• Pondělí, 25. květen 2020
  • Svátek má Rukojmí Viola

Kdoví, jak by dnes vzpomínaly na Dubčeka, který zemřel 7. 11. 1992, Kubišová a Janžurová, nebo již zesnulá antikomunistka Čáslavská, přestože to byl první tajemník ÚV KSČ, resp. právem nejmocnější komunista Československa?
Počet návštěv: 2354

Kdoví, jak by dnes vzpomínaly na Dubčeka, který zemřel 7. 11. 1992, Kubišová a Janžurová, nebo již zesnulá antikomunistka Čáslavská, přestože to byl první tajemník ÚV KSČ, resp. právem nejmocnější komunista Československa?

- Břetislav Olšer - Článek od - Břetislav Olšer -

Automobilová nehoda 1. září 1992 na dálnici u Humpolce ukončila 7. listopadu 1992 politickou i životní cestu Alexandera Dubčeka. Řidič luxusního BMW dostal v dešti na problematickém úseku 88. kilometru smyk, nezvládl řízení a proletěl svodidly.

Alexandr Dubček ale vyletěl z auta, přerazil si páteř, pánevní kost, žebra, měl řadu dalších zranění... Jak na něho vzpomíná jeho syn, chirurg Pavol (69): „Byl jsem na prvním soudu, kde jsem podal odvolání, protože se mi zdálo, že vyšetřování proběhlo velmi povrchně. Nechápu například, proč odmítli přizvat k analýze automobilu firmu BMW, která o to sama požádala...“

Alois K. z Vyškova, jehož škodovku vládní vůz před chvilkou předjel, ještě stačí nehodu zahlédnout – naštěstí, protože havarovaný vůz není ze silnice vidět. Zaparkuje v odstavném pruhu a sbíhá ze stráně dolů. Naskytne se mu děsivý pohled. Zadní část karoserie BMW trčí do výšky, vrak prázdný. Patnáct metrů před zdemolovaným bavorákem leží promáčený starší muž a bolestivě naříká. U hlavy mu klečí mrtvolně bledý muž středního věku. Krvácí z rány na hlavě a zdá se být v šoku.Výsledek obrázku pro dubček humpolec Kdo byl muž, který nehodu způsobil? Jánu Rezníkovi, řidiči ochranné služby Federálního policejního sboru, bylo v době nehody 37 let. Ve službě měl sice naježděno milion kilometrů bez nehody, místopředseda federální vlády Rudolf Filkus byl však údajně s jeho riskantní jízdou nespokojený. Při policejním výslechu využil práva nevypovídat.

Na otázky Ján Rezník odpovídal až před vojenským soudem v Českých Budějovicích, který proběhl v březnu 1993. Ten došel k závěru, že nehodu zavinil příliš rychlou jízdou. Za ublížení na zdraví s následkem smrti ho odsoudil na dvanáct měsíců nepodmíněně. Vzhledem k tomu, že horní sazba byla pět let, šlo o mírné rozhodnutí.

Rezník také vypověděl, že nebyl připoutaný. Podle některých konspiračních teorií si však za Brnem pás zapnul. V tom případě by měl v BMW slušnou šanci nehodu přežít – na rozdíl od Dubčeka, o kterém bylo známo, že si bezpečnostní pás nezapínal nikdy. Vysvětlovalo by to též, proč řidičovo poranění nebylo tak závažné.V pražské nemocnici Na Homolce se jeho stav na chvíli zlepšil.

V pražské nemocnici se Dubčekův stav zlepšil...

Hvězdné hodiny své politické kariéry prožíval Alexander Dubček v roce 1968. V lednu se stal prvním tajemníkem ÚV KSČ, de facto tedy nejmocnějším mužem ve státě.  Stal se ikonou pražského jara; zemřel 7. listopadu 1992 v pražské nemocnici Na Homolce…Alexander Dubček a Václav Havel.
Havel - Dubček v  roce 1990... Foto: Profimedia, Jiří Kropáček

Úsek dálnice, kde došlo k havárii, byl  prý opředen mýty, ovšem podepřenými statistikami o nehodovosti. Boural tu herec Petr Haničinec, zpěvačka Marika Gombitová, politici Bakšay a Bútora. Udály se tu hromadné nehody a o kilometr dál se před čtyřmi lety do rekordního karambolu dostalo dokonce 116 aut najednou! Účastníci havárií nezřídka popisovali, že pociťovali záškuby vozu, podivné pocity při řízení…

Jsme s vámi, buďte s námi. Rčení, které se v roce 1968 spojovalo s Alexandrem Dubčekem, hlavně s jeho snímky; s tím Dubčekem; Dubček s Martou Kubišovou, nebo Dubček s Věrou Čáslavskou... „Ať žije Dubček!“ volali demonstranti ještě 21. srpna 1969; od ledna 1968 do dubna 1969 to byl svým postavením nejvyšší muž v KSČ, první a poslední komunistický lídr v Československu, jenž získal spontánní loajalitu občanů.

Snímek Čáslavské s generálním tajemníkem ÚV KSČ Dubčekem; dala mu polibek a jako olympijská vítězka mu darovala svoji medaili....

Marta Kubišová a Iva Janžurová přivítaly generálního tajemníka ÚV KSČ Alexandra Dubčeka po jeho návratu z Moskvy...

Necelý měsíc před invazí vojsk Varšavské smlouvy se v železničních vagonech na slovenských hranicích v Čierné nad Tisou pokusil Leonid Brežněv „přivést k rozumu“ Alexandra Dubčeka.

Jeho vedení ÚV KSČ odmítalo obvinění ze sílící kontrarevoluce a rovněž nechtělo dát souhlas s Brežněvovou tezí o internacionální pomoci při obraně socialismu v jiné zemi... Tzv. „vagonové jednání“ začalo 29. července 1968. 

Pak 23. srpen 1968, Moskva - rozhovor mezi sovětskými představiteli v čele s L. Brežněvem a A. Dubčekem a O. Černíkem... Vanitas vanitatum et omnia vanitas – Marnost nad marnost, vše je marnost; vojáci SSSR zůstali přes dvacet roků...

Inu, kdoví, jak by dnes vzpomínaly na Dubčeka  Kubišová a Janžurová, nebo již zesnulá antikomunistka Čáslavská, přestože to byl první tajemník ÚV KSČ, resp. právem nejmocnější komunista Československa...?

Foto: Profimedia...

O smrtelné havárii Alexandra Dubčeka: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/dubcekova-havarie-otazniky-zustavaji-40300502

Dubček na Hrad ne: https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/dubcek-na-hrad-ne-shodli-se-vzacne-havel-a-husak/r~2054bc5c668a11e49bec0025900fea04/

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

02.11.2019 19:43

Dubček se nepoutal v autě a proto utrpěl zranění neslučitelná se životem(jak je dnes moderní se vyjadřovat).Jmenované "dámy" by musely Dubčeka proklínat,když byl komunistou.O tzv.jednáních víme všichni,co jsme tuto dobu prožili a nebyli v dětském věku.Nešlo o jednání,ale o sovětské ultimátum,které odmítli naši zástupci.Po okupaci se v Moskvě dohadovali jen o legalizaci okupace.Ono místo na "dálnici" jsem projížděl mnohokrát a nikdy jsem nepociťoval nic zvláštního.Zkrátka jsou místa,kde dochází k většímu množství nehod a hned se k tomu objeví fámy,že cosi způsobuje ty nehody.Podle mne se jedná jen o lidskou nedomyšlenost.Tím mám na mysli blbost lidí!


 
QUO VADIS, ODS?

QUO VADIS, ODS?

Institut Aleny Vitáskové z. s. (IAV) podal podnět na pozastavení, případně rozpuštění činnosti Občanské demokratické strany (ODS)

 Nebezpečný směr Občanské demokratické strany?  Proč ODS podporuje nedemokratické názory některých svých členů (např. komunálního politika Pavla Novotného)?  Co sleduje opakovaným vybízením „zabití, šibenicí“ politických oponentů, občanů, ústavních činitelů?  Chce ODS ve volbách strhnout na svoji stranu extremistické voliče?  Jaké cíle chce s extremisty dosáhnout?  Pozastavit nebo zrušit činnost ODS? Ať rozhodnou soudy! 

Poslední domácí zprávy

QUO VADIS, ODS?

QUO VADIS, ODS?

Institut Aleny Vitáskové z. s. (IAV) podal podnět na pozastavení, případně rozpuštění činnosti Občanské demokratické strany...