• Středa, 26. únor 2020
  • Svátek má Rukojmí Dorota

Dnes by to Havlovi neprošlo…
Počet návštěv: 1109

Dnes by to Havlovi neprošlo…

Jiří Vyvadil Článek od Jiří Vyvadil

Před třiceti lety jsem po telefonátu mého tehdejšího šéfa, předsedy Československé strany socialistické Bohuslava Kučery, připravil Prohlášení této strany, jejích orgánů, klubu poslanců Federálního shromáždění i České národní rady k událostem na Národní třídě dne 17. listopadu. Toto Prohlášení vyšlo jako úvodník pondělního vydání Svobodného slova. Mohu vás ujistit, že v těch prvních dnech toto prohlášení komunisty paralyzovalo. Neočekávali, že ČSS se tak postaví pro nové pořádky.

I proto jsme byli účastni prvního setkání premiéra Adamce a Havla a byl jsem to konkrétně já, kdo v Obecním domě nechal násilím otevřít jeden salónek,  požádal, aby rychle sehnali čs. vlajku, tu nechali vyvěsit na zeď a fotka Havla s Adamcem  pod československou vlajkou.

A mimo jiné, za předsednictví Bohuslava Kučery a mé asistence, když celé organizační vedení Federálního shromáždění leželo ožralé v pobočném salónku, jsme nechali vypustit vedoucí úlohu KSČ z Ústavy  a prosadili tajnou volbu prezidenta, nikoliv referendem, jak si přáli komunisté…A upozorňuji, že ve Federálním shromáždění měli absolutní většinu.

Proč to píši?

Nuže události listopadu 1989 byly historické. To co dnes jsem úplně vědomě jako labužník politiky vědomě sledoval na ČT z Letné, byla  komická šmíra…

V některých momentech měl člověk pocit, že se slova ujímají nesvéprávní lidé. Nesvéprávní ve smyslu politické negramotnosti.

 Fakt jsem jen někdy doslova zíral, že řečníci říkají neskutečné nudné důvody pro odstoupení premiéra, či prezidenta, které už opakuji poslední dva roky…  Ale nejen to, jejich posluchači na místě rovněž byli jako v transu, politicky nesvéprávnou voličskou základnou TOP 09, STAN, KDU-ČSL

Jediným faktorem, který vedl k zamyšlení, že se jich sešlo nejméně 200 000. A to absolutně nezpochybňuji.  Pravicová opozice minimálně 25 % populace může mít za sebou…

Význam té demonstrace je politicky se svými dopady jako vždy nulový: Babiš logicky posílí.

Ale jeden problém mám osobní.

Jsem hrdý Čech, ale nevěřil jsem svým očím, že se může  sejít tolik lidí, poslouchat ty blbiny a nadšeně tomu tleskat.

Ale také jinak. A v tom je asi to řešení.

V roce 1989 byli lidé  tak nabušení potřebou změny, že téměř všichni tleskali tomu, co bylo řečeno. Prostě, byla tam revoluční emoce.

Dnes by to Havlovi neprošlo.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

17.11.2019 19:47

Lidovci vládli spolu s komunisty a socani také.Ze socialistů se stala sociální demokracie a lidovci se stali přidáním 3 písmen do názvu okamžitě demokratickou stranou.Inu když se nám něco nepovedlo,tak musíme najít viníka a nenechat neúspěch na sobě.


 
Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

V devadesátých letech jsem byl v Kyjevě pečený vařený. Dělal jsem rozhovor s náčelníkem kyjevské milice, který se mě na závěr interwievu a pózování do objektivu zeptal: Nu što, maladěc, kakaja u vas prabléma? V domnění, že jsem asi někde vytřískal hospodu a chci rozhovorem s ním průšvih zamést pod koberec.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Opravdu se setkali v kasinu. Všude plno světel, zelené stoly trochu připomínaly obyčejné hospodské kulečníky, ale rozhodně ne ty noblesní krupiérky, které u nich postávaly, ani ty hromady barevných žetonů na okrajích stolů, kolem nichž posedávali a postávali většinou muži, ale i několik málo žen.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Sál se starým, značně už zchátralým pódiem, se pozvolna plnil. Dětí přibývalo,  s nimi i křik a výskot. Dvě učitelky, obě už postarší a značně nervózní, okřikují neposedné caparty a ukazují na  řady židlí, kam si kdo má sednout. Kdosi zatáhne závěsy na velkých oknech a značně se setmí.

Poslední domácí zprávy

Neziskoví škůdci

Neziskoví škůdci

V pondělí proběhlo u Krajského soudu v Pardubicích jedno docela zajímavé a poučné stání. Pětice už dříve odchycených migrantů z...