• Středa, 26. únor 2020
  • Svátek má Rukojmí Dorota

Případ Fajt hýbe českou politikou
Počet návštěv: 1631

Případ Fajt hýbe českou politikou

Ladislav  Jakl Článek od Ladislav Jakl

Noviny jsou denně narvané obřími titulky. „Aféra kolem financování Národní galerie dolehla až na vládu.“

„Ředitel Fajt si nechává hradit svůj plat od Komerční banky.“ „Kauza Fajtova honoráře způsobila konflikt ve vládní koalici.“ „Kauza Fajt: vyšetřování pokračuje.“ „Fajt platil sám sobě: skandál štěpí sociální demokracii.“ „Případ ředitele Fajta: další jednání v Lánech.“ Vývoj kauzy Fajt: premiér se sešel s prezidentem.“ „Kauza Fajt graduje: budou předčasné volby?“ „Padne vláda kvůli Fajtově aféře?“
 
Není možné otevřít jediné noviny, kouknout na titulní stránku časopisu, zalistovat bulvárem nebo se podívat na zpravodajství nějakého serveru. Všude samý Fajt a důsledky jeho defraudační aféry. Že to není pravda? Že jste žádné takové titulky nikde neviděli? No právě.
 
Přesně takhle by ty titulky totiž zcela jistě vypadaly pouze v případě, pokud by ředitel Fajt nepatřil do oné chráněné kulturně mediální partičky. Média nesypou denní přívaly podrobností o hospodaření s veřejnými prostředky v Národní galerii pod Fajtovým vedením, nehrnou na nás další díly seriálu o jeho finančních kontroverzích v jiných jeho dřívějších funcích, detaily o jeho majetku či soukromí, o politických či lobbistických vazbách. Nic, jedno velké nic.
 
Sledujeme horečná jednání o budoucnosti vlády, jedno ostré prohlášení střídá druhé, ale už se nějak nikdo neptá, proč to všechno vzniklo. Vzniklo to odvoláním ředitele Fajta kvůli závažným zjištěním ministra kultury o čachrech v Národní galerii. Ale Fajt má krytí, patří do té správné party, a tak se média tváří, že vládní krize je tu nějak sama od sebe, podstatné jsou na ní jen denní tanečky politiků kolem mikrofonů, ale sama příčina toho všeho, ta nikoho nezajímá, na tu si nikdo nevzpomene. Natož aby nazval současné politické turbulence jediným možným titulkem: Případ Fajt.
 
Psáno pro IVK
Ladislav Jakl
Ředitel Centra společenských studií Institutu Václava Klause, novinář, rockový muzikant a pivovarnický expert.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

10.07.2019 19:31

Pane Šedivý,Bradáčová prohrála svou hru,protože nedokázala ani za tolik let najít něco,co by proti Rathovi mohla použít.Že vyhrála své nové postavení díky křivému charakteru je známo každému.Asi jsem to měl lépe vysvětlit.Zřejmě jsem to zjednodušil.Děkuji za slušnou poznámku,která se v diskuzích příliš neobjevuje a je nahrazována osobními útoky.


 
Jiří Šedivý

Jiří Šedivý

09.07.2019 19:50

Pro pana Majevského: Paní Bradáčová neprohrála, spíše naopak. Nikdy nám v zásadě nebude objasněn zázrak zrození vrchní státní zástupkyně. Původně subalterní obskurní prokurátorce odněkud ze severské tundry od Moře Laptěvů se podařilo vesrat do kauzy ze středočeské pustiny a přestože toto angažmá se neobešlo bez rozpačitých podivností, odměna ji byla zachována. A k aféře Fajt? Vzpomeňte si na panoptikum podivných postaviček. které se vyskytovaly a vyskytují za těch "30 let svobody" ve vedení nej(h)různějších státních kulturních institucích a že u všech bylo k dispozici množství pochybností o jejich poctivosti i profesionálních kvalit. Někdy v roce 1991 jsem v Mariánských lázních navštívil výstavu zrůdných pseudovýtvarných hnusů pana Knížáka. Co mohl tento člověk dělat v Národní galerii a tak dále. Jiří Šedivý


 
Petr Majevský

Petr Majevský

08.07.2019 19:12

V tomto státě jsou viníci chráněni nejen justicí,ale hlavně medii.Stačí si všimnout,jak zvýrazní vždy jen jednu část aféry a o dalších zachovávají mlčení.To platilo o ztracených milionech pana Vondry(380 milionů) i v řadě dalších podobných afér.Protože to byly aféry těch,co byli na té správné straně,zametlo se to pod koberec.Nakonec i Rath byl odsouzen za něco,co nespáchal(EU od začátku tvrdila,že jim žádná škoda nevznikla) a od toho,co skutečně udělal,byl osvobozen.To si Bradáčová nepojistila a prohrála.Mohli bychom mluvit o řadě dalších,kde media sehrála svou prolhanou roli.


 
Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

V devadesátých letech jsem byl v Kyjevě pečený vařený. Dělal jsem rozhovor s náčelníkem kyjevské milice, který se mě na závěr interwievu a pózování do objektivu zeptal: Nu što, maladěc, kakaja u vas prabléma? V domnění, že jsem asi někde vytřískal hospodu a chci rozhovorem s ním průšvih zamést pod koberec.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Opravdu se setkali v kasinu. Všude plno světel, zelené stoly trochu připomínaly obyčejné hospodské kulečníky, ale rozhodně ne ty noblesní krupiérky, které u nich postávaly, ani ty hromady barevných žetonů na okrajích stolů, kolem nichž posedávali a postávali většinou muži, ale i několik málo žen.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Sál se starým, značně už zchátralým pódiem, se pozvolna plnil. Dětí přibývalo,  s nimi i křik a výskot. Dvě učitelky, obě už postarší a značně nervózní, okřikují neposedné caparty a ukazují na  řady židlí, kam si kdo má sednout. Kdosi zatáhne závěsy na velkých oknech a značně se setmí.

Poslední domácí zprávy

Neziskoví škůdci

Neziskoví škůdci

V pondělí proběhlo u Krajského soudu v Pardubicích jedno docela zajímavé a poučné stání. Pětice už dříve odchycených migrantů z...