• Středa, 26. únor 2020
  • Svátek má Rukojmí Dorota

Měli jsme nabito, přesto se spojenci před Hitlerem přihrbili
Počet návštěv: 1467

Měli jsme nabito, přesto se spojenci před Hitlerem přihrbili

Přemysl  Votava Článek od Přemysl Votava

Studenti, co víte o Mnichovu 1938? Co víte o zradě našich spojenců? Tedy vězte, že v Mnichově se Francie a Británie, dohodly s Hitlerem a Mussolinim o rozporcování Československa. Británie a Francie se řídily svými imperiálními zájmy a Československo jim v té dohodě s Hitlerem překáželo. Máme dnes zapomenout na tento zločin jen proto, že se nehodí do současné režie Evropy a světa?

Pokud dnes probruselská média popichují Rusko za pakt „Ribentrop – Molotov“ (srpen 1939), je to nespravedlivé, dokonce lživé. Již rok před tímto paktem (15. a 22.9. 1938) se britský premiér Chamberlain sešel dvakrát s Hitlerem a následně poté 29.9. v Mnichově. Zde se Británie a Francie dohodly s Hitlerem a s Musolinim o rozporcování Československa. Československo nebylo do Mnichova ani pozváno. „Spojenci“ nám po podpisu „Dohody“ jen sdělili: „nepřijetí Dohody by mělo pro nás nedozírné následky!“ Bylo to pro ně vžité koloniální jednání. Jednali s námi jako s tou poslední africkou kolonií.

Okleštěné Československo ztratilo Mnichovem 30% své rozlohy a 34% obyvatelstva. Ztratilo svá pohraniční vojenská opevnění. Na obsazeném území zůstalo přes milion občanů české, slovenské a rusínské národnosti. Čísla za kterými jsou i osudy českých a slovenských obyvatel obsazeného pohraničí.

Naopak drtivá většina sudetských Němců propadla nadšení, davy vítaly německou armádu. Hitler cestou po obsazeném pohraničí sklízel ovace. Maďarský vládce admirál Horthy vjel do Košic na bílém koni.

Pozdější premiér Velké Británie Winston Churchill se vyjádřil k Mnichovu: „ Anglie a Francie měly na vybranou mezi válkou a hanbou. Zvolili si hanbu.“

Poslední pamětníci mnichovské zrady již odchází z tohoto světa. Pro dnešní studenty, mladou generaci obecně, je to příliš vzdálená historie. Navíc jsou ještě manipulováni učebnicemi i médii. Kdo jim dnes připomene, že to vysoce demokratické Československo bylo v předvečer druhé světové války západními mocnostmi obětováno k uspokojení územních požadavků Německa? Mnichovem a následně březnovou okupací zbytku Československa byla německá armáda dozbrojena československými zbraněmi. Cesta na Východ se otevřela. A ta sladká Francie se po prvním Hitlerově útoku zhroutila… A Británii zachraňovali také českoslovenští letci.

Závěry Mnichova daly Stalinovi varování před krátkozrakou politikou Anglie a Francie. Mnichov 1938 byl sdělením, že Anglie a Francie se před Hitlerem v Mnichově přihrbily. …. To jej vedlo v srpnu 1939, k jednáním s Německem. Tedy k tomu tolik mediálně přemílanému „Paktu Molotov – Ribbentrop“. Tento Pakt byl právě důsledkem mnichovanské politiky ústupků Anglie a Francie vůči Německu. Poučení i pro dnešek.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

26.09.2019 19:08

Říká se,že dějiny píše vítěz.V tomto případě to není pravda,neboť dějiny netvoří vítěz,ale pouhý pomocník.A chtít po našich študentících nějaké znalosti z té doby je utopie.


 
Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

V devadesátých letech jsem byl v Kyjevě pečený vařený. Dělal jsem rozhovor s náčelníkem kyjevské milice, který se mě na závěr interwievu a pózování do objektivu zeptal: Nu što, maladěc, kakaja u vas prabléma? V domnění, že jsem asi někde vytřískal hospodu a chci rozhovorem s ním průšvih zamést pod koberec.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Opravdu se setkali v kasinu. Všude plno světel, zelené stoly trochu připomínaly obyčejné hospodské kulečníky, ale rozhodně ne ty noblesní krupiérky, které u nich postávaly, ani ty hromady barevných žetonů na okrajích stolů, kolem nichž posedávali a postávali většinou muži, ale i několik málo žen.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Sál se starým, značně už zchátralým pódiem, se pozvolna plnil. Dětí přibývalo,  s nimi i křik a výskot. Dvě učitelky, obě už postarší a značně nervózní, okřikují neposedné caparty a ukazují na  řady židlí, kam si kdo má sednout. Kdosi zatáhne závěsy na velkých oknech a značně se setmí.

Poslední domácí zprávy

Neziskoví škůdci

Neziskoví škůdci

V pondělí proběhlo u Krajského soudu v Pardubicích jedno docela zajímavé a poučné stání. Pětice už dříve odchycených migrantů z...