• Neděle, 27. září 2020
  • Svátek má Rukojmí Jonáš

Náš právní stát – 4. část  KDO ZAPLATÍ HRÁTKY STÁTNÍCH ZÁSTUPCŮ?
Počet návštěv: 1079

Náš právní stát – 4. část KDO ZAPLATÍ HRÁTKY STÁTNÍCH ZÁSTUPCŮ?

Alena  Vitásková Článek od Alena Vitásková

Každý občan je plně zodpovědný za své konání, pokud není zbaven svéprávnosti, což musí být úředně zdokumentováno. Někteří státní zástupci si však mohou beztrestně hrát s lidskými životy a devastovat celé rodiny a jejich okolí a nic se jim nestane. Když je nejhůře, nastoupí „Milión chvilek“ a zahájí mohutnou ochranu NSZ Pavla Zemana a veřejnoprávní televize

Jinak a z jiného úhlu pohledu se na věc dívají občané poškození státem, a ti občané, kteří ze svých daní musí takový šlendrián platit. Cesta k nápravě je jednoduchá a Institut Aleny Vitáskové (dále jen IAV) žádá opakovaně příslušné politiky, aby v dané věci konali. Požádali jsme dopisem politiky (ANO Marii Benešovou, SPD Tomio Okamuru, Trikoloru Václava Klause) o zajištění transparentnosti při výběru nejvyšších pozic na státním zastupitelství. V připravované novele zákona o státním zastupitelství jsme požadovali, aby výběrová komise byla bez zastoupení státních zástupců, ale naopak se skládala jak z volených struktur, které nesou zodpovědnost nad konáním moci výkonné, tak občanského dohledu: (1 senátor – předseda ústavně-právního výboru, 1 poslanec – předseda ústavně-právního výboru, 2 MS – ministr spravedlnosti, + 1, dále 1 zástupce občanů tj. předseda spolku, který prokazatelně nepobírá na svoji činnost státní dotace ani jiné granty a věnuje se ochraně lidských práv a svobod), dále jsme žádali o průchodnost systému, nikoliv jeho zapouzdření, aby mezi kandidáty mohli být osoby nejen s praxí na státním zastupitelství, ale i v advokacii, či vysokoškolští pedagogové, celý požadavek naleznete na www.institut-av.eu v části aktuality, kde jsme dopis zveřejnili.

Do jaké míry se politici budou občanskými podněty zabývat, nedokážeme posoudit. Pro voliče to může být vodítko před volbami, když se budou rozhodovat, které straně dají svůj hlas. 

Pod hlavičkou IAV byl vydán Manifest – 0bčanů poškozených státem, ve kterém se domáháme nejen nápravy systému v oblasti státního zastupitelství, ale i převzetí odpovědnosti státu řádně odškodnit občany státem poškozené.

Jsme svědky toho, že někteří státní zástupci nejenže neznají zákony a podle toho pak vypadají jejich obžaloby, ale že se snaží příčit soudcům a pak je celý soudní proces jedním z nejdelších v civilizovaných zemích. Beztrestně se totiž mohou odvolávat a dovolávat, pokud soudce neplní jejich požadavky. Jedním z takových důkazů je například státní zástupce Radek Mezlík, Kamil Špelda, či dokonce NSZ Pavel Zeman. Takového SZ Kamila Špeldu vůbec nezajímá, jak na kauzu nahlíží odvolací soud, dokonce ho nezajímá, co bylo při hlavním líčení prokázáno a nestydí se to před soudem sdělit. V tomto konkrétním případě byl odvolacím soudem Krajský soud Brno, a jímá mě pocit zmaru, pokud si jen trochu představím, že Kamil Špelda možná ani toto stanovisko nečetl.

Jako předsedkyně IAV a mluvčí Manifestu Občanů poškozených státem jsme zaslali ministryni spravedlnosti Marii Benešovou dne 30. 11. 2019 podnět na zahájení kárného řízení a šetření způsobilosti výkonu funkce státních zástupců NSZ Pavla Zemana a dalších, u kterých se prokázaly manipulace s důkazy, které předkládají soudům a neznalost elementárních zákonů, podle kterých žalobci žalují. Svým konáním pak zneprůchodní činnost soudů, což vede k průtahům a dlouhé době soudních procesů, či nesouzení společensky důležitých kauz.

Na pováženou je například výsledek vyšetřovací parlamentní komise ke kauze OKD, kde se v mediích objevila obava, že pokud státní zástupci budou ochotni žalovat, tak byty OKD by neměly být součástí privatizačního projektu a jejich součást privatizace byl podvod. O dalších pravděpodobně podvodech v této privatizaci ani nehovořím. Každého občana musí zaskočit, doposud laxní přístup státního zastupitelství. Jedná se přece o miliardy korun, o čtyřicet tři tisíce bytů, které jen tak zmizely z bytového fondu, který byl vybudován před rokem 1990. Jsou to stovky tisíc občanů, kteří den ze dne přišli o střechu nad hlavou a jsou nuceni platit vysoké nájemné. Vyšetřovací komise parlamentu jmenovala celou řadu politiků, jako například Sobotku, Urbana a další, jmenovala ty, o kterých se veřejně hovoří již mnoho let a státní zastupitelství nekoná. Zákonodárce ví, že když státní zástupce nebude ochoten zahájit trestní řízení, tak se mu nic nestane a nezákonná zlodějna v řádu miliard zůstane nepotrestána a zloději s ní, a poškození občané budou navždy žít s touto křivdou, kterou ve velkém na nich stát provedl. To přece nemůže být normální. Proto v Manifestu hovoříme i o těchto poškozených občanech, kteří by měli být státem odškodněni.

V podnětu ministryni spravedlnosti Marii Benešové mimo jiné uvádíme, že například státní zástupce Radek Mezlík, policista Pavel Pinka, NSZ Pavel Zeman byli a jsou buďto zcela neznalí zákonů, anebo jsou součástí zločineckého syndikátu a podílí se na konstrukci kauz na zakázku, či jejich lidově řečeno „zametání“ do doby promlčení. 3 Ministryni Benešovou jsme požádali o prošetření variant, které uvádíme. Požadujeme, aby ministryně a vláda, jejíž členové, dokonce premiér Andrej Babiš opakovaně sdělili, že se dá trestní stíhání u nás objednat, že vás mohou na objednávku zavřít, konali. Doložili jsme na konkrétních případech, že je možné na objednávku stíhat. Žádáme za nás občany, kteří se do obdobné situace dostali a mohou dostat, žádáme o nápravu a patřičné potrestání těch, kteří svoji pravomoc zneužívají. Náš požadavek jsme ukončili větou. Cituji: „Vážená paní ministryně, každá z výše uvedených možných variant, (tou lepší je neznalost zákonů, tou horší je práce na objednávku) je katastrofální zjištění o stavu státního zastupitelství pod vedením Pavla Zemana“.

Ing. Alena Vitásková – předsedkyně IAV,

Mluvčí Manifestu – Občanů poškozených státem

Hlučín 1. 12. 2019

Alena Vitásková
Nositelka státního vyznamenání prezidenta republiky za zásluhy o stát

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

01.12.2019 19:01

Politici dovedli justici do té podoby,jak je dnes.A zaplatí to daňoví poplatníci a těm je to zase jedno.Ti si nechají ukrást všechno a budou stále živit ziskové neziskovky,které dostávají peníze nejen z českého rozpočtu,ale i ze zahraničí!Co si národ nechá líbit,to se také děje.Voliči to stačí do voleb zapomenout a budou volit stejné lidi.Takže změna nebude žádná!


 
Budeme donuceni v rouškách už dožít?

Budeme donuceni v rouškách už dožít?

Málokdo si pokládá docela zásadní otázku: Čeho vlastně chceme dosáhnout těmi drastickými omezeními, které na nás naše vlády každým dnem navalují? Na co čekáme?  Vždyť už od března vládnoucí panáci téměř po celém světě “bojují” proti Covid-19. Téměř zastavili ekonomiku, obrovsky zadlužili další generace, orouškovali a do karantény poslali celé národy. A výsledek? Veliké nic! Vir je tu stále s možná ještě větší intenzitou než na jaře. K čemu tedy jsou všechna ta opatření?

Na pozadí koronaviru a za vašimi zády se dějí neskutečné věci. Vláda i senát mlčí a Česká televize toto téma ignoruje. Kdo to platí??

Na pozadí koronaviru a za vašimi zády se dějí neskutečné věci. Vláda i senát mlčí a Česká televize toto téma ignoruje. Kdo to platí??

Není to tak dlouho, co České soudy řešili kauzu Walderode. Šlo asi o drobné, když byly zcela protiprávně navráceny majetky tohoto rodu, který vědomě kolaboroval s nacisty a sám Walderode byl důstojníkem abwehru a nosil nacistickou uniformu. Co jsou to 3 miliardy korun že??? To Český daňový poplatník zvládne. Vždyť podvod s církevními restitucemi také zvládá platit. Jenže nyní na nás jdou nacističtí pohrobci rodu Lichtensteinů a to už je průšvih obřích rozměrů se značnými politicko - ekonomickými dopady, ale i s dopady do soukromého života značného počtu obyvatel. Mnoho o tom asi nevíte, ale soudy už běží a není žádná jistota jak prodejná Česká justice bude reagovat. Lichtensteinové chtějí zpět své majetky a to bez ohledu na Benešovy dekrety a Postupimskou dohodu, či Pařížskou konferenci.

K lékaři bez papírů?

K lékaři bez papírů?

Stalo se vám někdy, že jste přišli na kontrolu ke svému lékaři a výsledky vašich krevních testů zůstaly doma na stole? Mně ano, a několikrát. Proto moc dobře vím, co v takové situaci následuje. Váš lékař nemůže správně stanovit diagnózu, jelikož nemá kompletní přehled o vašem zdravotním stavu. Co to pro vás znamená? Přijďte druhý den znovu a nezapomeňte - papíry s sebou

Poslední domácí zprávy

Peníze nejsou všechno

Peníze nejsou všechno

Až moc dobře si pamatují mnozí z nás hlášku přisuzovanou Václavu Klausovi „Peníze až v první řadě“. A teď se ukazuje, že peníze...