• Sobota, 20. červenec 2019
  • Svátek má Rukojmí Ilja

Simanov nevyžádaný či nežádoucí
Počet návštěv: 519

Simanov nevyžádaný či nežádoucí

Vážení lesníci, včera večer jsem měl ve Velkém Meziříčí přednášku "Kůrovec a konspirační teorie". Tento provokační název jsem ji dal proto, že byla přednesena v rámci Evropského Festivalu Filozofie, a lesnicky  věcný název by mezi filozoficky a akademicky formulovanými názvy přednášek vypadal podivně.

Pokud se Vám zachce, odklikejte si moje vystoupení s vědomím, že jste přišli jen o moje jedovaté komentáře.

Ale hlavní důvod, proč Vás oslovuji, je jiný, než zaslání informativní presentace. Jedním z přednášejících byl zaměstnanec Centra pro teoretická studia AV ČR, který na mé vystoupení velmi ostře reagoval (a bohužel se dočkal souhlasného mručení a pokyvování hlavami početného auditoria). Náš názorový střet byl nakonec asi po půl hodině přerušen místním impresáriem, ale jeho závažnost mně  nutí Vás informovat.

Z jeho strany se totiž jednalo o zcela striktní požadavek, aby kůrovcové souše nebyly káceny (oporu má bohužel v dodatku k lesnímu zákonu) a plochy postižené kůrovcem ponechány přirozené sukcesi neomezeně dlouho, protože "kůrovec je šancí, kterou nám dává příroda, jak smrkové monokultury, smrkové plantáže atd.," konečně přeměnit na druhově pestré lesy, ve kterých se nebude hospodařit, a už vůbec ne holosečemi, nepůvodní porosty budou zlikvidovány, nastane ráj na zemi atd., atd.

A proto se vůbec nejedná o nějakou kalamitu, ale zásah shůry. Prostě hrůza. K tomu demagogická tvrzení, že souše podrostlé buření mají lepší vodohospodářské parametry než smrkový les, protože do dokázala svým výzkumem na Šumavě Jihočeská univerzita, a jen lesničtí zpátečníci a zastánci hospodářského využívání krajiny nehodlají respektovat nové vědecké poznatky.

Protože uvedený pán má několik úvazků (jak je už v našich zemích zvykem), reprezentoval i MŽP a Agenturu ochrany přírody. 

Bubnuju tedy na poplach, abyste každý z Vás udělali všechno, co můžete, proti šíření zelené demagogie. Po včerejšku jsem totiž nabyl pocit, že lesnická katastrofa kůrovcem teprve začala!      

Prof. Ing. Vladimír Simanov, CSc.

LDF MENDELU, Brno

- Štěpán Neuwirth -
Publikuje od roku 1966; emeritní tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, později tiskový mluvčí Zdravotně sociální fakulty Ostravské univerzity (Dnes lékařské fakulty). Novinář, publicista, spisovatel. 18 vydaných knih; cena E.E.Kische za Tep nemocnice (literatura faktu).

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

26.06.2019 09:23

Keře, květiny a stromy "pro potěšení oka i mysli". Na každou zámeckou zahradu se ve velkém přivážely okrasné sukulenty z exotických krajů. "Akáty bílé" je zlidovělá písnička. Až na to, že do naší krajiny nepatří. Vytlačují původní dřeviny a kromě květů jsou jedovaté. Prudce jedovatý jsou také tis i thúje. I rododendron je jedovatý. Dokonce med z těchto okrasných keřů je halucinogenní a vážně poškozuje zdraví. Borovice vejmutovka také není původní. Bolševnik a jeho rozšíření znamená dodnes pohromu. Rostlina je plná jedu a navíc odolná postřikům i spalování. A tak se z rostlin určených původně pro potěchu očí staly invazivní druhy. Spolu s nimi se šířily i různá houbovitá onemocnění a exotičtí škůdci zcela cizí, nekompaktibilní s naší flórou. To samé fauna. Rozšíření nepůvodních zvířat s sebou vždy nese též nemoci, jež se jen těžko zdolávají a v našich podmínkách mutují. Uprostřed toho všeho jsme my, turistický ruch a z toho vyplývající exotické nemoci. To, co nám má přinést užitek má vždy to své ale... Už před řadou let jsem postřehl, že zájem vědců se pohybuje především v rámci jejich oboru. To je pochopitelné. Zabývají se tedy odděleně flórou, faunou i exotickými nemocemi. Jenomže tyto tři kategorie jsou v naší civilizaci pospojovány dohromady. Tvoří jeden kompaktní celek. Pokud se pokoušíme o nápravu jedné z nich, postrádáme propojení na další dvě. A to je chyba. Příští symposium by se mělo zabývat těmito "spojenými nádobami" ve vší komplexnosti. Jenom tak najdeme recept na léčení neduhů, které si způsobila a je jimi ohrožena naše civilizace. .....Mějte se hezky.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

25.06.2019 19:12

Přírodopis nikdy nebyl mou vášní a mé znalosti tomu odpovídají.


 
Čtení na prázdniny: Podivné setkání

Čtení na prázdniny: Podivné setkání

Na louce u lesa si hrály děti. Některé si hrály na honěnou, jiné si prohlížely pestrobarevné květy a další se vzrušeně o čemsi dohadovaly u malého mraveniště.

Pojďte sem,děti, posaďte se a já vám budu vyprávět pohádku,“ svolal je k sobě učitel.

 
SMŮLA NA PATÁCH

SMŮLA NA PATÁCH

Web Česká justice přinesl dne 17. července 2019 zprávu o „spícím soudci“ u Městského soudu v Praze. Za postoj ke zmíněné nepřístojnosti jsem 17. července 2019 zkritizoval paní ministryni Marii Benešovou v článku Nesnesitelná lehkost vládnutí II.

 

(Ne)milý Jane Hrušínský,

(Ne)milý Jane Hrušínský,

sice jste nás občany láskyplně oslovil slovy „Milí voliči Miloše a Andreje, milí odpůrci eura. Milí největší odpůrci eura v Evropě!“, ale ve mně se v ten moment vybavil jistý vlastizrádný představitel KDU-ČSL, který na sjezdu bavorského Landsmančaftu oslovil přítomné německé delegáty slovy: „Milí krajané“! Je to náhoda, nebo záměr, pane Hrušínský? Proto také to „(ne)milý“ v oslovení. Ostatně, pro mne (a nejen pro mne mě) nebudete nikdy milý, i kdybyste se o to snažil sebevíc, což je vám jistě zcela lhostejné, protože Vy máte svůj okruh „přátel“, které milujete a oni milují Vás. Tak si to užijte! Ale k věci.

Poslední domácí zprávy

SMŮLA NA PATÁCH

SMŮLA NA PATÁCH

Web Česká justice přinesl dne 17. července 2019 zprávu o „spícím soudci“ u Městského soudu v Praze. Za postoj ke zmíněné nepřístojnosti...