• Středa, 12. srpen 2020
  • Svátek má Rukojmí Klára

Dny NATO - vstup je zdarma. Názor
Počet návštěv: 1437

Dny NATO - vstup je zdarma. Názor

- Ivan Kratochvíl - Článek od - Ivan Kratochvíl -

Tento víkend 21. - 22. září se v České republice uskuteční pravidelné Dny NATO. Jak pořadatelé akce letos přilákají návštěvníky?

„Dny NATO v Ostravě jsou dlouholetou pravidelně se opakující propagandistickou akcí, která má obrovskou podporu vlády a jsou na ni ze státního rozpočtu vynakládány obrovské prostředky,“ řekl Sputniku vojenský analytik, velitel organizace Českoslovenští vojáci v záloze za mír, podplukovník Ivan Kratochvíl.

Kratochvíl: Jejich význam je především propagandistický, obyvatelé regionu si mají zvyknout na přítomnost cizích vojsk ve svém nejbližším okolí. Tomu odpovídá i doprovodný program pro lidi. Ukázky činnosti různých úderných a specializovaných skupin. Různorodá technika americké, evropské ale i sovětské výroby. Pro zajímavost, technika sovětské provenience tvoří asi 40 % objemu (pozn. podle veřejně přístupných informací na stránkách akce do 40 %) vystavované techniky, ale všude se píše o letounech strategických sil USAF B-52, KC-135 a C-5 Galaxy. Americký vojenský transportní letoun C-5M Super Galaxy bude jedním z lákadel blížících se zářijových Dnů NATO v Ostravě, uvádí například idnes.cz.

A proč je vstup na Dny NATO zdarma?

To je zajímavá otázka. Jednoduše by se dalo říct, že z propagandistických důvodů. Ostravský region hodně utrpěl útlumem těžby černého uhlí a důsledky divoké privatizace OKD a dalších podniků jsou viditelné dodnes. Taková to „show“ přivede lidi na jiné myšlenky a přispěje ke zklidnění situace v regionu. Vše podle starého římského hesla „Chléb a hry“. Důležitější však pro mne je to, o čem se nemluví, ale co výrazně signalizuje jedna z doprovodných akcí, konference Centra transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut (Alexandr Vondra) na téma: „Vojenská mobilita a připravenost infrastruktury: Hladký přesun nebo past?“ Ostravské letiště je totiž moderní letiště s vyspělou strukturou a kapacitou přepravy nákladů výrazně vyšší, než má letiště Praha - Ruzyně. Přitom ruzyňské letiště je vytíženo na maximum, ale stát investuje do Mošnova, kde letiště stojí v „polích“ a v běžném provozu je vytíženo tak na 20 %. Tento nerozum z hlediska běžného fungování státu dostane smysl při pohledu z úrovně strategické. Letiště Ostrava – Mošnov by bylo významným dopravním uzlem v případě zahájení vojenského tažení směrem na východ, do Ruska. Stojí v polích, dá se tedy dobře zabezpečit proti útoku partyzánů. Má perfektní napojení na železniční síť, v blízkosti vedou dvě čerstvě zmodernizované dálnice směrem do Polska. Na letišti je vytvořena moderní báze technického zabezpečení a oprav letounů americké výroby. Při útočné operaci směrem na Moskvu a na Petrohrad se tak stane toto letiště významným dopravním uzlem pro manévr sil a prostředků útočících vojsk. A místní obyvatelé si před zahájením operací musí na přítomnost cizí vojenské techniky a cizích vojsk zvyknout.

Konaly se v minulosti podobné akce? Například Dny Varšavské smlouvy, vojenského bloku, do kterého bylo zahrnuto i Československo?

V dobách Varšavské smlouvy se všichni občané nějakým způsobem podíleli na obraně své země. Proto akce toho typu neměly valného významu. V té době se spíše kladl důraz na vytváření dobrých vztahů našich vojáků z vojenských posádek s pracovníky místních podniků. Šlo o různé vzájemné společenské akce, ale i vzájemnou výpomoc. Armáda tehdy byla opravdu armádou, takže svoji akceschopnost dokazovala na velkých cvičeních, která opravdu prověřila její schopnosti. Mluvím o cvičeních, jako je například letošní mezinárodní cvičení Centre 2019 v RF za účasti Indie, Pákistánu, Kazachstánu, Číny, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu a o kterých se v našich sdělovacích prostředcích demokraticky a objektivně mlčí.

Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce

https://cz.sputniknews.com/nazory/2019092010708324-dny-nato----vstup--je-zdarma-nazor/

- Ivan Kratochvíl -
Je absolventem Vysoké vojenské technické školy v Liptovském Mikuláši v oboru Speciální technika protivzdušné obrany státu a Vojenské akademie Brno obor Řízení obrany státu, pplk. v záloze, absolvent mnoha dalších škol a muž mnoha profesí s velmi dobrým analytickým myšlením a odolností vůči stresu.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

20.09.2019 19:35

Problém je,že na tyto akce chodí spousta lidí.Zda kvůli tomu,že je to NATO či jen kvůli prohlídce vojenské techniky,je otázkou.A na ni nikdo po pravdě neodpoví.Jen se potom počet účastníků vydává za podporovatele NATO.


 
Stephen Lendman: Masové rabování v Chicagu. Mé město v obležení

Stephen Lendman: Masové rabování v Chicagu. Mé město v obležení

Včera, to je v pondělí ráno, jsem se probudil do hrozivé skutečnosti. Mail, zaslaný všem obyvatelům zdejšího obvodu mi sděloval, že během předcházející noci z neděle na pondělí, došlo na nejvýznamnější chicagské třídě, nazvané Velkolepá míle (Magnificent Mile), a patřící do našeho obvodu, k masovému rabování maloobchodních prodejen. 

Pompeo, tys nám tady ale chyběl…

Pompeo, tys nám tady ale chyběl…

Přiletět do země jako představitel zatímní supervelmoci, která se hroutí před očima, tři měsíce předtím, kdy jeho nejvyšší šéf prezident USA má nakročeno k odchodu z Bílého domu, je v podstatě komické. A ještě je komičtější, že přijíždí s tím, aby podpořil fanatické protičínské sunity v podobě Vystrčilů, Fischerů apod. svým vystoupením v Čechy hluboce nenáviděným Senátu.

Poslední domácí zprávy