• Úterý, 18. červen 2019
  • Svátek má Rukojmí Milan

Žluté vesty jsou pojmem, Chvilky pro milióny jen lidským i kulturním odpadem
Počet návštěv: 1121

Žluté vesty jsou pojmem, Chvilky pro milióny jen lidským i kulturním odpadem

Jiří Vyvadil Článek od Jiří Vyvadil

Žluté vesty podporovalo zpočátku 75% Francouzů, naopak Chvilky pro milióny pouhých 30% obyvatel Česka… A tomu odpovídá i rozdílná síla politických dopadů ve Francii a u nás.  

Není demonstrace jako demonstrace. Kdybych byl Francouzem, určitě bych se, alespoň zpočátku  šel alespoň podívat na demonstrace žlutých vest proti prezidentu Macronovi. Trápily je reálné problémy, už roky trvající nezaměstnanost kolem 10 %, zvyšování ekologických, trvalá stagnace ekonomiky, zubožování středních vrstev, povýšenost a arogance prezidenta, který je většinou Francouzů pokládán za prezidenta bohatých a elit. A mně jako příslušníku malé země uprostřed Evropy vadily i jeho výhružky, že nás vyžene se Schengenského prostoru, když odmítáme uprchlíky…

Ano, demonstrace nastavily „Macronovi zrcadlo“, což se projevilo i v tom, že byť jen o procento prohrál s hnutím Marine Le Pen ve volbách do EP. A mimochodem, i když to je za dva roky, a jistě se mnohé může změnit, pokud jde o voličské preference pro prezidentské volby v roce 2022  má Emanuel Macron podporu 30 % voličů a Marine Le Pen je za ní jen s odstupem  28%.

Je tedy zřejmé že existuje vztah mezi obsahovou náplní masových demonstrací Žlutých vest a Marine Le Pen, která s výjimkou násilí jejich požadavky podporovala byla ze všech dalších uchazečů s nimi úspěšně ztotožněna.

Když se podíváme k nám, pak nízká podpora pouhých 30 %, voličů,  a to se Česká televize snaží seč může, aby je podporovala projevuje v tom, že se prakticky nemění dominance ANO někde kolem 30%, o druhé a třetí místo se přehazují s odstupem  cca 15-17% tu ODS, tu Piráti, aby průzkumy končili kdesi u kandidátů na propad u nejvíce rozkřičených a agresivních pravicových pidistran. V tomto ohledu zvlášť září Miroslav Kalousek, který je už nejméně deset let nejvíce nenáviděným či odmítaným politikem, což ukázal i průzkum CVVM z minulého týdne, který aniž si připadá trapně, známkuje prezidenta Zemana, který spolu s Rychetským byl na prvním místě, ale i premiéra Babiše, který je s mírou podpory třetí.

Na to srovnání s Francií mě přivedla nějaká nadšená reportáž z Paříže, která pod fotografií 30 českých krajanů uvedla, jak nám drží palce, abychom se těch hrůz u nás zbavili a že se za nás stydí.

Nuže, musíme je uklidnit. Co by za to dal prezident Macron, který momentálně po delší době dosáhnul onoho již zmíněného „vrcholu“ 30%, kdyby měl podporu jako našimi chvilkaři i naší pravicovo-pirátskou opozicí nenáviděný prezident Miloš Zeman se svými 49%+-2 %, stejně jako francouzský premiér, kterému se může zdát o tom, že bude tak úspěšný jako Andrej Babiš.

Takže asi tak. Chvilky budou do nekonečna prudit, unavovat, urážet, ale to je vše. Na rozdíl od Žlutých vest nejde za nimi většina národa…Jsou prostě obvyklou havlistickou šmírou představujících omezený počet cca 20-25 % elitářů,  která už po dvacet let znovu a znovu se vztekle domáhá vlády, kdykoliv ve svobodných a demokratických volbách prohrála.

Ukazuje se, že jsou stejně slabé a stejně směšné jako barevné protesty v Polsku či Maďarsku. Jedině na Slovensku se jim částečný puč povedl, když se do něho osobně zapojil prezident Kiska. Odvolání Fica a jeho nahrazení Pellegrinim na pozadí masových demonstrací nad vraždou Kuciaka a jeho snoubenky byl pro nás Čechy nepochopitelný.

Babiš na Slovensku pravil, že nejsme Slovenskem, že u nás demonstrace nepovedou ke změně vlády. A mnohý z nás byl za to hrdý. Každého správného Čecha uráželo až podbízivé vychvalování Slováků,  že si zvolili dříve Kisku a dnes Čaputovou za prezidenty.

Právě v tom jsme jiní než Slováci. U nás by tito sorosovci, byť třebas o pouhých pár procent s Milošem Zemanem prohráli.

A proti i nehrozí, že Chvilky mohou být úspěšné. Jsou špínou, jsou šmírou. A když čte člověk výroky chvilkařských umělců o hovadech, sviních, prasatech, krávách,  o členech ANO jako o toaletním papíru, když čte člověk výhružky mladého Polívky, že až se naserou, potáhnou na Hrad, může se dodat už ještě poslední srovnání: Jsou lidským i kulturním odpadem.

PS.: Asi dám za ty výroky na ně trestní oznámení.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

13.06.2019 19:39

Já bych rozhodně tyto lidi nenazýval ani špínou a ani šmírou.Jsou jenom poněkud přihlouplí a věří,že řvaním na ulici něco změní,jako se to povedlo na Slovensku.Já bych rád věděl,kdo z oněch "demonstrantů za demokracii" byl volit.Byl vůbec volit zrzoun Minář?Domnívám se,že většina z nich k volbám vůbec nešla.A hloupé řeči zběhlého študentíka o podpoře poloviny národa může povzbudit ty,kteří se shtějí nějak vyznamenat a v případě vítězství si polepšit.Už jenom podpora demobloku by měla být výraznou změnou v pohledu na demonstrace.Ale lidé na ně mají právo a pokud dodržují zákon,nelze s tím nic dělat.Jen pochybuji,že mají pohotově pro svá shromáždění volná náměstí a ulice.Ty jim uvolňují právě havlošvábi,nalezlí na patřičných místech k ovládání politické situace.


 
Je Británie výkladní skříní demokracie, či jen chaosem populismu?  Proč? Jelikož místo premiérky Mayové, co hlasovala proti brexitu, nastoupí do čela vlády asi šašek Boris Johnson, co veřejně lhal

Je Británie výkladní skříní demokracie, či jen chaosem populismu? Proč? Jelikož místo premiérky Mayové, co hlasovala proti brexitu, nastoupí do čela vlády asi šašek Boris Johnson, co veřejně lhal

Kdepak asi skončí Velká Británie, dnes varovný příklad světové demokracie? Podle  ankety z 12. června 2019 by konzervativci s ohledem na jednokolový volební systém, ve kterém vítěz „bere vše“, obsadili v parlamentu 395 mandátů. Labouristé by byli druzí se 151 poslanci. Liberálové by skončili až čtvrtí s 26 křesly a Faragova strana by jako v minulosti „ostrouhala“. Třetí by byla Skotská národní strana s 59 zástupci v dolní komoře britského parlamentu.

Toxicita radioaktivního mraku z Černobylu byla prý ekvivalentem 400 explozí, ke kterým došlo v Hirošimě. A co havárie reaktoru TMI-2 ? Dle Drábové se nelišila od rozsahu poškození reaktoru v Černobylu

Toxicita radioaktivního mraku z Černobylu byla prý ekvivalentem 400 explozí, ke kterým došlo v Hirošimě. A co havárie reaktoru TMI-2 ? Dle Drábové se nelišila od rozsahu poškození reaktoru v Černobylu

Toxicita radioaktivního mraku z Černobylu byla prý ekvivalentem 400 explozí, ke kterým došlo v Hirošimě. Jak to tedy bylo? Výbuch v Hirošimě byl rovnocenný asi 13 kilotunám TNT (54 TJ). Podle největších odhadů účinek výbuchu v Hirošimě okamžitě zabil asi 70 000 lidí.

Napřed Trump v bývalém velkoskladu internoval stovky mexických dětí, pak „na žádost demokratů“ souhlasil,  že hranici s Mexikem nebude chránit betonová zeď, ale ocelová bariéra. Na sumě 5,7 miliardy USD (cca 127 miliard Kč) šéf Bílého domu trvá.

Napřed Trump v bývalém velkoskladu internoval stovky mexických dětí, pak „na žádost demokratů“ souhlasil, že hranici s Mexikem nebude chránit betonová zeď, ale ocelová bariéra. Na sumě 5,7 miliardy USD (cca 127 miliard Kč) šéf Bílého domu trvá.

A máme tady další sebestřednost amerického prezidenta Donalda Trumpa; imigrační smlouva s Mexikem, která odvrátila uvalení cel na mexický dovoz do Spojených států, obsahuje ve skutečnosti víc, než je v ní psáno, uvedl to 12. června 2019, když na Twitteru napsal, že Mexiko se zavázalo udělat pro omezení migrace víc, než stojí ve smlouvě. Později prohlásil, že „v dohodě je cosi, co Mexiko velmi brzy oznámí“. Nevěří prý, že by Mexiko existenci „neveřejné části“ migrační dohody popíralo.

O čem je Milion chvilek pro demokracii; žádá demisi Babiše, demokraticky zvoleného. Požádá Minář o prošetření privatizačních kauz za desítky miliard Kč v oslavovaných 30 letech. Babiš dostat dostal jen 52 milionů na Čapí hnízdo

O čem je Milion chvilek pro demokracii; žádá demisi Babiše, demokraticky zvoleného. Požádá Minář o prošetření privatizačních kauz za desítky miliard Kč v oslavovaných 30 letech. Babiš dostat dostal jen 52 milionů na Čapí hnízdo

„Když se bude připomínat na Letné 30 let svobody, jistě se připomenou i privatizační podvody za toto období. Jinak by se celé protestování Milionu chvilek pro demokracii změnilo jen ve frašku a šaškárnu,“ řekli mi přítel, co se vyzná, navíc je vzdělaný na rozdíl ode mě…

Poslední domácí zprávy

Máme fašistický senát

Máme fašistický senát

Je to neuvěřitelné, ale je to tak. A já sám tomu uvěřil, lépe řečeno jsem si tuhle skutečnost poprvé uvědomil ve středu minulého týdne, kdy...