• Sobota, 17. srpen 2019
  • Svátek má Rukojmí Petra

Vítejte ve cvokhausu
Počet návštěv: 750

Vítejte ve cvokhausu

- Petr Žantovský - Článek od - Petr Žantovský -

Kdyby někdo sledoval dění v dnešním Česku s odstupem času či vzdálenosti (například z okna rakety letící na Mars), nepochybně by si připadal, jako že hledí do útrob jedné obří psychiatrické léčebny.

Vezměte si jen pár posledních dnů, co všechno se na té naší politické zahrádce, hezké, střediskové urodilo.

Nejsilnější pravicová strana vyloučila ze svého středu syna zakladatele téže strany jen proto, že veřejně několikrát řekl, že ten či onen krok té strany (ODS) není právě nejrozumnější. Přitom tento, dnes již vyloučený, člen pro svoji stranu získal ve volbách drtivý počet preferenčních hlasů, díky nimž se mj. dostala po létech nad jednociferný výsledek. Nu, což o to, disentní stanoviska se vždy trestají – od různých vnitrostranických důtek, až třeba po vyříznutí jazyka, to záleží na kultuře, v níž se to odehrává. Nicméně vyloučení mladého Klause provázel potlesk jeho ex-straníků. Považte: oni mají opravdovou radost, že se zbavili nepohodlného zrcadla, které jim občas bylo nastaveno. Radují se, že už nemusí své pravdy hájit argumenty v diskusi, že stačí si je vytesat nad dveře, kde kdysi visívaly nápisy žlutým písmem na rudém podkladě o „proletářích všech zemí, kteří se mají spojit“. Ano, ODS nejsou proletáři a nechtějí se spojovat. Zjevně vytvářejí uzavřenou kastu, jíž jde o jediné: o moc.

To mi navozuje vzpomínku na slavný text Karla Čapka Proč nejsem komunistou, v němž spisovatel, sám ve své podstatě levicově zaměřený, zdůvodňoval svou nechuť ke Gottwaldově straně tím, že jí nejde, jak sama proklamuje, o „pomoc“ (chudým o odstrčeným, vykořisťovaným), nýbrž jen o „moc“. Čapkova jasnozřivá slova se pak ukázala ve vší nahotě po únoru 1948. Ale to jen na okraj.

Stejná ODS má na svém kontě ovšem ještě jeden interesantní dobový tanec. Radní v jakémsi maloměstě, sedící tam za tuto stranu a dokonce stojící v čele místní buňky té partaje, se nechal na sociálních sítích slyšet, že náš prezident je něco jako Hitler a patřilo by jej podříznout jako prase. Pomiňme pro jednou, že vyjadřovací kultura tohoto sdělení ještě před nenedlouhým časem patřila do zaplivané krčmy nejnižší cenové skupiny, a nikoli na politická grémia. Demokracie mezitím vykonala velký krok kupředu. Poslanci se v parlamentu častují výrazy jako „zloděj“, „ožrala“ a podobně, takže proč být překvapen. Jenomže milá ODS se sice ústy svého předsedy Fialy distancovala od těch slov o Hitlerovi a praseti, ale milého partajníka ponechala dál v tom zastupitelstvu, jen jej formálně stáhla z čela stranické organizace. Teprve když na to téma vtipkovali už i holubi konající potřebu na parlamentních římsách, jala se ODS vyloučit ze svých řad i tohoto soukmenovce. Jistě ke své velké lítosti, neboť tím přišla o jeden loajální hlas v tom regionu, až se bude hlasovat o nové silnici, čističce vod či výstavbě školy, což jsou na místní úrovni oblíbené a zpravidla hojnou korupcí provázené aktivity.

 

A aby toho všeho - z dálky pozorovaného – folklóru nebylo málo, shromažďují se nám v centru hlavního města zástupy pod transparenty volajícími po odstranění předsedy vlády, ministryně spravedlnosti i hlavy státu. Ty zástupy jsou autobusy sváženy – opět jak za blahých časů ROH a dalších organizací, jež tak činívaly třeba na 1. máje – z celé republiky. Na Václavském náměstí stojí mnohamilionové zvukové a projekční aparatury, do mikrofonu hulákají tzv. osobnosti kulturní fronty (začasté však jde o lidi, kteří publikum už léta ničím nezaujali, takže zřejmě tuto cestu volí jako neformální typ self-promotion), a to celé stojí samozřejmě hory peněz. Když se veřejnoprávní (tzn. z našich vlastních kapes placená) Česká televize táže organizátorů, kde se ty miliony na tyto trachtace berou, s milým úsměvem nám sdělují, že pocházejí z lidových sbírek. Něco jako Národní divadlo, chtělo by se dodat. A pak své úsilí bezostyšně srovnají se spontánními demonstracemi na konci totality, v listopadu 1989.

Má to však háček. Národní divadlo chtěli opravdu všichni, kdo na ně přispěli a kdo jej podvakrát (nejprve roku 1868 a pak i po tom požáru znovu r. 1881) vlastně vydřeli ze země, navzdory tehdejší moci. Stejně tak promrzající občané na listopadových náměstích přišli proto, že už měli dost toho, co se dělo. Nikdo je neplatil, nevozil z venkova, nerozdával mávátka. To je až dnešní nóvum. A navíc krásně hřeje sluníčko, tak proč si nezademonstrovat, když o nic nejde, že?

Samozřejmě, že jde. O moc. Ne ale pro ty pod pódiem. To je kompars. O hlavní role se poperou „ti nahoře“. Jakýsi údajný marketingový odborník Martin Jaroš (přiznám se, že až do těchto dnů jsem o jeho existenci neměl tuchy, ale to je jistě jen moje chyba), jenž byl jedním z hlavních řečníků na tom „teatru mundi“, se už nechal slyšet, že zakládá další politickou stranu. To je dobře. Ještě by měl nějakou partaj založit pan Minář (ten z Václaváku, probůh, ne ten z Hradu, ten jen navíc s ypsilonem v příjmení). Pak taky Jan Hrušínský a jistě i Iva Pazderková. A třeba dvacet dalších „výrazných a důvěryhodných osobností dnešního společenského života“. Čím více anti-babiš stran vznikne, tím jistější bude Babkovo vítězství v příštích volbách. Bude to nachlup jako loni v lednu. Jeden Zeman, jeden Topolánek a šest anti-Zemanů. A jak to dopadlo?

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 

Žadný rukojmí ještě nediskutoval

Exministryně obrany Parkanová pro Bushe s kreslířem Výčítalem bryskně, jako kdysi Gustav Brom bleskem sepsal píseň pro Gagarina, stvořila a nazpívala na stejnou melodii kukaččí hit: “Dobrý den, prapore hvězd a pruhů! Vítej, radare…”

Exministryně obrany Parkanová pro Bushe s kreslířem Výčítalem bryskně, jako kdysi Gustav Brom bleskem sepsal píseň pro Gagarina, stvořila a nazpívala na stejnou melodii kukaččí hit: “Dobrý den, prapore hvězd a pruhů! Vítej, radare…”

Bývalý náčelník generálního štábu Josef Bečvář 13. srpna 2019 u soudu z pozice svědka hájil pořízení letounů CASA pro českou armádu. Uvedl, že stroje se stoprocentně osvědčily doma i na zahraničních misích, a zmínil se též, že si nevzpomíná, že by při dojednávání nákupu zaznamenal výhrady, například k ceně.

"Radovan Krejčíř a jeho rodina si mohou být jisti, že v naší péči je v bezpečí,“ prohlásil mluvčí jihoafrické vězeňské správy Singabakho Nxumalo podle serveru Ewn.co.za. Stížnosti odmítl jako neopodstatněnou...

Život Radovana Krejčíře v johannesburgské věznici Leeuwkop s maximální mírou ostrahy, kde si Čech odpykává pětatřicetiletý trest, není ohrožen, ujistila právě jihoafrická vězeňská správa podle místních médií. Reagovala tak na tvrzení Krejčířových příbuzných, kteří si v tisku stěžovali, že Čech bude brzy zavražděn, pokud nebude z Leeuwkopu přeložen do jiného zařízení.

I přes údajný konec studené války mají jaderné zbraně hlavně její bývalí aktéři - Rusko a USA: Rusko cca 5000 strategických hlavic, USA 8000 hlavic; zbývajících cca tisíc je rozděleno mezi Francii, Velkou Británii a Čínu…

I přes údajný konec studené války mají jaderné zbraně hlavně její bývalí aktéři - Rusko a USA: Rusko cca 5000 strategických hlavic, USA 8000 hlavic; zbývajících cca tisíc je rozděleno mezi Francii, Velkou Británii a Čínu…

Spojené státy mají přes 8 tisíc jaderných hlavic, rozmístěných na stovkách svých vojenských základen po celém světě. Jen na německém území je rozmístěno na 35 tisíc amerických vojáků ne desítkách základen, kde je také asi 17 tisíc amerických civilistů ve službách armády; všichni by se prý měli z Německa stěhovat..

Když Turecko, členská země NATO, okupovalo severní Kypr v roce 1974, nikomu to ze Západu nevadilo, zato okupace Československa 21. srpna 1968 je však navždy zločinem SSSR a dalších zemí Varšavské smlouvy

Když Turecko, členská země NATO, okupovalo severní Kypr v roce 1974, nikomu to ze Západu nevadilo, zato okupace Československa 21. srpna 1968 je však navždy zločinem SSSR a dalších zemí Varšavské smlouvy

Zatímco od nás okupantští Sověti ze srpna 1968 dávno odešli, Turecko v tajnosti v srpnu 2019 přepravilo do okupované části severního Kypru 42 tanků Leopard 2A4. Stroje německé výroby se nachází jen deset kilometrů od Nikósie, metropole Kyperské republiky. Informoval o tom turecký server Ahval s odvoláním na řecká média.

Poslední domácí zprávy