• Sobota, 18. leden 2020
  • Svátek má Rukojmí Vladislav

Primátor Hřib se jel poradit do Bruselu
Počet návštěv: 660

Primátor Hřib se jel poradit do Bruselu

Josef Nožička Článek od Josef Nožička

Má či nemá být zveřejněna auditní zpráva Evropské komise o možném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše? A mělo by něco takového být hlavní starostí pražského primátora?  

Hlavním politickým tématem těchto dnů je v České republice auditní zpráva Evropské komise o možném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše kvůli udělování evropských dotací pro holding Agrofert. Do Česka byla poslána minulý pátek její anglická verze. Ačkoliv dle kompetentních osob auditní proces nadále trvá a zprávu proto zatím není možné zveřejnit, především opoziční politici se něčeho takového intenzivně dožadují.

Úplně nejintenzivnější jsou pak v této aktivitě politici z Pirátské strany, zejména pak předseda strany Ivan Bartoš a pražský primátor Zdeněk Hřib. Primátor Hřib má přitom výsledky auditu k dispozici, neboť hlavní město je jedním z jeho připomínkových míst. Není si však úplně jist, zda by zveřejnění auditní zprávy bylo právně v pořádku, a proto kvůli tomu včera odletěl poradit se do Bruselu. Primárně tam tedy letěl jako delegát na výbor regionů, ovšem dle svých slov se tam pokusí setkat s někým, kdo mu řekne, zda je audit finální a zda tím pádem je či není možné příslušnou zprávu zveřejnit (viz odkaz zde).

Přiznám se, že u současného pražského primátora si již delší dobu kladu otázku, zda je jeho primárním úkolem starost o blaho obyvatel našeho hlavního města, nebo spíše snaha co nejvíce zasahovat do české zahraniční politiky. Mám tím na mysli například jeho aktivity ohledně vypovězení sesterské smlouvy Prahy s Pekingem, a naopak uzavření této smlouvy s Tchaj-pejem i další obdobné akce. Někdo jistě namítne, že se jedná o interní záležitosti naší metropole, do kterých kromě pražských radních nemají ostatní co mluvit, ovšem přece jen by si měl pan primátor uvědomit, že takovými radikálními kroky může způsobit nepříjemnosti všem, kteří jsou na česko-čínské spolupráci závislí v jakékoliv oblasti.

Navíc si opravdu myslím, že by se jakožto vrchní pražský politik měl přece jen spíše starat o problémy, spojené například s dopravou či dostupností bydlení v našem hlavním městě. Případně třeba o to, aby turisté, kteří do Prahy přijedou vlakem, nespatřili hned poté, co vyjdou z hlavního nádraží, na trávě v okolním parku sedící či ležící bezdomovce, na zemi se povalující injekční stříkačky, atd.

Zrovna tak si nejsem jist, jestli to, zda má či nemá být auditní zpráva Evropské komise zveřejněna, by měl řešit za pomoci nějakých bruselských „poradců“ zrovna pražský primátor. Faktem ovšem je, že politici z řad Pirátů pilně komunikují ve věci Babišova možného střetu zájmů s bruselskými orgány již delší dobu. Podnět k prozkoumání toho, zda u českého premiéra nedochází v souvislosti s čerpáním evropských dotací pro holding Agrofert (jehož byl Andrej Babiš vlastníkem a v roce 2017 ho převedl do svěřenských fondů) ke střetu zájmů, podali Evropské komisi Piráti spolu s organizací Transparency International již v září loňského roku. Pokud tedy bude v důsledku této aktivity Česká republika muset vracet dotace za několik stovek milionů korun, budou na tom mít určitou „zásluhu“ i čeští Piráti...

Josef Nožička
Rád se podělím o své názory s ostatními. Dělám to i tehdy, kdy jdu vědomě "proti proudu".

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

05.12.2019 19:32

Jak je možné,že všichni primátorové v Praze jsou mimopražští?Je snad normální,aby Moravák kandidoval v Praze?Vždyť je to postavené na hlavu.Všichni primátorové jsou ve městě cizinci a nerozumí jeho potřebám,jak předvedl jako první onen olomoucký vykuk.Od té doby jsou to všichni cizinci,které sem přivedl pravdivý pocit,že v domácím okrese by se do politiky nedostali,viz Drahoš ze Slezska.Celá akce Babiš už je docela únavná a pro její protagonisty nic nepřináší,kromě ztrát.Je to v lidech a ti se zajímají jen o stav svého bankovního konta.Asi nevidí,že Babišovi vlastně pomáhají.Nesvědčí to o tom,že jsou hloupí?


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

05.12.2019 08:52

Spiklenec a kujón, státní zástupce Zeman opět zvyšuje ing. Babišovi popularitu. neboť zde platí nepřímá úměra: "Čím víc do něho šiju, tím větší preference mu daruji". Tuto reklamu má Babiš zcela grátis. Zeman ví, jak na to. Otevřel jeho případ a tím mu daroval drtivé vítězství v příštích volbách. Určitě je s Babišem na tomto tahu domluvený. Právě mu přihrál několik procent k dobru, takže Babiš může očekávat pompézní vítězství. Není možné aby netušil, jaký účinek bude mít jeho opětovné obvinění. Už proto je Zeman kujón, že věnoval svým rozhodnutím Babišovi takové preference, že celá řada straniček to odskáče. Od Zemana promyšlený tah! Věděl, jak přispěchat Andrejovi na pomoc. Teď budou hnutí ANO volit i ti, kteří by na to za normálních okolností nepomysleli. ....Mějte se hezky.


 
Než zemřel Ariel Šaron – jestřáb jestřábů, král Izraele a buldozer Arik...

Než zemřel Ariel Šaron – jestřáb jestřábů, král Izraele a buldozer Arik...

Někdejší izraelský premiér Ariel Šaron, přezdívaný "Arik" a později také "král Izraele" se narodil jako Ariel Scheinermann 26. února 1928 v kibucu Kfar Malal v Palestině, kam jeho rodiče utekli před pogromy v Sovětském svazu. V roce 2006 zemřel. Třináct let byl v komatu, kdy po mozkové mrtvici lékaři prohlásili, že jeho mozek přestal reagovat a že žil jen zásluhou umělého dýchání. Přesto ho jeho synové odvezli do farmy v Negevské poušti...

Smutné výročí: Rozsudek, který poslal Marion Jonesovou na půl roku do vězení, byť jen na dva roky dlouhou podmínku, padl 11. ledna 2008 u soudu ve White Plains. Byl to vůbec poprvé trest pro atletku za doping; z USA ne z Ruska

Varovné výročí: Rozsudek, který poslal Marion Jonesovou na půl roku do vězení, byť jen na dva roky dlouhou podmínku, padl 11. ledna 2008 u soudu ve White Plains. Byl to vůbec poprvé trest pro atletku za doping; z USA ne z Ruska

Sportovní kariéra Marion Jonesové (nar. 12. října 1975 v Los Angeles) byla impozantní až do té chvíle, kdy byla obviněna a usvědčena z dopingu. Vracet musela nejen medaile, ale i vyhrané peníze. Jedna z první sportovkyň – milionářek se ocitla prakticky na mizině.

Jan Padych - Lámání křížů (10.)

Jan Padych - Lámání křížů (10.)

 Manuel měl až nevídaně rozvité příbuzenstvo. Jejich vozy obklíčily kostel a skoro celý hřbitov. Aut a černých postav přibývalo, trochu to připomínalo výsadek před útokem. Brzdovi se zdálo, jako by z postav vycházelo něco divně mrazivého, vyvěrajícího odněkud z podzemí.

Poslední domácí zprávy