• Sobota, 25. leden 2020
  • Svátek má Rukojmí Miloš

Jsou politické strany u nás víc než zákon?  (Chybou není zadaný název souboru.)
Počet návštěv: 766

Jsou politické strany u nás víc než zákon? (Chybou není zadaný název souboru.)

Jaroslav Tichý Článek od Jaroslav Tichý

V těchto dnech se objevil v alternativním tisku článek zastupitele Středočeského kraje p. Štefka pod názvem „Odvolat ředitele NG byl logický krok, ale bez opory ČSSD sebevražedný“. Vrací se tak ještě ke kauze Fajt, z níž se stala přes noc kauza Staněk, kterou rozebírají všichni, zatímco o skutečné kauze Fajt se mlčí. Začala se vůbec šetřit? Článek, k němuž mám některé připomínky, považuji za zajímavý zejména tím, že nastoluje závažnou otázku dneška, která je obsažena v názvu mého článku.

Úvodem mé reakce na uvedený článek chci říci, že se nestačím divit, kam až sklouzává myšlení některých lidí, v tomto případě autora článku. Takže:

1/ Pokud podřízený páchá trestnou činnost, resp. jeho nadřízený má o tom indicie, musí ze zákona konat a ne se ptát své strany, "co ona na to". Zodpovědný je ze zákona totiž on, nikoliv ta strana.

2/ Krom toho ministr Staněk měl přece zpočátku plnou podporu vedení ČSSD, a to do doby než toto vedení otočilo o 180°. Má snad proto ministr kvůli tomu porušovat zákon a své povinnosti a podaná trestní oznámení stáhnout po zmíněném obratu vedení ČSSD? Ministr je přece z výkonu své funkce odpovědný, a to nejen politicky, není to tedy o tom, že „za nic nemůže, že strana to chtěla“. Při výkonu své funkce je totiž na špici jemu svěřeného rezortu, za jehož činnost též odpovídá. Máme-li jako stát pokročit dále a zlepšit podmínky proč hospodářskou činnost ale i pro život v naší zemi, je třeba mít nejen dobré zákony ale též jejich vymahatelnost v praxi podle zásady „padni komu padni“. A podle toho se i chovat a jednat.

3/ Je snad politická strana (v daném případě ČSSD) u nás nad zákonem? Již podle nerespektování pravomocného rozsudku v kauze Altner to tak vypadá. Podle zákona měla ve stanovené lhůtě zaplatit a pak teprve podávat dovolání. Nestalo se tak a teď by snad měl být porušován zákon znovu?

4/ Ministr Staněk prý dostatečně nezajistil potřeby rezortu z hlediska financování. Když se ale nestranný člověk podívá na to, co vše je v rezortu kultury financováno ze státního rozpočtu, a jak jsou ty peníze pak využívány (jako příklad stačí karlovarský filmový festival či divadlo Jana Hrušínského), nabyde brzy dojmu, že peněz je tam více než dost. Jen jsou nerovnoměrně a často i plýtvavě rozdělovány.

Není tedy na místě nejprve si udělat v rezortu kultury pořádek, utěsnit všechny díry, kterými unikají naše peníze z rozpočtu vyčleněné pro tento rezort a pak teprve začít uvažovat o tom, zda objem peněz je dostatečný či nikoli?.

Pokud odbouráme různé dotace a granty pro část "našich umělců" na financování jejich protistátní činnosti, které se často věnují více než kultuře, což je též více než patrné z jejího prudkého poklesu (filmy, mnohá divadelní představení atd.) zjistíme, že peněz v rezortu je dost i pro knihovníky a další, kteří se věnují pouze své práci a kteří tak nekřičí na veřejnosti. A již vůbec ne proti svému chlebodárci – státu, resp. proti nám daňovým poplatníkům.

5/ Jsou-li tedy peníze v rezortu kultury nesprávně či neúměrně rozdělovány mezi jednotlivé profesní skupiny, pak je třeba zjednat nápravu a nikoliv vymáhat další peníze ze státního rozpočtu (jak jsme toho právě svědky v případě ČSSD při diskuzi o státním rozpočtu na r. 2020). A to si vyžaduje zavést do rezortu pořádek, čemuž se právě některé profesní skupiny v rezortu bránily. „Potrefené husy“ se proto ozvaly i v případě Fajt.

6/ Ministr Staněk z funkce odešel, problém však zůstal. A s ním i varování pro každého, kdo by snad chtěl ten problém napravovat, pokud to nebude někdo ze strany s pevnou páteří. Ale cožpak takové si volíme? Hlavně aby našim voličům při jejich volbě nepropadly hlasy! A pokud se najdou jednotlivci s poctivou snahou uvést rezort do pořádku, mají již předem varovný příklad, jak dopadnou.

Půjde-li to takto dále, zůstane nakonec na samotných občanech, aby řekli své dost nebo „klopili“ do nekonečna. Je to na nich samotných při dalších volbách stejně jako při placení svých daní, které jsou následně takto promrhány, přičemž příjemci těchto peněz si jejich donátorů naprosto neváží, byť ti jim často přispívají nemalou měrou na jejich lehký život. Řešení tedy spočívá v systémové změně, nikoliv ve změnách kosmetických či personálních.

A mimochodem, jak pokročilo vyšetřování související kauzy Fajt?

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Vladimír ing.Flössel

Vladimír ing.Flössel

16.08.2019 10:31

A nebylo to také vyvoláno strachem , že by se mohl uskutečnit audit v ND , o kterém se začalo potichu hovořit .Asi se tomu muselo předejít.


 

15.08.2019 21:21

Situace u nás v případě okrádání státu mi připomíná satiricky vykreslené poznatky Stephana Leacocka. Aneb" Čím menší škoda státu vzniká, tím větší humbuk to vyvolává". Sešli se vlastenci a hetrosexuálové, kteří dostali na akci podporu 50.000.-Kč. Tyto peníze ale musí vrátit, protože vlastenci a heterosexuálové jsou postaveni téměř mimo zákon. Daleko důležitější je sypat miliony do Prague parade, protože homosexuálové nehlásící se ke své vlasti jsou ti praví, ořechoví. Babišovo "Čapí hnízdo" byl nekončící příběh, kdy byl vláčen v masmédiích jako ten největší zločinec. To, že jeho zástupci v Agrofertu hnízdo splatili, není též polehčující okolnost. Zkrátka, nic nepomůže. A teď udělejme střih a podívejme se, jak a co činí spravedlnost v případě miliardových "klopýtnutí". Například 10.000.000.000 škody v tv. Nova za ředitele Železného. Ten porušil dohodu s americkým vlastníkem CME a tato pokuta byla vysouzena jako pohledávka, odškodné americké společnosti. Naši daňoví poplatnící udělali "beránku, otřes se" a zaplatili tuto částku bez mrknutí oka. Leckdo by okem zlostně mrknul, ale jaksi to nešlo. Železný ani nechodil po soudech. Paparazzi ho nepronásledovali, zkrátka klídeček. A takový Rittig? Přiletěl si k našemu soudu soukromým letadlem a zářil úsměvem. Věděl dopředu, jak to pro něho dopadne. Samozřejmě osvobozující rozsudek jménem republiky. Pár lidí se mu muselo ještě omluvit, zatímco desítky miliard dostaly nožičky a zmizely v Monaku. A takový Bakala...? Ten si žije jako miliardář ve Švýcarsku. To, že tentokrát dostalo nožičky 88. miliard z čachrů v OKD, je vítanou příležitostí žít v luxusní vile ve Švýcarsku zcela nerušeně. Ani Slonková si netroufne zazvonit na jeho zvonek. To raděli na duševně nemocného syna premiéra. A co teprve Bursík a jeho čistá energie ze solárních panelů...Téměř bilion pryč a nic se neděje. Kdopak by se obtěžoval, aby mu vyhrožoval. To, že všichni musíme za tuto energii připlácet ročně 40.000.000.000, no bóže! Těm, co na tyto podvody poukázali, hrozí dlouholetý kriminál. Tím dostala tato akce vyšší level. Skončím u zmizení našeho zlatého pokladu z ČNB. Zlaté, vzácné originály sbírané a chráněné našimi předky, náhle dostaly nožičky a byly pryč. Zmizely. (Po stoosmdesáti letech sbírek). Vysvětlení banky? S veškerými ceninami, aktivy, včetně zlatých rezerv disponuje ČNB a má právo s nimi nakládat dle svých potřeb. Stačí jedna jediná, vysvětlující věta a zlatý poklad na věky zmizel. Ti, kteří si od nás odvážejí rok co rok 300.000.000.000 korun na dividendách, se nemusí obtěžovat ani s tou hloupou jedinou větou. Prostě prachy v prachu. To, že u nás nejsou ochotni platit provozní daň google, facebook, seznam a další giganti? Kdo by takovou prkotinu prosím Vás řešil?! .....Mějte se hezky. ....PS: Napsal Jiří Přibyl.


 
Josh Ommi

Josh Ommi

15.08.2019 20:18

Jake pak co pak? Existuje preci strana SPD pana Okamury. Tedy pro primou demokracii. Problem jest jenom, ze pan Okamura a konsorti tohle stratili se zretele a zabyvaji se jinymi tematy... Bylo by potrebne pripomet cele SPD at se staraji o to co maji v nazvu... Jinak to muzou zabalit....


 
Zahájení 2. sv. války - Landsmašaft – Polsko. Šéf rakouského Landsmanšaftu Zeihsel poznamenal: “Kdyby Beneš splnil Konradem Henleinem dlouho požadovanou autonomii v rámci Československa, neměl by Hitler žádný důvod k zásahu.”, neměl by Hitler žádný důvod k zásahu.”Zahájení 2. sv. války - Landsmašaft - Polsko

Zahájení 2. sv. války - Sudety – Benešovy dekrety. Šéf rakouského Landsmanšaftu Zeihsel poznamenal: “Kdyby Beneš splnil Konradem Henleinem dlouho požadovanou autonomii v rámci Československa, neměl by Hitler žádný důvod k zásahu.”

Když bylo v říjnu 1918 vyhlášeno Československo, němečtí předáci v pohraničí vyhlásili provincie Sudetenland. Třeba ta opavská vznikla 30. října téhož roku a měla i svoji zemskou vládu. Dle historika Ondřeje Koláře ze Slezského muzea v Opavě, kdysi hlavním městě zdejšího pouze jen několik, týdnů existující vlády Sudetenlandu.

 

Než zemřel Ariel Šaron – jestřáb jestřábů, král Izraele a buldozer Arik...

Než zemřel Ariel Šaron – jestřáb jestřábů, král Izraele a buldozer Arik...

Někdejší izraelský premiér Ariel Šaron, přezdívaný "Arik" a později také "král Izraele" se narodil jako Ariel Scheinermann 26. února 1928 v kibucu Kfar Malal v Palestině, kam jeho rodiče utekli před pogromy v Sovětském svazu. V roce 2006 zemřel. Třináct let byl v komatu, kdy po mozkové mrtvici lékaři prohlásili, že jeho mozek přestal reagovat a že žil jen zásluhou umělého dýchání. Přesto ho jeho synové odvezli do farmy v Negevské poušti...

Poslední domácí zprávy