• Středa, 26. únor 2020
  • Svátek má Rukojmí Dorota

Nežmoulejme poddanskou čepici, narovnejme záda!
Počet návštěv: 991

Nežmoulejme poddanskou čepici, narovnejme záda!

Přemysl  Votava Článek od Přemysl Votava

„Buďme Češi, ale nikdo o tom nemusí vědět!“ – pravil nadporučík Lukáš ze světoznámého románu Jaroslava Haška.

Lukáš považoval češství za jakousi tajnou organizaci, které je lepší se vyhnout. Jeho vyjádření bylo přesným obrazem poddanského postavení českého národa v rakouské monarchii. Také dnešní vystrašená česká politika vůči Evropské unii se blíží k názoru npr. Lukáše. Vlastenectví je téměř vydáváno za spiknutí…

Omezená suverenita ČR v důsledku politiky unie je opět realitou. Jakýkoliv odpor či nesouhlas s jejími kroky je vydáván za porušení unijních pravidel. Politici mající jiný názor, jsou vystaveni štvanici. Ulice se stává prostředkem nátlaku. Proto mnohé, zejména nově přijaté státy, včetně ČR, tak pod hrozbou odejmutí dotací plní poslušně příkazy z Bruselu.

Výsledkem je, že česká politika v EU místo ochrany českých národních zájmů spíše preferuje tu užmoulanou čepici a ohnutá záda…. Pokud českým praporem někde můžeme zamávat, děje se tak jen při sportovních akcích, když naši borci vydřou nějakou tu medaili. Mnozí z nich ovšem potom při české hymně stojí jak ti němí sněhuláci na bílém poli.

Samozřejmě nejde jen o tu českou hymnu, jde zejména o úctu nás občanů k tradicím a k české historii, jde o úctu k jejím symbolům, ze kterých se stát po staletí vytvářel. Bez mýtů žádný národ nemůže existovat, bez mýtů zůstává pojem národa prázdný. Našim předkům byla vzorem např. husitská tradice. Ta tradice, která ovlivnila významně české dějiny. Husitské prapory či názvy bojových svazků, které nesly jména slavných předků - Jan Hus, Jan Žižka, Jan Želivský, Jan Prokop Holý…

Dnes cítíme ústup, či spíše znevažování těchto tradic. Přepisují se dějiny, odstraňují se národní symboly, je znevažováno např. hrdinství z období boje proti fašismu. Hrdinové 2. světové války jsou kádrováni, jejich pomníky jsou káceny.

V těchto dnech si připomínáme 75. výročí Slovenského národní povstání (SNP). Stalo se jiskrou naděje v okupované Evropě, všechny porobené národy Evropy k nám vzhlížely s obdivem. SNP se stalo natrvalo součástí, jak slovenských, tak i českých dějin. Českoslovenští vojáci bojovali před 75 lety přímo v centru Říše! Dnes je snaha význam SNP potlačit. Dokonce znevážit. Nezapomínejme na to, máme být na co hrdi!

Evropa se za posledních 30let změnila. Varšavská smlouva se rozpustila. Dnes jsme členy NATO i EU. Přesto místo ratolestmi míru máváme opět zbraněmi, přes ČR projíždí směrem na východ kolony cizích vojsk, stupňuje se protiruská rétorika, vyvolává se opět duch studené války! Místo odvahy říci NE, hrbíme záda a žmouláme poddanskou čepici.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

07.09.2019 19:32

Typické jednání občanů tohoto státu.Nikde jinde neexistuje tak velký počet kolaborantů pro cizí mocnosti,jako v tomto státě.Věděli to za R-U,vědě+li to za německé okupace,věděli to za sovětské okupace a vědí to i dnešní noví pánové tohoto národa.Jinde tak silná pátá kolona není.Jsme zkrátka jen slouhové a díky politikům budeme i nadále.


 
Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

V devadesátých letech jsem byl v Kyjevě pečený vařený. Dělal jsem rozhovor s náčelníkem kyjevské milice, který se mě na závěr interwievu a pózování do objektivu zeptal: Nu što, maladěc, kakaja u vas prabléma? V domnění, že jsem asi někde vytřískal hospodu a chci rozhovorem s ním průšvih zamést pod koberec.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Opravdu se setkali v kasinu. Všude plno světel, zelené stoly trochu připomínaly obyčejné hospodské kulečníky, ale rozhodně ne ty noblesní krupiérky, které u nich postávaly, ani ty hromady barevných žetonů na okrajích stolů, kolem nichž posedávali a postávali většinou muži, ale i několik málo žen.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Sál se starým, značně už zchátralým pódiem, se pozvolna plnil. Dětí přibývalo,  s nimi i křik a výskot. Dvě učitelky, obě už postarší a značně nervózní, okřikují neposedné caparty a ukazují na  řady židlí, kam si kdo má sednout. Kdosi zatáhne závěsy na velkých oknech a značně se setmí.

Poslední domácí zprávy

Neziskoví škůdci

Neziskoví škůdci

V pondělí proběhlo u Krajského soudu v Pardubicích jedno docela zajímavé a poučné stání. Pětice už dříve odchycených migrantů z...