• Sobota, 20. červenec 2019
  • Svátek má Rukojmí Ilja

Václav Moravec promluvil o novinářské etice: Podle Kodexu mám hájit demokratické principy, ne měřit na stopkách čas Židovi a Hitlerovi
Počet návštěv: 335

Václav Moravec promluvil o novinářské etice: Podle Kodexu mám hájit demokratické principy, ne měřit na stopkách čas Židovi a Hitlerovi

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Některým médiím, i médiím veřejné služby, mj. i České televizi je mnohdy vyčítáno, že neodvádí dobrou práci ve smyslu, že nevysílá nezávislé objektivní zpravodajství a publicistické pořady a neobjektivně prezentuje jen vybrané politické strany. Konkrétním terčem této kritiky je i moderátor ČT a vysokoškolský pedagog Václav Moravec kvůli vystupování ve svém pořadu Otázky Václava Moravce. „Objektivita je vyprázdněné slovo, které si každý vykládá po svém,“ říká Moravec v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Za největší etickou otázku v dnešní době Moravec podle svých slov považuje proměnu hodnotového systému celé společnosti. Zmiňuje příměr s „tekutými časy“. „Ve společnosti se rozpouštějí zbytky tradičních struktur. Tyto ‚tekuté časy‘ výrazně proměňují způsob, jakým západní civilizace přemýšlí nad novinářskou etikou,“ neskrývá své obavy.

To, jak dnes přistupujeme k pojmu objektivita, je podle Moravcových slov problematické. „Máme tendence ho zjednodušovat. Je vázán na pokus o shromáždění faktů a dobrání se nějakého objektivizovaného poznání, jenže v rámci žurnalistiky objektivitu zužujeme jenom na pseudovyváženost,“ uvádí moderátor České televize.

„Objektivita vztažená k žurnalistice, navíc ještě v českém kontextu, je vyprázdněné slovo, které si každý vykládá po svém,“ dodává s tím, že bychom jí neměli odvrhnout jako přežitek, spíš bychom se měli pokusit o její redefinici. „Možná jsem konzervativní a staromilský, ale publicistika bezesporu staví více na subjektivním pohledu publicisty, zatímco pro zpravodajství je důležitá právě objektivita,“ konstatuje.

Jako novinář v České televizi si prý musí dávat větší pozor na své vystupování. „Mrzí mě, že málokdo z kritiků si přečte zákon o České televizi a preambuli našeho kodexu. Tam je napsáno, že novináři mají hájit demokratické principy,“ hájil své působení například v pořadu Otázky Václava Moravce. „Není to o tom, že by novinář nebo moderátor veřejné služby měl být pouhým mechanickým časoměřičem deseti minut Židů a deseti minut Hitlera,“ podotklNaopak má podle něj moderátor oponovat, když se porušují pravidla humanity a demokratických principů. „To, že se z toho pak stává nálepka ‚lepšolidí‘, a že tato média vadí části společnosti, která možná jede i na vlně resentimentu časů před rokem 1989, to je věc druhá,“ říká Moravec.

Novináři prý navíc nejsou příliš schopni v České republice, bohužel, skrz své profesní a odborové organizace hájit svou nezávislost. Věřit jednomu novináři nebo médiu není prý dobré. Pro demokracii je důležitá i pluralita ve využívání informací. 

Brzy bude muset Moravec vysvětlovat Radě pro rozhlasové a televizní vysílání i svůj úvod Otázek VM ze 17. března, který začal slovy: „U Klausů v kuchyni vznikají nápady této politické rodiny. Rodiny, která když ztrácí vliv, nálepkuje ostatní. Ocitne-li se v politických potížích otec, například kvůli černému financování vlastní politické strany, jsou povoláni do boje manželka a syn. Je-li třeba zaměstnat syny, vypomůže tatínek s někdejším ředitelem polostátního gigantu ČEZ. Chtějí-li vyhodit syna z politické strany, protože když není po jeho, škodí, kde může, přispěchá na pomoc papá. Kuchyňská logika velí, účel světí prostředky a všechno je dovoleno.“

K tomu Moravec připomněl, že šlo o publicistický úvod, o glosu, která je založená na faktech. „Například když měl otec, tedy Václav Klaus starší, problémy s financováním, do politického diskurzu opravdu vstoupila manželka se synem – na demonstraci proti Klausovi staršímu vystoupili s projevem na jeho podporu,“ hájil se a dodal, že vliv politiků na fungování ČEZu také není novinkou.

Psali jsme:

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

16.06.2019 19:38

Hlavně musí být podvodník a lhář,jinak by ztratil lukrativní místečko v ČT,které má díky svému bezcharakternímu jednání.Jestli je toto vysokoškolský pedagog,nedivím se výsledkům,jakých dosahují jejich absolventi.Ten může studenty naučit jenom křivárnám,což se mu daří!


 
Čtení na prázdniny: Podivné setkání

Čtení na prázdniny: Podivné setkání

Na louce u lesa si hrály děti. Některé si hrály na honěnou, jiné si prohlížely pestrobarevné květy a další se vzrušeně o čemsi dohadovaly u malého mraveniště.

Pojďte sem,děti, posaďte se a já vám budu vyprávět pohádku,“ svolal je k sobě učitel.

 
SMŮLA NA PATÁCH

SMŮLA NA PATÁCH

Web Česká justice přinesl dne 17. července 2019 zprávu o „spícím soudci“ u Městského soudu v Praze. Za postoj ke zmíněné nepřístojnosti jsem 17. července 2019 zkritizoval paní ministryni Marii Benešovou v článku Nesnesitelná lehkost vládnutí II.

 

(Ne)milý Jane Hrušínský,

(Ne)milý Jane Hrušínský,

sice jste nás občany láskyplně oslovil slovy „Milí voliči Miloše a Andreje, milí odpůrci eura. Milí největší odpůrci eura v Evropě!“, ale ve mně se v ten moment vybavil jistý vlastizrádný představitel KDU-ČSL, který na sjezdu bavorského Landsmančaftu oslovil přítomné německé delegáty slovy: „Milí krajané“! Je to náhoda, nebo záměr, pane Hrušínský? Proto také to „(ne)milý“ v oslovení. Ostatně, pro mne (a nejen pro mne mě) nebudete nikdy milý, i kdybyste se o to snažil sebevíc, což je vám jistě zcela lhostejné, protože Vy máte svůj okruh „přátel“, které milujete a oni milují Vás. Tak si to užijte! Ale k věci.

Poslední domácí zprávy

SMŮLA NA PATÁCH

SMŮLA NA PATÁCH

Web Česká justice přinesl dne 17. července 2019 zprávu o „spícím soudci“ u Městského soudu v Praze. Za postoj ke zmíněné nepřístojnosti...