• Sobota, 30. květen 2020
  • Svátek má Rukojmí Ferdinand

Vladimír Franta: Režisér Tesáček ke Karlu Gottovi: Kolik citu a lásky uměl i na malé ploše písně vytvořit
Počet návštěv: 1045

Vladimír Franta: Režisér Tesáček ke Karlu Gottovi: Kolik citu a lásky uměl i na malé ploše písně vytvořit

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Sputnik se dnes v den rozloučení s mistrem zpěvákem Karlem Gottem sešel s televizním a divadelním režisérem panem Rudolfem Tesáčkem, který zavzpomínal na Karla Gotta, resp. na jejich spolupráci. Ta se rozvíjela v posledních dvaceti letech. Několik střípků ze vzpomínek nyní vybíráme.

Sputnik: Co ještě vlastně nevíme o Karlu Gottovi?

Rudolf Tesáček, režisér: V cyklu Kam zmizel ten starý song, který jsem režíroval, byl jeden díl věnován Karlu Gottovi jako autorovi hudby. Rozhovor s Gottem vedl Milan Lasica, také autor; scénář pořadu připravil scenárista Vladimír Poštulka.

V pořadu Karel Gott komentoval řadu písní, které vznikly z jeho hudebních nápadů.

Režisér Rudolf Tesáček
© Sputnik / Vladimír Franta
Režisér Rudolf Tesáček

Například?

Například píseň Dám dělovou ránu... Více byste se dozvěděli ze samotného pořadu, dnes ráno jej vysílali v repríze v 10 hodin na ČT1. Gottovi jeho nápady a melodie někdy pomáhali instrumentovat/harmonizovat Rudolf Rokl či Ladislav Štaidl. Texty k jeho písním psali např. Eduard Krečmar, Zdeněk Borovec, Jiří Štaidl… V mém pořadu Karel Gott hovořil i o principech kantilény, vokálech, žánrech a úskalích pěvecké techniky.

Jindy jsme zas s Karlem spolupracovali na pořadu s Gustavem Bromem, nebo festivalu ve Zlíně (závěrečný koncert) či  jsme v ČT v cyklu Za vesnickými muzikanty věnovali díl Jaroslavu Malinovi, kde Karel Gott vzpomínal na své nejranější pěvecké začátky.

Od maminky znal Karel Gott slovácké písničky a měl k nim pěkný vztah. Když mu bylo přes sedmdesát, nastudoval s cimbálovým orchestrem z Kyjova (Grand Moravia Ladislava Pavluše) řadu moravských a slovenských písní pro Supraphon. Z této spolupráce vznikl televizní pořad Lidovky mého srdce (rok 2010), který moderuje Miroslav Donutil.

Karel Gott jako vždy velmi poctivě přistoupil k tomuto folklornímu žánru a pečlivě zkoušel v Kyjově s kapelou všechny finesy rytmu a kantilény moravských písní.

Bohatost jeho žánrového rozpětí byla od jazzu přes populární hudbu, operu, až k folklóru. Své mimořádné kantilénní schopnosti prokázal i v komorní hudbě, například na LP desce Zlatý hlas z Prahy, což byl Karlův dar k Vánocům. Zní tu Mozart a další klasičtí skladatelé.

Všechny vybízím, aby si poslechli Gottovu nahrávku – „Keby som bol vtáčkem, letěl by som za les. Pozreť sa, čo robí – mamička moja dnes…“

Při poslechu si uvědomíme, kolik citu a lásky dokázal na malé ploše Karel Gott vytěžit.

Fanoušci Karla Gotta o svém milovaném idolu exkluzivně pro Sputnik ČR

„Karel Gott nás desetiletí provází životem. Jsme ze Slovenska. Milovali jsme jej. Chodili jsme na každý jeho koncert. Éra Karla Gotta je éra československá. Z mužských zpěváků nemá konkurenci. Bude nám velmi chybět.“ 

Názory vyjádřené v článku se nemusí vždy shodovat s postojem Sputniku.

https://cz.sputniknews.com/nazory/2019101110810088-reziser-tesacek-ke-karlu-gottovi-kolik-citu-a-lasky-umel-i-na-male-plose-pisne-vytvorit/

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

12.10.2019 19:09

Divím se,že zrovna Donutil může moderovat Gottův pořad.Už se dost zesměšnil svou pohádkou a bílé Sněhurce a černém princovi.Měl by zalézt a chodit kanálama.Pro peníze je ochoten udělat cokoliv.


 
Nenávist patří k životu

Nenávist patří k životu

Vážené kolegyně, kolegové, jenom krátká reakce na pana místopředsedu Sněmovny Vojtěcha Pikala. Pane místopředsedo, já váš názor plně respektuji a přeji vám, aby vás za něj jednou nezavřeli. (Potlesk v sále.) Vážené – a teď vážně. Karla toho už hodně řekla, ale myslím si, že je velmi důležité celou tu věc pojmenovat a říct si, o co vlastně jde. Podle mého názoru – a mrzí mě, že tady není pan ministr vnitra Hamáček, který by to určitě měl slyšet – je Karla Maříková jenom střípkem celé té věci, která tady kolem nás jakoby letí.

 Značná část potravin prudce zdražuje a dále bude. Určitě za to může Babiš a Agrofert za přispění Putina.

Značná část potravin prudce zdražuje a dále bude. Určitě za to může Babiš a Agrofert za přispění Putina.

My všichni, kdož chodíme nakupovat, to vidíme. Ceny potravin rostou, brambory jsou už pomalu sváteční jídlo a nyní prosakují zprávy o tom, že v Evropě dochází maso. Už i viníci se hledají a v Česku za to jako obvykle může Babiš a jeho Agrofert. Už jen čekám, až vyskočí nějaký blbec a bude vyřvávat, že za tuto situaci může Rusko a Putin. Skutečně je to trapné takhle lidem lhát!!

Začněme přemýšlet o renesanci moderní Středoevropské konfederace

Začněme přemýšlet o renesanci moderní Středoevropské konfederace

Připouštím, že matematika není mou silnou stránkou, i proto jsem kdysi za tolerantního „komunistického“ režimu mohl absolvovat tzv. humanitní gymnázium. Nakonec jsem se stal doktorem práv, možná špatným, možná dobrým, ale ta matematika mi nikdy nechyběla. Ne, neumím vyhodnocovat ty miliardy, které by se měly rozházet v rámci EU. Ale nezdá se mi to.

Poslední domácí zprávy