• Středa, 26. únor 2020
  • Svátek má Rukojmí Dorota

Hrdinové od Dukly...
Počet návštěv: 1335

Hrdinové od Dukly...

Přemysl  Votava Článek od Přemysl Votava

Přebarvená historie dnes tančí na hrobech hrdinů. Dějepis má každý rok nový kabát, stále více vzdálený pravdě. Přisluhovači kácí sochy hrdinů. A tak školáček, celý zmatený, se ptá: „dědo, kdo vyhrál tu válku?“

Generálové jednotek SS si užívají v médiích a v knihkupectvích svou posmrtnou slávu, vzpomínky a osudy československých hrdinů od Sokolova, Kyjeva, či od Dukly, jsou někde schovány v koutě. Paměti jejich velitele, generála Ludvíka Svobody, dnes již nekoupíte.

6.října si – nepochybně bez většího zájmu médií i politiků - připomeneme 75. výročí bojů 1. československého armádního sboru na Dukle. V minulosti tento den byl slaven jako Den československé armády. Časy se změnily. Vlastenectví je znevažováno, váleční hrdinové jsou kádrováni i v hrobech. Hrdinství našich vojáků na východní frontě se nepřipomíná, dokonce se znevažuje. Bojovali a umírali za vlast na špatné straně?

S posledními pamětníky odchází i historická paměť, s historií se dělají kotrmelce. Přebarvujeme historii i tanky, kácíme sochy hrdinů. Ten slavný tank T34 č. 23 musel v roce 1991 ze Smíchova zmizet první, to aby nám nepřipomínal historii. Také maršál I. S. Koněv to má v Praze „spočítané“, bude odstraněn (možná jen uklizen) nejspíše proto, aby nezastínil „slávu“ generála Pattona v Plzni. Podstavec tedy čeká na nového vybraného hrdinu? Další kotrmelec! Chudák školák má v tom zmatek.

Milý školáčku, tak věz, že před 75 lety naši vojáci z 1. československého armádního sboru, spolu s Rudou armádou se probíjeli přes Karpaty na pomoc Slovenskému národnímu povstání. Slovenské povstání bylo očistou za válečnou kolaboraci Slovenska s Hitlerem i při jeho východním tažení proti SSSR.

Karpaty v tomto podzimním období, byly plné deště a bláta, začalo sněžit. Místo slibované pomoci od slovenských divizí, tedy otevření prostoru, přišla palba z německých okopů. Každý metr cesty znamenal i smrt. To byla Dukla v říjnu 1944.

Svátkem se stal 6. říjen 1944, kdy 1. československý armádní sbor vstoupil na československou půdu. Slzy štěstí, zavlály československé vlajky, nad karpatskými horami zazněla hymna, vesnice vítaly své osvoboditele, svoboda přicházela z Východu. V jejím čele byli maršál Ivan S. Koněv a náš generál Ludvík Svoboda.

Před 75 lety napravovali mnichovskou zradu západních spojenců. Dukla se stala branou do naší vlasti. Na Dukle padlo 1 800 našich vojáků, ale i 19 000 sovětských hrdinů. Skuteční hrdinové díky nimž žijeme.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

03.10.2019 19:49

Že znovu se vzbudil fašismus a nacismus je pravdou.Po dobu několika desetiletí spaly pod ochranou SRN a dnes opět útočí.Podle toho je vykládána historie a je asi jen málo dětí,které se jdou zeptat,kdo tu válku vlastně vyhrál.Většinu to nezajímá a jenom přikyvují.Kromě toho za pádem SSSR nestojí USA,jak je vykládáno,ale Jelcin,který jménem Ruské federace oznámil,že Rusko nebude platit příspěvky do svazové pokladny.I v našich novinách to bylo prezentováno pod titulkem "z bolševika demokratem".


 
Rudolf Kavan

Rudolf Kavan

03.10.2019 18:32

Ja nepopiram, ze nas SSSR osvobodil. Ale nekteri odpurci rusofobie jsou na to zafixovani a uniká jim to nejpodstatnějsí:

1) Smečka hyen se vrhla na Rusko po té, co Rusové se komunismu zbavili. To je právě na dnešní Rusofobii to njehnusnější. Nikdo nezacházel se Sovětským Svazem takovým způsobem jako se dnes zachází s Ruskem!

2) Je nesmysl domnívat se, že Rusové sami sobě kolektivně zavedli bolševismus. Mezi bolševickými vůdci převládáli ne-Rusové. Nejvlivnejší byli Židé. Lze li bolševismus identifikovat s nějakou národností, tak identifikovat jej s Židy je bližší pravdě, než identifikovat jej s Rusy.

3) Ta samá sorta lidí, co provedla v Rusku bolševickou revoluci dnes vede štvavou kampaň proti Rusku. Jsou to neoconi - zakuklení marxisté.

Rudolf Kavan
https://voxpopuliblog.cz/author/rudolf_k/


 

03.10.2019 09:52

Dnes je evidentní, že nastupuje neonacismus. Charakterizuje se lživou propagandou, skrývá se do slov o svobodě, používá všechny úskoky, jaké používala Goebbelsova propagandistická mašinérie. To moře lží nás má zcela pohltit, abychom si na skutečnost vůbec nevzpomněli. Aby ti, kteří ještě myslí vlastní hlavou, byli společensky znemožněni, dehonestováni. Čtyřiadvacet hodin denně chrlí propagandistické zdroje okupované cizáky, (mainstreamová media) úděsné lži, fake news. I když zúžím lži těch prasáků na minimum, neexistuje oblast života, kde by nelhali. Začnu vpádem NATO do Srbska. Šlo o odtržení Kosovské oblasti od této suverenní země. Důvod? Musela zde být postavena vojenská základna NATO. Albánské mafie a zvěrstva co páchají, nikoho nezajímají. Neřeší se to. ...Převrat na Ukrajině - Majdan. Krev a Násilí, vpád neonacistických hord do jihovýchodní části země, kde žijí ruskojazyční Ukrajinci. 13.000 zavražděných místních obyvatel na jejich území, v jejich městech. Dodnes není ani zmínka v oficiálních sdělovacích prostředcích o bestiálním přepadení tamních měst a obětech nevinných žen a jejich dětí. Právě naopak. Domobrancům se klade za vinu, že s nasazením svých životů se zbraní v ruce chránili životy svých spoluobčanů, svých nejbližších. O tomto masakru maistream ani nepípne. K dovršení této tragédie vyšel u nás zákon, který umožňuje označit ty odvážlivce z našich řad, co se vydali na pomoc tamnímu městskému obyvatelstvu před útočící, vraždící svoločí ze všech koutů světa, jako teroristy. Mohou tak být odsouzeni až k dvacetiletému trestu odnětí svobody. Takto se nám nástup neonacismu ozřejmuje. Můžeme s jistotou konstatovat, že hnědý mor je zpět, i když použává nové mimikry. ...Aby toho nebylo dost. Vyšel Hitlerův "Mein Kampf", aniž by byl opatřen doprovodným, vysvětlujícím textem. Do ČT ani ČRo nejsou zváni ti, kteří by na tyto hrozby, spíše skutečnosti, poukazovali a varovali před nástupem hnědé totality. Čeští vojáci se zúčastňují "mise" v Afghánistánu. Místní obyvatelé, bránící své území, jsou též označeni za teroristy. Naši letci provokují při ruské hranici. (To je vizitka armády České republiky)! Pokud přičteme země Perského zálivu a jejich vojenské napadení válečnou aliancí a stovky tisíc obětí těchto vpádů, vychází nám, že se nacházíme v permanentní válce. O údobí míru na naší planetě si můžeme nechat zdát. Pomník válečného zločince Bandery je vztyčen, pomníky hrdinů bourány, Mein Kampf se dá kdykoliv koupit, lidé, co jdou bránit místní obyvatele před ozbrojenými zahraničními hordami jsou označeni za teroristy. Hrozí jim dvacet let vězení. Mám pokračovat? .....Mějte se hezky. ....PS: Napsal Jiří Přibyl.


 
Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

V devadesátých letech jsem byl v Kyjevě pečený vařený. Dělal jsem rozhovor s náčelníkem kyjevské milice, který se mě na závěr interwievu a pózování do objektivu zeptal: Nu što, maladěc, kakaja u vas prabléma? V domnění, že jsem asi někde vytřískal hospodu a chci rozhovorem s ním průšvih zamést pod koberec.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Opravdu se setkali v kasinu. Všude plno světel, zelené stoly trochu připomínaly obyčejné hospodské kulečníky, ale rozhodně ne ty noblesní krupiérky, které u nich postávaly, ani ty hromady barevných žetonů na okrajích stolů, kolem nichž posedávali a postávali většinou muži, ale i několik málo žen.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Sál se starým, značně už zchátralým pódiem, se pozvolna plnil. Dětí přibývalo,  s nimi i křik a výskot. Dvě učitelky, obě už postarší a značně nervózní, okřikují neposedné caparty a ukazují na  řady židlí, kam si kdo má sednout. Kdosi zatáhne závěsy na velkých oknech a značně se setmí.

Poslední domácí zprávy

Neziskoví škůdci

Neziskoví škůdci

V pondělí proběhlo u Krajského soudu v Pardubicích jedno docela zajímavé a poučné stání. Pětice už dříve odchycených migrantů z...