• Pondělí, 11. listopad 2019
  • Svátek má Rukojmí Martin

Drang nach Osten, tažení na východ
Počet návštěv: 685

Drang nach Osten, tažení na východ

Přemysl  Votava Článek od Přemysl Votava

Před 80lety, 1. září 1939 Německo vtrhlo brutálně do Polska a i přes hrdinný odpor polské armády se rychle zhroutilo. Velká Británie a Francie – spojenci Varšavy -agresi jen pasivně přihlížely, na západní frontě byl klid…

Politika usmiřování a ústupků otevřela Německu cestu k připojení Rakouska (1938), vedla k rozbití Československa v Mnichově (září 1938) a následně k jeho okupaci v březnu 1939. Na mnichovském porcování Československa se přiživilo vedle Německa, také Maďarsko a Polsko. Také Itálie vyrazila v dubnu 1939 za svou kořistí do Albánie. Ve Španělsku byla krvavým fašistickým pučem odstraněna demokraticky zvolená vláda, za pomoci Německa, Itálie a opět za tichého přihlížení a nečinnosti Francie, Velké Británie. To byla Evropa v předvečer II. světové války.

Dějiny nikdy nebyly černobílé. Příkladem rozporuplného hodnocení událostí, které dovedly svět před 80lety až k druhé světové válce, je i tzv. „Pakt Ribbentrop – Molotov“. Tento „Pakt o vzájemném neútočení… “ mezi Německem a Sovětským svazem (SSSR), uzavřený 24.8.1939, je často zneužíván proti SSSR, dnes tedy i vůči Rusku.

Buďme, ale spravedliví, „Pakt o neútočení…“ ze srpna 1939 byl vynuceným krokem ze strany SSSR, vycházel ze situace, která na konci třicátých letech minulého století panovala v Evropě. Evropa byla ve znamení nástupu fašismu v Německu, Itálii, Španělsku, Maďarsku,… Evropou vládla politika usmiřování (appeasementu) k požadavkům Německa. Příkladem je i Mnichov 1938. Tuto politiku ústupků vytvářeli politici Velké Británie a Francie. V SSSR ji vcelku oprávněně považovali i za protisovětskou.

Sovětský svaz po zhroucení odporu polské armády 17. září začal obsazovat východní části Polska, tedy svá bývalá území Ukrajiny, Běloruska, která až do Brestlitevského míru (3.3.1918) a sovětsko-polské války (1920 - 1921), byla součástí tehdejšího carského Ruska. Při hodnocení tohoto kroku SSSR, je třeba připomenout, že i samotné Polsko mělo s hitlerovským Německem smlouvu o neútočení z ledna 1934 a ještě v lednu 1939 probíhala intenzivní jednání mezi samotným Hitlerem a ministrem zahraničí Polska o vzájemném postoji vůči SSSR. Tato jednání zákonitě musela ještě více vyhrotit, už tak napjaté vztahy mezi Polskem a SSSR. V létě 1939 pak neúspěšně skončila jednání mezi SSSR, Velkou Británií a Francií. A začala se rodit ona dohoda.

„Pakt o neútočení…“ mezi Německem a SSSR, byl tedy jen logickým důsledkem předválečné situace v Evropě. Byl pokusem SSSR oddálit válku s Německem, Sovětský svaz nebyl na válečný konflikt připraven, což ukázala i následná válka s Finskem v listopadu 1939. Obdobně, na válku nebyla připravena ani Velká Británie, ani Francie. Následný vývoj války na západní frontě na jaře 1940 byl toho dokladem. Byl to nakonec Sovětský svaz, který nesl hlavní tíhu války…

Dějiny nikdy nebyly černobílé, je nutné vždy je chápat v širších souvislostech a s hodnocením politického vývoje v té dané době.

 

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

29.08.2019 19:25

Není třeba znát historii.Tu píší vítězové a tak jsme tam,kde jsme (ne)chtěli být.Českých kolaborabtů se vyrojilo dost,aby dokázali historii změnit.Stačí jen něco vypustit,něco přidat a patřičný výsledek je na světě.Anglie a Francie odmítly uzavřít smlouvu proti Hitlerovi se SSSR.Zabránil tomu antikomunismus Churchilla,díky čemuž se po válce rozšířil na polovinu Evropy.Ale vysvětlovat blbci skutečnosti je zbytečné.


 
Rudolf Kavan

Rudolf Kavan

29.08.2019 17:40

Soucasti dnesni protiruske je kampane je prekrucovani udalosti okolo paktu Molotov-Ribbentrop. Nekteri z toho vyvozuji, ze "valku rozpoutali Rusaci". Lidem nedochazi, ze kdyby ti "Rusaci" tu valku nerozpoutali, jak se tvrdi, TAK JSME DODNESKA POD NEMECKYM, NACISTICKYM PROTEKTORATEM.

Treba dodat:
1) Pakt neuzavrelo Rusko ale mnohonarodnostni Sovetsky Svaz vedeny Gruzincem.
2) Valka by vypukla i bez paktu s tim rozdilem, ze Hitler by hned zabral Polsko cele.
3) Ackoliv pakt podepsaly dve strany, byva to liceno jako by SSSR podepsal pakt sam se sebou.
4) Byva to liceno jako, ze dnesni Rusko za pakt nese zodpovednost zatimco Nemecko nikoliv.


 

29.08.2019 11:10

Vycházíme z dějinných reminiscencí. Je nám to blízké. To, že se vystřídaly generace, nebereme ve zřetel. Naše odsudky stále míří na ty, kteří již nejsou mezi živými. Co je nastupujícím generacím po tom, že jejich předci byli zblblí Hitlerem. Dnes chtějí žít a určovat si, co je správné. Zkušenosti našich prapředků vyšumí, protože nová generace nechce ztrácet čas s argumenty propadlými v mlýnici dějin. A tak zákonitě nastane éra všeobecného odpuštění. Přežili jsme a život jde dál. Až do této chvíle je vše v pořádku. Logika napovídá, že všechny strasti se dají překonat, pokud obě strany tehdejšího politického konfliktu, uspořádání, ustoupí. Tak to je reminiscence. Co k nám vstoupilo dokořán otevřenými dveřmi, je (neo)nacismus. Jak se projevuje? Právě tím, že Drang nach Osten je mainsteamem bagatelizován. V současnosti 13 tisíc obětí zlikvidovaných neonacistickými komandy na území jihovýchodní Ukrajiny je vydáváno za teroristické štváče, kteří museli být mezinárodními vojenskými silami a soukromými armádami hubeni i se svými nejbližšími ve městech, které obývali a dodnes obývají. To, že se nechtějí nechat vyvraždit, jsou označeni jako jako teroristi. Je jim připisováno, že (jako) terorismus vedený putinovským Ruskem, je musí naprosto fyzicky zlikvidovat. Je nepředstavitelné, že vrazi rusky mluvících Ukrajinců, co přijeli tisíce kilometrů, jsou oslavováni naší hnusnou propagandou jako hrdinové. A tak vznikl nový fenomén: NEONACISTIČTÍ UKROVRAZI. Sebranka stažená z celého světa měla vyhubit tisíce mírových, civilních obyvatel jenom proto, aby se Rusko začalo vyvražďování bránit. Je naprosto zřejmé, že hlavy nebezpečných šílenců vymyslely toto velkoplošné vyvražďování jenom proto, aby byl pod touto záminkou rozpoután konflikt s RF. Absolutně pohrdám těmi, kdo zaviní konflikt na hranici s RF a zároveň volají po tvrdé odvetě vedené proti V. V. Putinovi. Rusko vrátilo v dobré víře svá území, potvrzená Jaltskou konferencí daleko dříve, než bylo ratifikační znění této historické dohody. Byl to jednostranný ústupek, který nám v současnosti přinesl nadvládu zločinného, útočného paktu NATO, rozsévajícímu po celém světě zmar a zkázu. .....Mějte se hezky. .....PS: Napsal Jiří Přibyl.


 
Před sedmasedmdesáti roky vrcholila bitva 2.sv. války v pevnosti a přístavu TOBRUK, městu v severovýchodní části Libye poblíž hranic s Egyptem, obklíčeném Rommelovými Africa Korps. Říjen a listopad 1942 byly rozhodující

Před sedmasedmdesáti roky vrcholila bitva 2.sv. války v pevnosti a přístavu TOBRUK, městu v severovýchodní části Libye poblíž hranic s Egyptem, obklíčeném Rommelovými Africa Korps. Říjen a listopad 1942 byly rozhodující

Více o tom věděl Pravoslav Petrák, jeho strýc Pravoslav Řídký byl přímým účastníkem bojů.  Následující úryvky jsou z jeho deníku. Narodil se 9. května 1907 v Moravské Ostravě jako syn Jakuba Řídkého a jeho manželky Františky Řídké - Kubicové. Jeho otec byl nadporučík ruských legií, vyučený mistr kovotepec.  Pravoslav v letech 1918-1925 studoval na ostravské české reálce a 23. 6.1925 maturoval s vyznamenáním.

Proč je pro premiéra Andreje Babiše podezřelá bytost Martin Roman, „symbol korupční doby“ a v byznysové komunitě jeden z hlavních terčů, na které premiér v minulosti tolik s chutí střílel

Proč je pro premiéra Andreje Babiše podezřelá bytost Martin Roman, „symbol korupční doby“ a v byznysové komunitě jeden z hlavních terčů, na které premiér v minulosti tolik s chutí střílel

Martin Roman (50) je i dnes v byznysu vnímán jako kontroverzní muž, a to je možná ještě milosrdné označení pro to, jak se o něm po Praze v některých kruzích mluví. Pro Andreje Babiše je něčím jako Voldemort pro Harryho Pottera. Jeho jméno se raději nevyslovuje.

Uplynulo třicet roků od chvíle, kdy se německý národ sjednotil a první východní Němci už měsíc předtím ve svých trabantech projížděli z Maďarska do Rakouska a zpátky do SRN.

Uplynulo třicet roků od chvíle, kdy se německý národ sjednotil a první východní Němci už měsíc předtím ve svých trabantech projížděli z Maďarska do Rakouska a zpátky do SRN.

„Přišli jsme k vám, abychom vám sdělili, že dnes budete moci vycestovat.“ Těmito slovy ohlásil tehdejší spolkový ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher 30. září 1989 z balkonu Lobkovického paláce, že bude více než 4 000 uprchlíkům z NDR umožněno vycestovat za svobodou do SRN; v listopadu pak byla zbořena Berlínská zeď.

Dnes začnu zvesela o zákazu kouření cigaret, byť konec už k smíchu nebude; polovina dětí ve věku do jednoho roku, jež zemřely na syndrom náhlého úmrtí, doplatily na to, že jejich matky v jiném stavu kouřily

Dnes začnu zvesela o zákazu kouření cigaret, byť konec už k smíchu nebude; polovina dětí ve věku do jednoho roku, jež zemřely na syndrom náhlého úmrtí, doplatily na to, že jejich matky v jiném stavu kouřily

Začnu zvesela anekdotou: Slepý zajíc skáče po lese a stoupne na hada. Zajíc: ”Promiňte, neviděl jsem Vás, jsem slepý” Had: “I Vy promiňte, také jsem slepý a neuhnul jsem. A co jste za zvíře?” Zajíc: “Nevím, nikdy jsem se neviděl. Osahejte mne a povězte jaký jsem.” Had se otočí okolo zajíce a povídá: “Máte jemný kožich, velké uši a malý čumák. Vy jste zajíc.” Zajíc se zaraduje. Pak osahá hada a povídá: “Jste tvrdý, studený, slizký a nemáte koule ani páteř… Vy musíte být Kalousek…”

 

Poslední domácí zprávy