• Sobota, 20. červenec 2019
  • Svátek má Rukojmí Ilja

Rut Kolínská: Nejsme pijavice, jak tvrdí Zeman. Neziskový sektor šetří peníze státu! Opravdu?
Počet návštěv: 1443

Rut Kolínská: Nejsme pijavice, jak tvrdí Zeman. Neziskový sektor šetří peníze státu! Opravdu?

Jiří Baťa Článek od Jiří Baťa

Paní Rut Kolínská, zakladatelka hnutí mateřských center v České republice, se v DVTv na adresu premiéra Babiše a ministryně financí Schillerové vášnivě a milosrdensky rozhovořila o neziskovém sektoru a hrála, jak se říká „na city“. Vyjmenovala řadu u nás již existujících prospěšných, potřebných a společnosti nepochybně užitečných neziskových organizací, přičemž poukazovala na stav a situace, kdy ty které „neziskovky“ jsou lidem a společnosti potřebné.

    S tím lze s paní Kolínskou souhlasit, ale výtka oběma jmenovaným, co bude, co se stane, až prý přestanou všechny tyto neziskovky existovat, to už není jen otázka, nebo nezištné konstatování,  ale něco, co připomíná sofistikované vydírání. 

    Je také nutné zmínit, že jestliže se prezident Zeman vyjádřil o neziskových organizacích ve smyslu, že jsou to pijavice, pak to myslí paušálně, tzv. an bloc    s tím, že připouští, že také existují neziskové organizace, které jsou prospěšné a potřebné. Prezident Zeman ty užitečné a potřebné neziskovky sice nejmenoval, ale rozhodně má pravdu, stejně jako má pravdu paní Kolínská. Rozdíl však je v zaměření, účelnosti a efektivnost, kterých ty které neziskovky dosahují. Paní Kolínská obhajuje především neziskové organizace, které mají sociální a humánní charakter a nehovoří i stovkách „neziskovek“, které prezident Zeman oprávněně považuje za pijavice, protože jejich výsledky se rovnají nule a mnohdy jsou více škodlivé, než užitečné. Je to tedy o tom, že ve velké většině „neziskovek“, dotovaných státem se tisíce lidí bezpracně přiživuje, aniž by byli pro společnost přínosem. 

     Všeobecně pojatých „neziskových organizací“ je v ČR více jak tisíc dvě stě. Jen pro romské záležitosti je v ČR cca 130 neziskových organizací. Ročně je pro tyto neziskovky ze státního rozpočtu vyčleněno cca 17 miliard Kč. Celá řada neziskovek se však ve své proklamované činnosti překrývá s jinými, tedy se navzájem suplují. A pokud jde o počet neziskovek, pak není jejich výslednost a efektivita úměrná prostředkům, které jsou do nich státními dotacemi vkládány. Mnohé takové neziskovky se jen veřejně účelově prezentují v účasti na řadě aktivit, vykazují virtuální činnost, ale vlastní aktivní a efektivní praktickou činnost nemají. To jsou ty panem Zemanem zmíněné „pijavice“! 

     Pokud jde o neziskovky, které jsou svým charakterem pro společnost potřebné, mnohdy až nepostradatelné a o kterých tak procítěně a emocionálně hovořila paní Kolínská, ty pan prezident Zeman rozhodně podpoří. Takže pokud paní Kolínská kritizuje premiéra, ministryni financí, potažmo prezidenta Zemana, měla by oddělovat zrno od plev! Tak jak existují dobří a špatní lidé, jak jsou dobré a špatné věci, jsou dobré a prospěšné neziskovky, ale i takové, které prospěšné a užitečné nejsou. Naopak, jen z nich bezpracně tyjí lidé, ty tzv. „pijavice“!

     O tom, zda „neziskovky“ šetří peníze státu, lze polemizovat. Nejde totiž ani tak o finanční úspory státu, vyplývající z jejich činnosti, protože mají-li ty potřebné neziskovky existovat, potřebují  ke své činnosti peníze!  Spíše se jedná o úsporu v oblasti lidských zdrojů, úsporu možných následků jisté problematické části občanské společnosti jak v oblasti morální, sociální, zdravotní, tak i společenské, občanskoprávní apod. Nicméně neziskovky, které zmiňuje paní Kolínská, kterých je z celkového počtu jen nepatrný počet, mají své místo nejen na slunci, ale hlavně mezi lidmi a u potřebné části společnosti. Paní Kolínská by ale měla být ve svých výčitkách poněkud zdrženlivější, protože ne vždy je všechno míněno tak, jak je řečeno. A u prezidenta Zemana zvlášť!

Zdroj: https://video.aktualne.cz/dvtv/nejsme-pijavice-jak-tvrdi-zeman-neziskovy-sektor-setri-peniz/r~8555c8a69be811e9ab10ac1f6b220ee8/ 

Jiří  B a ť a, 1. července 2019

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

03.07.2019 19:49

Ale jen neziskovky,které působí i na politickém poli měla tato "charitativní" pracovnice na mysli.Kde byla,když Klokánku,starajícímu se o děti došly peníze?Kde byla,když se projednávala kuřimská kauza?To držela hubu!A teď nás přesvědčuje o nutnosti existence neziskovek.Když jsou to neziskovky,tak proč jsou všechny napojeny na státní peníze,které musí platit daňoví poplatníci?A těch otázek je mnoho.Nerušit neziskovky,ale nedat jim ani korunu ze státního rozpočtu.A ať také dokazují,odkud mají peníze na svou "činnost".A potom se budeme s RÚT Kolínskou bavit.


 
Čtení na prázdniny: Podivné setkání

Čtení na prázdniny: Podivné setkání

Na louce u lesa si hrály děti. Některé si hrály na honěnou, jiné si prohlížely pestrobarevné květy a další se vzrušeně o čemsi dohadovaly u malého mraveniště.

Pojďte sem,děti, posaďte se a já vám budu vyprávět pohádku,“ svolal je k sobě učitel.

 
SMŮLA NA PATÁCH

SMŮLA NA PATÁCH

Web Česká justice přinesl dne 17. července 2019 zprávu o „spícím soudci“ u Městského soudu v Praze. Za postoj ke zmíněné nepřístojnosti jsem 17. července 2019 zkritizoval paní ministryni Marii Benešovou v článku Nesnesitelná lehkost vládnutí II.

 

(Ne)milý Jane Hrušínský,

(Ne)milý Jane Hrušínský,

sice jste nás občany láskyplně oslovil slovy „Milí voliči Miloše a Andreje, milí odpůrci eura. Milí největší odpůrci eura v Evropě!“, ale ve mně se v ten moment vybavil jistý vlastizrádný představitel KDU-ČSL, který na sjezdu bavorského Landsmančaftu oslovil přítomné německé delegáty slovy: „Milí krajané“! Je to náhoda, nebo záměr, pane Hrušínský? Proto také to „(ne)milý“ v oslovení. Ostatně, pro mne (a nejen pro mne mě) nebudete nikdy milý, i kdybyste se o to snažil sebevíc, což je vám jistě zcela lhostejné, protože Vy máte svůj okruh „přátel“, které milujete a oni milují Vás. Tak si to užijte! Ale k věci.

Poslední domácí zprávy

SMŮLA NA PATÁCH

SMŮLA NA PATÁCH

Web Česká justice přinesl dne 17. července 2019 zprávu o „spícím soudci“ u Městského soudu v Praze. Za postoj ke zmíněné nepřístojnosti...