• Pondělí, 23. září 2019
  • Svátek má Rukojmí Berta

Simanov nevyžádaný či nežádoucí
Počet návštěv: 864

Simanov nevyžádaný či nežádoucí

Vážení lesníci, včera večer jsem měl ve Velkém Meziříčí přednášku "Kůrovec a konspirační teorie". Tento provokační název jsem ji dal proto, že byla přednesena v rámci Evropského Festivalu Filozofie, a lesnicky  věcný název by mezi filozoficky a akademicky formulovanými názvy přednášek vypadal podivně.

Pokud se Vám zachce, odklikejte si moje vystoupení s vědomím, že jste přišli jen o moje jedovaté komentáře.

Ale hlavní důvod, proč Vás oslovuji, je jiný, než zaslání informativní presentace. Jedním z přednášejících byl zaměstnanec Centra pro teoretická studia AV ČR, který na mé vystoupení velmi ostře reagoval (a bohužel se dočkal souhlasného mručení a pokyvování hlavami početného auditoria). Náš názorový střet byl nakonec asi po půl hodině přerušen místním impresáriem, ale jeho závažnost mně  nutí Vás informovat.

Z jeho strany se totiž jednalo o zcela striktní požadavek, aby kůrovcové souše nebyly káceny (oporu má bohužel v dodatku k lesnímu zákonu) a plochy postižené kůrovcem ponechány přirozené sukcesi neomezeně dlouho, protože "kůrovec je šancí, kterou nám dává příroda, jak smrkové monokultury, smrkové plantáže atd.," konečně přeměnit na druhově pestré lesy, ve kterých se nebude hospodařit, a už vůbec ne holosečemi, nepůvodní porosty budou zlikvidovány, nastane ráj na zemi atd., atd.

A proto se vůbec nejedná o nějakou kalamitu, ale zásah shůry. Prostě hrůza. K tomu demagogická tvrzení, že souše podrostlé buření mají lepší vodohospodářské parametry než smrkový les, protože do dokázala svým výzkumem na Šumavě Jihočeská univerzita, a jen lesničtí zpátečníci a zastánci hospodářského využívání krajiny nehodlají respektovat nové vědecké poznatky.

Protože uvedený pán má několik úvazků (jak je už v našich zemích zvykem), reprezentoval i MŽP a Agenturu ochrany přírody. 

Bubnuju tedy na poplach, abyste každý z Vás udělali všechno, co můžete, proti šíření zelené demagogie. Po včerejšku jsem totiž nabyl pocit, že lesnická katastrofa kůrovcem teprve začala!      

Prof. Ing. Vladimír Simanov, CSc.

LDF MENDELU, Brno

- Štěpán Neuwirth -
Publikuje od roku 1966; emeritní tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, později tiskový mluvčí Zdravotně sociální fakulty Ostravské univerzity (Dnes lékařské fakulty). Novinář, publicista, spisovatel. 18 vydaných knih; cena E.E.Kische za Tep nemocnice (literatura faktu).

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

26.06.2019 09:23

Keře, květiny a stromy "pro potěšení oka i mysli". Na každou zámeckou zahradu se ve velkém přivážely okrasné sukulenty z exotických krajů. "Akáty bílé" je zlidovělá písnička. Až na to, že do naší krajiny nepatří. Vytlačují původní dřeviny a kromě květů jsou jedovaté. Prudce jedovatý jsou také tis i thúje. I rododendron je jedovatý. Dokonce med z těchto okrasných keřů je halucinogenní a vážně poškozuje zdraví. Borovice vejmutovka také není původní. Bolševnik a jeho rozšíření znamená dodnes pohromu. Rostlina je plná jedu a navíc odolná postřikům i spalování. A tak se z rostlin určených původně pro potěchu očí staly invazivní druhy. Spolu s nimi se šířily i různá houbovitá onemocnění a exotičtí škůdci zcela cizí, nekompaktibilní s naší flórou. To samé fauna. Rozšíření nepůvodních zvířat s sebou vždy nese též nemoci, jež se jen těžko zdolávají a v našich podmínkách mutují. Uprostřed toho všeho jsme my, turistický ruch a z toho vyplývající exotické nemoci. To, co nám má přinést užitek má vždy to své ale... Už před řadou let jsem postřehl, že zájem vědců se pohybuje především v rámci jejich oboru. To je pochopitelné. Zabývají se tedy odděleně flórou, faunou i exotickými nemocemi. Jenomže tyto tři kategorie jsou v naší civilizaci pospojovány dohromady. Tvoří jeden kompaktní celek. Pokud se pokoušíme o nápravu jedné z nich, postrádáme propojení na další dvě. A to je chyba. Příští symposium by se mělo zabývat těmito "spojenými nádobami" ve vší komplexnosti. Jenom tak najdeme recept na léčení neduhů, které si způsobila a je jimi ohrožena naše civilizace. .....Mějte se hezky.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

25.06.2019 19:12

Přírodopis nikdy nebyl mou vášní a mé znalosti tomu odpovídají.


 
Bylo jich cca 300 000 tisíc pivařů a párkařů, co se se zadarmo tísnili na Dnech NATO, bez sebereflexe, jako národ, co byl zbrojnicí Hitlera, pak zase Stalina a dnes leze do zadku USA.

Bylo jich cca 220 000 tisíc pivařů a párkařů, co se se zadarmo tísnili na Dnech NATO, bez sebereflexe, jako národ, co byl zbrojnicí Hitlera, pak zase Stalina a dnes leze do zadku USA.

Bydlím nedaleko mošnovského letiště, takže mi v uších ještě doznívá hukot hlavně bombardéru B-52 a mně nezbývá si připomenout si, jak v jednom obskurním plátku se na hlavní straně tloukly dva titulky vedle sebe: „Myslivci skolili 230 tisíc kanců“ a signifikantní pro tento bulvár - „NATO v Ostravě a 220 000 diváků…“ Nechci nikoho urážet, ti divočáci za to nemohou, že onemocněli, byť geneticky jsou lidem blízké…

Jak to bylo s Čáslavskou nejen v roce 1968, ale i s jejími protisovětskými gesty, jak je v minulých dnech okázale prezentovala ČT, když pouze ukázala předávání medailí jí a sovětské gymnastce; Čáslavská odvrací svoji tvář od vlajky SSSR

Jak to bylo s Čáslavskou nejen v roce 1968, ale i s jejími protisovětskými gesty, jak je v minulých dnech okázale prezentovala ČT, když ukázala pouze předávání medailí jí a sovětské gymnastce; Čáslavská odvrací svoji tvář od vlajky SSSR

V České televizi před několika dny závěru srpna 2019 odezněla jen laciná propaganda roku 1968, když při předávání medailí jí a sovětské gymnastce Čáslavská okázale odvrací na protest svoji tvář od vlajky SSSR. Ani slovo o tom, jak přišel říjen 1968 a sedminásobná olympijská vítězka - gymnastka Věra Čáslavská a stříbrný olympijský medailista - běžec Josef Odložil si před více než půl stoletím řekli 26. října 1968 své “ano“ během letních olympijských hrách v Mexico City.

Bude se FAMU distancovat od svého nejznámějšího absolventa Emirá Nemanja Kusturici kvůli vyznamenání od prezidenta Zemana k 28. říjnu 2019?  Na FAMU, kterou proslavil, se prý proti němu chystá velká akce

Bude se FAMU distancovat od svého absolventa Emirá Kusturici kvůli vyznamenání od prezidenta Zemana k 28. říjnu 2019? Na FAMU, kterou proslavil, se prý proti němu chystá velká akce "vítačů" uprchlíků a odpůrců Zemana

„Je možné, že se FAMU bude chtít od Emira distancovat ještě dřív, než vyznamenání od prezidenta dostane. Teď se o tom začíná mluvit, ale nejvíc se to rozjede až v říjnu, kdy začíná výuka a fakulta bude naplno žít. Některé katedry jsou dost angažované a většinu tam tvoří lidi levicově-progresivistických názorů,“ sděluje redakci ParlamentníchListů.cz zdroj z fakulty pod podmínkou zachování anonymity. 

První premiér Ben Gurion vedl Izrael 13 roků, před 71 lety připomněl komuny zvané kibucy; řekl, že “socialismus byl pro židovský stát stejně důležitý jako hebrejská Bible”..

První premiér Ben Gurion vedl Izrael 13 roků, před 71 lety připomněl komuny zvané kibucy; řekl, že “socialismus byl pro židovský stát stejně důležitý jako hebrejská Bible”..

Chci širokou vládu národní jednoty“, prohlásil centrista Benny Ganc po úterních předčasných volbách v Izraeli. Vyjádřil radost nad výsledkem své koalice Modrá a bílá, hlavní soupeř stávajícího premiéra Benjamina Netanjahua se ale vítězem voleb neprohlásil. Volby pravděpodobně skončí patem.

Poslední domácí zprávy