• Neděle, 13. říjen 2019
  • Svátek má Rukojmí Renáta

Případ Fajt hýbe českou politikou
Počet návštěv: 993

Případ Fajt hýbe českou politikou

Ladislav  Jakl Článek od Ladislav Jakl

Noviny jsou denně narvané obřími titulky. „Aféra kolem financování Národní galerie dolehla až na vládu.“

„Ředitel Fajt si nechává hradit svůj plat od Komerční banky.“ „Kauza Fajtova honoráře způsobila konflikt ve vládní koalici.“ „Kauza Fajt: vyšetřování pokračuje.“ „Fajt platil sám sobě: skandál štěpí sociální demokracii.“ „Případ ředitele Fajta: další jednání v Lánech.“ Vývoj kauzy Fajt: premiér se sešel s prezidentem.“ „Kauza Fajt graduje: budou předčasné volby?“ „Padne vláda kvůli Fajtově aféře?“
 
Není možné otevřít jediné noviny, kouknout na titulní stránku časopisu, zalistovat bulvárem nebo se podívat na zpravodajství nějakého serveru. Všude samý Fajt a důsledky jeho defraudační aféry. Že to není pravda? Že jste žádné takové titulky nikde neviděli? No právě.
 
Přesně takhle by ty titulky totiž zcela jistě vypadaly pouze v případě, pokud by ředitel Fajt nepatřil do oné chráněné kulturně mediální partičky. Média nesypou denní přívaly podrobností o hospodaření s veřejnými prostředky v Národní galerii pod Fajtovým vedením, nehrnou na nás další díly seriálu o jeho finančních kontroverzích v jiných jeho dřívějších funcích, detaily o jeho majetku či soukromí, o politických či lobbistických vazbách. Nic, jedno velké nic.
 
Sledujeme horečná jednání o budoucnosti vlády, jedno ostré prohlášení střídá druhé, ale už se nějak nikdo neptá, proč to všechno vzniklo. Vzniklo to odvoláním ředitele Fajta kvůli závažným zjištěním ministra kultury o čachrech v Národní galerii. Ale Fajt má krytí, patří do té správné party, a tak se média tváří, že vládní krize je tu nějak sama od sebe, podstatné jsou na ní jen denní tanečky politiků kolem mikrofonů, ale sama příčina toho všeho, ta nikoho nezajímá, na tu si nikdo nevzpomene. Natož aby nazval současné politické turbulence jediným možným titulkem: Případ Fajt.
 
Psáno pro IVK
Ladislav Jakl
Ředitel Centra společenských studií Institutu Václava Klause, novinář, rockový muzikant a pivovarnický expert.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

10.07.2019 19:31

Pane Šedivý,Bradáčová prohrála svou hru,protože nedokázala ani za tolik let najít něco,co by proti Rathovi mohla použít.Že vyhrála své nové postavení díky křivému charakteru je známo každému.Asi jsem to měl lépe vysvětlit.Zřejmě jsem to zjednodušil.Děkuji za slušnou poznámku,která se v diskuzích příliš neobjevuje a je nahrazována osobními útoky.


 
Jiří Šedivý

Jiří Šedivý

09.07.2019 19:50

Pro pana Majevského: Paní Bradáčová neprohrála, spíše naopak. Nikdy nám v zásadě nebude objasněn zázrak zrození vrchní státní zástupkyně. Původně subalterní obskurní prokurátorce odněkud ze severské tundry od Moře Laptěvů se podařilo vesrat do kauzy ze středočeské pustiny a přestože toto angažmá se neobešlo bez rozpačitých podivností, odměna ji byla zachována. A k aféře Fajt? Vzpomeňte si na panoptikum podivných postaviček. které se vyskytovaly a vyskytují za těch "30 let svobody" ve vedení nej(h)různějších státních kulturních institucích a že u všech bylo k dispozici množství pochybností o jejich poctivosti i profesionálních kvalit. Někdy v roce 1991 jsem v Mariánských lázních navštívil výstavu zrůdných pseudovýtvarných hnusů pana Knížáka. Co mohl tento člověk dělat v Národní galerii a tak dále. Jiří Šedivý


 
Petr Majevský

Petr Majevský

08.07.2019 19:12

V tomto státě jsou viníci chráněni nejen justicí,ale hlavně medii.Stačí si všimnout,jak zvýrazní vždy jen jednu část aféry a o dalších zachovávají mlčení.To platilo o ztracených milionech pana Vondry(380 milionů) i v řadě dalších podobných afér.Protože to byly aféry těch,co byli na té správné straně,zametlo se to pod koberec.Nakonec i Rath byl odsouzen za něco,co nespáchal(EU od začátku tvrdila,že jim žádná škoda nevznikla) a od toho,co skutečně udělal,byl osvobozen.To si Bradáčová nepojistila a prohrála.Mohli bychom mluvit o řadě dalších,kde media sehrála svou prolhanou roli.


 
Prvenství Rusů: Gagarin - první člověk obletěl Zemi- Leonov první ve volném prostoru; Ruští vědci se též potopili na dno jezera Bajkal s více než 1700 druhů rostlin a živočichů; hloubkou 1 637 metrů vytvořili sladkovodní světový rekord…

Prvenství Rusů: Gagarin - první člověk obletěl Zemi- Leonov první ve volném prostoru; Ruští vědci se též potopili na dno jezera Bajkal s více než 1700 druhů rostlin a živočichů; hloubkou 1 637 metrů vytvořili sladkovodní světový rekord…

Ve věku 85 let zemřel 11, října 2019 bývalý sovětský kosmonaut Alexej Leonov, který 18. března 1965 jako první člověk vystoupil do otevřeného kosmu. Informovala o tom ruská média s odvoláním na páteční oznámení Leonovovy spolupracovnice Natalije Filimonovové.

Yekta Uzunoglu: Kurdové jsou jediný 40milionový národ, co nemá svůj stát. USA tolerují útok Turecka na Kurdy; Trump se hájil mimo jiné tím, že Kurdové nepomáhali v boji Spojenců v Normandii proti Hitlerovi.

Yekta Uzunoglu: Kurdové jsou jediný 40milionový národ, co nemá svůj stát. USA tolerují útok Turecka na Kurdy; Trump se hájil mimo jiné tím, že Kurdové nepomáhali v boji Spojenců v Normandii proti Hitlerovi.

K odchodu amerických vojáků Donald Trump řekl, že se USA stahují ze Sýrie, protože splnily svůj cíl, jímž bylo připravit teroristický Islámský stát o jeho území. Po nás potopa, přičemž připustil, že při tom pomohly Syrské demokratické síly vedené Kurdy.

První premiér Ben Gurion vedl Izrael 13 roků, před 71 lety připomněl komuny zvané kibucy; řekl, že “socialismus byl pro židovský stát stejně důležitý jako hebrejská Bible”..

První premiér Ben Gurion vedl Izrael 13 roků, před 71 lety připomněl komuny zvané kibucy; řekl, že “socialismus byl pro židovský stát stejně důležitý jako hebrejská Bible”..

Izraelský prezident Reuven Rivlin ve středu 25. září 2019 požádal dosavadního premiéra Benjamina Netanjahua, aby sestavil i příští vládu. Informují o tom agentury s odvoláním na prezidentskou kancelář. Netanjahu z pravicové strany Likud nyní bude mít 28 dnů na to, aby sestavil vládu, případně může prezidenta požádat o dvoutýdenní prodloužení této lhůty. Pokud se mu to povede, půjde už o jeho páté období ve funkci předsedy vlády.

Po 9 letech Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku vynesl rozsudek; norská sociální služba Barnevernet porušila práva matky a dítěte Bude to precedent v kauze Evy Michalákové, které  tak byly odebráni její dva syny v roce 2011?

Po 9 letech Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku vynesl rozsudek; norská sociální služba Barnevernet porušila práva matky a dítěte Bude to precedent v kauze Evy Michalákové, které tak byly odebráni její dva syny v roce 2011?

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku konečně vynesl v říjnu 2019 rozsudek, podle nějž norská sociální služba Barnevernet porušila práva matky a dítěte, když jí ho odebrala a proti její vůli dala k adopci. Znamená to pro Norsko nějaké změny, nebo se přístup Barnevernetu měnit nebude?

Poslední domácí zprávy