• Pondělí, 25. květen 2020
  • Svátek má Rukojmí Viola

Církevní restituce byly tunelem. Babiš nesouhlasí s rozhodnutím Ústavního soudu
Počet návštěv: 847

Církevní restituce byly tunelem. Babiš nesouhlasí s rozhodnutím Ústavního soudu

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Andrej Babiš dnes okomentoval rozhodnutí Ústavního soudu, který se postavil proti zdanění finančních náhrad církvím. Předseda vlády při návštěvě Nemocnice Na Bulovce vysvětlil, že záležitost soud posuzoval jen z právní stránky.

„Bylo to schváleno v půl jedné v noci. Paní předsedkyně (Sněmovny Miroslava) Němcová vyhlásila přestávku, potom ukončila přestávku. Bylo to schváleno o jeden hlas, velice nestandardně nějakým poslancem, který byl stíhán, nevím za co," okomentoval premiér schválený před sedmi lety poslanci zákon o církevních restitucích, kdy ze 182 přítomných poslanců hlasovalo pro zákon 93.

Andrej Babiš trvá na tom, že církevní restituce byly předražené o 54 miliard korun. „Nemovitosti, pozemky, zemědělská půda i lesy. Nezpochybňuji, že tam byly nějaké staré křivdy. Restituce se měly řešit po revoluci, ne že to tak dlouho trvalo," řekl.

Dle politika se příjmy mají danit a to se týká i církve. Nicméně premiér úterní rozhodnutí soudu respektuje.

„Já si myslím, že příjmy se mají danit. My toto respektujeme (rozhodnutí soudu), ale to nic nemění na tom, že příjmy se mají danit a že to bylo předražené," dodal premiér.

Ústavní soud v úterý 15. října rozhodl o zušení daně uvalené na finanční náhrady církevních restitucích. Spornou část zákona zrušil. Kdyby soud nezasáhl, podléhaly by finanční náhrady za nevydaný majetek devatenáctiprocentnímu zdanění od ledna 2020.

Zdanění původně prosadila vláda ANO s ČSSD s podporou KSČM a SPD, když přehlasovala veto Senátu. Soud také vysvětlil, že dodatečné snížení finanční náhrady za křivdy způsobené komunistickým režimem míří proti principům demokratického právního státu. Prezident Miloš Zeman, Babiš i další vládní politici prohlásili, že rozhodnutí je třeba respektovat.

Restituční zákon počítá s tím, že české církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun, kromě toho dostanou během 30 let finanční kompenzaci za majetek, který není možné vydat, v hodnotě 59 miliard korun navyšovaných o inflaci.

Podle KSČM by stát mohl v případě opačného rozhodnutí získat zpět zhruba 380 milionů korun z přibližně dvou miliard korun, které církvím na náhradách majetku ročně vyplácí. Od roku 2013 stát vyplatil církvi 12 miliard korun.

https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2019101610831821-cirkevni-restituce-byly-tunelem-babis-nesouhlasi-s-rozhodnutim-ustavniho-soudu/

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
SMĚJÍCÍ SE BESTIE 2

SMĚJÍCÍ SE BESTIE 2

17.10.2019 20:11

Církevní restituce, navíc v tomto provedení, jsou politickým rozhodnutím, jak bylo mnohokrát řečeno. Takže to chce, aby Babiš/ANO, vyhrálo volby podobným způsobem, jako PiS v Polsku, dost hlasů dostalo SPD a ti další, co jsou proti současnému zákonu o církevních restitucích - aby měli ústavní většinu. Potom mohou schválit nový zákon, navíc podpořený referendem a vše vrátit před současný zákon s tím, že budou církevní restituce znovu posouzeny a případně provedeny.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

16.10.2019 19:53

Co vlastně chcete?Rychetský je obyčejná svině a jeho "ústavní soudci" jsou ještě horší.A jsme opět na začátku.Dosazují je tam politici.Takže okradení občanů je schváleno "nezávislou" justicí s předobrým jménem,které se tak často špiní a poškozuje.


 
QUO VADIS, ODS?

QUO VADIS, ODS?

Institut Aleny Vitáskové z. s. (IAV) podal podnět na pozastavení, případně rozpuštění činnosti Občanské demokratické strany (ODS)

 Nebezpečný směr Občanské demokratické strany?  Proč ODS podporuje nedemokratické názory některých svých členů (např. komunálního politika Pavla Novotného)?  Co sleduje opakovaným vybízením „zabití, šibenicí“ politických oponentů, občanů, ústavních činitelů?  Chce ODS ve volbách strhnout na svoji stranu extremistické voliče?  Jaké cíle chce s extremisty dosáhnout?  Pozastavit nebo zrušit činnost ODS? Ať rozhodnou soudy! 

Poslední domácí zprávy

QUO VADIS, ODS?

QUO VADIS, ODS?

Institut Aleny Vitáskové z. s. (IAV) podal podnět na pozastavení, případně rozpuštění činnosti Občanské demokratické strany...