• Úterý, 26. květen 2020
  • Svátek má Rukojmí Filip

„Naše stará komunistka.“ Plesl se pustil do Merkelové. Kdyby tohle řekl Grospič, tak se všichni zblázní vzteky, tvrdí
Počet návštěv: 2961

„Naše stará komunistka.“ Plesl se pustil do Merkelové. Kdyby tohle řekl Grospič, tak se všichni zblázní vzteky, tvrdí

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Vpředvečer oslav pádu Berlínské zdi německé kancléřka Angela Merkelová uvedla, že život ve Východním Německu byl v určitém ohledu „téměř pohodlný“. Šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl se ale pozastavil nad tím, jaká by byla reakce v případě, že by to samé řekl například komunistický poslanec Stanislav Grospič.

„Naše stará komunistka. Kdyby tohle řekl Grospič, tak se všichni zblázněj vzteky,“ reagoval šéfredaktor deníku MF Dnes Jaroslav Plesl na poslední rozhovor kancléřky Merkelové pro deník Sueddeutsche Zeitung. V něm dotyčná mluví o životě ve Východním Německu.

Podle Merkelové si mnozí západní Němci pouze stěží představují život v Německé demokratické republice (NDR) a nejsou schopni pochopit rozdíl mezi NDR coby státem a osobním životem jejích občanů. „Ptají se mě, zda bylo možné být šťastným v NDR a zda jsme se mohli smát. Ano, já a mnozí další pokládali za velmi důležité, abychom se mohli na sebe každý den podívat do zrcadla, ale museli jsme dělat kompromisy,“ cituje Merkelovou agentura Reuters.

Po pádu Berlínské zdi a sjednocení Německa se obyvatelé na východě země museli naučit, že svoboda znamená nutnost rozhodovat o všem.

„Život v NDR byl občas v určitém ohledu téměř pohodlný, protože byly určité věci, které jsme prostě nemohli ovlivnit,“ dodala.

Rozhovor s Merkelovou byl zveřejněn v pátek, den před třicátým výročím pádu Berlínské zdi. Merkelová se narodila v Hamburku v roce 1954. Spolu s rodinou se ale přestěhovala do Východního Německa, když zde její otec Horst Kasner dostal místo faráře. Během svého působení na německé Akademii věd byla členkou organizace Svobodná německá mládež (FDJ), kde byla tajemnicí pro agitaci a propagandu.

Kontroverzní Grospičův výrok

Plesl ve svém statusu odkázal na výrok Stanislava Grospiče před hlasováním v Poslanecké sněmovně o tom, zda učinit 21. srpna významným dnem. Komunistický poslanec v Českém rozhlasu Plus prohlásil, že invaze 21. srpna 1968 nebyla okupací a dodal, že většina obětí byla zapříčiněna dopraveními nehodami.

Tento výrok vyvolal bouřlivou reakci napříč politickým spektrem a mnozí kritizovali KSČM za to, že hlasovali proti tomuto návrhu ve Sněmovně, který byl ostatně přijat. V úterý 5. listopadu se Grospič za své vyjádření omluvil. Své vystoupení označil za nešťastné. „Dovolte, abych se omluvil za nešťastné vyjádření v rozhovoru pro Český rozhlas Plus. Nikdy bych si nedovolil znevážit, hanobit a neuctít jakékoliv poškození lidského zdraví, včetně ztráty lidského života. Nikdy jsem se k takovým názorům a myšlenkám nesnížil, jsou pro mě osobně nepřijatelné a cizí. Nebylo tak ani myšleno mé nešťastné vyjádření,“ řekl na tiskové konferenci Grospič

„Mám hlubokou úctu i k obětem lidí spojených se srpnovými událostmi roku 1968. Mnohokrát jsem se vyjádřil, že invaze, vstup vojsk v roce 1968 byl špatný, tragický a poškodil naši společnost, zanechal v ní i hluboké rány. Mrzí mě, jak byla má slova vnímána a šířena některými sdělovacími prostředky, a velice se za ně omlouvám,“ dodal.

https://cz.sputniknews.com/svet/2019110910937754-nase-stara-komunistka-plesl-se-pustil-do-merkelove-kdyby-tohle-rekl-grospic-tak-se-vsichni-zblazni/

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

09.11.2019 18:57

V tomto státě jednoznačně platí,že když dva dělají totéž,není to totéž.To,co Grospič prohlásil je totální blbost!Okupace je okupací,ať ji provádí kdokoliv.A německá krysa Merkel si to může dovolit.Na rozdíl od Čechů tam nechytají za slovíčko a chtějí slyšet zdůvodnění.Zdejší "demokraté" zase nechtějí slyšet zdůvodnění(i když nechápu,jak by se dala Grospičova slova zdůvodnit) a ječí hned,ještě než je věta ukončena.Typická ukázka,že v našem státě se vlastně v politice nic nezměnilo.Komunistická diktatura se odstranila a přijala socialistická diktatura západní Evropy.Z bláta do louže.


 
Proč  když Hašek (lední hokej), může, já (lehká atletika) nemůžu?

Proč když Hašek (lední hokej), může, já (lehká atletika) nemůžu?

Ještě před měsícem nebo snad ještě před týdnem, by mě to ani nenapadlo, ale když jsem se z médií dověděl, že Dominik Hašek z titulu své úspěšné hokejové kariéry zvažuje možnost kandidovat na úřad v zemi vůbec nejvyšší (čili prezidentský), a to tedy proto, že útočníkům soupeře, kteří se ocitli v blízkosti jeho branky šlo v důsledku jeho humpoláckého agresivního brankářského stylu prakticky o život, bácla mě ta myšlenka přímo mezi oči.

Poslední domácí zprávy

QUO VADIS, ODS?

QUO VADIS, ODS?

Institut Aleny Vitáskové z. s. (IAV) podal podnět na pozastavení, případně rozpuštění činnosti Občanské demokratické strany...