• Úterý, 14. červenec 2020
  • Svátek má Rukojmí Karolína

Simanov nevyžádaný či nežádoucí
Počet návštěv: 1568

Simanov nevyžádaný či nežádoucí

Vážení lesníci, včera večer jsem měl ve Velkém Meziříčí přednášku "Kůrovec a konspirační teorie". Tento provokační název jsem ji dal proto, že byla přednesena v rámci Evropského Festivalu Filozofie, a lesnicky  věcný název by mezi filozoficky a akademicky formulovanými názvy přednášek vypadal podivně.

Pokud se Vám zachce, odklikejte si moje vystoupení s vědomím, že jste přišli jen o moje jedovaté komentáře.

Ale hlavní důvod, proč Vás oslovuji, je jiný, než zaslání informativní presentace. Jedním z přednášejících byl zaměstnanec Centra pro teoretická studia AV ČR, který na mé vystoupení velmi ostře reagoval (a bohužel se dočkal souhlasného mručení a pokyvování hlavami početného auditoria). Náš názorový střet byl nakonec asi po půl hodině přerušen místním impresáriem, ale jeho závažnost mně  nutí Vás informovat.

Z jeho strany se totiž jednalo o zcela striktní požadavek, aby kůrovcové souše nebyly káceny (oporu má bohužel v dodatku k lesnímu zákonu) a plochy postižené kůrovcem ponechány přirozené sukcesi neomezeně dlouho, protože "kůrovec je šancí, kterou nám dává příroda, jak smrkové monokultury, smrkové plantáže atd.," konečně přeměnit na druhově pestré lesy, ve kterých se nebude hospodařit, a už vůbec ne holosečemi, nepůvodní porosty budou zlikvidovány, nastane ráj na zemi atd., atd.

A proto se vůbec nejedná o nějakou kalamitu, ale zásah shůry. Prostě hrůza. K tomu demagogická tvrzení, že souše podrostlé buření mají lepší vodohospodářské parametry než smrkový les, protože do dokázala svým výzkumem na Šumavě Jihočeská univerzita, a jen lesničtí zpátečníci a zastánci hospodářského využívání krajiny nehodlají respektovat nové vědecké poznatky.

Protože uvedený pán má několik úvazků (jak je už v našich zemích zvykem), reprezentoval i MŽP a Agenturu ochrany přírody. 

Bubnuju tedy na poplach, abyste každý z Vás udělali všechno, co můžete, proti šíření zelené demagogie. Po včerejšku jsem totiž nabyl pocit, že lesnická katastrofa kůrovcem teprve začala!      

Prof. Ing. Vladimír Simanov, CSc.

LDF MENDELU, Brno

- Štěpán Neuwirth -
Publikuje od roku 1966; emeritní tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, později tiskový mluvčí Zdravotně sociální fakulty Ostravské univerzity (Dnes lékařské fakulty). Novinář, publicista, spisovatel. 18 vydaných knih; cena E.E.Kische za Tep nemocnice (literatura faktu).

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

26.06.2019 09:23

Keře, květiny a stromy "pro potěšení oka i mysli". Na každou zámeckou zahradu se ve velkém přivážely okrasné sukulenty z exotických krajů. "Akáty bílé" je zlidovělá písnička. Až na to, že do naší krajiny nepatří. Vytlačují původní dřeviny a kromě květů jsou jedovaté. Prudce jedovatý jsou také tis i thúje. I rododendron je jedovatý. Dokonce med z těchto okrasných keřů je halucinogenní a vážně poškozuje zdraví. Borovice vejmutovka také není původní. Bolševnik a jeho rozšíření znamená dodnes pohromu. Rostlina je plná jedu a navíc odolná postřikům i spalování. A tak se z rostlin určených původně pro potěchu očí staly invazivní druhy. Spolu s nimi se šířily i různá houbovitá onemocnění a exotičtí škůdci zcela cizí, nekompaktibilní s naší flórou. To samé fauna. Rozšíření nepůvodních zvířat s sebou vždy nese též nemoci, jež se jen těžko zdolávají a v našich podmínkách mutují. Uprostřed toho všeho jsme my, turistický ruch a z toho vyplývající exotické nemoci. To, co nám má přinést užitek má vždy to své ale... Už před řadou let jsem postřehl, že zájem vědců se pohybuje především v rámci jejich oboru. To je pochopitelné. Zabývají se tedy odděleně flórou, faunou i exotickými nemocemi. Jenomže tyto tři kategorie jsou v naší civilizaci pospojovány dohromady. Tvoří jeden kompaktní celek. Pokud se pokoušíme o nápravu jedné z nich, postrádáme propojení na další dvě. A to je chyba. Příští symposium by se mělo zabývat těmito "spojenými nádobami" ve vší komplexnosti. Jenom tak najdeme recept na léčení neduhů, které si způsobila a je jimi ohrožena naše civilizace. .....Mějte se hezky.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

25.06.2019 19:12

Přírodopis nikdy nebyl mou vášní a mé znalosti tomu odpovídají.


 
Ti

Ti "Člověci" si nedají pokoj

V minulém týdnu nás opět v Rusku svérázně „proslavila” organizace Člověk v tísni. Při vyhodnocování nedávno skončeného, všelidové hlasování o změnách ruské ústavy v Dumě, ruském parlamentu, dostal slovo i Předseda parlamentní komise pro zahraniční zásahy, Vasilij Piskarjev. A servítky si rozhodně nebral. Natvrdo vyjmenoval státy a organizace, které se pokoušely negativně zasahovat do průběhu hlasování a které během něj šířily protiruskou a rozkladnou propagandu. Včetně, bohužel, České republiky a Člověka v tísni

Omluva

Omluva

Rád bych se touto cestou přes Rukojmí cz. veřejně omluvil Jarkovi Nohavicovi, že jsem ve svém článku omylem uvedl, že pomluvil Karla Gotta a že chtěl těžit z jeho smrti. Toto není pravda a tato slova patří Jaroslavu Hutkovi se kterým jsem Jarka nechtíc zaměnil. Vše o panu Hollanovi však v článku platí. Tato chyba jde na můj vrub, a jelikož se snažím žít a jednat čestně, tak se Jarkovi moc omlouvám. Svým dílem mi Jarek pomohl tuto mou chybu objevit a já mu děkuji. Upozorňuji čtenáře, že Jarek byl takový grand, že mě ani k narovnání této záležitosti nevyzval.                            Ještě jednou se Jarkovi omlouvám, ale také čtenářům a Ostravakum. Jsem to prostě vůl.
 
 
Po koronaviru další otřes: Němcová nevylučuje prezidentský úřad

Po koronaviru další otřes: Němcová nevylučuje prezidentský úřad

Ty nebolestnější události vám setrvávají v hlavě i se všemi  obrazy, které je doprovázely. Vracel jsem před sedmi lety v rychlíku Leo z Prahy do Ostravy a hleděl na televizní obrazovku, umístěnou na stěně vagónu metr nad mou hlavou - šly tam zrovna zprávy ČT – a hned ta první mi vyrazila dech z těla. Po pádu vlády Petra Nečase navrhuje ODS za premiérku Miroslavu Němcovou a její nejbližší usednutí do  premiérského křesla je prý už hotovou věcí.

Poslední domácí zprávy

Omluva

Omluva

Rád bych se touto cestou přes Rukojmí cz. veřejně omluvil Jarkovi Nohavicovi, že...