• Pátek, 23. říjen 2020
  • Svátek má Rukojmí Teodor

Ferdu Mravence za člena vlády?
Počet návštěv: 2365

Ferdu Mravence za člena vlády?

Ladislav  Jakl Článek od Ladislav Jakl

Slýcháme poslední dobou, že prezident Zeman porušuje ústavu a že u nás zavádí prezidentský systém, nebo že prezident je povinen jmenovat členem vlády třeba Ferdu Mravence, pokud mu ho premiér navrhne, jak se nechal slyšet předseda Senátu Kubera. Autoři obou výroků se velice mýlí. Prostě zafungovala ústavní pojistka.

V naší ústavě je uvedeno, že prezident jmenuje člena vlády na premiérův návrh. Kdekoli, kde je uvedeno, že jeden činitel navrhuje a druhý jmenuje, předpokládá se nutný souhlas obou činitelů (nebo dvou institucí). Podobná formulace se nevyskytuje jen v ústavách, ale i ve statutech mnoha organizací a institucí. Jejím smyslem je pojistka proti tomu, aby se na danou pozici dostal někdo jen z vůle jediné osoby, ale že na to musejí být dva, obvykle dva činitelé s odlišným mandátem. Pokud by bylo úmyslem, že jen jeden činitel rozhoduje a druhý nehraje roli, pak by takové ustanovení vypadalo jinak, pak by prostě stačilo, že jistý činitel jmenuje kohokoli dle svého uvážení. To v ústavě nemáme. Pokud by byla záměrem silnější pozice navrhujícího než jmenujícího (aby jmenující nemohl otálet), byla by zavedena fikce souhlasu (jako třeba u podpisů zákonů prezidentem nebo u některých žádostí o povolení u obecního úřadu), tedy že po uplynutí stanovené lhůty bez negativního stanoviska se má za to, že souhlas byl mlčky vydán. Nic takového ale v ústavě také nemáme.

Prezidentský systém by chtěl u nás prosadit ten, kdo by tvrdil, že prezident může jmenovat někoho členem vlády bez jakéhokoli návrhu, jen dle svého uvážení. Nic takového ale prezident republiky ani nikdo jiný nepožaduje. A pokud by Zeman něco takového učinil, jmenování by jednoduše nebylo platné. Prostě na to musejí být dva. Prezidentský systém by prosazoval třeba i ten, kdo by tvrdil, že souhlas Senátu s prezidentovým návrhem na člena Ústavního soudu je jen formální, že navrhuje a jmenuje přece prezident republiky.

To spíše u nás někdo chce prosadit systém premiérský, kancléřský, tedy aby o tom, kdo se stane členem vlády, rozhodoval pouze samotný premiér bez jakékoli součinnosti, bez pojistky. To přesně slyšíme od těch, co tvrdí, že prezident je povinen jmenovat na premiérův návrh kohokoli. Není tomu tak. Záměrem formulace v ústavě, že jeden navrhuje a druhý jmenuje, je eliminovat individuální selhání jednoho z činitelů. Pokud bude jeden z nich proti, kandidát se ministrem prostě nestane. Musejí se shodnout.

Ústavou vyžadovaný souhlas obou vrcholných ústavních činitelů je záměrně konstruovanou pojistkou, aby se z naší vlády nestalo mraveniště. Stačí, že vládou už prošlo několik Brouků Pytlíků.

Ladislav Jakl
Ředitel Centra společenských studií Institutu Václava Klause, novinář, rockový muzikant a pivovarnický expert.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 

01.08.2019 20:44

Kam na nás, poslance, ústavní činitele s logikou a právními ustanoveními danými ústavou! To po nás nikdo nemůže chtít! Vždyť my jsme na svých postech proto, abychom jakýkoli hlas rozumu zadupali do země! Všechno bude podle Franty, a hotovo! Franta je totiž protěžovanej a všemi mastmi mazanej! To podle něho se točí svět, vy nedovzdělanci! V ČT zvolený poslanec jako doma, na demonstracích si stěžuje na to, jak vesnická cháska volila a chce udělit těmto primitivům, co pro nás pěstují poživatiny a zabíjejí prasata, zákaz jít k volbám, zatracení nevděčníci! My těm bídákům, co nás zvolili, to pěkně osladíme! Není nad nomenklaturní kádry vysedávající v klimatizovaných kancelářích! To jsou lidé, bez nichž se náš stát neobejde, ale ten, kdo pro nás vyrábí chleba...? Vždyť takový člověk vůbec nemá čas na genderová studia! Nechce se nechat obohatit plejádou doktorů a inženýrů s neznámým rodokmenem, datem narození a země původu! Takové vyhnance bychom měli mít rádi, a pokud ne, to uvidíte! Ze sítě vás vymažeme! Ve spřáteleném tisku potupíme! V ČT zostudíme a když to jinak nepůjde, vaše příspěvky vám vymažeme! Vyhnance k vám nakvartýrujeme! To by hrálo, abyste se pak necítili šťastní! Své domy obeženeme vysokou zdí, aby k nám, vítačům ti, co jsme je pozvali, nelezli. Starejte se o ně vy! Pro vaše dobro jsme je k nám pozvali! A vy se tomu zpěčujete! Starým lidem zakážeme internet! To tak, aby si hvízdali "Čechy krásné, Čechy mé"! Tak na to ať honem zapomenou! Od toho jsme tu my! My tu nastolujeme společenské pořádky! Musíte mít rádi všechny lidi na světě, s výjimkou Rusů! Ty musíte nenávidět, jinak jste proruští švábi! Když najdete slovo smíru s Ruskem, budete vymazáni! Vláčeni před soud! Zatočíme s vámi tak, že se z toho zhroutíte! Nás budete poslouchat, nikoho jiného! Po soudech vás budeme vláčet! Budete se za loajalitu ke slovanským brrrr-atrům zodpovídat! A tak si nás nepřejte! Vždycky si s vámi poradíme! I při sklizni obilí si vás najdeme! Chleba co pro nás pečete nám prostě musíte dát, protože my se s takovými primitivy přece nebudeme zahazovat! Masíčko na gril nám pěkně dodejte! My ho pěkně zbaštíme, vy chátro jedna zemanovská! Nic na nás nezkoušejte! Pošleme na vás Sorose a budete mít utrum! Utrum, vymalováno! ....Mějte se hezky! ....PS: Napsal Jiří Přibyl.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

01.08.2019 19:16

Všichni politici svým postojem dokazují,že jim nejsou známa ustanovení ústavy.Co se týká jmenování.Prezident jmenuje na návrh premiéra.Tečka.|Nikde není nějaká zmínka o tom,že musí,nebo není určena žádná lhůta na jmenování.Tak kdo si ohýbá ústavu podle svých potřeb?Že by to byl Zeman příliš podle ustanovení v ústavě nevypadá.Takže se jedná o neznalost politiků a jejich poskoků.Advokát Láska by takové věci měl skutečně vědět a v tom případě by nemohl vystupovat proti prezidentovi.Je to jeden z těch,kdo si ústavu ohýbají podle své potřeby.


 
Květoslav Vícha (Kvido)

Květoslav Vícha (Kvido)

01.08.2019 14:01

Pardon, tohle se netýká Novinky.cz. Olmouvám se.


 
Šlo o pokus zlikvidovat nejen Prymulu, ale i vládu

Šlo o pokus zlikvidovat nejen Prymulu, ale i vládu

Cítil jsem to od první hodiny, kdy se o Prymulově „zločinu“ začalo na ČT v pátek ráno hovořit. Ta kampaň byla totiž až moc spontánní a jednosměrná. Ministr zdravotnictví Prymula si šel do hospody bez roušky, bez roušky v té hospodě s ředitelem ostravské Fakultní nemocnice Havrlantem a poslancem hnutí ANO Faltýnkem o čemsi debatoval -  a bez roušky také nastupoval do auta, což je zanamenáno na fotu parapazziho z Blesku.

Vláda šíří paniku a chaos

Vláda šíří paniku a chaos

Přijatá opatření situaci nijak nezklidňují a to potřebujeme nejvíce. Vystrašení lidé zbytečně zatěžují zdravotnický systém a ten pak nemá dost kapacit na skutečně nemocné.

Poslední domácí zprávy