• Sobota, 29. únor 2020
  • Svátek má Rukojmí Horymír

Trh to vyřeší!?
Počet návštěv: 1484

Trh to vyřeší!?

Ivan David Článek od Ivan David

Dopouštím se zlozvyku, že při cestě autem poslouchám Radiožurnál. Dnes jsem se dozvěděl, že bylo rozhodnuto, že stát přispěje majitelům lesů částkou 1,5 mld. Kč, neboť došlo k převisu nabídky nad poptávkou po dřevě stromů zahubených kůrovcem. To vedlo tržně k poklesu cen takového dřeva. Následkem toho nekryjí zisky z prodeje takového dřeva náklady na zalesňování. Je tedy třeba majitelům lesa pomoci, rozhodli politici. Kůrovcová kalamita je důsledkem souběhu nepříznivých skutečností, snad zejména sucha a nevhodné skladby dřevin. A také idiotské ideologie, podle níž se zasahovat nemá, neboť "příroda" si pomůže sama.

Což o to, ona by si pomohla, smrky by byly přirozeně nahrazeny jinými dřevinami odolnými proti kůrovci a suchu. Za pár desítek let by se ustavila nová rovnováha. Vedle toho by došlo k "přirozenému" zplavení lesní půdy ze svahů a s budoucnastí lesa v takových místech by nebylo nutné si dělat starosti. Atd.

Podnikatelé a státní činitelé nejsou však ve srovnání s neziskovkami dostatečně vybaveni náležitou ideologií. Trpí přežitky jako je odpovědnost, předvídavost, racionalita a ohledy na finanční náklady. A zejména snahou jevit se v příznivém světle těm, kteří o nich rozhodují, a to proto, aby ve funkcích setrvali.

Tak tedy dotace. Samozřejmě z příjmů státu, tedy zejména z nepřímých daní, které platíme všichni. Vlastníkům lesů budeme platit nejen náklady zalesňování (1,5 mld. jistě bude stačit na dočasné zažehnání politických důsledků), ale také to, že zůstanou vlastníky.

Na jaře jsem mluvil s lesníkem z Třebíčska, a jeho sdělení byla děsivá. Vysočinu žere původní kůrovec ve spolupráci s kůrovcem sibiřským a vytrvalým suchem. Hovořil o zničení až 90% lesních porostů. Řekl mi, že mnozí vlastníci prodávají lesy za symbolickou jednu korunu. Trh to vyřešil.

Na zpáteční cestě jsem se dnes z Radiožurnálu dozvěděl, že firma Eurovia bude žádal od investora náhradu škody způsobené rozhodnutím Ředitelství silnic a dálnic přerušit stavbu v důsledku předpokládané vyšší dopravní zátěže v příslušném úseku dálnice D1. Na rozhodnutí se prý možná podílel premiér Babiš. Toto rozhodnutí bylo Eurovii sděleno 2 hodiny před plánovanou stavební akcí na kterou si firma zapůjčila s vysokým nákladem těžký jeřáb a najala mnoho pracovníků. Radiožurnálu zástupce ŘSD sdělil, že ŘSD bude platit jen pokud škodu uzná. Bylo zřejmé, že s tím nemá nikdo počítat.

K soukromým i státním firmám je možno, jak patrno, uplatňovat různé přístupy. Důležité je, že trh to řeší, jak nás ujišťovali demokratičtí, sametoví a náležitě pravicoví politici.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

31.07.2019 19:31

Věta,že státní činitelé trpí přežitky,jako je odpovědnost,předvídavost či ohled nad finančními náklady a racionalita,je mylná!V zájmu každého státního činitele je,aby to stálo co nejvíce peněz a část se dala zprivatizovat.


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

31.07.2019 08:25

Trh nevyřeší lačnost po zisku. ....Jistě si všichni pamatujeme na množství inzerátů "Koupím les". Platilo se cash, na ruku. Les měl sloužit rychlému výdělku. Jenomže z času na čas přijdou přírodní pohromy - bouře, vichřice a vidina snadného zisku se rozplývá jako pára nad hrncem. K tomu přijdou okusy mladých dřevin a další škůdci. Na vše jsou potřeba peníze. ...Na těchto stránkách publikuje též profesionál v tomto oboru, pan Neuwirth. Několikrát se k této problematice vyjádřil. Osobně jsem přesvědčen, že šíření kůrovce umožňují právě soukromé lesy. Na hubení a postřiky škůdců prostě nemají majitelé peníze. Nepočítali s tím. Navíc jsou to kšeftmani, nikoli odborníci, kteří lesu rozumí a vystudovali lesnickou školu. Tyto lesy jsou pak semeništěm škůdců i houbových nemocí stromů šířících se do širokého okolí. Soukromí investoři by si dvakrát rozmyslili koupi lesa, kdyby věděli, jaké náklady to obnáší. Na likvidaci škod musí pozvat specializované firmy, eventuálně letecký postřik...a z původní vidiny zisku z lesa se stávají, statisícové, milionové ztráty. Navíc by majitel musel mít les na plný úvazek. To se to plánovalo, dávaly se cedule s upozorněním "Soukromý pozemek". Jenomže to je právě ta naivní představa. Tento les je můj, heč! Někteří vykáceli stromy tak šikovně, že nechali stát vysoké stromy na návětří. Při silném větru se vylomily. Polomy se hned zpracovaly a byl tak větší zisk. Chodím do přírody, vidím mnohde tu spoušť. Soukromníci svůj byznys tedy vzdali. Finanční injekce nepomůže. Situace se dá přirovnat k tomu, že si koupí letištní hangár jako investici člověk, který potom neví co s ním. Dostane potom peníze od státu, aby v něm vyráběl letadla. Jak je může vyrábět, když neví, jak na to. S majiteli lesů je to stejné. Koupili něco, o čem naprosto nic neví. Jediná možnost v případě našich lesů je celoplošné hospodaření se státními lesy pod ochranou vyučených, vystudovaných odborníků v tomto oboru. Jen tak se dá čelit náporu chorob a škůdců. .....Mějte se hezky.


 
Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

V devadesátých letech jsem byl v Kyjevě pečený vařený. Dělal jsem rozhovor s náčelníkem kyjevské milice, který se mě na závěr interwievu a pózování do objektivu zeptal: Nu što, maladěc, kakaja u vas prabléma? V domnění, že jsem asi někde vytřískal hospodu a chci rozhovorem s ním průšvih zamést pod koberec.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Opravdu se setkali v kasinu. Všude plno světel, zelené stoly trochu připomínaly obyčejné hospodské kulečníky, ale rozhodně ne ty noblesní krupiérky, které u nich postávaly, ani ty hromady barevných žetonů na okrajích stolů, kolem nichž posedávali a postávali většinou muži, ale i několik málo žen.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Sál se starým, značně už zchátralým pódiem, se pozvolna plnil. Dětí přibývalo,  s nimi i křik a výskot. Dvě učitelky, obě už postarší a značně nervózní, okřikují neposedné caparty a ukazují na  řady židlí, kam si kdo má sednout. Kdosi zatáhne závěsy na velkých oknech a značně se setmí.

Poslední domácí zprávy