• Úterý, 26. leden 2021
  • Svátek má Rukojmí Zora

Za měsíc věznění vysoudila Jourová 3,6 milionu, dnes patří mezi 100 nejvlivnějších lidí světa; je v prestižním seznamu světových vizionářů a politiků - prezident Trump, majitel Facebooku Zuckerberg, režisér Lee nebo golfista Woods. Tomu se říká úspěch...
Počet návštěv: 4902

Za měsíc věznění vysoudila Jourová 3,6 milionu, dnes patří mezi 100 nejvlivnějších lidí světa; je v prestižním seznamu světových vizionářů a politiků - prezident Trump, majitel Facebooku Zuckerberg, režisér Lee nebo golfista Woods. Tomu se říká úspěch...

- Břetislav Olšer - Článek od - Břetislav Olšer -

Podle časopisu Time byla česká eurokomisařka Věra Jourová zařazena mezi 100 nejvlivnějších osobností naší planety. Je to poprvé, kdy se v tomto seznamu objevil někdo z České republiky, což je rozhodně dobrá zpráva. Mezi stovku nejvlivnějších se dostala díky tomu, že se podílela na nařízení GDPR - Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (Obecné nařízení o ochraně osobních údajů).. Kdo ale vlastně Věra Jourová je?

Napřed ale přišel do jejího života děs a hrůza - od října roku 2006 do listopadu téhož roku držena ve vyšetřovací vazbě v rámci kauzy Budišov, ve které šlo o údajnou korupci při rozdělování dotací na opravu tamějšího zámku, na níž se měla údajně podílet i Jourová jakožto tehdejší ministerská náměstkyně. Kvůli špatné práci policie a dobré práci Jourových právníků, ale byla nakonec osvobozena a vysoudila neuvěřitelných 3,6 milionu korun, což je za měsíc ve vězení poměrně slušná suma. Za každý den ve vězení získala Jourová okolo 110 tisíc korun, což se vyplatí.Výsledek obrázku pro olser jourová

 Andrej Babiš označil své nedávné červencové setkání v roce 2019 s Ursulou von der Leyenovou za příjemné, i když „velice intenzivní“. Mezi čtyřma očima spolu mluvili hodinu a patnáct minut. Probrali přitom i otázku migrace, brexit, víceletý rozpočet Evropské unie nebo klimatické závazky. Premiér se s ní bavil také o Věře Jourové (ANO) jako o české kandidátce do příští Evropské komise, byť zatím vládní nominaci nemá. Podle svých slov vyzdvihl její přednost předchozí zkušenosti. Jourovou by údajně chtěl vidět v oblasti obchodu, vnitřního trhu nebo digitálních technologií.

„Argumenty hovoří ve prospěch paní Jourové. Byla úspěšná komisařka, měla těžké portfolio, ne všichni premiéři ji měli rádi,“ prohlásil po setkání Babiš. Jourová měla v končícím pětiletém období na starosti spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost příležitostí mužů a žen a mimo jiné kritizovala Maďarsko či Polsko v souvislosti s vládou práva.

Von der Leyenová údajně nominaci Jourové oficiálně nekomentovala. Je třeba počkat, kam zařadí českou kandidátku na svém seznamu postů v nové komisi. Klíčové bude pro Jourovou, jejíž kandidaturu musí ještě oficiálně schválit česká vláda, slyšení v europarlamentu po letních prázdninách. Premiér Babiš očekává, že se více dozví na konci září.

Jourová a Brusel: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/andrej-babis-brusel-evropska-komise-ursula-von-der-leyenova-jourova-jednani_1907291840_kroVýsledek obrázku pro olser jourová

Otázka: Digitální agenda, vnitřní trh, mezinárodní obchod nebo jiné ekonomické portfolio. To jsou oblasti, o které chce usilovat Andrej Babiš. Která z nich by vám byla nejbližší?
„Přiznám se, že pro mě by byla nejlepší digitální agenda, digitální ekonomika. Už i tím, že jsem do toho měla teď dost velký vstup přes ochranu osobních údajů. Jednou jsem i někde řekla, že se cítím být jako taková klíčnice do světa digitálu, protože tam vede cesta přes osobní data lidí, která jsem teď měla možnost chránit v rámci svého portfolia. A bylo by to pro mě asi nejsnazší a nejzajímavější v tom, že se čekají největší změny. Digitální oblast a umělá inteligence nám bude hodně ovlivňovat naše životy. Hodně věcí se bude měnit. A řekla bych, že to bude jedno z kreativních portfolií, proto mě to láká…“

Otázka: Mezi ekonomická portfolia se dá zařadit třeba i doprava nebo energetika. I tam si sebe umíte představit?
 „Nechci předstírat, že jsem brouk Pytlík, který umí úplně všechno. Ale dá se s tím ještě také vyrovnat, s dopravou asi lépe. Možná už se trochu zapomnělo nebo i já osobně jsem trochu zapomněla na to, že jsem dvacet let dělala ve světě investic a jako ministryně pro místní rozvoj jsem řešila eurofondy kromě jiného i do dopravních investic přes ministerstvo dopravy. Takže tohle z hlediska investičního by mi asi také sedělo. Ale nepředbíhejme. Uvidíme, jak to bude vypadat. Konečné slovo bude mít paní budoucí předsedkyně komise…“Výsledek obrázku pro olser jourová

A přitom na začátku to bylo zatčení jako z krimifilmu. Bývalá vysoká úřednice se vrací ze služební cesty, na letišti ji zatýká policejní eskorta a posílá ji do vazby. Prý převzala úplatek dva miliony korun a byla napojená na budišovský gang, který odhalily reportáže TV Nova. Dnes je vše jinak. Případ Věry Jourové byl ukončen a policie nemá důkazy, které by obstály u soudu. Co předcházelo jejímu zatčení a jak je na tom případ dnes?

Pro policii to před dvěma lety vypadalo jasně. Věra Jourová, exnáměstkyně ministerstva pro místní rozvoj a bývalá členka ČSSD, měla přijmout dvoumilionový úplatek. Zatkli ji na letišti v říjnu 2006 při návratu ze služební cesty. V ruzyňské vazbě strávila 33 dní a změnil se jí život. Na základě svědectví Marka Řičáře se Jourová do vazby dostala. Dlouho figuroval jako hlavní svědek v kauze zvané Budišov, která se začala vyšetřovat díky reportážím televize Nova.

Obvinění Jourové bylo zastaveno pro nedostatek důkazů. Řičář se snad prý do dneška ukrývá na neznámém místě pod ochranou policie a spojit se s ním nelze. Role, které byly před dvěma lety jasné: Jourová - viník a součást gangu budišovského starosty Péti, Řičář - oběť, díky níž byl celý gang odhalen, se začaly měnit.

Začněme příběhem Věry Jourové, do něhož se postupně vplétal korunní svědek Marek Řičář; vystudovala teorii kultury na Filozofické fakultě UK. Na stejné katedře absolvoval její pozdější kolega z ČSSD a bývalý šéf kabinetu premiérů Zdeněk Doležel. Také on figuroval v budišovské partě, jež měla podle policie navyšovat rozpočet při čerpání dotací z evropských fondů. Podle Jourové se ve škole nesetkali, seznámili se, až když vstoupila do ČSSD.

Po návratu ze studií zakotvila v Třebíči, kde žila s manželem a dvěma dětmi. Nejprve pracovala v kulturním domě, poté jako tajemnice Městského úřadu. „Byla vždy velmi schopná,“ říká bývalý starosta Třebíče Pavel Heřman. Po odchodu z třebíčské radnice působila v soukromé firmě zabývající se evropskými dotacemi a na zkušenou jezdila do Velké Británie. Poté přešla na Krajský úřad kraje Vysočina, kde vedla regionální odbor a specializovala se na čerpání eurodotací. Vstoupila také do ČSSD. Proč? „Líbila se mi blairovská politika a myslela jsem, že už mám dost zkušeností, abych mohla jít do regionální politiky. Ale schůzování mě nebavilo,“ vzpomíná Jourová.Výsledek obrázku pro jourová třebíč

Když dostala nabídku, aby kandidovala na hejtmanku, odmítla ji podle svých slov s tím, že by neuměla lézt „kamsi“ těm správným lidem. Mezitím se v Třebíči začal objevovat liberecký architekt Marek Řičář, který zde poznal svou druhou ženu. Vyženil tři děti, které měla s předchozím manželem, a na Třebíčsko začal pravidelně jezdit. Sblížil se se starostou obce Budišov Ladislavem Péťou (ČSSD), založili obecně prospěšnou společnost Bono Publico a začali vymýšlet, jak sehnat peníze na opravu budišovského zámku. Řičář také vstoupil do realitní společnosti Neopolis, v níž už Peťa delší dobu figuroval a která vlastnila několik hotelů.

Přesto už v roce 2004 napsal e-mail, v němž mě obvinil, že jsem zkorumpovaná,“ popisuje Jourová, co se dozvěděla v průběhu vyšetřování. O úplatcích pro ni totiž na záběrech skryté kamery TV Nova hovořil se starostou Péťou zejména architekt Řičář. Z čeho vznikly spekulace o úplatnosti Věry Jourové, které se dodnes vedou na Třebíčsku i v hlavním městě? Souvisejí s firmou jejího exmanžela Archatt, která se specializuje na rekonstrukci památek a účastní se výběrových řízení. Některé zdroje MF DNES uvedly, že právě díky vazbám Jourové získávala firma Archatt zakázky. K těmto tvrzením však chybějí důkazy.

„Mohu naprosto vyloučit, že bych na zakázky pro firmu mého exmanžela měla nějaký vliv. Proč bych se k něčemu takovému snižovala? U dotací ze státního rozpočtu jsem nikdy nefigurovala, specializovala jsem se na evropské dotace,“ vysvětluje Jourová a dodává, že už ji podobná nařčení štvou a bude se bránit podáním trestního oznámení. Také jejího exmanžela obvinění rozladila. „Už pět let jsem ji neviděl. Je to absurdní. Bývalá žena mně pomohla akorát od peněz při rozvodu. Děláme jen státní zakázky a všechny máme zaarchivované. Můžete si vše zkontrolovat,“ reagoval František Joura.

Policie vycházela ze záběrů, které Nova pořídila. Byly na nich důkazy usvědčující Jourovou z převzetí úplatku? „Já ani televize Nova jsme Jourovou do vazby nezavřeli, to ať si zodpoví policie. Sám jsem se jejímu zatčení divil, protože kromě opakovaných tvrzení Péti, jak má Věru ‚vyřešenou‘, a chvástání o milionech pro ní jsem o žádných jiných ‚důkazech‘ nevěděl,“ říká Aleš Vébr, novinář, jenž měl v reportáži roli špiona a naoko spolupracoval se starostou Péťou.

Jourová se ve vazbě seznámila se svědeckými výpověďmi, které měly dokázat, že úplatek vzala. Mezi nimi bylo svědectví Marka Řičáře. Policii sdělil: „Starosta Péťa přede mnou řekl, že dal Věře peníze.“ „Když se ho můj obhájce pak ptal: Jak to víte, že jí zaplatil?, odpověděl, že to neví,“ popisuje Jourová. Mezitím, co byla Jourová ve vazbě, jí někdo vykradl byt a „vyluxoval“ konto. Přišla o řadu zakázek a ocitla se bez prostředků. Dcera se jí zhroutila a několik měsíců nebyla schopná vyjít z bytu. Dnes se chce Jourová soudně domáhat náhrady vzniklých škod, i když jak sama říká: „Ty finanční nebyly nejhorší.“

Jak byla Věra Jourová uvězněna: https://www.idnes.cz/zpravy/archiv/vera-jourova-ve-vazbe-bez-dukazu-v-cesku-zadny-problem.A080815_141509_kavarna_bosVýsledek obrázku pro olser jourová říčař

Zatčený Miloslav Řehulka byl obžalován za údajné vydírání architekta Marka Řičáře. Místo odsouzení Doležela, Péti a Řehulky se však teď musí bát ten, kdo na ně donášel – architekt Řičář. Kriminalisté ho obvinili z úvěrového podvodu a praní špinavých peněz. Také on byl jedním z nováckých “oznamovatelů trestného činu”… Jelikož je však nyní v programu na ochranu svědků a skrývá se i s celou rodinou pod změněnou identitou v zahraničí, protože mu prý hrozilo nebezpečí, asi se vyhne dvanácti letům vězení. Řičář (jeho Ateliér Habitat) nikdy nevrátil 15 453 246 korun, jejichž zmizení svedl na zpronevěru v režii Věry Jourové. V létě 2008 však Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 9 její stíhání zastavilo s tím, že se skutek, pro který byla obviněna, nestal.

Soud jí přiznal odškodné 3,6 milionu korun; měla podle verdiktu soudu nárok i na omluvu v médiích. Více než třímilionová částka jí měla nahradit ušlou mzdu a ztrátu zaměstnání, o něž přišla kvůli vazbě a trestnímu stíhání, a náklady na obhajobu. Jourová peníze chtěla jako kompenzaci za vazbu, psychické problémy, zásah do rodinného života a dehonestaci. Po věznění musel poté soud uznat všechny obviněné za nevinné, starosta Péťa mezitím zemřel na rakovinu.

Za vším podvodným hledej TV Nova, která vše o Budišově zveřejňovala a svá tvrzení „doložila“ přepisem rozhovoru se starostou Péťou, který mimo jiné říkal, že už mají schválený úvěr. A to stačilo na obvinění. Reportáž TV Nova záměrně odvysílala před volbami, čímž poškodila ambice socialistů. Stejně tak vykonstruovala informace o „chystané vraždě“ plukovníka Kubiceho. Zároveň tuto informaci ve svém prohlášení potvrdil i policejní prezident Husák. Brzy však bublina splaskla, žádná vražda se nechystala a TV Nova jen místo omluvy „pokrčila připitoměle rameny“. Kubiceho nikdy žádný soud za nic neodsoudil, byť byla na něj podána trestní oznámení. Pro pomluvu i zneužití pravomoci veřejného činitele a kdoví, pro co ještě…Výsledek obrázku pro olser jourová

Inu, za měsíc ve vězení Jourová vysoudila 3,6 milionu, nyní patří mezi 100 nejvlivnějších lidí světa; zařadila se do prestižního seznamu světových vizionář a politiků - americký prezident Trump, majitel Facebooku Zuckerberg, režisér Lee nebo golfista Woods. Tomu se říká úspěch. Jak se jí to povedlo? Vyměnila by toto všechno utrpení jako vězeňkyně svědomí za tolik dajný kšeft v Bruselu…?

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Vladimír  RUDOLF

Vladimír RUDOLF

06.08.2019 19:09

Skutečně "profesionální práce Kriminální služby a vyšetřování krajské Policie v Jihlavě a Státního zastupitelství na úrovni Iluzionisty Davida Caperfielda. Co vy na to GIBS a inspekce ministra spravedlnosti? Už jste vymáhali náhradu škody způsobené porušováním povinností při objasnění a vyšetřování i dozoru orgány činnými v trestním řízení ? Neboť obdobou kauzy Věry Jourové je i kauza Aleny Vitáskové - ERÚ?


 
Petr Majevský

Petr Majevský

06.08.2019 19:06

V tomto státě platilo,platí a platit bude vždy jedno.Čím větší bestie,tím lépe se prosadí.Faktem je,že bez podpory Babiše by tam nebyla.A vůbec mu nevadí její vystupování vůči ČR z pozice "komisařky".Jeden větší hajzl,než ten druhý!


 
Klausovo covidové protivenství

Klausovo covidové protivenství

Profesor Ing. Václav Klaus, svého času prezident ČR, se v souvislosti s koronavirovou pandemií jeví jako úchyl, který díky svému introvertismu a narcismu přes špičku svého nosu nevidí dál, jak do své bohémistické pracovny. V souvislosti s opatřeními stran Covidu-19 se pan profesor nechává svými výroky v médiích slyšet o Covidu-19 o jeho problematické existenci a léčbě, říká zcela provokativní absurdity které nemůže žádným věrohodným způsobem doložit. Dokonce se domnívám, že toto jeho vystupování na veřejnosti je svým způsobem trestné, nicméně protože žijeme v demokratickém (bohužel ne právním) státě, není takové jednání posuzováno jako trestné, nýbrž jako svobodný projev názoru, myšlenek, případně svobodomyslných úvah.

Poslední domácí zprávy

Už máte svou zemljanku?

Už máte svou zemljanku?

Je na čase připravit se na život v podzemí. Je to myšleno samozřejmě obrazně. Nicméně je jasné, že už nelze doufat v nějaký zvrat, který by...