• Úterý, 18. leden 2022
  • Svátek má Rukojmí Vladislav

V dobrém státě se populace zvyšuje i bez migrace, ale…
Počet návštěv: 2979

V dobrém státě se populace zvyšuje i bez migrace, ale…

Adam Mikulášek Článek od Adam Mikulášek

Zhruba takto nějak to formuloval premiér Babiš. Naprosto s ním souhlasím, ale…, měli bychom se pobavit, co je to ten „dobrý stát“.

Exposlanec Laudát Babišovi oponoval ve smyslu, že čím „vyšší životní úroveň“, tím méně dětí. I on má ze svého neoliberálního a ekonomizujícího pohledu svým způsobem pravdu.

Toto řekl Babiš Orbánovi. To budete koukat. A už vzbudil ohlasy

Nevystačíme si se zjednodušenými odsudky jednoho či druhého pohledu, alespoň já tedy ne, poněvadž se snažím dobrat skutečné pravdy. Osobně jsem se dobral k tomu, že součástí Laudátovy „vyšší životní úrovně“ je také vyšší úroveň lidské rozežranosti, sobectví, konzumního životního stylu, kultu mládí/zábavy/užívání si, kultu kariéry a samostatného bydlení za každou cenu…, a právě tyto jevy vedou k onomu snižování porodnosti. Nikoli to, že se má někdo líp, ale to, že má ještě o mnoho vyšší nároky, ať už pro sebe či pro své děti. Stručně by se to dalo vystihnout úslovím z úpadkového období starého Říma – „chléb a hry“, dnes možná „krekry a televize“.

Společnosti, byť chudé, ale morálně a hodnotově ukotvené v nějakém vyšším řádu, děti mají, protože to berou jako součást svých povinností vůči tomuto řádu. A platí to bez ohledu na kultury. Součástí takové úcty k řádu je i disciplína a připravenost obětovat část svého vlastního pohodlí ve prospěch celku.

Typicky se to projevuje úctou k předkům, což s sebou nese i pocit povinnosti zajistit pokračování rodu. Takhle to máme ukotveno v desateru (Cti otce svého i matku svou…), v konfuciánské Číně byla úcta k předkům ještě silnější, také v islámských zemích byly a dosud často jsou velmi silné rodové vazby, úcta k předkům a pocit povinnosti mít děti.

Ale co se stalo na tzv. „vyspělém západě“? Morálka se stala „relativní“, každý si může dělat, co chce, začaly se vyzdvihovat falešné hodnoty jako: napřed kariéra a finance, pak děti, žádné třígenerační bydlení, ale „já sám…“, což také stojí mnoho peněz, různé sexuální vrtochy potencionálních rodičů/adoptivních rodičů… se začaly nadřazovat zájmu dětí, zjednodušily se rozvody a umělé přerušení těhotenství, naopak se nakydaly tuny hnoje na pojmy jako „tradiční rodina“, „celoživotní láska“…, vztahy se staly čím dál povrchnější, slova „přítel“ a „přítelkyně“ se zesexualizovaly a nahradily povrchnějším „kámoš“/“kámoška“, hlubší přátelské vazby upadají často do podezření z homosexuality, a to právě vinou demoralizujícího tahání sexuality do všeho možného. Člověk aby se kvůli těmto projevům hodnotového úpadku pomalu styděl používat pojmy jako „přátelská láska“, aby nebyl za skrytého homosexuála, nebo „rodičovská láska“, aby nebyl za skrytého pedofila. Jakási severská psycholožka ne tak dávno dokonce začala hartusit proti tomu, když se rodiče příliš mazlí se svými dětmi…, asi sama byla „nedomazlená“, jinak si to neumím vysvětlit.

Na jednom sjezdu ČSSD, který jsem tehdy poslouchal přes internet, zazněl huronský smích, když pan Zaorálek začal svůj projev ve smyslu, že „Můj přítel…“, myšleno samozřejmě „kamarád“, něco. Už to samo vypovídá o čemsi morálně shnilém ne jen ve státě dánském, ale i v tom českém. V roce 1968 se jistě takto neposmívali Petrovi Spálenému, když zpíval: „Od Kremlu klíč tak mít, šel bych se ptát, proč mladý přítel můj dnes v noci pad…“ Někde jsem na sociální síti četl, že v novém zpracování Vinetoua dělají z Vinetoua a Old shatter handa pomalu homosexuály. A divíte se, když spousta dnešních zjm. Mladších lidí již není schopna pochopit ani uchopit hluboké celoživotní přátelství, jež tyto dvě literární postavy ztělesňují???

A pak není divu, že zájem dětí a společnosti se dostal až kamsi na spodní priority, čímž upadla i samotná porodnost, která předala vládu rozvodovosti a potratovosti. Proto je velmi naivní si myslet, že zavedením vysokého porodného a podobných nesmyslů se něco napraví. Ani omylem, maximálně to stimuluje porodnost u nepřizpůsobivých, kteří již nyní mají více dětí hlavně kvůli sociálním dávkám…, rozhodně to nepomůže zvýšit porodnost tam, kde by se děti ne jen rodily, ale i dobře a mravně vychovávaly.

O něco lepší už jsou daňové úlevy, a o další krůček lepší by možná bylo započítání nějakých bonusů z odpracovaných let vlastních dětí do důchodu rodičů…, to by rodiče zavazovalo ne jen dítě „vyrobit“, ale také pořádně vychovat!

Jenže to je pořád jen naivní představa, že „peníze všechno vyřeší“. Pro boha, co je to za národ, který již tak morálně padl na dno, že stát musí uplácet občany, aby se „rozhoupali“ k založení rodiny??? Nemělo by se konečně říci nahlas a velmi důrazně, že problém není v životní úrovni, ale úplně jinde???

Nemělo by se konečně lidem říct, že problém je ve špatné morálce „moderní“ většinové společnosti? V konzumu? Ve vysokých nárocích na životní úroveň, než se ten či onen „milostivě uvolí“ mít dítě? Že problém také může být v povrchních vztazích, a dokonce už i v neochotě dnešních „dospělých dětí“ postarat se o své staré rodiče, protože jsou natolik rozmazlené a charakterově chudé, že své rodiče raději šoupnou do „starobince“, který alibisticky „korektně“ přejmenovali na „domov pro seniory“? A proč? Protože je vlastní rodiče, z pravidla v naivní dobré víře, příliš rozmazlovali, příliš se starali o jejich rozmary a požadavky, a naopak přehlíželi slabé schopnosti dětí chápat utrpení ostatních (empatie)? Nebo je dokonce vychovávali k nedůvěře, když např. měly samy potřebu nějak pomoci chudšímu spolužákovi/spolužačce??? A říkávali jim: „Co ty bys pomáhal, ať se postarají vlastní rodiče, stát, charita…“

Já nekompromisně prohlašuji, že pokud nezačneme pracovat na morální obnově našeho národa, a to není nějaký nacionalizmus, ale nechci morálně „kázat“ jiným národům, jako to dělají dobrotrusové z politických (ne)ziskovek…, tedy pokud nedojde k morální obnově národa, tak jsou finanční stimuly na vyšší porodnost naprosto k ničemu. Buď nezaberou vůbec, nebo někde sice mohou zvýšit porodnost, ale už nikoli kvalitní výchovu tímto způsobem narozených dětí!

 

Kde mě najdete

Facebook

https://www.facebook.com/adam.z.mikulasek

VK

https://vk.com/id532220463

Youtube

https://www.youtube.com/channel/UCJqGs1erCD5ZyVGxPSDVYhw

 

Adam Mikulášek
Mám bakalářské vzdělání v oboru informatiky, již od dětství se zajímám o dění v této zemi i ve světě a vzdělávám se v oblastech politiky, historie, ekonomie a psychologie. Od června 2010 jsem členem Čssd a snažím se prosazovat modernizační změny v této straně.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

06.09.2019 19:28

Je to vliv americké politiky.Právě tam se vždy zrodí nějaká akce,jako např. Mee Too,LGBT,gender a podobně a naši chytří študentíci v tom vidí vrchol života.A v tom je ještě podporují "pedagogové",kteří by chtěli více peněz a nenést žádnou zodpovědnost,jako to mají politici.V americké společnosti převládá privitimismus a 12 milionů dětí(v Kanadě 1 milon) nemají co jíst.Ale na války a udržování vojenských základen tisíce kilometrů od území USA se peníze najdou vždycky.A tomu se zřejmě chtějí študentíci a mladá generace vyhnout,proto se rodí málo dětí.Obzvlášť,když místo podpory mladých rodin se dávají miliardy různým "neziskovkám",které mají ještě jiné příjmy ze zahraničí.Možná by pomohla důchodová reforma typu nemáš děti,nemůžeš dostat důchod,protože nikdo na tebe nepracuje.Dle egoismu,dováženému z USA,každé dítě přispívá na důchod svých rodičů a na tebe nikdo.Jenže do skutečných reforem se politikům nechce.Vymýšlejí jen způsoby,jak kde koho okrást.Ať už vyššími daněmi,nebo umělým snižováním hodnoty domácí měny.Jak předvedla "ČNB" při záchraně hodnoty eura,kde utratila v jeho prospěch několik miliard korun.


 
Kdo se má bát božích mlýnů ?

Kdo se má bát božích mlýnů ?

Náhodou se mi dostal do rukou článek Markéty Chaloupské o obvinění 10 osob kvůli krácení daně se škodou 170 milionů Kč. Zaujala mě v něm dvě jména: uherskohradišťského multimilionáře Pavla Buráně, kterého jsem dosud považoval za nedotknutelného, ne-li přímo chráněného orgány státní moci, a jeho „pravé ruky“ Roberta Juřičky.

Cenu energií mají v rukou politici! Proč jsou v ČR nejvyšší ceny energií?

Cenu energií mají v rukou politici! Proč jsou v ČR nejvyšší ceny energií?

Dopis ze dne 14. 1. 2022 zaslaný ministru průmyslu a obchodu Jozefu Síkelovi, premiéru Petru Fialovi, poslancům a senátorům – ti mají v rukou řešení. Občanskou veřejnost, neparlamentní strany a hnutí zveřejněním dopisu informujeme.

• Žádáme politiky, aby konali • Pracovní skupina „Energie není luxusní zboží“ zaslala politikům dopis • Navrhujeme řešení nastupující energetické krize

Poslední domácí zprávy