• Úterý, 14. červenec 2020
  • Svátek má Rukojmí Karolína

Ředitel BIS promluvil o současných bezpečnostních hrozbách. Ve Sněmovně zazněla nedobrá slova i o Rusku a Číně
Počet návštěv: 787

Ředitel BIS promluvil o současných bezpečnostních hrozbách. Ve Sněmovně zazněla nedobrá slova i o Rusku a Číně

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Ředitel BIS Michal Koudelka promluvil na dnešní bezpečnostní konferenci ve Sněmovně o možných současných hrozbách, a také o tom, jak byla loni odhalena a rozbita síť, prý vytvářená ruskou zpravodajskou službou FSB.

Podle Koudelky měla být síť financována z Ruska a ruské ambasády. „Síť byla totálně rozbita a zdecimována díky výborné práci NCOZ. Vyšetřování dále pokračuje. Zabránili jsme této aktivitě z území České republiky, která byla součástí dalšího řetězce, který Rusové využívali a připravovali k využití v jiných zemích Evropy,“ nechal se ve Sněmovně slyšet ředitel BIS.

Podle jeho slov byla síť budována v Česku ruskou Federální bezpečnostní službou. „Byla vytvořena osobami s vazbou na ruské zpravodajské služby a byla financována z Ruska a ruské ambasády,“ doplnil.

Šéf kontrarozvědky v Česku se vyjádřil kriticky na stranu Ruska a Číny. Zpravodajské aktivity těchto zemí označil za nejpodstatnější dlouhodobá rizika pro bezpečnost České republiky.

“BIS se zajímá o všechny zpravodajské služby na našem území. Také proto můžeme jednoznačně potvrdit, že největší hrozbou pro ČR jsou ruské a čínské služby”, řekl na bezpečnostní konferenci v PS PČR ředitel BIS Michal Koudelka. pic.twitter.com/fo0suPVvEj

— BIS (@biscz) 21. října 2019

​Podle něj získávají ruští zpravodajci v Česku nemalé množství cenných informací z běžných rozhovorů s lidmi, kteří se pohybují kolem diplomacie a politiky. Co se Číny týče, ta postupuje trošku jinak. Podle jeho slov zve vědce, politiky a další lidi do země. Zde se pak na ně snaží působit, a tímto způsobem pak získat informace.

Podle bezpečnostního experta Jamese Van de Veldeho mají Rusko a Čína v kyberprostoru převahu nad Spojenými státy i nad Severoatlantickou aliancí. Podle něj se Čína snaží dlouhodobě získat technologickou převahu, a například pomocí kultury se snaží zlepšovat svůj obraz u veřejnosti.

Současné hrozby

Ve Sněmovně Koudelka varoval i před hrozbou pravicového extremismu. Ačkoliv podle jeho slov již aktivních extremistů v zemi ubylo, jak sám řekl, není vyloučeno, že by se situace mohla změnit. V této souvislosti připomněl teroristické útoky pravicových extremistů, které se staly v Německu a na Novém Zélandu. Zmínil i nedávný útok na synagogu v německém Halle. Podobné útoky by podle jeho slov mohly posloužit jako motivace k vlastním činům ze strany pravicových radikálů.

Hrozba teroristického útoku

„V České republice je situace stále relativně klidná, v tuto chvíli nemáme informace o přímé hrozbě v České republice,“ nechal se slyšet Koudelka a dodal, že Česká republika je podle něj spíše tranzitní zemí pro migranty.

Podle jeho slov došlo ke zlepšení bezpečnostní situace v Evropě a ubylo teroristických útoků. Jako důvod označil šéf BIS vojenskou porážku teroristické skupiny Islámský stát*, a také oslabení migračního proudu do Evropy. Zmínil však i to, že v Evropě byla většina pachatelů takových útoků z řad takzvaných osamělých vlků, a předcházet takovým útokům je podle něj více než obtížné.

Kritika ze strany Miloše Zemana

Michal Koudelka, stejně jako BIS, byl už několikrát kritizován prezidentem Zemanem. Ten o šéfovi civilní kontrarozvědky prohlásil, že není člověkem na svém místě. Koudelka byl podle prezidenta také spoluzodpovědný za kauzu Huawei. Kritizoval poslední výroční zprávu BIS, ve které tajná služba varuje například před ruskými a čínskými agenty. Označil ji za „plácání“ a zpravodajce za „čučkaře“.

*IS - teroristická organizace zakázaná v Rusku

https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2019102110852946-reditel-bis-promluvil-o-soucasnych-bezpecnostnich-hrozbach-ve-snemovne-zaznela-nedobra-slova-i-o/

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 

21.10.2019 20:50

Koudelka sleduje jediný cíl a tím je zničení našeho vzájemného obchodu těmito zeměmi. Tím zcela uvolní obchodování především Německu, které má v RF největší odbytiště luxusních vozů, především značky Mercedes Benz, Audi, a BMW. Dnes, když jsem se vracel z práce, byla častá reklama na Škoda auto v ruských komerčních stanicích. (Vlastní ji Němci). Mercedes postavil, pro velký zájem, odbyt, velkou montážní halu s plně automatizovaným provozem. Němci o ruské špionáži ani nešpitnou. Váží si dobrých obchodů s miliardovým obratem. Je úkol našich vlastizrádců poškodit náš obchod s RF a Čínou, abychom přenechali zcela obchodní aktivity zahraničí. ....Co se týče zjištění špionáže těchto zemí, je veřejné sdělování takových skutečností naprostý nonsenz. Nemá cenu to rozvádět. Kdyby bylo zjištění BIS pravdivé, probíhaly by akce bez vědomí veřejnosti. Jenom absolutní pitomec vyzradí práci desítek lidí v utajení do veřejného prostoru a tím je ohrozí. Veřejné vyzrazení této akce se dá chápat jako: "Jedna paní povídala". Prezident Zeman velice dobře ví, o koho jde. .....Jak to je s "nesvobodou" v RF? Na jejím území vysílají desítky zahraničních rozhlasových společností nepřetržitě. Vše se dá jednoduše dohledat. Zadáme Rádio FM Rossia a můžeme začít. Hledání musíme ukončit vždy mezinárodní značkou ru. Jsou to tedy Europa plus, Mega Radio, Radio Svoboda (USA) na AM, Radio rock, Radio energy, 2000hit FM, 101 rock, 101 Cyber space, New clear radio, radio Love, Deep one radio, Schock radio, Radio Kennedy, Heard 105,9 MHz, Shanti radio, Max FM, Radio rekord Hard, Black star radio, Maximum rock hits, Radio Monte Carlo (vícežánrové stanice), a to jsem zdaleka nevyčerpal všechny zahraniční vysílačky působící legálně na území RF. Píšu to jako zajímavost pro všechny, jež ani nenapadlo, že je něco takového kdekoliv na světě možné. Rusové tedy připouštějí "ideologickou diverzi", aniž by se jakkoliv bránili. Představme si, že bychom měli recipročně vysílat ruské informační stanice a šířit jejich signál na FM v našich městech. Co je v (nesvobodném) Rusku normální, na to nemůžeme my ani pomyslet. Radio Svoboda (USA) je přímo v Moskvě šířeno na střední vlně 1044 AM. A teď mudrujme o svobodě. .....Mějte se hezky. .....PS: Napsal Jiří Přibyl.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

21.10.2019 19:12

Koudelka je agent CIA.Normální člověk by totiž neopustil skvěle placenou pozici v USA proto,aby se stal šéfem bezvýznamné agentury v ČR.Stačí jen poslouchat jeho rétoriku,kdy mele stále stejné fráze.To svědčí o tom,že jen plní rozkazy ze zahraničí.Protože náhle přišel z USA,je jasné,kdo je jeho pánem.Potom je ještě jedna možnost,i když málo pravděpodobná.Že je ten člověk totální pitomec.Neumí hlásat nic jiného než Rusko a Čína.Proto je jeho výpověď nevěrohodná.


 
Rudolf Kavan

Rudolf Kavan

21.10.2019 17:27

Me by zajimalo v cem ta hrozba vlastne spociva.

"Podle něj získávají ruští zpravodajci v Česku nemalé množství cenných informací z běžných rozhovorů s lidmi"

"Co se Číny týče, ta postupuje trošku jinak. Podle jeho slov zve vědce, politiky a další lidi do země."

"Čína ... například pomocí kultury se snaží zlepšovat svůj obraz u veřejnosti."

Koudelka je darebak nebo taky mozna uplne pomateny . Jak dlouho si cesky narod necha to radeni neoconu libit?


Rudolf Kavan
https://voxpopuliblog.cz/author/rudolf_k/


 
Ti

Ti "Člověci" si nedají pokoj

V minulém týdnu nás opět v Rusku svérázně „proslavila” organizace Člověk v tísni. Při vyhodnocování nedávno skončeného, všelidové hlasování o změnách ruské ústavy v Dumě, ruském parlamentu, dostal slovo i Předseda parlamentní komise pro zahraniční zásahy, Vasilij Piskarjev. A servítky si rozhodně nebral. Natvrdo vyjmenoval státy a organizace, které se pokoušely negativně zasahovat do průběhu hlasování a které během něj šířily protiruskou a rozkladnou propagandu. Včetně, bohužel, České republiky a Člověka v tísni

Omluva

Omluva

Rád bych se touto cestou přes Rukojmí cz. veřejně omluvil Jarkovi Nohavicovi, že jsem ve svém článku omylem uvedl, že pomluvil Karla Gotta a že chtěl těžit z jeho smrti. Toto není pravda a tato slova patří Jaroslavu Hutkovi se kterým jsem Jarka nechtíc zaměnil. Vše o panu Hollanovi však v článku platí. Tato chyba jde na můj vrub, a jelikož se snažím žít a jednat čestně, tak se Jarkovi moc omlouvám. Svým dílem mi Jarek pomohl tuto mou chybu objevit a já mu děkuji. Upozorňuji čtenáře, že Jarek byl takový grand, že mě ani k narovnání této záležitosti nevyzval.                            Ještě jednou se Jarkovi omlouvám, ale také čtenářům a Ostravakum. Jsem to prostě vůl.
 
 
Po koronaviru další otřes: Němcová nevylučuje prezidentský úřad

Po koronaviru další otřes: Němcová nevylučuje prezidentský úřad

Ty nebolestnější události vám setrvávají v hlavě i se všemi  obrazy, které je doprovázely. Vracel jsem před sedmi lety v rychlíku Leo z Prahy do Ostravy a hleděl na televizní obrazovku, umístěnou na stěně vagónu metr nad mou hlavou - šly tam zrovna zprávy ČT – a hned ta první mi vyrazila dech z těla. Po pádu vlády Petra Nečase navrhuje ODS za premiérku Miroslavu Němcovou a její nejbližší usednutí do  premiérského křesla je prý už hotovou věcí.

Poslední domácí zprávy

Omluva

Omluva

Rád bych se touto cestou přes Rukojmí cz. veřejně omluvil Jarkovi Nohavicovi, že...