• Sobota, 19. říjen 2019
  • Svátek má Rukojmí Michaela

Rut Kolínská: Nejsme pijavice, jak tvrdí Zeman. Neziskový sektor šetří peníze státu! Opravdu?
Počet návštěv: 1776

Rut Kolínská: Nejsme pijavice, jak tvrdí Zeman. Neziskový sektor šetří peníze státu! Opravdu?

Jiří Baťa Článek od Jiří Baťa

Paní Rut Kolínská, zakladatelka hnutí mateřských center v České republice, se v DVTv na adresu premiéra Babiše a ministryně financí Schillerové vášnivě a milosrdensky rozhovořila o neziskovém sektoru a hrála, jak se říká „na city“. Vyjmenovala řadu u nás již existujících prospěšných, potřebných a společnosti nepochybně užitečných neziskových organizací, přičemž poukazovala na stav a situace, kdy ty které „neziskovky“ jsou lidem a společnosti potřebné.

    S tím lze s paní Kolínskou souhlasit, ale výtka oběma jmenovaným, co bude, co se stane, až prý přestanou všechny tyto neziskovky existovat, to už není jen otázka, nebo nezištné konstatování,  ale něco, co připomíná sofistikované vydírání. 

    Je také nutné zmínit, že jestliže se prezident Zeman vyjádřil o neziskových organizacích ve smyslu, že jsou to pijavice, pak to myslí paušálně, tzv. an bloc    s tím, že připouští, že také existují neziskové organizace, které jsou prospěšné a potřebné. Prezident Zeman ty užitečné a potřebné neziskovky sice nejmenoval, ale rozhodně má pravdu, stejně jako má pravdu paní Kolínská. Rozdíl však je v zaměření, účelnosti a efektivnost, kterých ty které neziskovky dosahují. Paní Kolínská obhajuje především neziskové organizace, které mají sociální a humánní charakter a nehovoří i stovkách „neziskovek“, které prezident Zeman oprávněně považuje za pijavice, protože jejich výsledky se rovnají nule a mnohdy jsou více škodlivé, než užitečné. Je to tedy o tom, že ve velké většině „neziskovek“, dotovaných státem se tisíce lidí bezpracně přiživuje, aniž by byli pro společnost přínosem. 

     Všeobecně pojatých „neziskových organizací“ je v ČR více jak tisíc dvě stě. Jen pro romské záležitosti je v ČR cca 130 neziskových organizací. Ročně je pro tyto neziskovky ze státního rozpočtu vyčleněno cca 17 miliard Kč. Celá řada neziskovek se však ve své proklamované činnosti překrývá s jinými, tedy se navzájem suplují. A pokud jde o počet neziskovek, pak není jejich výslednost a efektivita úměrná prostředkům, které jsou do nich státními dotacemi vkládány. Mnohé takové neziskovky se jen veřejně účelově prezentují v účasti na řadě aktivit, vykazují virtuální činnost, ale vlastní aktivní a efektivní praktickou činnost nemají. To jsou ty panem Zemanem zmíněné „pijavice“! 

     Pokud jde o neziskovky, které jsou svým charakterem pro společnost potřebné, mnohdy až nepostradatelné a o kterých tak procítěně a emocionálně hovořila paní Kolínská, ty pan prezident Zeman rozhodně podpoří. Takže pokud paní Kolínská kritizuje premiéra, ministryni financí, potažmo prezidenta Zemana, měla by oddělovat zrno od plev! Tak jak existují dobří a špatní lidé, jak jsou dobré a špatné věci, jsou dobré a prospěšné neziskovky, ale i takové, které prospěšné a užitečné nejsou. Naopak, jen z nich bezpracně tyjí lidé, ty tzv. „pijavice“!

     O tom, zda „neziskovky“ šetří peníze státu, lze polemizovat. Nejde totiž ani tak o finanční úspory státu, vyplývající z jejich činnosti, protože mají-li ty potřebné neziskovky existovat, potřebují  ke své činnosti peníze!  Spíše se jedná o úsporu v oblasti lidských zdrojů, úsporu možných následků jisté problematické části občanské společnosti jak v oblasti morální, sociální, zdravotní, tak i společenské, občanskoprávní apod. Nicméně neziskovky, které zmiňuje paní Kolínská, kterých je z celkového počtu jen nepatrný počet, mají své místo nejen na slunci, ale hlavně mezi lidmi a u potřebné části společnosti. Paní Kolínská by ale měla být ve svých výčitkách poněkud zdrženlivější, protože ne vždy je všechno míněno tak, jak je řečeno. A u prezidenta Zemana zvlášť!

Zdroj: https://video.aktualne.cz/dvtv/nejsme-pijavice-jak-tvrdi-zeman-neziskovy-sektor-setri-peniz/r~8555c8a69be811e9ab10ac1f6b220ee8/ 

Jiří  B a ť a, 1. července 2019

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

03.07.2019 19:49

Ale jen neziskovky,které působí i na politickém poli měla tato "charitativní" pracovnice na mysli.Kde byla,když Klokánku,starajícímu se o děti došly peníze?Kde byla,když se projednávala kuřimská kauza?To držela hubu!A teď nás přesvědčuje o nutnosti existence neziskovek.Když jsou to neziskovky,tak proč jsou všechny napojeny na státní peníze,které musí platit daňoví poplatníci?A těch otázek je mnoho.Nerušit neziskovky,ale nedat jim ani korunu ze státního rozpočtu.A ať také dokazují,odkud mají peníze na svou "činnost".A potom se budeme s RÚT Kolínskou bavit.


 
Kdoví, jak by dnes vzpomínaly na Dubčeka, který zemřel 7. 11. 1992, Kubišová a Janžurová, nebo již zesnulá antikomunistka Čáslavská, přestože to byl první tajemník ÚV KSČ, resp. právem nejmocnější komunista Československa?

Kdoví, jak by dnes vzpomínaly na Dubčeka, který zemřel 7. 11. 1992, Kubišová a Janžurová, nebo již zesnulá antikomunistka Čáslavská, přestože to byl první tajemník ÚV KSČ, resp. právem nejmocnější komunista Československa?

Automobilová nehoda 1. září 1992 na dálnici u Humpolce ukončila 7. listopadu 1992 politickou i životní cestu Alexandera Dubčeka. Řidič luxusního BMW dostal v dešti na problematickém úseku 88. kilometru smyk, nezvládl řízení a proletěl svodidly.

Halík obdržel kříž za zásluhy o česko-německé smíření, Herman na sjezdu landsmašaftu oslovil německy potomky henleinovců: “Milí přátelé“; jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet..

Halík obdržel kříž za zásluhy o česko-německé smíření, Herman na sjezdu landsmašaftu oslovil německy potomky henleinovců: “Milí přátelé“; jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet..

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier udělil českému katolickému knězi a teologovi Tomáši Halíkovi státní vyznamenání - Kříž za zásluhy 1. třídy Záslužného řádu Spolkové republiky Německo. Halík kříž obdržel za zásluhy o česko-německé smíření a angažovanost za spravedlivou občanskou společnost i dialog mezi národy a náboženstvími.

Prvenství Rusů: Gagarin - první člověk obletěl Zemi- Leonov první ve volném prostoru; Ruští vědci se též potopili na dno jezera Bajkal s více než 1700 druhů rostlin a živočichů; hloubkou 1 637 metrů vytvořili sladkovodní světový rekord…

Prvenství Rusů: Gagarin - první člověk obletěl Zemi- Leonov první ve volném prostoru; Ruští vědci se též potopili na dno jezera Bajkal s více než 1700 druhů rostlin a živočichů; hloubkou 1 637 metrů vytvořili sladkovodní světový rekord…

Ve věku 85 let zemřel 11, října 2019 bývalý sovětský kosmonaut Alexej Leonov, který 18. března 1965 jako první člověk vystoupil do otevřeného kosmu. Informovala o tom ruská média s odvoláním na páteční oznámení Leonovovy spolupracovnice Natalije Filimonovové.

Po 9 letech Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku vynesl rozsudek; norská sociální služba Barnevernet porušila práva matky a dítěte Bude to precedent v kauze Evy Michalákové, které  tak byly odebráni její dva syny v roce 2011?

Po 9 letech Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku vynesl rozsudek; norská sociální služba Barnevernet porušila práva matky a dítěte Bude to precedent v kauze Evy Michalákové, které tak byly odebráni její dva syny v roce 2011?

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku konečně vynesl v říjnu 2019 rozsudek, podle nějž norská sociální služba Barnevernet porušila práva matky a dítěte, když jí ho odebrala a proti její vůli dala k adopci. Znamená to pro Norsko nějaké změny, nebo se přístup Barnevernetu měnit nebude?

Poslední domácí zprávy