• Středa, 15. červenec 2020
  • Svátek má Rukojmí Jindřich

Šiklová: Zvyšování věku odchodu do penze? Lidi to štve, protože v důchodu nemají co dělat
Počet návštěv: 636

Šiklová: Zvyšování věku odchodu do penze? Lidi to štve, protože v důchodu nemají co dělat

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Magazín OnaDnes k výročí 17. listopadu 1989 přinesl rozhovor s Jiřinou Šiklovou, disidentkou a socioložkou. Hovořilo se například o tom, jak si dnešní generace, ale i ty starší, nepamatují, co život za komunismu obnášel. „Ptají se, proč jsme filmy pašovali do ciziny, jestli to bylo kvůli drahému poštovnému?“ popsala Šiklová setkání se studenty. Vypuštění seznamu spolupracovníků StB považuje za mistrovský tah, kterým StB odvedla pozornost. A došlo i na důchody. Podle Šiklové by se měl zvýšit věk odchodu do důchodu a změnit systém vypočítávání. A lidé by si na stáří měli najít koníčky a spořit.

Dnes už prý lidé nevědí, jaké to za komunismu bylo. Šiklová vzpomínala na relativně nedávno zesnulou Vlastu Chramostovou: „Když jsem v době normalizace dostávala do zahraničí filmy z Československa, byly tam i ty, které vznikaly v jejím bytě v rámci tradice bytového divadla. A byla tam i nahrávka k 75. narozeninám Jaroslava Seiferta, kdy Vlasta předčítala z jeho díla Všecky krásy světa, které tady bylo zakázané.

Anketa

Je Václav Moravec vyvážený ve skladbě hostů, které zve do svých pořadů?

 
3%
 
97%
hlasovalo: 5070 lidí

 

Paradoxem je, že dnes řada lidí řekne, co je na tom, že se u ní hrálo v bytě? V demokracii na tom nic není, ale v totalitním režimu se to nesmělo. A když tohle vysvětluju studentům, mladým lidem, nevědí to, ptají se, proč jsme filmy pašovali do ciziny, jestli to bylo kvůli drahému poštovnému. Pokaždé doufám, že jim snad něco z vysvětlení zůstane v hlavě, že si uvědomí, že v totalitním režimu nejde všechno tak jako v demokracii.“

Redaktorka pak dodala, že na poměry za komunismu zapomínají i někteří starší lidé. Šiklová to odůvodnila tím, že většina se nezúčastnila protirežimních akcí, maximálně poslouchali Svobodnou Evropu a Hlas Ameriky. „Ale aby něco v lidech zůstalo, musí mít osobní zážitek,“ dodala.

Šiklová mluvila i o spolupráci s StB, ze které se Chramostová vyznala a velmi jí litovala. Ti, kteří jí to vyčítají, nic nevědí. A dodala, že příslušníci StB nic podepisovat nemuseli a jejich jména se nikde neobjevují. Zveřejnění seznamů konfidentů byl prý od StB výborný tah, jak odpoutat pozornost. „Jestliže po roce 1989 někdo předhodil společnosti seznam 140 tisíc lidí, z nichž mnozí tam byli nevinně, nebo to byli lidé jako Vlasta, tak místo toho, abychom se zajímali o to, co se děje v této zemi, jsme se mezi sebou začali hádat a osočovat. Lidé se doslova začali vzájemně požírat.“ Od StB to prý byla akce na odpoutání pozornosti. „Ten, kdo seznamy zveřejnil, byl člověk možná hodný, ale příliš zjednodušeně uvažující,“ prohlásila.

Došlo i na její profesi a na stárnoucí populaci. Dnes se podle ní lidé naštvou, když se začne mluvit o zvyšování věku odchodu do důchodu. Ale oproti první republice dnes lidé v důchodu stráví třeba i 25 let. A problém není jen v penězích na důchody, ale i v tom, že lidé nemají v důchodu co dělat. „Lidé sice nadávají, že musí chodit do práce, ale ve skutečnosti nevědí, co budou dělat se svým volným časem.“ Neschopnost přijmout věk a stáří je podle ní ještě horší problém než nízká porodnost.

Fotogalerie: - Kocábův Vabank

Křest knihy Vabank od Michaela Kocába a následná b...
Křest knihy Vabank od Michaela Kocába a následná b...
Křest knihy Vabank od Michaela Kocába a následná b...
Křest knihy Vabank od Michaela Kocába a následná b...
Křest knihy Vabank od Michaela Kocába a následná b...
Křest knihy Vabank od Michaela Kocába a následná b...

Co proti tomu dělat? „Vytvořit si během života několik zájmů a sociálních vztahů tak, že odchod do penze nebude velkým předělem. A co se týká peněz, tak si samozřejmě na stáří spořit.“ Podle Šiklové by bylo lepší prodloužit věk odchodu do důchodu. To společnosti ovšem nesmí říkat politici, ale například učitelé a novináři. „Musí se to sdělovat tak, aby to lidé pochopili, uvědomili si důsledky a přijali to,“ tvrdí socioložka. A dodává, že by se měl změnit i systém vypočítávání důchodů, který motivuje k tomu, aby člověk odešel, když má nejvyšší příjem.

Česká společnost si podle ní 30 let po pádu komunismu vede dobře, v průměru se prý máme tak jako prosperující západoevropské státy. Nicméně blížící se krize nás prý zasáhne více než ta v roce 2008, protože jsme více provázaní. Což se údajně bude politikům těžko vysvětlovat. Zmíněno bylo i téma populismu. Kontinuální pomalá politika prý už skoro není vidět. Politice je prý potřeba vrátit prestiž, protože když se bude pouze nadávat, tak do ní půjdou jen „zvláštní“ lidé.

V Češích je podle Šiklové stále závist, kterou začali podněcovat komunisté. „Kritizujeme ostatní, ale že bychom se podívali na sebe, to ne. I to je pozůstatek totality,“ říká. „My v sobě pořád máme pocit, že všechno je za nás někde rozhodnuto. Je to poníženectví a současně naštvanost, kdy už předem víme, že nic nezmůžeme.“ Prý je třeba volit politiky, kteří nejsou jen showmani, a více se angažovat. „Spoustu věcí můžeme prosadit přes nevládní organizace, kterých jsem stoupenkyně,“ míní socioložka.

Celý rozhovor ZDE

Psali jsme:

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

12.11.2019 19:50

Pane Andrle,kolik jich bylo nevím.S lidmi s této branže jsem se nikdy nestýkal a jen jsem chodil do školy se synem příslušníka STB.Takže jednoho Vám mohu skutečně doložit.


 
Josef Andrle

Josef Andrle

11.11.2019 21:17

Dobrý večer,jen skromný dotaz.Dnes jakýkoliv příspěvek, diskuze, vše o STB. Měl bych jednu prosbu všem přispivatelům, zjistěte mi skutečné počty,neboli početní stav příslušníků STB. Za 30 let jsem tento údaj neviděl, neslyšel.Ráno, když vstávám, tak se ptám sám sebe,jestli jsem také snad nebyl příslušníkem STB . Nechte už té démonizace.Moc vás všechny prosím.


 

11.11.2019 19:38

Chudák Jiřinka. Celý se ji to v té hlavince nějak pomotalo. U Vlastičky se natáčelo a recitovalo co bylo zakázané, Vlastička je pak všechny práskla a ti co jí to vyčítají, nic nevědí. No a teď se konečně holce vede jako lidem na západě a aby jí to vydrželo tak musí přesvědčit důchodce, kteří určitě po pětašedesátce nemají do čeho píchnout, že by jim to střihla do pětaosmdesátky. Je to podle Jiřky nutnost. Někdo holt na ty vychcánky makat musí. Ale třeba se ráda mýlí, jako onehdy, kdy vsadila na špatnou partu komunistů, tak i dnes, kdy se pro změnu raději mýlí s američany, než by měla pravdu s těmi samými komunisty se kterými se už jednou spálila. Jestli jí tedy pouštějí plácat o hodnotách mezi studenty, jako odstrašující případ, tak je vše v naprostém pořádku ...


 
Projev Tomia Okamury na celostátním grémiu SPD

Projev Tomia Okamury na celostátním grémiu SPD

Drazí členové a kandidáti, milí přátelé, vážené dámy a pánové, vítám Vás na letošním celostátním grémiu našeho hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). To první, co Vám musím dnes říct, jsou velké obrovské díky za Vaši práci.

Jak český karbanátek zachránil Ameriku

Jak český karbanátek zachránil Ameriku

 

Zní to jak v pohádce. Chudý hostinský ze Stupna, z vesnice ležící nedaleko Zbiroha, se vydal roku 1888 do Ameriky hledat štěstí. Měl pár dolarů v kapse a velké plány… Ten chuďas se jmenoval František Kroc. A zde začíná příběh o velkém úspěchu českého podnikatele. Jeho vnuk již narozený v USA Raymond Kroc (1902 – 1984), se stal jedním z největších podnikatelů v pohostinství. Bez pověstného hamburgeru od firmy McDonald´s, by Američané nejspíše „pomřeli hlady“.

Poslední domácí zprávy

Omluva

Omluva

Rád bych se touto cestou přes Rukojmí cz. veřejně omluvil Jarkovi Nohavicovi, že...