na podporu svých kolegyň, čímž se zařadili mezi ostatní, s vládou a premiérem nespokojené a své požadavky vyjadřující křiklouny na tribuně. Škoda, že jim nedochází, jak usilovně, trapně a naivně mlátí prázdnou slámu, jak chtějí dokazovat, že oni jsou lepší a chytřejší, jak ztrácí v očích drtivé většině občanů své sympatie, jak se ztrapňují jen proto, že se chtějí zavděčit těm, kteří je drží nad vodou, jako např. jejich oblíbenci, upachtěnému, pro ně však noblesnímu K. Schwarzenbergovi,  či jejich naději J. Drahošovi a dalším. Tyto politické hrátky a role v nich jsou výše jmenovanými trapné, naivní, hlavně však vysoce neefektivní. 

     To, že demonstrací přibývá nesvědčí o realitě či pravdě jejich proklamací, ale svědčí to o tom, jak málo se demonstrující lidé zajímají o politiku, jak o problematice společnosti málo uvažují. Na druhé straně se nechají zlákat někteří vyprovokovat k účasti na demonstracích, kde naslouchají plamenným projevům nespokojených pravdoláskařů, pražskokavárníků, havloidů a jiným nespokojenců, podporují jejich kritiku a požadavky, aniž by zcela chápali, co chtějí a co tím sledují. Někteří lidé si z účasti na demonstraci dělají příjemné povyražení, aniž by tím osobně sledovali nějaký seriozní cíl nebo výsledek. Demokracie ve smyslu svobodného shromažďování,projevu   slova, vyjádření názoru je u nás uplatňována v takovém rozsahu, že nějaký boj na  podporu demokracie v Česku ztrácí jakýkoliv smysl. Jó, takhle boj o zachován právního státu, to by byla jiná! To ale demonstranty zřejmě nezajímá, jim jde hlavně o to, aby se snad justice nenechala někým ovlivnit a neosvobodila trestně stíhaného premiéra, A. Babiše! O to jim jde především!

Jiří  B a ť a, 26. května 2019

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Rudolf Kavan

Rudolf Kavan

03.06.2019 02:15

Pani Lenka Prochazkova to vyjadrila slovy "pochoduji a nevi kam". Demonstruji a nevi proc. Vyhecovaly je neziskovky a CT. Ceska media je treba diverzifikovat a dotace neziskovkam zastavit!

PROGRAM POLITICKÝCH REFOREM V ČR
https://www.keepandshare.com/doc9/21055/ceskereformy-pdf-21k?da=y


 
Petr Majevský

Petr Majevský

28.05.2019 19:04

Pan Baťa by si měl uvědomit,že tito demonstranti na "ochranu demokracie" ji sami prokazují medvědí službu.Své projevy mají napsané předem a jejich myšlení končí u poslouchání příkazů.Mají pravdu v tom,že je potřeba občanská společnost,kde se prezentují různé zájmy a názory.Tito "ochránci" však neuznávají názory a zájmy druhých,což je u komedintských parazitů normální.Svými výroky potvrzují podezření,že sice demonstrují,ale vůbec nevědí za co a proti čemu.Jejich základní neznalosti jsou toho důkazem.


 
Kdoví, jak by dnes vzpomínaly na Dubčeka, který zemřel 7. 11. 1992, Kubišová a Janžurová, nebo již zesnulá antikomunistka Čáslavská, přestože to byl první tajemník ÚV KSČ, resp. právem nejmocnější komunista Československa?

Kdoví, jak by dnes vzpomínaly na Dubčeka, který zemřel 7. 11. 1992, Kubišová a Janžurová, nebo již zesnulá antikomunistka Čáslavská, přestože to byl první tajemník ÚV KSČ, resp. právem nejmocnější komunista Československa?

Automobilová nehoda 1. září 1992 na dálnici u Humpolce ukončila 7. listopadu 1992 politickou i životní cestu Alexandera Dubčeka. Řidič luxusního BMW dostal v dešti na problematickém úseku 88. kilometru smyk, nezvládl řízení a proletěl svodidly.

Halík obdržel kříž za zásluhy o česko-německé smíření, Herman na sjezdu landsmašaftu oslovil německy potomky henleinovců: “Milí přátelé“; jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet..

Halík obdržel kříž za zásluhy o česko-německé smíření, Herman na sjezdu landsmašaftu oslovil německy potomky henleinovců: “Milí přátelé“; jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet..

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier udělil českému katolickému knězi a teologovi Tomáši Halíkovi státní vyznamenání - Kříž za zásluhy 1. třídy Záslužného řádu Spolkové republiky Německo. Halík kříž obdržel za zásluhy o česko-německé smíření a angažovanost za spravedlivou občanskou společnost i dialog mezi národy a náboženstvími.

Prvenství Rusů: Gagarin - první člověk obletěl Zemi- Leonov první ve volném prostoru; Ruští vědci se též potopili na dno jezera Bajkal s více než 1700 druhů rostlin a živočichů; hloubkou 1 637 metrů vytvořili sladkovodní světový rekord…

Prvenství Rusů: Gagarin - první člověk obletěl Zemi- Leonov první ve volném prostoru; Ruští vědci se též potopili na dno jezera Bajkal s více než 1700 druhů rostlin a živočichů; hloubkou 1 637 metrů vytvořili sladkovodní světový rekord…

Ve věku 85 let zemřel 11, října 2019 bývalý sovětský kosmonaut Alexej Leonov, který 18. března 1965 jako první člověk vystoupil do otevřeného kosmu. Informovala o tom ruská média s odvoláním na páteční oznámení Leonovovy spolupracovnice Natalije Filimonovové.

Po 9 letech Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku vynesl rozsudek; norská sociální služba Barnevernet porušila práva matky a dítěte Bude to precedent v kauze Evy Michalákové, které  tak byly odebráni její dva syny v roce 2011?

Po 9 letech Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku vynesl rozsudek; norská sociální služba Barnevernet porušila práva matky a dítěte Bude to precedent v kauze Evy Michalákové, které tak byly odebráni její dva syny v roce 2011?

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku konečně vynesl v říjnu 2019 rozsudek, podle nějž norská sociální služba Barnevernet porušila práva matky a dítěte, když jí ho odebrala a proti její vůli dala k adopci. Znamená to pro Norsko nějaké změny, nebo se přístup Barnevernetu měnit nebude?

Poslední domácí zprávy