• Neděle, 20. září 2020
 • Svátek má Rukojmí Oleg

Je pravice a levice přežitek?
Počet návštěv: 901

Je pravice a levice přežitek?

Eva Hrindová Článek od Eva Hrindová

Je to otázka, která probleskuje politickými diskusemi posledních pár let. Podle některých je dělení na pravici a levici přežitek, podle jiných je naopak třeba pečlivě rozlišovat a nezadat si s opačnou stranou ani jen trošičku.

Realita je ale úplně jinde. Pravice a levice jako pojmy, které charakterizují chování lidí, stále fungují. Lidé jsou prostě buď levičáci nebo pravičáci. A neudělá s tím nikdo nic. Buď důvěřujete lidem a dopřejete jim svobodu (pravičák) nebo jim nedůvěřujete a máte potřebu se o ně starat, protože sami to přece nemůžou zvládnout (levičák). Tak to prostě je a můžete o sobě vykládat, co chcete, vaše pravá podstata se časem nevyhnutelně projeví. Dělení na pravici a levici je věčné a nikdy nezmizí.

To ale neznamená, že jedni jsou dobro a druzí zlo. Proto je absolutně nesmyslné ostrakizovat druhé a vymezovat se proti jedněm nebo druhým. Dospěli jsme totiž do doby, která sebou nese zásadnější problémy než hádky o způsobech přerozdělování a o čistotě pravicových či levicových řešení. Za humny nám roste invazivní armáda, která chce zničit západní civilizaci a v této situaci jsou akademické debaty o pravici či levici poněkud směšné.

O našem přežití rozhodne schopnost bránit se, míra naší racionality, ochota krátkodobě sáhnout k možná drastickým řešením (deportace, vyvlastňování, regulace proti posilování vlivu korporátních firem, omezování vlivu politických neziskovek, bránění se pitomostem z EU atd.). Dnes není čas na akademické debaty a snobské vymezování.

Snaha udržet čistou pravicovou nebo levicovou politiku je nesmyslná, malicherná a mnohdy i škodlivá. Vidíme to na existujících politických stranách, které jsou nejčastěji nazývány pravicovými nebo levicovými. ODS tak ignoruje nálady lidí, kteří mají dost protěžování a omlouvání podnikatelů obecně. V minulých letech se setkávali s podnikatelskou nenažraností příliš často a nejsou ochotni se za podnikatele postavit. Stejně tak ČSSD nepochopila, že lidé mají dost rozdávání peněz všem, co křičí. Hlasy levicových voličů už se dnes nedají koupit za pastelkovné nebo za odpuštění poplatku u lékaře.

Lidé nejsou hloupí a vidí, že současná doba potřebuje jiná řešení. Potřebuje politiky, kteří vystoupí ze stereotypních rolí a budou reagovat operativně a věcně. S pochopením současných společenských dějů. Potřebujeme věci vrátit do normálu, protože doba se vymkla z kloubů. A k tomu jsou potřeba lidi, kteří jsou schopni pojmenovat problém, nenechají se zblbnout politickou korektností, mají odvahu a nebojí se médií. Jsou potřeba silní konzervativní politici, kteří stojí pevně nohama na zemi. A je zcela jedno, jestli jejich srdce bije vpravo nebo vlevo. Důležité je, aby bilo! Slaboši, kteří v přítmí svých kanceláří vymýšlejí marketingové strategie, které zakryjí jejich neschopnost postavit se čelem realitě, jsou politicky mrtví.

Proto vždy s trpkým úsměvem na rtech sleduji vyjádření těch, kteří odmítají nutná řešení, protože nejsou dost pravicová nebo dost levicová. Dnes potřebujeme víc – potřebujeme funkční řešení. Se smutkem v očích pozoruji ty politiky nebo aktivisty, kteří si nechtějí špinit ruce s tím nebo oním, protože je to komunista nebo bývalý člen ODS. Proč se tak oslabujeme? Včera bylo včera a dnes je dnes. Mnozí teprve postupně dospěli k pochopení stávajícího marasmu a takových lidí není moc. Je odpovědné se štítivě vymezovat kvůli malichernostem? Není – jde o přežití.

Levice a pravice existuje a existovat bude, ale dnes je třeba vzájemné rozdíly potlačit. Je třeba zahodit stará politická klišé a konečně konat. Hned a s každým, kdo je schopen vidět problém a odvážně ho řešit.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 

31.08.2019 10:19

Ještě bych doplnil, a to proto, aby dělení na levici a pravici nebylo takové salónní. ....Ten, kdo dokáže obětovat svůj čas, aby si splnil svůj sen, záměr a spustil podnikání, je svou náturou vrostlý do pravice. Pokud se mu daří a zaměstnává ve svém oboru pracovníky, které následně platí i zdaňuje, zaručuje tak určitému množství lidí prosperitu. Pokud není ochoten zaměstnancům přidat gáži, potom následuje příkaz podepsaný levicí, že svým pracantům musí přidat. V Parlamentu působí lidé, (je jich většina) kteří nikdy nevydělali pro stát ani korunu. Jsou živeni státem, tedy námi. Takoví tam maří čas zbytečnými spory a kauzami. (Zahálka matka hříchu). Vůbec je nenapadne, aby se věnovali tvrdé práci pro své voliče. Zpochybňují podnikání těch poslanců, kteří přišli z podnikatelského prostředí a kriminalizují je. Toto vyřizování si účtů jim zabere celou jejich, námi placenou, pracovní dobu. Mají tedy od voličů mandát k vyřizování si účtů s podnikateli v parlamentních řadách. Což o to, bylo by to hezké, kdyby ti, co kritizují a kriminalizují, sami vydělali pro naši společnost nějaké ty peníze. Takže parazity, co svými řečnickými výlevy, planým žvaněním, zdržují a blokují pracovní dobu, nevolím. Je s podivem, že tato extempóre za řečnickým pultíkem mnohé voliče od další volby mluvících hlav neodradí. Kriminalizují Babiše, jehož Agrofert zde daní všech 20.000 zaměstnanců. Promíjí daně zahraničním koncernům a věnují cizím korporacím daňové prázdniny "do rozjezdu" na našem území. Tím, jak nikdy tito paraziti nepracovali, nikoho nezaměstnali, způsobují našemu hospodářství obrovské, nevyčíslitelné ztráty. jediné, čeho jsou mluvící hlavy schopny, je kritika a útok na ty, co naši společnost živí. Čili jí zaplatí svou prací a schopností její provoz, její existenci. Jenom ten, kdo nemá nejmenší starost, ani schopnost zeptat se sám sebe, kdo mi za mé non stop výpady a nenávist vlastně platí, si vede stále svou. Největší nepřátelé naší společnosti jsou ti, kteří nám zaručují svou prací a zdaňováním příjem do státní pokladny. Na ty se paraziti vždy zaměří a udělají jim ze života peklo. Poslanecká sněmovna má patřit pouze těm, kdo čekají na svůj plat s nataženou rukou ke státní pokladně. Ti, co naši společnost živí se musí podrobit těm, kdo v životě nic jiného nedokázali, než parazitovat na příspěvcích (platech) od státu. Jejich myšlení je podobné chování kukaččího mláděte. Vyhází si z hnízda všechna ptáčata a nastaví svůj zobák, jako jediné, zdroji potravy. A tak tedy: Dělejte na nás, vážení občané, a my už se vám postaráme, aby ti, kteří nás všechny živí, vypadli ze svých pozic, ze svých podniků. My sami víme nejlíp, co pro naše společné blaho udělat. Jen jedno nezapomeňte! A to, zaplatit nám naši snahu měsíc co měsíc ze svého. Však my už si své platy z vašich peněz sami o hodně a hódně navýšíme, abyste se měli líp! .....Mějte se hezky. .....PS: Napsal Jiří Přibyl.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

30.08.2019 19:29

Já si myslím,že mezi nimi není rozdíl.Ať je u moci ODS,ČSSD,ANO či KDU-ČSL,tak se výsledný efektprojevuje pouze vlezprdelkováním Bruseli,potažmo Berlínu a dnes i Washingtonu.I partaje,jako je třeba TOP09,jdou stejnou cestou.Příkladem mohou být komunisté,kteří se z krajní levice stali stranou středovou a sedují stejné cíle,jako ostatní.Být členem EU a tím pádem v nové okupaci,tentokrát ekonomické,ze strany čtvrté říše.A to vlivem jediného člověka,Dolejše.Tak kde je ten rozdíl mezi pravicí a levicí?Pravice podporuje podnikatele(slovně) a stejným způsobem socani podporují pracující.Jen do té doby,než se dostanou k lizu.Jedině se nevyznám v SPD pana Okamury,který se na veřejnosti zakrývá demokracií a ve skutečnosti v partaji vládne.On ji neřídí,on tam poroučí.A když jsem sháněl e-mailovou adresu na členku z ústecké organizace,tak jedině přes pražské ústředí.A to příliš o demokracii nesvědčí.A piráti se ani netají svou touhou zlikvidovat český národ a stát.A nyní mne přesvědčujte,paní Hrindová.


 
                   Jak Západ a EU šlapou na krk Chartě OSN?

Jak Západ a EU šlapou na krk Chartě OSN?

Tři hlavní závazky pro udržení světového míru vložilo padesát států zakládajících OSN (bylo mezi nimi i Československo), do Charty OSN v r. 1945.  Když si je přečtete, uznáte: Ano, kdyby se jen tyto tři zásady ve světě dodržovaly, nebylo by došlo k válce minulé a zmizelo by též nebezpečí války budoucí. 

Různé tváře Pavla Zemana

Různé tváře Pavla Zemana

Mediální zprávy o činech nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana nejsou příliš časté. Zřejmě o pozornost médií příliš nestojí.   Jeho přímí podřízení Lenka Bradáčová a Ivo Ištvan jej zastiňují. Opakovaně jsem se o něm v článcích zmiňoval jako o „brněnské sfinze“.

Karel Čapek o chřipce

Karel Čapek o chřipce

Článek Karla Čapka o chřipce, která je všude kolem nás, vyšel v Lidových novinách 29. ledna 1931. Vzhledem k jeho univerzální platnosti a současnému boji s koronavirem,

Poslední domácí zprávy

Karel Čapek o chřipce

Karel Čapek o chřipce

Článek Karla Čapka o chřipce, která je všude kolem nás, vyšel v Lidových novinách 29. ledna 1931. Vzhledem k jeho univerzální platnosti a...