• Úterý, 14. červenec 2020
  • Svátek má Rukojmí Karolína

Benešovy dekrety: Zásadní průlom v nároku Lichtenštejnů na majetek za 20 miliard korun a pozemky o velikosti třetiny Moravy. Krajský soud v Brně jim jde na ruku
Počet návštěv: 874

Benešovy dekrety: Zásadní průlom v nároku Lichtenštejnů na majetek za 20 miliard korun a pozemky o velikosti třetiny Moravy. Krajský soud v Brně jim jde na ruku

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Krajský soud v Brně v tichosti přiklepl 19. listopadu Lichtenštejnům zhruba desetihektarový pozemek u Plumlova na Prostějovsku.

Pozemek o rozloze přibližně 10 fotbalových hřišť u Plumlova může znamenat zásadní průlom ve snahách Lichtenštejnů získat zpět obrovský majetek v odhadované výši 20 miliard korun.


Pozemky Lichtenštejnů, o které se soudí

Lichtenštejnům se tak otvírá cesta k majetku, který jim byl po válce zabaven na základě Benešových dekretů. Verdiktu brněnského soudu se Lichtenštejnové chystají využít v desítkách podobných případů. Jejich žalobami se od loňského prosince zabývá zatím 26 okresních soudů.


Zámek Lednice

Lichtenštejnové byli na konci I. světové války spolu se Schwarzenbergy nejmovitějšími českými šlechtici. O polovinu majetku přišli po pozemkové reformě (po roce 1919, stát pozemky odkoupil) a o druhou půlku na základě Benešových dekretů.


Lichtenštejnský kníže František Josef II po schůzce s Hitlerem. Snímek je z 2. 3. 1939.

Lichtenštejnové tvrdí, že nejsou žádné důkazy o jejich kolaboraci s Němci. Faktem však zůstává, že kníže František Josef II. se podle československých soudů přihlásil ve 30. letech k německé národnosti, a proto jeho majetek propadl státu.


Valtice

Teď žalují Lichtenštejnové český stát o 70 tisíc hektarů pozemků a stovky nemovitostí včetně několika zámků po celé republice, většinou na Moravě a u Prahy. Při ceně 250 tisíc korun za hektar tak chtějí půdu za takřka 18 miliard korun. Plus stovky nemovitostí a pět zámků (zatím). Jde o území velké přibližně jako třetina Moravy.


Velel popravě českých pánů

Poprava českých pánů (1621), které velel Karel Lichtenštejn

K podstatné části obrovskému majetku přišli Lichtenštejnové po bitvě na Bílé hoře tak, že ho zabavili českým šlechticům. Historicky nejvýznamnější představitel rodu, rakouský šlechtic Karel Lichtenštejn zvaný Krvavý velel popravě českých pánů na Staroměstském náměstí (1621) a byl řídil násilnou konfiskaci majetku českých šlechticů.

Jeho bratr Maxmilián z Lichtenštejna zmasakroval na Bílé hoře Moravany (praporec Šlikův). Také za to dostali Lichtenštejnové české a moravské pozemky a hrady jako Kostelec nad Černými lesy, Moravská Třebová, ZábřehŠumperk


Karel I. Lichtenštejn (1569 – 1627) zbohatl po konfiskaci majetku českých pánů

Rod má velké zastání v Sudetoněmeckém landsmanšaftu. Hlavní nynější představitel rodu Hans Adam Lichtenštejn (narozen 1945) je považován za nejbohatšího evropského šlechtice s odhadovaným majetkem přes 100 miliard korun. Lichtenštejnům patří mimo jiné banka LGT Bank.

Nadace knížete Lichtenštejna disponuje podle odhadů obnosem 25 miliard korun. Někteří pozorovatelé tvrdí, že je před různé fondy napojena na českou scénu, tedy na subjekty, které mohou přispět k tlaku na vrácení majetku do rukou Lichtenštejnů. Objevují se náznaky, že nadace podporuje aktivity Milion chvilek pro demokracii, některá média a politické strany jako TOP 09, Lidovce a další…


Zámek Velké Losiny

Kromě pozemků a stovek budov požadují Lichtejštejnové pětici zámků. Chtějí zámky Lednice a Valtice, které byly v minulosti centrem jejich panství. Dnes jsou kulturními památkami UNESCO. Chtějí také 10 tisíc hektarů okolních lesů a polí. Lichtenštejnové podali žalobu na vyklizení zámku Šternberg, Bučovice a Velké Losiny. Žádají též o navrácení Dyjského trojúhelníku, největšího Lužního pralesa v Česku.


Hans Adam Lichtenštejn, hlava rodu

Spor o pozemek u Plumlova spočíval v tom, že byl sice zkonfiskován na základě Benešových dekretů, ale převod na stát nebyl zanesen do katastru. Jako majitel pozemku je tak úředně veden stále lichtenštejnský kníže František Josef II (otec Hanse Adama). Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových žádal katastrální úřad o nápravu, ten to odmítl a soud mu dal za pravdu.

V podobném sporu přitom před dvěma lety Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových uspěl. Také tehdy katastrální úřad odmítl převést majetek (lesy u Říčan) na stát, jak vyplývalo z Benešových dekretů.


Šternberk

Rozsudek brněnského krajského soudu ještě není pravomocný.

https://www.hoppner.cz/benesovy-dekrety-zasadni-prulom-v-naroku-lichtenstejnu-na-majetek-za-20-miliard-korun-a-pozemky-o-velikosti-tretiny-moravy-krajsky-soud-v-brne-jim-jde-na-ruku/?fbclid=IwAR14BRnRB_N110a9FfFmequbhKT1Wq6VU0a97qokUzWZhiIHyqc-COoYtec#.XdRWGZNKh0y

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

20.11.2019 19:39

To je přece ta neúplatná justice českého státu.Neodvolatelnost soudců tak přináší své ovoce.Kdo ji vymyslel?Soudce má mít jistotu na deset let a i to je v mnoha případech soudců věc k zamyšlení.Pak by měl svůj post obhájit a nebo táhnout!Ve většině případů dp pr-yč!


 
Ti

Ti "Člověci" si nedají pokoj

V minulém týdnu nás opět v Rusku svérázně „proslavila” organizace Člověk v tísni. Při vyhodnocování nedávno skončeného, všelidové hlasování o změnách ruské ústavy v Dumě, ruském parlamentu, dostal slovo i Předseda parlamentní komise pro zahraniční zásahy, Vasilij Piskarjev. A servítky si rozhodně nebral. Natvrdo vyjmenoval státy a organizace, které se pokoušely negativně zasahovat do průběhu hlasování a které během něj šířily protiruskou a rozkladnou propagandu. Včetně, bohužel, České republiky a Člověka v tísni

Omluva

Omluva

Rád bych se touto cestou přes Rukojmí cz. veřejně omluvil Jarkovi Nohavicovi, že jsem ve svém článku omylem uvedl, že pomluvil Karla Gotta a že chtěl těžit z jeho smrti. Toto není pravda a tato slova patří Jaroslavu Hutkovi se kterým jsem Jarka nechtíc zaměnil. Vše o panu Hollanovi však v článku platí. Tato chyba jde na můj vrub, a jelikož se snažím žít a jednat čestně, tak se Jarkovi moc omlouvám. Svým dílem mi Jarek pomohl tuto mou chybu objevit a já mu děkuji. Upozorňuji čtenáře, že Jarek byl takový grand, že mě ani k narovnání této záležitosti nevyzval.                            Ještě jednou se Jarkovi omlouvám, ale také čtenářům a Ostravakum. Jsem to prostě vůl.
 
 
Po koronaviru další otřes: Němcová nevylučuje prezidentský úřad

Po koronaviru další otřes: Němcová nevylučuje prezidentský úřad

Ty nebolestnější události vám setrvávají v hlavě i se všemi  obrazy, které je doprovázely. Vracel jsem před sedmi lety v rychlíku Leo z Prahy do Ostravy a hleděl na televizní obrazovku, umístěnou na stěně vagónu metr nad mou hlavou - šly tam zrovna zprávy ČT – a hned ta první mi vyrazila dech z těla. Po pádu vlády Petra Nečase navrhuje ODS za premiérku Miroslavu Němcovou a její nejbližší usednutí do  premiérského křesla je prý už hotovou věcí.

Poslední domácí zprávy

Omluva

Omluva

Rád bych se touto cestou přes Rukojmí cz. veřejně omluvil Jarkovi Nohavicovi, že...