• Pátek, 28. únor 2020
  • Svátek má Rukojmí Lumír

Radní pro školství za Piráty žádá školy, aby omluvily studenty kvůli účasti na stávce
Počet návštěv: 1172

Radní pro školství za Piráty žádá školy, aby omluvily studenty kvůli účasti na stávce

Josef Nožička Článek od Josef Nožička

Je v pořádku, když příslušný radní pro školství žádá ředitele škol, aby omluvili žáky kvůli jejich účasti na stávce za ochranu klimatu?  

Jak jistě mnozí zaregistrovali, v pátek proběhly prakticky po celém světě další stávky za zlepšení ochrany klimatu, pořádané hnutím Fridays for Future. V České republice se do stávky zapojila asi čtyřicítka měst, a někteří žáci a studenti tak místo do školních lavic zamířili do ulic bojovat za záchranu naší planety.

Mají školy studentům absence tohoto typu omlouvat či nikoliv? O tom se na veřejnosti vedou vášnivé debaty již zhruba od poloviny března, kdy první páteční stávka za záchranu klimatu v naší zemi proběhla. Učitelé na pražských školách byli tohoto dilema tentokrát ušetřeni – pražský radní pro školství Vít Šimral (zvolený za Pirátskou stranu) jim totiž de facto nařídil, aby stávkujícím studentům páteční absenci ve škole omluvili. Pan Šimral totiž den před stávkou rozeslal ředitelům pražských škol dopis, ve kterém je požádal „o vstřícnost při omlouvání studentek a studentů za účelem účasti na stávce“ (informuje se o tom například zde, v příslušném článku je rovněž možno rozkliknout si celý text dopisu pana radního).

Co se týká mě - ve třídě, kde jsem třídním učitelem, se na pátek nikdo neomlouval, takže dilema, zda studentům účast na stávce za ochranu klimatu omluvit, nejspíš muset řešit nebudu. A pokud by k tomu v budoucnu došlo - nejsem nelida a když by to byl žák, který jinak moc často nechybí, s omluvením bych problém nedělal (ovšem přesvědčil bych se, že si žák chybějící látku ve všech zameškaných hodinách posléze doplnil). Ale asi by nejenom mně silně vadilo, pokud by mi bylo někým nařizováno, že studentům, kteří se zúčastnili stávky za „správnou a pokrokovou věc,“ mám absenci automaticky omlouvat. Taková věc mně totiž silně připomíná praktiky bývalého režimu, od jehož pádu již brzy uplyne 30 let.

Pan radní Šimral ve svém dopise navíc školy nežádal jen o omluvu stávkujících studentů, ale i o zvážení možnosti většího posílení environmentální výchovy a o tlumočení nabídky studentům, aby se zapojili do komunikace napříč sociálními skupinami a generacemi. Co se týče posledního bodu, myšlenka je to vskutku pozoruhodná. Jen doufám, že si pod ním současná politická reprezentace našeho hlavního města nepředstavuje něco takového jako rady jedné středoškolské studentky ohledně ochrany životního prostředí, o kterých jsem se nedávno dočetl v našem regionálním tisku.

Zmíněné studentce se dle jejích slov nelíbí, kolik se každý týden zbytečně vytiskne reklamních letáků do supermarketů s aktuálními cenovými slevami, neboť spousta lidí je vůbec nečte a ze schránky je rovnou hází do odpadkového koše. Prý by se to dalo jednoduše vyřešit tím, že by si lidé slevy místo v papírových letácích vyhledávali na internetu.

Vskutku skvělý nápad. Jenom je škoda, když zmíněné studentce už nedošlo, že například ne všichni důchodci (což je sociální skupina, která dle všeho nejčastěji v letácích vyhledává) mají doma počítač a zdaleka ne všichni umí s internetem pracovat. Je samozřejmě škoda, pokud se jakékoliv reklamní letáky rovnou hází do popelnice či kontejneru, ovšem kdo je dostávat nechce, má přece možnost napsat příslušné sdělení na svou domovní schránku. Navíc je čistě věcí obchodních řetězců, zda a v jakém množství reklamní letáky tisknout, a snahu zakazovat jim to bych považoval za nepřípustný zásah do jejich podnikání.

Když se ještě vrátím k panu radnímu Šimralovi z Pirátské strany: není to bohužel poprvé, co mě v poslední době nějaký politik této strany šokoval. Snad ještě horší to bylo v případě návrhů školského experta Pirátů Lukáše Bartoně ohledně toho, aby se ze všeobecně vzdělávacích předmětů nemohlo u maturity propadat. Proto jen do budoucna doufám, že pokud se někdy Piráti stanou součástí vládní koalice, tak jim resort školství svěřen nebude. I když je totiž současné české školství ze všech stran kritizováno (a mnohdy oprávněně), vždycky může být hůř...

Josef Nožička
Rád se podělím o své názory s ostatními. Dělám to i tehdy, kdy jdu vědomě "proti proudu".

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Vladimír ing.Flössel

Vladimír ing.Flössel

24.09.2019 11:07

Domnívám se, že by svůj vztah ke klimatu projevili lépe tím, kdyby v sobotu a nebo neděli (nezameškali by školní výuku) šli hromadně do přírody a uklízeli ten nepořádek, který často sami způsobují. Nesčetněkrát jsem svědkem, jak tento protestující dorost odhazuje nedopalky cigaret, zkonzumované láhve od pité, sáčky od brambůrek všude tam, kde skončila jejich náplň.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

23.09.2019 19:25

Podle toho,jak piráti řádí,já zase doufám,že se nikdy nestanou vládní partají.S nimi nechce nic mít ani "pravicové" a ani "levicové partaje.Jediní zelení jsou ochotni svůj osud spojit s piráty.Když ohlásil Fiala,že chce být premiérem,tak jsem se tomu zasmál.Nyní totéž prohlásil šéf pirátů Bartoš a to už je na pováženou.Jeho vzhled by reprezentoval debilitu této společnosti na mezinárodní scéně,stejně,jako potetovaný "myslitel" před lety chtěl být prezidentem.Naštěstí už tady nebudu,až zpitomnělí študentíci piráty skutečně prosadí.Legalizace drog je pro ně silným argumentem ke zvolení.


 
Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

V devadesátých letech jsem byl v Kyjevě pečený vařený. Dělal jsem rozhovor s náčelníkem kyjevské milice, který se mě na závěr interwievu a pózování do objektivu zeptal: Nu što, maladěc, kakaja u vas prabléma? V domnění, že jsem asi někde vytřískal hospodu a chci rozhovorem s ním průšvih zamést pod koberec.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Opravdu se setkali v kasinu. Všude plno světel, zelené stoly trochu připomínaly obyčejné hospodské kulečníky, ale rozhodně ne ty noblesní krupiérky, které u nich postávaly, ani ty hromady barevných žetonů na okrajích stolů, kolem nichž posedávali a postávali většinou muži, ale i několik málo žen.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Sál se starým, značně už zchátralým pódiem, se pozvolna plnil. Dětí přibývalo,  s nimi i křik a výskot. Dvě učitelky, obě už postarší a značně nervózní, okřikují neposedné caparty a ukazují na  řady židlí, kam si kdo má sednout. Kdosi zatáhne závěsy na velkých oknech a značně se setmí.

Poslední domácí zprávy

Neziskoví škůdci

Neziskoví škůdci

V pondělí proběhlo u Krajského soudu v Pardubicích jedno docela zajímavé a poučné stání. Pětice už dříve odchycených migrantů z...