• Úterý, 18. leden 2022
  • Svátek má Rukojmí Vladislav

Před 81ti lety byla podepsána mnichovská zrada, média mlčí
Počet návštěv: 3607

Před 81ti lety byla podepsána mnichovská zrada, média mlčí

Adam Mikulášek Článek od Adam Mikulášek

Šlo o poslední jednání demokratických mocností s nacistickým Německem a fašistickou Itálií o předání československého pohraničí (tzv. Sudety) Německu.

Byl to jeden ze zásadních historických milníků ne jen v naší historii, ale i v historii evropské, kdy západní mocnosti, jmenovitě Velká Británie a Francie, možná promarnily příležitost, jak předejít vypuknutí 2. světové války.

V rámci tzv. appeasementu, kdy tehdejší zdegenerovaní politici, podobní dnešní Merkelové, Macronovi či Mayové, povolili nacistickému Německu obsadit demilitarizovanou zónu na západních hranicích, zavést povinnou vojenskou službu, což Německu zakazoval tzv. versailleský systém smluv, podepsaný těsně po porážce Německa v 1. světové válce, znovuvyzbrojení, včetně otevřeného znovuvytvoření zakázaného letectva, při čemž Británie s Francií v prvních několika letech po nástupu nacismu v Německu prosazovaly vlastní odzbrojování či omezování přezbrojování a modernizaci vlastních armád.

Pak přišel březen 1938 a násilný anšlus Rakouska k Německu, opět se nic nedělo, následně si Hitler jako další sousto zvolil Československo, což vedlo ke zmíněné mnichovské dohodě, protože britské ani francouzské vládě se nechtělo jít do války kvůli „jakémusi vzdálenému Československu“. A tu hrstku politiků, která bojovat chtěla, protože v roce 1938 ještě Hitler nebyl tak vojensky silný jako na jaře 1940, kdy zabral napřed velkou část severní Evropy, poté Belgii, Holandsko, a nakonec marxistickou propagandou a dlouhým obdobím poraženecké politiky demoralizovanou Francii, tak to málo statečných lidí jako Winstona Churchilla tehdejší vrchnost a média hlavního proudu onálepkovala jako „válečné štváče“ a „škarohlídy“, jako jsou v současnosti vlastenci osočováni z „fašizmu“, „xenofobie“, „přisluhování Putinovu Rusku“, atd. Churchill po podepsání „Mnichova“ jen o vlásek unikl vyloučení z Konzervativní strany, protože se nebál říkat pravdu, již tehdejší partajní vedení s Nevilem Chamberlainem v čele tvrdě odmítalo.

Jako záminku si Hitler zvolil otázku sudetských Němců, žijících v českém pohraničí, reprezentovanou kryptonacistickou stranou Konrada Henleina, jemuž se podařilo různými násilnými akcemi, asi jako když dnešní ultralevice narušuje konference německé AFD či fyzicky napadá politiky zmíněné strany, totálně zastrašit a rozložit sudetoněmecké konkurenční strany, takže v posledních svobodných komunálních volbách 1. republiky v podstatě ovládl Sudety, přesněji řečeno oblasti s německou většinou.

Hitlerovy požadavky se stupňovaly, napřed si hrál na to, že se spokojí s vytvořením autonomie pro oblasti s německou většinou, postupně ovšem přišel se svým skutečným záměrem, připojení celých Sudet k nacistickému Německu. Po několikerých jednáních s dohodovými mocnostmi uspěl, na mnichovské jednání nebyli zástupci Československa připuštěni, směli si jen převzít výsledný dokument a buď jej přijmout, nebo se bránit, ovšem bez pomoci západu. Prezident Beneš tedy nakonec ustoupil, aby předešel krveprolití a předem prohranému boji, podal demisi a emigroval do Británie.

Nerad bych se pouštěl do úvah, zda jsme se měli bránit či neměli, spíš asi ano, protože by to Němce alespoň z části oslabilo, i když je jasné, že bychom nejpozději za několik měsíců podlehli, v případě Polska, jež se rozhodlo bojovat, bylo rozhodnuto během září 1939, i když tam už se do věci vložil Sovětský svaz, který Polákům vpadl do zad, čímž jejich porážku urychlil. Ale zdůrazňuji, byl to Stalinův Sovětský svaz, nikoli „oškliví Rusáci“!

Spíše stojí za úvahu, ale to již ponechávám čtenářům samotným, zda a nakolik se nezodpovědné chování „mnichovanských“ politiků podobá řekněme dnešní politice Německa, Francie či Evropské unie, např. v otázce pronikání tvrdé formy práva šaría do některých zemí EU, zjm. V tzv. no-go-zónách, ustupování těmto tendencím např. nepodáváním vepřového masa k obědům na některých německých školách, omezování svobody projevu na internetu, atd., atd.

A ještě více stojí za úvahu, proč většina ne jen médií hlavního proudu, ale i těch alternativních či vlasteneckých, o dnešním smutném výročí podpisu mnichovské dohody v podstatě mlčí.

 

Adam Mikulášek
Mám bakalářské vzdělání v oboru informatiky, již od dětství se zajímám o dění v této zemi i ve světě a vzdělávám se v oblastech politiky, historie, ekonomie a psychologie. Od června 2010 jsem členem Čssd a snažím se prosazovat modernizační změny v této straně.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Rudolf Kavan

Rudolf Kavan

01.10.2019 16:18

Ano, kdybychom se branili, tak by to Nemce oslabilo. Nejen zcasti, ale podstatne. Cs. armada byla velmi silna. Ale v tom je prave ten problem. Wehrmacht by byl tak poniceny, ze Hitler by nebyl schopen ve valce pokracovat. Byli bychom jedinou zemi pod nemeckou okupaci a trpeli bychom hure nez za Heydricha a K.H. Franka. Cs. armada totiz nebyla tak silna, aby mela sanci se Wehrmaachtu ubranit. To byla Benesova kalkulace. Myslel si - zrejme spravne - ze prijeti Mnichova valku urychli a cs. vlada povede odboj z exilu jako za 1. valky.

Samozrejme Polsku vpadl do zad Stalin a ne "Rusaci". Je ovsem treba dodat, ze kdyby jim "nevpadl do zad", tak vysledek by byl ten samy s tim rozdilem, ze Hitler by okupoval Polsko cele hned od zacatku. Dnes je tendence prepisovat dejiny a tvrdit, ze valku zacal Stlain, resp. "Rusaci" tim, ze podepsali Molotov-Ribbentrop pakt. Je to samozrejme naprosty nesmysl. Pricinou valky byl Mnichov. Na tom prave byla vyse uvedena Benesova kalkulace zalozena. A myslel si to mj. i Winston Churchill.

Rudolf Kavan
https://voxpopuliblog.cz/author/rudolf_k


 
Václav  Kašpar

Václav Kašpar

01.10.2019 06:33

Řeč o vpádu SSSR do zad Polsku nemá opodstatnění. Neměly spolu dohody, SSSR Polsku nic nedlužil. Naopak Polsko okupovalo dvacet let oblasti přiřazené Versailleskou smlouvou ruskému státu. Stalin nevydal příkazy armádě 1. září 1939. Francii či Británii ani nenapadlo vyhlásit Stalinovi válku, jak to učinily Hitlerovi. (Nevyhlásily mu válku ani kvůli Finsku. Vždyť na té Versailleské smlouvě byly jejich podpisy.) Když bylo Polsko rozvaleno, Rudá armáda (po více než dvou týdnech po německém útoku) vyšla na tzv. Curzonovu linii. Přece nedá Hitlerovi k budoucímu útoku na Moskvu 300-400 kilometrů fóra, no ne?


 
Petr Majevský

Petr Majevský

30.09.2019 19:22

Pane Mikulášku,nespadl jste z jahody na znak?Ono totiž polemizovat o tom,že naše media mlčí o zradě v Mnichově,se nedá dost dobře vysvětlit.To by se museli pomlouvat naši nynější spojenci,kteří nás klidně Hitlerovi věnovali a v případě potřeby nás zradí znovu.Neberte to jako urážku,ale nic rozumného mne v tomto případě nenapadlo.


 
Kdo se má bát božích mlýnů ?

Kdo se má bát božích mlýnů ?

Náhodou se mi dostal do rukou článek Markéty Chaloupské o obvinění 10 osob kvůli krácení daně se škodou 170 milionů Kč. Zaujala mě v něm dvě jména: uherskohradišťského multimilionáře Pavla Buráně, kterého jsem dosud považoval za nedotknutelného, ne-li přímo chráněného orgány státní moci, a jeho „pravé ruky“ Roberta Juřičky.

Cenu energií mají v rukou politici! Proč jsou v ČR nejvyšší ceny energií?

Cenu energií mají v rukou politici! Proč jsou v ČR nejvyšší ceny energií?

Dopis ze dne 14. 1. 2022 zaslaný ministru průmyslu a obchodu Jozefu Síkelovi, premiéru Petru Fialovi, poslancům a senátorům – ti mají v rukou řešení. Občanskou veřejnost, neparlamentní strany a hnutí zveřejněním dopisu informujeme.

• Žádáme politiky, aby konali • Pracovní skupina „Energie není luxusní zboží“ zaslala politikům dopis • Navrhujeme řešení nastupující energetické krize

Poslední domácí zprávy