• Pátek, 28. únor 2020
  • Svátek má Rukojmí Lumír

Invaze, na kterou jsme dlouho čekali
Počet návštěv: 1221

Invaze, na kterou jsme dlouho čekali

Přemysl  Votava Článek od Přemysl Votava

Bělostné pláže v Normandii si užívají dny slávy. Výročí invaze je velice vděčné téma pro naše sdělovací prostředky. Informacemi, rozhovory, vzpomínkami jsme doslova přehlceni. Oslavy 75. výročí již po několik týdnů burcují naši pozornost, toto burcování není ale upřímné. Proto jen v krátkosti připomínám, že 6. června 1944 proběhla, tolikrát slibovaná a také tolikrát odkládaná operace Overlord, tedy vylodění západních Spojenců ve francouzské Normandii. V červnu 1944 byla konečně otevřena „druhá fronta“ v Evropě.

Při setkání představitelů USA, Velké Británie a Sovětského svazu v prosinci 1943 v Teheránu, Stalin kladl velký důraz na vytvoření druhé fronty, která by odlehčila východní frontě. Invaze do Francie byla dokonce hlavním bodem tohoto setkání. Stalin kritizoval spojence za jejich neustálé odkládání druhé fronty.

Je třeba nahlas říci, že do června 1944 SSSR nesl hlavní tíhu války. Přesto Rudá armáda od rozhodující bitvy u Stalingradu (únor 1943), přes vítězství v největší tankové bitvě u Kurska (červenec 1943), Kyjeva (listopad 1943), osvobození Sevastopolu a Krymu (květen 1944), Oděsy… a postupovala stále rychleji přes Bělorusko a Ukrajinu směrem do střední Evropy. V předvečer spojenecké invaze stála Rudá armáda u hranic Polska. Západní spojenci si uvědomovali nebezpečí, že Rudá armáda sama, tedy zcela bez Spojenců, osvobodí celou západní Evropu. Invaze se stala tak nutností….

V zájmu objektivity, je třeba říci, že uskutečněná invaze v Normandii dala Evropě velkou  naději na rychlý konec války. Hitlerova válečná mašinérie začala stále více klopýtat. Důsledkem toho byl i atentát na Hitlera v červenci 1944, provedený skupinou německých důstojníků, kteří si uvědomovali bezvýchodnost vojenské situace na frontách…      

Pokud dnes vojenští historici hodnotí samotné vylodění, nebo koordinaci celé operace, zdůrazňují dokonalou přípravu s nasazením všech složek armády. Zásluhou konspirace, došlo k utajení samotného místa vylodění. Pro německé velení bylo místo invaze překvapením. Zároveň vyzdvihují nesmírné hrdinství tisíců vojáků, kteří umírali na plážích Normandie.

Dle historických pramenů samotné rozměry invaze byly ohromující,  podílelo se na ní 5000 plavidel, 11 000 letadel a na 200 000 mužů, to vše v první fázi. Tisíce statečných mužů z invazních jednotek položilo životy na normandských plážích. Bílé kříže na nedalekých vojenských hřbitovech jsou svědectvím statečnosti vojáků,… těch amerických, britských, kanadských, francouzských, ale i holandských, polských i z dalších států, které se zúčastnily invaze.

V srpnu 1944 se v Normandii vylodili i „naši“ Čechoslováci. Před lety jsem navštívil s manželkou Normandii, bylo 30.výročí invaze, mým průvodcem po bojišti byl přímý účastník vylodění, který bojoval v naší československé jednotce. Potěšilo nás, že v muzeu malého městečka Arromanches, které leží na dohled od místa invaze,  naši vojáci mají své důstojné místo… Tam  jsem dostal na památku kravatu československých vojáků v Británii, je s trikolórou a lvem, připomíná mi hrdinství všech, kteří umírali v bojích proti nacismu. Mnozí padli zde v Normandii, jiní u Sokolova, Kyjeva, na Dukle, nebo u Ostravy. Jejich pomníky, jsou tím zdviženým varovným prstem pro naši budoucnost.

 

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

09.06.2019 19:24

Pan Votava nemá všechny informace.Němci věděli o podpůrných akcích západních armád,protože v sestřeleném britském letadle našli podrobné plány operací a soustředili se tedy na prvotní nebezpečí.A tím invaze v tu dobu nebyla.


 
Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

V devadesátých letech jsem byl v Kyjevě pečený vařený. Dělal jsem rozhovor s náčelníkem kyjevské milice, který se mě na závěr interwievu a pózování do objektivu zeptal: Nu što, maladěc, kakaja u vas prabléma? V domnění, že jsem asi někde vytřískal hospodu a chci rozhovorem s ním průšvih zamést pod koberec.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Opravdu se setkali v kasinu. Všude plno světel, zelené stoly trochu připomínaly obyčejné hospodské kulečníky, ale rozhodně ne ty noblesní krupiérky, které u nich postávaly, ani ty hromady barevných žetonů na okrajích stolů, kolem nichž posedávali a postávali většinou muži, ale i několik málo žen.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Sál se starým, značně už zchátralým pódiem, se pozvolna plnil. Dětí přibývalo,  s nimi i křik a výskot. Dvě učitelky, obě už postarší a značně nervózní, okřikují neposedné caparty a ukazují na  řady židlí, kam si kdo má sednout. Kdosi zatáhne závěsy na velkých oknech a značně se setmí.

Poslední domácí zprávy

Neziskoví škůdci

Neziskoví škůdci

V pondělí proběhlo u Krajského soudu v Pardubicích jedno docela zajímavé a poučné stání. Pětice už dříve odchycených migrantů z...