• Pondělí, 06. duben 2020
  • Svátek má Rukojmí Vendula

Primátor Hřib se jel poradit do Bruselu
Počet návštěv: 1162

Primátor Hřib se jel poradit do Bruselu

Josef Nožička Článek od Josef Nožička

Má či nemá být zveřejněna auditní zpráva Evropské komise o možném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše? A mělo by něco takového být hlavní starostí pražského primátora?  

Hlavním politickým tématem těchto dnů je v České republice auditní zpráva Evropské komise o možném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše kvůli udělování evropských dotací pro holding Agrofert. Do Česka byla poslána minulý pátek její anglická verze. Ačkoliv dle kompetentních osob auditní proces nadále trvá a zprávu proto zatím není možné zveřejnit, především opoziční politici se něčeho takového intenzivně dožadují.

Úplně nejintenzivnější jsou pak v této aktivitě politici z Pirátské strany, zejména pak předseda strany Ivan Bartoš a pražský primátor Zdeněk Hřib. Primátor Hřib má přitom výsledky auditu k dispozici, neboť hlavní město je jedním z jeho připomínkových míst. Není si však úplně jist, zda by zveřejnění auditní zprávy bylo právně v pořádku, a proto kvůli tomu včera odletěl poradit se do Bruselu. Primárně tam tedy letěl jako delegát na výbor regionů, ovšem dle svých slov se tam pokusí setkat s někým, kdo mu řekne, zda je audit finální a zda tím pádem je či není možné příslušnou zprávu zveřejnit (viz odkaz zde).

Přiznám se, že u současného pražského primátora si již delší dobu kladu otázku, zda je jeho primárním úkolem starost o blaho obyvatel našeho hlavního města, nebo spíše snaha co nejvíce zasahovat do české zahraniční politiky. Mám tím na mysli například jeho aktivity ohledně vypovězení sesterské smlouvy Prahy s Pekingem, a naopak uzavření této smlouvy s Tchaj-pejem i další obdobné akce. Někdo jistě namítne, že se jedná o interní záležitosti naší metropole, do kterých kromě pražských radních nemají ostatní co mluvit, ovšem přece jen by si měl pan primátor uvědomit, že takovými radikálními kroky může způsobit nepříjemnosti všem, kteří jsou na česko-čínské spolupráci závislí v jakékoliv oblasti.

Navíc si opravdu myslím, že by se jakožto vrchní pražský politik měl přece jen spíše starat o problémy, spojené například s dopravou či dostupností bydlení v našem hlavním městě. Případně třeba o to, aby turisté, kteří do Prahy přijedou vlakem, nespatřili hned poté, co vyjdou z hlavního nádraží, na trávě v okolním parku sedící či ležící bezdomovce, na zemi se povalující injekční stříkačky, atd.

Zrovna tak si nejsem jist, jestli to, zda má či nemá být auditní zpráva Evropské komise zveřejněna, by měl řešit za pomoci nějakých bruselských „poradců“ zrovna pražský primátor. Faktem ovšem je, že politici z řad Pirátů pilně komunikují ve věci Babišova možného střetu zájmů s bruselskými orgány již delší dobu. Podnět k prozkoumání toho, zda u českého premiéra nedochází v souvislosti s čerpáním evropských dotací pro holding Agrofert (jehož byl Andrej Babiš vlastníkem a v roce 2017 ho převedl do svěřenských fondů) ke střetu zájmů, podali Evropské komisi Piráti spolu s organizací Transparency International již v září loňského roku. Pokud tedy bude v důsledku této aktivity Česká republika muset vracet dotace za několik stovek milionů korun, budou na tom mít určitou „zásluhu“ i čeští Piráti...

Josef Nožička
Rád se podělím o své názory s ostatními. Dělám to i tehdy, kdy jdu vědomě "proti proudu".

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

05.12.2019 19:32

Jak je možné,že všichni primátorové v Praze jsou mimopražští?Je snad normální,aby Moravák kandidoval v Praze?Vždyť je to postavené na hlavu.Všichni primátorové jsou ve městě cizinci a nerozumí jeho potřebám,jak předvedl jako první onen olomoucký vykuk.Od té doby jsou to všichni cizinci,které sem přivedl pravdivý pocit,že v domácím okrese by se do politiky nedostali,viz Drahoš ze Slezska.Celá akce Babiš už je docela únavná a pro její protagonisty nic nepřináší,kromě ztrát.Je to v lidech a ti se zajímají jen o stav svého bankovního konta.Asi nevidí,že Babišovi vlastně pomáhají.Nesvědčí to o tom,že jsou hloupí?


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

05.12.2019 08:52

Spiklenec a kujón, státní zástupce Zeman opět zvyšuje ing. Babišovi popularitu. neboť zde platí nepřímá úměra: "Čím víc do něho šiju, tím větší preference mu daruji". Tuto reklamu má Babiš zcela grátis. Zeman ví, jak na to. Otevřel jeho případ a tím mu daroval drtivé vítězství v příštích volbách. Určitě je s Babišem na tomto tahu domluvený. Právě mu přihrál několik procent k dobru, takže Babiš může očekávat pompézní vítězství. Není možné aby netušil, jaký účinek bude mít jeho opětovné obvinění. Už proto je Zeman kujón, že věnoval svým rozhodnutím Babišovi takové preference, že celá řada straniček to odskáče. Od Zemana promyšlený tah! Věděl, jak přispěchat Andrejovi na pomoc. Teď budou hnutí ANO volit i ti, kteří by na to za normálních okolností nepomysleli. ....Mějte se hezky.


 
Koronavirus je brnkačka, tolerance bezpečnostních orgánů vůči rozvratu je sebevražedná

Koronavirus je brnkačka, tolerance bezpečnostních orgánů vůči rozvratu je sebevražedná

To vede k tomu, že poslankyně SPD vtipně použije slovní hříčku o invazivních rostlinách na migranty. Ale když starosta Prahy 6 (Kolář, člen TOP 09) urazí cítění minimálně 30 % českého národa, že maršál Koněv, historicky muž, který byl oceněn demokratickým prezidentem Edvardem Benešem, a jehož vedení 1. Ukrajinského frontu směr Praha, odstartovalo úprk nacistů a mimochodem i Vlasovců z Prahy 8. a 9. května 1945 směr americké zajetí, musel být odstraněn, protože neměl roušku, mlčí se.

Co se nezmění?

Co se nezmění?


Pár lidí možná bude víc naštvaných na EU, ale ta si pojede své bomby dál. Rozpočty jsou naplňovány, poslanci vypláceni, procedury naplňovány.

 

Výzva k vyjádření názoru na stržení sochy maršála I.S. Koněva v Praze

Výzva k vyjádření názoru na stržení sochy maršála I.S. Koněva v Praze

Jako jednotlivci a jako občané této republiky jsme hluboce pobouřeni vandalským činem stržení pomníku válečného hrdiny a osvoboditele Prahy maršála I.S. Koněva, spáchaném na náměstí Interbrigády v pátek 3. dubna t.r., a to z vůle, ale správněji ze zlovůle představitelú Prahy 6 a jejich starosty Ondřeje Koláře, který den po tomto činu, a tedy v sobotu ve vysílání České televize přiznal, že k odstranění sochy využila radnice Prahy 6 období nouzového stavu a omezeného volného pohybu, takže dlouho chystaná akce stržení maršálovy sochy se tak mohla obejít bez veřejných protestů.

Kolář, Kolář, Kolář. I to jméno zní blbě a nehodí se ani k použití jako nadávka.

Kolář, Kolář, Kolář. I to jméno zní blbě a nehodí se ani k použití jako nadávka.

Co je to za člověka, ten pan Kolář, když si své ego musí posilovat soubojem s již dávno zemřelým člověkem??? Co je to za primitiva, jenž pro své osobní zviditelnění musí strhávat památníky??? To asi nebude člověk ryzího charakteru-viďte?? Je to ubožák a zbabělec, jenž aby vyhrál, tak vede souboj s mrtvým, neboť živému se bojí postavit z očí do očí. Vyzývám tě tedy Koláři. Pojď. Čekám na tebe. Jsem živý a má sevřená pěst čeká.

Poslední domácí zprávy

Co se nezmění?

Co se nezmění?


Pár lidí možná bude víc naštvaných na EU, ale ta si pojede své bomby dál. Rozpočty jsou naplňovány, poslanci vypláceni, procedury...