• Sobota, 30. květen 2020
  • Svátek má Rukojmí Ferdinand

Kněz a teolog Tomáš Halík se ohradil proti uspořádání pohřbu se státními poctami pro zesnulého zpěváka Karla Gotta; vedle devalvace hodnot a morálního kýče spatřuje v záměru snahu o účelovou interpretaci dějin
Počet návštěv: 7265

Kněz a teolog Tomáš Halík se ohradil proti uspořádání pohřbu se státními poctami pro zesnulého zpěváka Karla Gotta; vedle devalvace hodnot a morálního kýče spatřuje v záměru snahu o účelovou interpretaci dějin

- Břetislav Olšer - Článek od - Břetislav Olšer -

Diváci České televize měli možnost vidět v přímém přenosu jak páteční rozloučení veřejnosti s Karlem Gottem na pražském Žofíně, tak i sobotní zádušní mši z katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Mši bude moci veřejnost sledovat i na velkoplošných obrazovkách.

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě uskuteční zádušní mše, kterou odslouží arcibiskup Dominik Duka. Obřadu se zúčastní stovky hostů, kteří dostali pozvánky od rodiny. Budou mezi nimi samozřejmě přátelé Karla a Ivany Gottových ze šoubyznysu, ale také politici v čele s prezidentem Milošem Zemanem a jeho rodinou.

Kněz a teolog Tomáš Halík se na svých stránkách ohradil proti záměru vlády uspořádat pro zesnulého zpěváka Karla Gotta pohřeb se státními poctami. Označil to za šílený a nevkusný nápad. Vnímá to jako pohrdání skutečnými hrdiny a všemi, kteří se před komunistickou mocí nesklonili, a zároveň jde podle něj o „tragikomické poselství o současných národních hodnotách, národním sebepochopení a sebeúctě.

Navíc položil otázku, zda se do „této blasfémie neonormalizačního režimu” zapojí i „církevní vrchnost”. Vedle devalvace hodnot a morálního kýče spatřuje v záměru snahu o účelovou interpretaci dějin a „další pokus zatáhnout náboženské a církevní symboly do politiky zemanovsko-babišovského populismu”.

Kdo to vlastně je Tomáš Halík? Mj. nositel Templetonovy ceny pro žijící osoby, které se zasloužily o přínos na poli „pokroku ve výzkumu a objevech týkajících se duchovních skutečností“? Vystudoval sociologii a filosofii na FF UK v Praze, do roku 1968 byl členem výboru ČSM, později členem komise ZV ROH pro socialistickou soutěž. V letech 1972–1975 působil jako podnikový psycholog a sociolog v podniku Chemoprojekt; soutěžil o titul Brigády socialistické práce československo-sovětského přátelství, dnes dle něj brigády práce asi imperialistické.

A zrovna tento Halík nezpochybňuje projevy úcty uměleckému talentu, ale prvotní záměr uspořádat Gottovi státní pohřeb v katedrále svatého Víta, z něhož nakonec premiér Andrej Babiš (ANO) po dohodě s rodinou zesnulého „couvl” na pohřeb se státními poctami, považuje za nevkusný. 

Zároveň nositel Guinnessovy knihy rekordů v poštu mezinárodních cen monsignor prelát Gotta označuje za „hvězdu normalizačního zábavního průmyslu” a pokus o jeho mytizaci vnímá jako devalvaci hodnot, která následuje po devalvaci, jíž se podle něj dopustil prezident Miloš Zeman devalvací státních vyznamenání a svátků, z nichž část v posledních letech okázale ignoruje. Ceny Halíka: Tomáš Halík – Ceny

Odpovědí pro Halíka budiž zádušní mše, která by měla v katedrále svatého Víta proběhnout příští týden v sobotu a již bude sloužit kardinál Dominik Duka. „Je to další morální zkouška církve, dilema mezi věrností prorocké tradici odpůrců zla a kýčové, nemravné servilitě vůči jakékoliv moci,” uzavřel Halík příspěvek nazvaný jako "šílený a nevkusný nápad" a dodává: „Odpor vůči komunistickému režimu lze rozdělit na tři okruhy – náboženský, politických disidentů a rozsáhlý disent kulturní,“ uvedl svazák a člen ROH a vzpomínal na sestavení tzv. podzemní církve a na "svůj" odpor proti komunistickému režimu.

Replika ze setkání dvou neznámějších představitelů české katolické církve v Arcibiskupském paláci v Praze pro pořad ČT2 měla své dřívější vnitřní pnutí od chvíle, co kardinál Duka vyjádřil zdrženlivější postoj k přijímání běženců a odsloužil mši za prezidenta republiky Miloše Zemana, Halík do kamery České televize znechuceně hovořil o tom, že se nejvyšší představitel českých katolíků stal "ozdobným oleandrem moci". (Oleandr obecný (Nerium oleander) je dekorativní keř...)

Tomáš Halík, prelát Jeho Svatosti – Monsignor 2. stupně, totiž ve své blažené nevědomosti zahájil svoji předvolební kampaň na prezidenta ČR v roce 2018 a jeho řeč dle toho taktéž vypadala: „Jsem hluboce otřesen stavem české společnosti. Tomu, jak se některým demagogům včetně prezidenta republiky podařilo morálně zkazit klima v naší společnosti,“ řekl a myslel si, že hysterie panující kolem uprchlíků je zbytečná.

"Aby mohl člověk dobře naplnit svá demokratická práva, musí být v tomto ohledu řádně vzdělán. Jinak se otevírají dveře barbarství,“ varoval teolog. Tyranie většiny není totéž jako demokracie. „Jak víme, většina se většinou mýlí,“ varoval. Proto také dle preláta Halíka potřebujeme intelektuální elity, které by měly spolupracovat s mocenskými elitami. Dnes bohužel prý vidíme něco jiného.

Politické elity nestojí ani tak o dialog jako spíše jen o potlesk. Ukazuje se to už na tom, jak prezident Miloš Zeman odmítá jmenovat profesory. To podle Halíka rozhodně není dobrý signál do společnosti... Jací budou tři noví profesoři; návrh na milion z KB, hlavní ideolog politické správy ČSLA či „Agent“ StB…?

Zopakujme si jeho curriculum vitae a pochopíme vše; podle kádrových materiálů projevoval v pracovní a odborné oblasti angažovanost za realizaci politiky KSČ, čímž měl dle jeho výše vyřčených slov vyvíjet "odpor" vůči komunismu, byť byl ochotný a svědomitý, měl velmi dobrý vztah k lidem a v kolektivu byl oblíben.

Patřil k zakládajícím členům Ekumenického hnutí inteligence a studentů a Díla koncilové obnovy. V roce 1978 měl být tajně vysvěcen biskupem Aufderbeckem v Erfurtu na katolického kněze. V letech 1980–1982 absolvoval dvouleté studium stranického vzdělávání k otázkám světonázorové výchovy a v roce 1981 absolvoval v NDR nástavbový kurs pro instruktory sociálně psychologického výcviku.

Odmítl též podepsat Chartu 77. Státní bezpečnost jej vedla jako kandidáta tajné spolupráce (KTS) pod krycím jménem Kazatel. Dne 17. června 1982 odmítl nabídku StB ke spolupráci. Halíkův svazek byl 6. prosince 1989 zásluhou Václava Havla zničen a zbylo z něj jen torzo. V roce 1984 získal atestaci z psychologie a působil jako psycholog na Institutu Ministerstva průmyslu, byl rovněž psychoterapeut pro drogově závislé na Protialkoholním oddělení Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice UK.

České křesťanské akademie (ČKA) ho nedávno zvolila na další 6leté funkční období prezidentem ČKA; tuto funkci zastává již od roku 1990. Holt, prezidentování je jeho hobby, má je zkrátka ve svých genech…

A získal rovněž zmíněnou Templetonovu cenu; výše finanční odměny je uzpůsobena tak, aby v daném roce převyšovala částku pro jednotlivé kategorie Nobelovy ceny, když Templeton kritizoval „duchovní nevšímavost“ Nobelových cen a chtěl tak ilustrovat přesvědčení, že nejdůležitějšího pokroku se nedosahuje čistou vědou, ale harmonií vědy a náboženství. Templetonova cena je druhou nejvyšší finanční částku pro jednotlivce udělovanou filantropickou organizací.

V roce 2014 výše prémie činila 1 100 000 liber šterlinků – 1 libra cca 35,2 Kč. Kdoví, co by pan Templeton řekl na mazané sestry Voršilky a jejich chucpe byznys s Národním divadlem v Praze, kdy podvodně provozní budovu ND restituovaly, poté prodaly a teď ji chtějí zase zpátky, což je v podstatě princip mnohých církevních restitucí… http://eportal.parlamentnilisty.cz/Articles/7090-tak-tahle-fotka-vas-absolutne-rozseka-je-na-ni-halik-a-.aspx

Cena je pro monsignora Halíka velmi prestižní ocenění, které získala také Matka Tereza, jež zakládala útulky pro umírající, sirotky a opuštěné děti. Budovala nemocnice a školy. Navštívila ve světě mnoho míst lidského utrpení: osadu s přesídlenci po černobylské havárii, v obleženém Bejrútu vyhledávala děti ohrožené válkou – v rozvalinách města jich našla na šedesát zmrzačených a nemocných a všechny se jí podařilo evakuovat do bezpečí.

Založila Misionářky lásky, kongregace Milosrdenství… Získala rovněž Nobelovu cenu míru, o níž bylo řečeno, že je asi málo duchovní. Může se s Matkou Terezou rychlokvašný katolický kněz Tomáš Halík rovnat…?

Není to tak dávno, co dostal Tomáš Halík další cenu, tentokrát za nejlepší teologickou knihu od jedné rakouské nadace, tvořené jeho názorovými souputníky, a odpovídal pro internetový magazín Christnet (22.8.2011) na otázku, jaký význam má tato cena pro něho. Mimo jiné tehdy pravil: „…Upřímně řečeno, věděl jsem, že nepíšu špatné knihy a že si pravděpodobně najdou hodně inteligentních čtenářů doma i v zahraničí… Nevede mne to k pýše: umění psát a přemýšlet je charisma, které je člověku dáno k službě druhým; darem se člověk nemůže pyšnit (sic!)… Navíc pýchou člověk hloupne a já si ve svém povolání nemohu dovolit luxus sebespokojené hlouposti,“ – uzavřel svou odpověď.

Po „Velkém listopadu“ 1989 se snažil získat co největší vliv na směřování české katolické církve. O přímém zapojení do politického života tehdy ještě neuvažoval. Podle svědectví jemu tehdy blízkých osob neustále zkoumal, kdo co ví o jeho minulosti. Pro nové vedení církve byl podezřelý ze spolupráce s StB, ale podobných podezření bylo všude kolem tolik, že mu v tomto ohledu nakonec nikdo příliš pozornosti nevěnoval. Vzal tedy svou kariéru jinudy. Stal se generálním sekretářem České biskupské konference, spoluzakladatelem České křesťanské akademie a začal vyučovat na Katolické teologické fakultě UK v Praze.

Ovšem metodami typicky „halíkovskými“. Nevybíravým způsobem se pokoušel zdiskreditovat (jako psychicky nemocného)  konzervativně smýšlejícího děkana fakulty Václava Wolfa, jenž Halíkovým reformisticko-modernistickým snahám nepřál a stál mu v cestě. První pokus o Wolfovo sesazení se Halíkovi ještě nezdařil, ten druhý (vedený v jeho zastoupení kardinálem Vlkem) již ano. Poté Halík fakultu opustil a odešel i z pozice generálního sekretáře ČBK. A nyní střídá tréninkové tábory, kde si masíruje svaly, aby prý byl úspěšný v prezidentských volbách 2018; kdopak se stal hlavou státu...?

Luděk Sekyra a spol. instalovali loni v Oxfordu zahradní nábytek od nedávno zesnulého Bořka Šípka a otevřeli tzv. Sekyrův dům. Z dění kolem této slávy několik níže uvedených fotografií. autora, jenž nechce být jmenován...

Jde o knihu, která je pouhou poslední částí "kokotí trilogie"; sepsal ji prý kdesi v Americe dříve urolog, nyní psychiatr, skrytý pod agresivním pseudonymem MUDr. X. Crement. Toho času pobývá snad v jakémsi podzemním sanatoriu. Zcela se vyčerpal a nervově zhroutil; možná proto, že jeho pseudonym zní jako "excrement"...

Skvěle to popsal ve své recenzi na BL Radek Mokrý, když hovoří o Kokotím spiknutí a dodává, že Kokotismus je léčitelný. Pokud se chcete zachránit, vybízí; přispějte do fondu vznikající "Dekokotizační jednotky"... Kokotské chování by se dalo definovat jako nepředvídatelné jednání, spojené se sdělováním evidentních pitomostí, na nichž člověk trvá.

Kvůli provokacím, ostudám, kvůli potřebě "všem to nandat", "pomstít se" intelektuálům, voličům knížete, neschopnosti přiznat chybu, vyjádřit třeba i minimální pokoru. Kvůli relativním malichernostem jako Mynářova prověrka nebo Peroutkův článek.“ V závěru se řečnicky zeptala: Proč se prezident chová jako kokot? Jinak řečeno, když se provokace stává účelem samým o sobě, proměňuje se v kokotismus...

Monsignore Halík však jen vypadá jako svatořečený, tedy mrtvolně, ve skutečnosti nemá pro hříšné projevy zloby a nenávisti daleko; v ČT prohlásil, že člověk koná jen zlo. To snad není známka "kokotismu"? A když uslyší jméno Miloš Zeman, vyplaví se z něho přímo ďábelský adrenalin; tvrdí o něm s nefalšovanou křesťanskou láskou:

“Spíš je mi ho dnes líto, vidím, že je to nemocný člověk. Léta alkoholu a barbarské životosprávy se podepsaly na jeho zjevu, na jeho chování i na jeho myšlení. Vždyť on byl původně intelektuál, Klause převyšoval inteligencí a hlavně smyslem pro humor. Pak si přisvojil masku jakéhosi bodrého, přihlouplého strýce. Ale ta mu přirostla k obličeji tak, že už ji nemůže sundat. Přitom styl jeho rozhodování, koho jmenuje ministrem, komu udělí nebo odepře profesorský titul, nese znaky orientálního despoty, který odměňuje své milce a mstí se svým nepřátelům…”

Prof. Tomáš Halík, nositel Templetonovy ceny, tak od září do prosince 2015 působil na Institute for Advanced Study na University Notre Dame ve státě Indiana. V říjnu přednášel ve Washingtonu na Georgetown University, na Woodrow Wilson International Center for Scholars (v rámci Annual Freedom Lectures) a na Velvyslanectví ČR.

V listopadu poté navštívil New York, účastnil se diskuse s prezidentkou Union Theological Seminary  prof. Serene Jones, s níž nemusel zastírat své prezidentské ambice, přednášel a předčítal ze své nové knihy v rámci Festivalu evropské literatury a na Carnegie Council for International Etics debatoval s publicistou Ianem Burumou o uprchlické krizi a identitě Evropy (beseda byla natáčena 30 televizními stanicemi). A cestou zpět neopomenul poděkovat za podporu Vatikánu, kde byl dva dny na mezinárodní konferenci pořádané Papežskou univerzitou Urbaniana a na konferenci na Papežské univerzitě Gregoriana.

Tak už víme vše o Spiknutí kokotů, takže konečné rozhodnutí, kterému kokotovi dáme svůj hlas je jen na každém z nás... A nezapomeňte - Kokotismus je léčitelný; Radek Mokrý už má ve výhledu i Dekokotizační jednotku, "jipku" první pomoci... Prelát Jeho Svatosti – Monsignor 2. Stupně Tomáš Halík se prostě ohradil proti záměru vlády uspořádat pro zesnulého zpěváka Karla Gotta pohřeb se státními poctami. Označil to za šílený a nevkusný nápad. Navíc položil otázku, zda se do „této blasfémie neonormalizačního režimu” zapojí i „církevní vrchnost”.

Inu, prý vedle devalvace hodnot a morálního kýče spatřuje v záměru snahu o účelovou interpretaci dějin a „další pokus zatáhnout náboženské a církevní symboly do politiky zemanovsko-babišovského populismu”. A co na tuto schizofrenní fabulaci Dr. Chocholoušek…? Nabídne snad Monsignoru 2. Stupně hospitalizaci ve svém ústavu...?

Kádrovák Halík: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Sociolog-Hampl-sleduje-valku-o-Karla-Gotta-Elity-dnes-potrebuji-lidem-znicit-jejich-symboly-Lhari-z-Respektu-Hnusnou-tvari-normalizace-neni-zpevak-ale-kadrovak-Halik-598806

Šílený a nevkusný Halík: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/sileny-a-nevkusny-napad-halik-se-rozohnil-nad-predstavou-gotta-v-katedrale-40298740?dop-ab-variant=3&seq-no=1&source=hp

Gottovi na rozloučenou:https://www.youtube.com/watch?v=KcrjWtBcNnw

http://pravyprostor.cz/kdo-je-vlastne-tomas-halik/

http://www.reflex.cz/clanek/komentare/66791/kokotismus-milose-zemana.html

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

12.10.2019 19:02

Pan Přibyl mne tentokrát zklamal.Měl by vědět,že víra nespojuje,ale rozděluje.A je zcela jedno,o jaké náboženství a víru se jedná.
Halík je ten poslední,kdo má hovořit o devalvaci hodnot.On je v té devalvaci hodnot na prvním místě.Měl by odejít do nějaké islámské země a poučil by se,jak je islám jinou cestou k bohu.Ale riskovat podobnou skutečnost v žádném případě nebude.Ten hloupý a nadutý nekněz nikdy nedodal potvrzení o studiích,které údajně absolvoval.Na své cestě do pekla už dostatečně daleko,aby se mohl zachránit.Mám pochybnosti o tom,že vůbec v nějakého boha věří!


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

12.10.2019 13:57

Smuteční mše ve Svatovítském chrámu dozněla. Důstojné rozloučení doprovodilo Karla tam, kde je hájemství Boží. Jistě důvod k zamyšlení pro nás, pro všechny. Pokud se chce kdokoliv z nás prodrat nebeskou branou vzhůru k nebeským výšinám, musí přijít v pokoře a kát se, aby byl vyslyšen. ....Převlékači kabátů to mají v konečném účtování složité. Čím víc lhali lidem, tím menší mají šanci na konečné odpuštění. Dnes je den, kdy zvon zní z hor i jim. Pokud nebudou prosit za odpuštění, brány Božího království jim zůstanou uzamčeny. Modleme se za duše těch, kteří šli vždy s dobou, aby využili naivity těch, kdo nám momentálně vládli. Přetvařovali se. Tvrdí, že nebýt jejich přetvářky, bylo by hůř. Jenomže tito lidé se přetvařují vždy, za každého režimu. Nemohli jim věřit ve východním bloku, nemohou jim věřit současní protektoři ze Západu, nemohou jim věřit soudní občané. Jejich život a směrování je neustálý podvod. Hrají celoživotní komedii s tím, že jim bude věřit jejich lži co největší část naší společnosti. Z duše si přeju, aby se konečně dali na pokání. Až tedy teď jim to vyšlo. ...Prosím všechny zúčastněné, aby se pokusili vytvořit bezpečný most pro naši křesťansko-židovskou společnou civilizaci. Sdělení Ježíše Krista je přece jasné. Víra nás má spojovat. Je čistým pramenem, z něhož čerpáme živou vodu. prosím všechny spoluobčany židovského původu, aby spolu s námi nacházeli cestu. Cestu ke společné budoucnosti. Přeju nám všem, aby se nám společné dílo dařilo. Pište, prosím, abychom nacházeli mosty, co nás spojují. Vždy bychom měli být schopni podat si ruku a táhnout za jeden provaz. .....Mějte se hezky.


 
Nenávist patří k životu

Nenávist patří k životu

Vážené kolegyně, kolegové, jenom krátká reakce na pana místopředsedu Sněmovny Vojtěcha Pikala. Pane místopředsedo, já váš názor plně respektuji a přeji vám, aby vás za něj jednou nezavřeli. (Potlesk v sále.) Vážené – a teď vážně. Karla toho už hodně řekla, ale myslím si, že je velmi důležité celou tu věc pojmenovat a říct si, o co vlastně jde. Podle mého názoru – a mrzí mě, že tady není pan ministr vnitra Hamáček, který by to určitě měl slyšet – je Karla Maříková jenom střípkem celé té věci, která tady kolem nás jakoby letí.

 Značná část potravin prudce zdražuje a dále bude. Určitě za to může Babiš a Agrofert za přispění Putina.

Značná část potravin prudce zdražuje a dále bude. Určitě za to může Babiš a Agrofert za přispění Putina.

My všichni, kdož chodíme nakupovat, to vidíme. Ceny potravin rostou, brambory jsou už pomalu sváteční jídlo a nyní prosakují zprávy o tom, že v Evropě dochází maso. Už i viníci se hledají a v Česku za to jako obvykle může Babiš a jeho Agrofert. Už jen čekám, až vyskočí nějaký blbec a bude vyřvávat, že za tuto situaci může Rusko a Putin. Skutečně je to trapné takhle lidem lhát!!

Začněme přemýšlet o renesanci moderní Středoevropské konfederace

Začněme přemýšlet o renesanci moderní Středoevropské konfederace

Připouštím, že matematika není mou silnou stránkou, i proto jsem kdysi za tolerantního „komunistického“ režimu mohl absolvovat tzv. humanitní gymnázium. Nakonec jsem se stal doktorem práv, možná špatným, možná dobrým, ale ta matematika mi nikdy nechyběla. Ne, neumím vyhodnocovat ty miliardy, které by se měly rozházet v rámci EU. Ale nezdá se mi to.

Poslední domácí zprávy