• Středa, 20. listopad 2019
  • Svátek má Rukojmí Nikola

Ředitel BIS promluvil o současných bezpečnostních hrozbách. Ve Sněmovně zazněla nedobrá slova i o Rusku a Číně
Počet návštěv: 433

Ředitel BIS promluvil o současných bezpečnostních hrozbách. Ve Sněmovně zazněla nedobrá slova i o Rusku a Číně

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Ředitel BIS Michal Koudelka promluvil na dnešní bezpečnostní konferenci ve Sněmovně o možných současných hrozbách, a také o tom, jak byla loni odhalena a rozbita síť, prý vytvářená ruskou zpravodajskou službou FSB.

Podle Koudelky měla být síť financována z Ruska a ruské ambasády. „Síť byla totálně rozbita a zdecimována díky výborné práci NCOZ. Vyšetřování dále pokračuje. Zabránili jsme této aktivitě z území České republiky, která byla součástí dalšího řetězce, který Rusové využívali a připravovali k využití v jiných zemích Evropy,“ nechal se ve Sněmovně slyšet ředitel BIS.

Podle jeho slov byla síť budována v Česku ruskou Federální bezpečnostní službou. „Byla vytvořena osobami s vazbou na ruské zpravodajské služby a byla financována z Ruska a ruské ambasády,“ doplnil.

Šéf kontrarozvědky v Česku se vyjádřil kriticky na stranu Ruska a Číny. Zpravodajské aktivity těchto zemí označil za nejpodstatnější dlouhodobá rizika pro bezpečnost České republiky.

“BIS se zajímá o všechny zpravodajské služby na našem území. Také proto můžeme jednoznačně potvrdit, že největší hrozbou pro ČR jsou ruské a čínské služby”, řekl na bezpečnostní konferenci v PS PČR ředitel BIS Michal Koudelka. pic.twitter.com/fo0suPVvEj

— BIS (@biscz) 21. října 2019

​Podle něj získávají ruští zpravodajci v Česku nemalé množství cenných informací z běžných rozhovorů s lidmi, kteří se pohybují kolem diplomacie a politiky. Co se Číny týče, ta postupuje trošku jinak. Podle jeho slov zve vědce, politiky a další lidi do země. Zde se pak na ně snaží působit, a tímto způsobem pak získat informace.

Podle bezpečnostního experta Jamese Van de Veldeho mají Rusko a Čína v kyberprostoru převahu nad Spojenými státy i nad Severoatlantickou aliancí. Podle něj se Čína snaží dlouhodobě získat technologickou převahu, a například pomocí kultury se snaží zlepšovat svůj obraz u veřejnosti.

Současné hrozby

Ve Sněmovně Koudelka varoval i před hrozbou pravicového extremismu. Ačkoliv podle jeho slov již aktivních extremistů v zemi ubylo, jak sám řekl, není vyloučeno, že by se situace mohla změnit. V této souvislosti připomněl teroristické útoky pravicových extremistů, které se staly v Německu a na Novém Zélandu. Zmínil i nedávný útok na synagogu v německém Halle. Podobné útoky by podle jeho slov mohly posloužit jako motivace k vlastním činům ze strany pravicových radikálů.

Hrozba teroristického útoku

„V České republice je situace stále relativně klidná, v tuto chvíli nemáme informace o přímé hrozbě v České republice,“ nechal se slyšet Koudelka a dodal, že Česká republika je podle něj spíše tranzitní zemí pro migranty.

Podle jeho slov došlo ke zlepšení bezpečnostní situace v Evropě a ubylo teroristických útoků. Jako důvod označil šéf BIS vojenskou porážku teroristické skupiny Islámský stát*, a také oslabení migračního proudu do Evropy. Zmínil však i to, že v Evropě byla většina pachatelů takových útoků z řad takzvaných osamělých vlků, a předcházet takovým útokům je podle něj více než obtížné.

Kritika ze strany Miloše Zemana

Michal Koudelka, stejně jako BIS, byl už několikrát kritizován prezidentem Zemanem. Ten o šéfovi civilní kontrarozvědky prohlásil, že není člověkem na svém místě. Koudelka byl podle prezidenta také spoluzodpovědný za kauzu Huawei. Kritizoval poslední výroční zprávu BIS, ve které tajná služba varuje například před ruskými a čínskými agenty. Označil ji za „plácání“ a zpravodajce za „čučkaře“.

*IS - teroristická organizace zakázaná v Rusku

https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2019102110852946-reditel-bis-promluvil-o-soucasnych-bezpecnostnich-hrozbach-ve-snemovne-zaznela-nedobra-slova-i-o/

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 

21.10.2019 20:50

Koudelka sleduje jediný cíl a tím je zničení našeho vzájemného obchodu těmito zeměmi. Tím zcela uvolní obchodování především Německu, které má v RF největší odbytiště luxusních vozů, především značky Mercedes Benz, Audi, a BMW. Dnes, když jsem se vracel z práce, byla častá reklama na Škoda auto v ruských komerčních stanicích. (Vlastní ji Němci). Mercedes postavil, pro velký zájem, odbyt, velkou montážní halu s plně automatizovaným provozem. Němci o ruské špionáži ani nešpitnou. Váží si dobrých obchodů s miliardovým obratem. Je úkol našich vlastizrádců poškodit náš obchod s RF a Čínou, abychom přenechali zcela obchodní aktivity zahraničí. ....Co se týče zjištění špionáže těchto zemí, je veřejné sdělování takových skutečností naprostý nonsenz. Nemá cenu to rozvádět. Kdyby bylo zjištění BIS pravdivé, probíhaly by akce bez vědomí veřejnosti. Jenom absolutní pitomec vyzradí práci desítek lidí v utajení do veřejného prostoru a tím je ohrozí. Veřejné vyzrazení této akce se dá chápat jako: "Jedna paní povídala". Prezident Zeman velice dobře ví, o koho jde. .....Jak to je s "nesvobodou" v RF? Na jejím území vysílají desítky zahraničních rozhlasových společností nepřetržitě. Vše se dá jednoduše dohledat. Zadáme Rádio FM Rossia a můžeme začít. Hledání musíme ukončit vždy mezinárodní značkou ru. Jsou to tedy Europa plus, Mega Radio, Radio Svoboda (USA) na AM, Radio rock, Radio energy, 2000hit FM, 101 rock, 101 Cyber space, New clear radio, radio Love, Deep one radio, Schock radio, Radio Kennedy, Heard 105,9 MHz, Shanti radio, Max FM, Radio rekord Hard, Black star radio, Maximum rock hits, Radio Monte Carlo (vícežánrové stanice), a to jsem zdaleka nevyčerpal všechny zahraniční vysílačky působící legálně na území RF. Píšu to jako zajímavost pro všechny, jež ani nenapadlo, že je něco takového kdekoliv na světě možné. Rusové tedy připouštějí "ideologickou diverzi", aniž by se jakkoliv bránili. Představme si, že bychom měli recipročně vysílat ruské informační stanice a šířit jejich signál na FM v našich městech. Co je v (nesvobodném) Rusku normální, na to nemůžeme my ani pomyslet. Radio Svoboda (USA) je přímo v Moskvě šířeno na střední vlně 1044 AM. A teď mudrujme o svobodě. .....Mějte se hezky. .....PS: Napsal Jiří Přibyl.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

21.10.2019 19:12

Koudelka je agent CIA.Normální člověk by totiž neopustil skvěle placenou pozici v USA proto,aby se stal šéfem bezvýznamné agentury v ČR.Stačí jen poslouchat jeho rétoriku,kdy mele stále stejné fráze.To svědčí o tom,že jen plní rozkazy ze zahraničí.Protože náhle přišel z USA,je jasné,kdo je jeho pánem.Potom je ještě jedna možnost,i když málo pravděpodobná.Že je ten člověk totální pitomec.Neumí hlásat nic jiného než Rusko a Čína.Proto je jeho výpověď nevěrohodná.


 
Rudolf Kavan

Rudolf Kavan

21.10.2019 17:27

Me by zajimalo v cem ta hrozba vlastne spociva.

"Podle něj získávají ruští zpravodajci v Česku nemalé množství cenných informací z běžných rozhovorů s lidmi"

"Co se Číny týče, ta postupuje trošku jinak. Podle jeho slov zve vědce, politiky a další lidi do země."

"Čína ... například pomocí kultury se snaží zlepšovat svůj obraz u veřejnosti."

Koudelka je darebak nebo taky mozna uplne pomateny . Jak dlouho si cesky narod necha to radeni neoconu libit?


Rudolf Kavan
https://voxpopuliblog.cz/author/rudolf_k/


 
Před sedmasedmdesáti roky vrcholila bitva 2.sv. války v pevnosti a přístavu TOBRUK, městu v severovýchodní části Libye poblíž hranic s Egyptem, obklíčeném Rommelovými Africa Korps. Říjen a listopad 1942 byly rozhodující

Před sedmasedmdesáti roky vrcholila bitva 2.sv. války v pevnosti a přístavu TOBRUK, městu v severovýchodní části Libye poblíž hranic s Egyptem, obklíčeném Rommelovými Africa Korps. Říjen a listopad 1942 byly rozhodující

Více o tom věděl Pravoslav Petrák, jeho strýc Pravoslav Řídký byl přímým účastníkem bojů.  Následující úryvky jsou z jeho deníku. Narodil se 9. května 1907 v Moravské Ostravě jako syn Jakuba Řídkého a jeho manželky Františky Řídké - Kubicové. Jeho otec byl nadporučík ruských legií, vyučený mistr kovotepec.  Pravoslav v letech 1918-1925 studoval na ostravské české reálce a 23. 6.1925 maturoval s vyznamenáním.

Uplynulo třicet roků od chvíle, kdy se německý národ sjednotil a první východní Němci už měsíc předtím ve svých trabantech projížděli z Maďarska do Rakouska a zpátky do SRN.

Uplynulo třicet roků od chvíle, kdy se německý národ sjednotil a první východní Němci už měsíc předtím ve svých trabantech projížděli z Maďarska do Rakouska a zpátky do SRN.

„Přišli jsme k vám, abychom vám sdělili, že dnes budete moci vycestovat.“ Těmito slovy ohlásil tehdejší spolkový ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher 30. září 1989 z balkonu Lobkovického paláce, že bude více než 4 000 uprchlíkům z NDR umožněno vycestovat za svobodou do SRN; v listopadu pak byla zbořena Berlínská zeď.

Jan Tříska (✝80), který by 4. listopadu oslavil 83. narozeniny, patřil k nejlepším hercům generace 60. let. Hrál Romea i roli v seriálu Třicet případů majora Zemana, mj. v díle „Strach“ o bratrech Mašínových

Jan Tříska (✝80), který by 4. listopadu oslavil 83. narozeniny, patřil k nejlepším hercům generace 60. let. Hrál Romea i roli v seriálu Třicet případů majora Zemana, mj. v díle „Strach“ o bratrech Mašínových

Tříska se chtěl původně stát tanečníkem. To mu naštěstí rozmluvil legendární herecký bard Karel Höger (†67), který ho náhodou slyšel recitovat. V letech 1955 – 1959 proto vystudoval herectví na pražské DAMU, a poté se stal historicky nejmladším členem činohry Národního divadla, podobně jako kdysi Ladislav Pešek (†79).

V USA mají děsivý rekord; letos bylo ve Spojených státech spácháno 369 masových střeleb (incidentů, při kterých zemřou čtyři nebo více lidí, u 160 lidí odsouzených od roku 1973 k trestu smrti se později prokázal justiční omyl

V USA mají děsivý rekord; letos bylo ve Spojených státech spácháno 369 masových střeleb (incidentů, při kterých zemřou čtyři nebo více lidí, navíc u 160 lidí odsouzených od roku 1973 k trestu smrti se později prokázal justiční omyl

Faktem je, že loni se 251 hromadných masakrů v USA událo za 216 dnů. Násilí je vyvoláváno každý den svou nenávistnou agendou a rasismem. Umírá více lidí, protože se naopak nebojuje proti bělošským super nacistickým teroristům. To jsou ti, kdo nenávidí Ameriku...

Poslední domácí zprávy

Ukradená spravedlnost

Ukradená spravedlnost

Při oslavách 30. výročí Sametu jakoby nebylo vhodné zmínit negativa dosavadního vývoje. Například téměř milion lidí postižených exekucemi....

 DYCKY MOST?

DYCKY MOST?

Ještě nedávno se lidé bavili u laskavého seriálu České televize s propagandistickými prvky… 
Realita je ale mnohem méně idylická. V...