• Pátek, 28. únor 2020
  • Svátek má Rukojmí Lumír

Drang nach Osten, tažení na východ
Počet návštěv: 1280

Drang nach Osten, tažení na východ

Přemysl  Votava Článek od Přemysl Votava

Před 80lety, 1. září 1939 Německo vtrhlo brutálně do Polska a i přes hrdinný odpor polské armády se rychle zhroutilo. Velká Británie a Francie – spojenci Varšavy -agresi jen pasivně přihlížely, na západní frontě byl klid…

Politika usmiřování a ústupků otevřela Německu cestu k připojení Rakouska (1938), vedla k rozbití Československa v Mnichově (září 1938) a následně k jeho okupaci v březnu 1939. Na mnichovském porcování Československa se přiživilo vedle Německa, také Maďarsko a Polsko. Také Itálie vyrazila v dubnu 1939 za svou kořistí do Albánie. Ve Španělsku byla krvavým fašistickým pučem odstraněna demokraticky zvolená vláda, za pomoci Německa, Itálie a opět za tichého přihlížení a nečinnosti Francie, Velké Británie. To byla Evropa v předvečer II. světové války.

Dějiny nikdy nebyly černobílé. Příkladem rozporuplného hodnocení událostí, které dovedly svět před 80lety až k druhé světové válce, je i tzv. „Pakt Ribbentrop – Molotov“. Tento „Pakt o vzájemném neútočení… “ mezi Německem a Sovětským svazem (SSSR), uzavřený 24.8.1939, je často zneužíván proti SSSR, dnes tedy i vůči Rusku.

Buďme, ale spravedliví, „Pakt o neútočení…“ ze srpna 1939 byl vynuceným krokem ze strany SSSR, vycházel ze situace, která na konci třicátých letech minulého století panovala v Evropě. Evropa byla ve znamení nástupu fašismu v Německu, Itálii, Španělsku, Maďarsku,… Evropou vládla politika usmiřování (appeasementu) k požadavkům Německa. Příkladem je i Mnichov 1938. Tuto politiku ústupků vytvářeli politici Velké Británie a Francie. V SSSR ji vcelku oprávněně považovali i za protisovětskou.

Sovětský svaz po zhroucení odporu polské armády 17. září začal obsazovat východní části Polska, tedy svá bývalá území Ukrajiny, Běloruska, která až do Brestlitevského míru (3.3.1918) a sovětsko-polské války (1920 - 1921), byla součástí tehdejšího carského Ruska. Při hodnocení tohoto kroku SSSR, je třeba připomenout, že i samotné Polsko mělo s hitlerovským Německem smlouvu o neútočení z ledna 1934 a ještě v lednu 1939 probíhala intenzivní jednání mezi samotným Hitlerem a ministrem zahraničí Polska o vzájemném postoji vůči SSSR. Tato jednání zákonitě musela ještě více vyhrotit, už tak napjaté vztahy mezi Polskem a SSSR. V létě 1939 pak neúspěšně skončila jednání mezi SSSR, Velkou Británií a Francií. A začala se rodit ona dohoda.

„Pakt o neútočení…“ mezi Německem a SSSR, byl tedy jen logickým důsledkem předválečné situace v Evropě. Byl pokusem SSSR oddálit válku s Německem, Sovětský svaz nebyl na válečný konflikt připraven, což ukázala i následná válka s Finskem v listopadu 1939. Obdobně, na válku nebyla připravena ani Velká Británie, ani Francie. Následný vývoj války na západní frontě na jaře 1940 byl toho dokladem. Byl to nakonec Sovětský svaz, který nesl hlavní tíhu války…

Dějiny nikdy nebyly černobílé, je nutné vždy je chápat v širších souvislostech a s hodnocením politického vývoje v té dané době.

 

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

29.08.2019 19:25

Není třeba znát historii.Tu píší vítězové a tak jsme tam,kde jsme (ne)chtěli být.Českých kolaborabtů se vyrojilo dost,aby dokázali historii změnit.Stačí jen něco vypustit,něco přidat a patřičný výsledek je na světě.Anglie a Francie odmítly uzavřít smlouvu proti Hitlerovi se SSSR.Zabránil tomu antikomunismus Churchilla,díky čemuž se po válce rozšířil na polovinu Evropy.Ale vysvětlovat blbci skutečnosti je zbytečné.


 
Rudolf Kavan

Rudolf Kavan

29.08.2019 17:40

Soucasti dnesni protiruske je kampane je prekrucovani udalosti okolo paktu Molotov-Ribbentrop. Nekteri z toho vyvozuji, ze "valku rozpoutali Rusaci". Lidem nedochazi, ze kdyby ti "Rusaci" tu valku nerozpoutali, jak se tvrdi, TAK JSME DODNESKA POD NEMECKYM, NACISTICKYM PROTEKTORATEM.

Treba dodat:
1) Pakt neuzavrelo Rusko ale mnohonarodnostni Sovetsky Svaz vedeny Gruzincem.
2) Valka by vypukla i bez paktu s tim rozdilem, ze Hitler by hned zabral Polsko cele.
3) Ackoliv pakt podepsaly dve strany, byva to liceno jako by SSSR podepsal pakt sam se sebou.
4) Byva to liceno jako, ze dnesni Rusko za pakt nese zodpovednost zatimco Nemecko nikoliv.


 

29.08.2019 11:10

Vycházíme z dějinných reminiscencí. Je nám to blízké. To, že se vystřídaly generace, nebereme ve zřetel. Naše odsudky stále míří na ty, kteří již nejsou mezi živými. Co je nastupujícím generacím po tom, že jejich předci byli zblblí Hitlerem. Dnes chtějí žít a určovat si, co je správné. Zkušenosti našich prapředků vyšumí, protože nová generace nechce ztrácet čas s argumenty propadlými v mlýnici dějin. A tak zákonitě nastane éra všeobecného odpuštění. Přežili jsme a život jde dál. Až do této chvíle je vše v pořádku. Logika napovídá, že všechny strasti se dají překonat, pokud obě strany tehdejšího politického konfliktu, uspořádání, ustoupí. Tak to je reminiscence. Co k nám vstoupilo dokořán otevřenými dveřmi, je (neo)nacismus. Jak se projevuje? Právě tím, že Drang nach Osten je mainsteamem bagatelizován. V současnosti 13 tisíc obětí zlikvidovaných neonacistickými komandy na území jihovýchodní Ukrajiny je vydáváno za teroristické štváče, kteří museli být mezinárodními vojenskými silami a soukromými armádami hubeni i se svými nejbližšími ve městech, které obývali a dodnes obývají. To, že se nechtějí nechat vyvraždit, jsou označeni jako jako teroristi. Je jim připisováno, že (jako) terorismus vedený putinovským Ruskem, je musí naprosto fyzicky zlikvidovat. Je nepředstavitelné, že vrazi rusky mluvících Ukrajinců, co přijeli tisíce kilometrů, jsou oslavováni naší hnusnou propagandou jako hrdinové. A tak vznikl nový fenomén: NEONACISTIČTÍ UKROVRAZI. Sebranka stažená z celého světa měla vyhubit tisíce mírových, civilních obyvatel jenom proto, aby se Rusko začalo vyvražďování bránit. Je naprosto zřejmé, že hlavy nebezpečných šílenců vymyslely toto velkoplošné vyvražďování jenom proto, aby byl pod touto záminkou rozpoután konflikt s RF. Absolutně pohrdám těmi, kdo zaviní konflikt na hranici s RF a zároveň volají po tvrdé odvetě vedené proti V. V. Putinovi. Rusko vrátilo v dobré víře svá území, potvrzená Jaltskou konferencí daleko dříve, než bylo ratifikační znění této historické dohody. Byl to jednostranný ústupek, který nám v současnosti přinesl nadvládu zločinného, útočného paktu NATO, rozsévajícímu po celém světě zmar a zkázu. .....Mějte se hezky. .....PS: Napsal Jiří Přibyl.


 
Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

V devadesátých letech jsem byl v Kyjevě pečený vařený. Dělal jsem rozhovor s náčelníkem kyjevské milice, který se mě na závěr interwievu a pózování do objektivu zeptal: Nu što, maladěc, kakaja u vas prabléma? V domnění, že jsem asi někde vytřískal hospodu a chci rozhovorem s ním průšvih zamést pod koberec.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Opravdu se setkali v kasinu. Všude plno světel, zelené stoly trochu připomínaly obyčejné hospodské kulečníky, ale rozhodně ne ty noblesní krupiérky, které u nich postávaly, ani ty hromady barevných žetonů na okrajích stolů, kolem nichž posedávali a postávali většinou muži, ale i několik málo žen.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Sál se starým, značně už zchátralým pódiem, se pozvolna plnil. Dětí přibývalo,  s nimi i křik a výskot. Dvě učitelky, obě už postarší a značně nervózní, okřikují neposedné caparty a ukazují na  řady židlí, kam si kdo má sednout. Kdosi zatáhne závěsy na velkých oknech a značně se setmí.

Poslední domácí zprávy

Neziskoví škůdci

Neziskoví škůdci

V pondělí proběhlo u Krajského soudu v Pardubicích jedno docela zajímavé a poučné stání. Pětice už dříve odchycených migrantů z...