• Neděle, 09. srpen 2020
  • Svátek má Rukojmí Roman

Pan historik Lukeš a jeho „pravdivé“ dezinformace!
Počet návštěv: 1685

Pan historik Lukeš a jeho „pravdivé“ dezinformace!

Jiří Baťa Článek od Jiří Baťa

Pana Igora Lukeše, údajného historika z Bostonské univerzity neznám, ani z jistých důvodů nemám zájem poznat. Nicméně, když už jsem jeho jméno zmínil musím dodat, že tento pán (předpokládám) poskytl PL (ne)podstatný rozhovor a byl opravdu „výživný“. 

   V první řadě jeho názory jen potvrzují, že dlouhodobě žije a pracuje v USA. Vytýká-li nám, že příliš  podléháme ruským či jiným dezinformacím,  je zcela nezpochybnitelné, že on je naopak  podléhá  vlivu  „vyloženě pravdivých“ (dez)informací ze strany USA. Jinak by sotva mohl tvrdit, že naši lidé údajně začali do veřejného prostoru aktivně šířit ruské profesionální dezinformace. Je ovšem otázka, které či jaké lidi považuje za ty, kteří šíří „profesionální dezinformace“? Vždy jsem si totiž myslel, že něco profesionálního může provádět jen profesionál. Jsou lidé, které zmiňuje  pan Lukeš, skutečně „profesionálové?“ Nepovažuje mylně pan Lukeš  občany, vyjadřující svobodně  své názory, za profesionální dezinformátory?

   Pan Lukeš také s notnou dávkou znepokojení konstatuje, že u nás podléháme, resp.   šíříme proruské dezinformace. Někdo šíří proruské, jiný zase proamerické dezinformace. Pan Lukeš např. tvrdí, že má (resp. existují)  lepší a přesnější informace (alá USA) např. o sestřelení dopravního letadla MH-17 malajsijských aerolinek, stejně tak o pokusu o vraždy bývalého ruského rozvědčíka Sergeje Skripala a jeho dcery. Pan Lukeš nám  sděluje velmi zajímavý narativ o tom, že v obou případech existují nezvratné důkazy, že pachatelem je zcela nepochybně Putinovo Rusko, že jsou známy konkrétní jména vrahů, dokonce i jména jejich velitelů a že mají k dispozici fotografie pachatelů, a dokonce i fotokopie jejich cestovních pasů!  Tak to je bomba, bohužel jen coby atrapa!

     Co toto konstatování či lépe tvrzení pana Lukeše znamená? Že bychom tomuto tvrzení měli věřit, že bychom měli odmítnout tvrzení Moskvy, že oni s tím nemají nic společného a dát zapravdu americkým (dez)informacím? Pokud je mi známo, dosud nebyla nikým vydána žádná oficiální zpráva o tom, kdo konkrétně sestřelil malajsijské letadlo MH-17, stejně jako v případě Skripalových nebylo oficiálně potvrzeno, že jsou známa jména vrahů a jejich velitelů. To, že mají jejich fotografie i fotokopie cestovních pasů neznamená, že to jsou důkazy o jejich vině. Horší však je, že fotografie dvou Rusů (mimochodem už dávno byly zveřejněné v médiích) jsou naprosto nevěrohodné, protože na nich je zaznamenán na vteřinu přesný čas doby, když každý z nich prošel samostatně bezpečnostním rámem na anglickém letišti v Gatwick, kde byly jejich fotografie údajně pořízeny! Tak tomu se říká „gold fake news!“ Kdo tedy šíří dezinformace? Není to náhodou sám pan Lukeš?

    Jako správně politicky orientovaný člověk, žijící a pracující v USA (pokud se nemýlím) je  přesvědčený o převažujících dezinformacích v Česku. „Když se  podíváte na česká média, tak v lepším případě narazíte na manipulativní polopravdy a zbytek jsou totální lži. A k tomu si přibalte dezinformace o závažných geopolitických problémech. Například názor exprezidenta Václava Klause, že Ukrajina není normální stát s právem na suverénní existenci, nebo že Krym byl údajně vždy ruský,“ Nevím, zda správně rozumím panu Lukešovi když konstatuje, že česká média obsahují manipulativní polopravdy a zbytek jsou totální lži. Neřekl totiž, která média má na mysli.  Z těch negativních, co šíří manipulativní polopravdy pan Lukeš vybral zrovna Parlamentní listy, o kterých říká, že jej občas dokážou překvapit šíleným (zřejmě dezinformačním) názorem¨či obsahem, z čehož prý jde až strach ten jistě nemá pro strach uděláno)! Nechápu proč názor, vyslovený V. Klausem st., že Ukrajina není normální stát s právem na suverénní existenci, je považován za dezinformaci. Názor, ať jej říká kdokoliv, může být jen dobrý či špatný, pravdivý či lživý, ale rozhodně nemusí být dezinformační. Tedy pokud si jej někdo mezi dezinformace nezařadí.

     Do značné míry mne překvapuje názor a (ne)znalosti pana Lukeše jakožto historika o existenci, resp. státní příslušnosti Krymu. Je nezvratně historicky dokázáno, že Krym nebyl nikdy ukrajinský, z čehož naopak vyplývá, že byl vždycky ruský. Až v roce 1954 se stal Krym součástí Ukrajinské SSR. Do té doby byl součástí Ruské SFSR. Předání poloostrova Krymu, převážně ruského jak z hlediska národnostního tak z hlediska historického (od roku 1760) Ukrajině vyvolalo ze strany novodobých ukrajinských nacionalistů značné napětí, přetrvávající dodnes. Předání (resp. darování) Krymu osobně prosadil Nikita Chruščov, 

     Je ovšem také zajímavé, že do doby, než byl Chruščovem Krym „darován“ Ukrajině, ta se o něj nikdy nějak významně nezajímala. Po zániku SSSR a Ukrajinské SSR, přesněji po majdanských událostech v r. 2013, o Krym  projevily mimořádný zájem USA pro potřeby své armády a za vydatnou úplatu (korupci) jej Ukrajina přislíbila USA, resp. americké armádě, která tam začala budovat své vojenské základny. Rusko z aktivit americké armády vycítilo značné nebezpečí, proto přikročilo ke zpětvzetí (anexi) Krymu, protože pokud by nebyl Krym Ruskem anexován, dostala by se americká armáda do bezprostřední blízkosti ruských hranic. Anexí Krymu byl nejen Ukrajině znemožněn kšeft nebývalého rozsahu,. ale také armádě USA znemožněn záměr s vybudováním svých vojenských základen u hranic  s Ruskem. Ukrajina za pomoci americké a západní propagandy, spustila mezinárodní povyk o neoprávněném zabráním Krymu Ruskem, které obvinila z nezákonné anexe se lživým tvrzením, že Krym byl vždy Ukrajinský. Toto lživé ukrajinské tvrzení převzaly všechny tzv. západní demokratické státy a v tomto duchu Ukrajinu podporují. Nehorázné tvrzení pana historika Lukeše, že Krym nebyl nikdy ruský, je typickou ukázkou vytváření  dezinformaci!

     Pan Lukeš má jistě právo na názor, ale jako historik by se neměl zas až tak ztrapňovat.. Je sice na nás, jestli s jeho názorem lze souhlasit, nebo ne, ale z mého pohledu o nějakém souhlasu nemůže být ani řeč. Jen tak mimochodem, mnohému napovídá páně Lukeše pozoruhodný výrok, že  Pozitivní energii cítí na příklad z lidí demonstrujících na Letné. Myslím, že to dostatečně výmluvně svědčí o tom, čí chleba pan Lukáš jí a čí píseň úpěje!  

Ptám se ale závěrem, chtěl nám pan historik Lukáš sdělit pozitivní informace, nebo provokativní dezinformace? 

Jiří  B a ť a , 10. 12. 2019

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

11.12.2019 19:42

Ještě mám dotaz.Není to náhodou ten "chytrý český američan",co napadl jednoho vlasatého odpůrce?A když neměl argumenty,tak se obrátil na účes?


 
Rudolf Kavan

Rudolf Kavan

10.12.2019 23:18

Dezinformacni valka je vedena proti Rusku, stejne jako byla vedena proti Srbsku, Iraku, Syrii. Neoconi se snazili Rusko uplne znicit. Proto ten zajem o Krym. Neoconska doktrina Full Spectrum Dominance povazuje za cast spektra oblast "informacni" a psychologickou . "Informacni" valku (tj. propagandu) povazuji za legitimni soucast utoku na protivnika. Nejen to, ale "informacni" prevaha ma byt zdrcujici. Proc se k tomu propujcuje jakysi pan Lules, nevim. Ale to je jina otazka.

Tady jsou priklady dezinformaci:

V Malajsii vyzvali k tomu, aby nebylo obviňováno Rusko ve věci MH17
https://ac24.cz/-/v-malajsii-vyzvali-k-tomu-aby-nebylo-obvinovano-rusko-ve-veci-mh17?redirect=%2F

Další zpochybnění závěrů vyšetřovací komise v kauze MH-17
http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/dalsi-zpochybneni-zaveru-vysetrovaci-komise-v-kauze-mh-17-video/

Uniklý dokument Organizace pro zákaz chemických zbraní o Dúmě
https://voxpopuliblog.cz/unikly-dokument-organizace-pro-zakaz-chemickych-zbrani-o-dume/

Jonathan Steele: New Evidence That Syrian Government Was Falsely Blamed For Chemical Attacks
https://www.realclearpolitics.com/video/2019/11/26/jonathan_steele_new_evidence_that_syrian_government_was_falsely_blamed_for_chemical_attacks.html

Niger uranium forgeries
https://en.wikipedia.org/wiki/Niger_uranium_forgeries


 
Petr Majevský

Petr Majevský

10.12.2019 18:56

V první řadě je to pitomec a v druhé vlastizrádce.Takové naše opozice potřebuje.


 
Svědci covidovi a šíření strachu

Svědci covidovi a šíření strachu

Proč státy považují roušky za nástroj ochrany? Chtějí ukázat, že dělají aspoň něco. Mnoho „epidemiologů“ podporuje nošení roušek, protože to udržuje lidi ve strachu a v pocitu, že se musí něco dělat a tím zůstává zachován jejich status „zachránců“.

Martina Navrátilová čelí mediální kampani ze nesouhlas se začleňováním transsexuálů do sportu

Martina Navrátilová čelí mediální kampani ze nesouhlas se začleňováním transsexuálů do sportu

Známá tenistka Martina Navrátilová čelí mediální kampani kvůli tomu, že podepsala dopis, ve kterém více než 300 sportovkyň vyjádřilo nesouhlas se začleňováním transsexuálů do sportu. Ten následně atletky poslaly Radě guvernérů National College Athletic Association. Přitom tento požadavek je naprosto racionální, neboť muži, kteří se nechají přeměnit na „ženu“, porážejí své ženské soupeřky, protože fyzická kondice a větší síla jim zůstala. Podobně se před časem vyjádřila i spisovatelka Jane Rowlingová. Ta upozornila na muže, kteří se deklarují jako ženy, ale na dámských záchodech mohou znásilnit ženy.

Poslední domácí zprávy

Agrese mocných

Agrese mocných

Srpnové události 1968 už mizí v historii. Před 52lety „soudruzi v SSSR“ udělali chybu, místo dialogu vsadili na agresi. Využili situace, v té...