• Sobota, 19. říjen 2019
  • Svátek má Rukojmí Michaela

Když si někteří lidé nerozumí se svým národem…
Počet návštěv: 1605

Když si někteří lidé nerozumí se svým národem…

Josef Nožička Článek od Josef Nožička

Scénáristu, dramatika i herce Zdeňka Svěráka nejspíš téměř celý národ uznává jako významného umělce, svými politickými postoji však pan Svěrák naopak národ často rozděluje...  

Scénárista a dramatik Zdeněk Svěrák bezesporu patří k nejvýznamnějším osobnostem současné české kultury a asi málokomu je jeho jméno neznámé. Řada lidí si ho vybavuje především ve spojení s Divadlem Járy Cimrmana, kde spoustu let působí jako umělecký šéf, jiní zase ve spojení se spoustou úspěšných filmových komedií, ke kterým napsal scénář, případně v nich i hrál.

Při dnešním brouzdání internetem jsem narazil na rozhovor, který Zdeněk Svěrák poskytl časopisu Reflex. Jak už napověděl titulek tohoto rozhovoru, znějící Se svým národem si moc nerozumím, známý dramatik a scénárista v něm odpovídal především na otázky, týkající se jeho politických postojů. Řeč tak přišla i na jeho podporu Karla Schwarzenberga při prezidentské volbě v roce 2013 či Jiřího Drahoše o pět let později, případně na jeho výrok, pronesený při koncertu v O2 Areně po parlamentních volbách v říjnu 2017, kdy Zdeněk Svěrák prohlásil, „že nám nějak hloupnou spoluobčané.“

V závěru rozhovoru pak při odpovědi na otázku redaktora Reflexu, zda má z něčeho obavu, pan Svěrák mimo jiné řekl: „Bojím se o Evropskou unii a zase se divím našemu obyvatelstvu, jež bylo ve velké většině pyšné, že nás mezi sebe Evropané vzali, a teď přemýšlí o tom, jestli je to pro nás výhodné. Nechápu to. Přece je jasné, že kdybychom z Unie vystoupili, je to smrtící. Já si se svým národem, abych vám řekl pravdu, moc nerozumím.“

Zrovna tak jako pan Svěrák si i já myslím, že odchod z Evropské unie by pro naši zemi výhodný nebyl. Ovšem stejně tak jako nejsem eurofob, nejsem ani eurohujer. Vidím to zhruba tak, že členství v EU nám mnohé výhody přináší, především pak volný pohyb osob i pracovních sil, možnost čerpání finančních prostředků z evropských fondů (pokud se za ně tedy nebudují golfová hřiště, rozhledny, z kterých není nic vidět, nebo se z nich nefinancují nesmyslná školení), případně možnost studia v zahraničí pro mladé lidi za stejných podmínek, jaké mají občané daného státu. Ovšem na druhou stranu naprosto rozumím tomu, když mnozí lidé oprávněně kritizují například přílišný centralismus vrcholných evropských orgánů, které členským státům často mluví do věcí, o kterých by si jednotlivé země měly rozhodovat samy.

A především moc nerozumím postoji těch, kteří v případě, že ostatní lidé s nimi nesdílí stejné myšlenky na to či ono, případně volí odlišné politiky než oni sami, mluví o tom, že svému národu nerozumí. Nebo dokonce v takovém případě mluví o hloupém či nevzdělaném národě. A netýká se to samozřejmě jen Zdeňka Svěráka. Že si lidé někoho váží jakožto známého umělce, sportovce či vědce, přece ještě neznamená, že také budou při volbách volit takové politiky, které jim tyto osobnosti v kampani doporučují, případně budou mít stejné názory na naše členství v EU či podobné problémy.

A i když většinu politických názorů pana Svěráka, prezentovaných ve zmíněném rozhovoru pro Reflex, nesdílím, neznamená to, že se mi přestanou líbit hry z dílny Divadla Járy Cimrmana, nebo filmy typu Marečku, podejte mi pero, Vesničko má středisková nebo Vratné láhve. A nic divného na tom opravdu nevidím.

Josef Nožička
Rád se podělím o své názory s ostatními. Dělám to i tehdy, kdy jdu vědomě "proti proudu".

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Iva Hoffmannová

Iva Hoffmannová

11.07.2019 07:26

Když vyšel zmíněný rozhovor v Reflexu, okomentovala jsem ho slovy.........možná si národ nerozumí s panem Svěrákem. Což vyvolalo negativní reakci autora článku pana Tesaře, který mě velmi politoval a spolu se mnou další 30% část " národa ", která.cituji jeho slova......podporuje u voleb lež, pokrytectví, zlodějnu, aroganci a sprostotu Hradu. Nějak mi není jasné, proč zmíněný pán takto reagoval, ale........je to redaktor Reflexu, což mluví za vše. Takže díky za objektivní článek pana redaktora Nožičky.


 
SMĚJÍCÍ SE BESTIE 2

SMĚJÍCÍ SE BESTIE 2

14.06.2019 20:16

Pan Svěrák by se měl zamyslet sám nad sebou, proč si nerozumí po tom všem se svým národem/jeho většinou.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

14.06.2019 19:23

Pan Svěrák má na své názory právo.Po smrti pana Smoljaka je i v umělecké branži za schopného,i když poněkud snížil úroveň své tvorby.Co se týká politiky,měl by si onen pán "umělec" uvědomit,že je pouze jeden z komediantských parazitů.Nejdřív mi dejte peníze a já,možná,za ně něco předvedu.Parazitismus v tomto státě bují a parazité jsou nejvíc slyšet,když se jedná o něco,co oni nechtějí!A v tom komedianti vynikají.Jim v patách jsou "neziskovky",televizáci a podobná verbež.A na to všechno musí vydělat ten,kdo pracuje manuálně a kým tito parazité tak pohrdají.Bez těch manuálně pracujících by pochcípali hlady,chodili s holými zadky a jejich nebetyčná pýcha by rázem zmizela.


 
Kdoví, jak by dnes vzpomínaly na Dubčeka, který zemřel 7. 11. 1992, Kubišová a Janžurová, nebo již zesnulá antikomunistka Čáslavská, přestože to byl první tajemník ÚV KSČ, resp. právem nejmocnější komunista Československa?

Kdoví, jak by dnes vzpomínaly na Dubčeka, který zemřel 7. 11. 1992, Kubišová a Janžurová, nebo již zesnulá antikomunistka Čáslavská, přestože to byl první tajemník ÚV KSČ, resp. právem nejmocnější komunista Československa?

Automobilová nehoda 1. září 1992 na dálnici u Humpolce ukončila 7. listopadu 1992 politickou i životní cestu Alexandera Dubčeka. Řidič luxusního BMW dostal v dešti na problematickém úseku 88. kilometru smyk, nezvládl řízení a proletěl svodidly.

Halík obdržel kříž za zásluhy o česko-německé smíření, Herman na sjezdu landsmašaftu oslovil německy potomky henleinovců: “Milí přátelé“; jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet..

Halík obdržel kříž za zásluhy o česko-německé smíření, Herman na sjezdu landsmašaftu oslovil německy potomky henleinovců: “Milí přátelé“; jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet..

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier udělil českému katolickému knězi a teologovi Tomáši Halíkovi státní vyznamenání - Kříž za zásluhy 1. třídy Záslužného řádu Spolkové republiky Německo. Halík kříž obdržel za zásluhy o česko-německé smíření a angažovanost za spravedlivou občanskou společnost i dialog mezi národy a náboženstvími.

Prvenství Rusů: Gagarin - první člověk obletěl Zemi- Leonov první ve volném prostoru; Ruští vědci se též potopili na dno jezera Bajkal s více než 1700 druhů rostlin a živočichů; hloubkou 1 637 metrů vytvořili sladkovodní světový rekord…

Prvenství Rusů: Gagarin - první člověk obletěl Zemi- Leonov první ve volném prostoru; Ruští vědci se též potopili na dno jezera Bajkal s více než 1700 druhů rostlin a živočichů; hloubkou 1 637 metrů vytvořili sladkovodní světový rekord…

Ve věku 85 let zemřel 11, října 2019 bývalý sovětský kosmonaut Alexej Leonov, který 18. března 1965 jako první člověk vystoupil do otevřeného kosmu. Informovala o tom ruská média s odvoláním na páteční oznámení Leonovovy spolupracovnice Natalije Filimonovové.

Po 9 letech Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku vynesl rozsudek; norská sociální služba Barnevernet porušila práva matky a dítěte Bude to precedent v kauze Evy Michalákové, které  tak byly odebráni její dva syny v roce 2011?

Po 9 letech Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku vynesl rozsudek; norská sociální služba Barnevernet porušila práva matky a dítěte Bude to precedent v kauze Evy Michalákové, které tak byly odebráni její dva syny v roce 2011?

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku konečně vynesl v říjnu 2019 rozsudek, podle nějž norská sociální služba Barnevernet porušila práva matky a dítěte, když jí ho odebrala a proti její vůli dala k adopci. Znamená to pro Norsko nějaké změny, nebo se přístup Barnevernetu měnit nebude?

Poslední domácí zprávy