• Pátek, 23. říjen 2020
  • Svátek má Rukojmí Teodor

Jak udělat vánoční pohádku, aby měla úspěch?
Počet návštěv: 1100

Jak udělat vánoční pohádku, aby měla úspěch?

Libor  Čermák Článek od Libor Čermák

Téma vánočních pohádek se zvláště teď v této době stává tradičním tématem komentátorů, filmových kritiků, rodinných diskuzí i zdejších blogerů. A protože jsem já sám několik pohádek na blog napsal, chtěl bych říci i svůj pohled.  

Možná také proto, že já sám jsem s tímto pohádkovým tématem na tomto blogu začal. Bylo to ještě před Vánoci, a to v článku "Na české pohádky nedám dopustit ani přes kritiku stoupenců tzv. korektností", kdy jsem se rozčílil, že kdosi chce přepisovat nebo dokonce cenzorovat pohádky, aby byly v souladu s tzv. politickou korektností. Takže moje první rada pro autory příštích vánočních pohádek: Pokud chcete, aby se vaše pohádka českému národu líbila, zapomeňte na politickou korektnost a držte se osvědčených tzv. "archetypů". Jinak vás náš národ, nejen, že se mu vaše pohádka nebude líbit, ale navíc vás roznese na kopytech.

A jaké jsou další mé rady? Za druhé. Pohádka by měla být bez náročného děje, ale za to humorná, aby se na ni rád divák podíval i po padesáté a pořád by ho neomrzela. Hezkým příkladem vánoční pohádky z posledních let je například "Láska rohatá", kterou když si pustím, vím, že se u ní budu bavit.

Za třetí, pohádka nesmí být dělaná jen pro intelektuály, ale především pro děti. K čemu by byla pohádka, která je sice uvědomělá, ale tak, že ji rozumí jen někteří? K ničemu.

Samostatnou kapitolou je to, zda v pohádkách odkazovat i na politiku. Pokud bych měl vytvořit pohádku, o které vím, že ji budou sledovat masy televizních diváků, tak bych s tímto tématem měl nakládat zvlášť opatrně. Protože co divák, to jiný politický názor. Je však pravda, že celá řada pohádek má v sobě určitý odkaz na politiku, a přitom se stala hodně úspěšnou. To platilo především o pohádkách, které vznikaly před rokem 1989. Jak kdysi někde říkal Jiří Chalupa z ČT, tak zatímco do běžných filmů dávat narážky na tehdejší politickou situaci nešlo, tak v pohádkách se to nějakým způsobem tolerovalo. Typickým příkladem je například píseň "Všechno na ruby tu je" z pohádky "Ať přiletí čáp královno!" z roku 1987 (viz https://www.youtube.com/watch?v=mfYX1VIPPYM).

Ale i v poslední době vznikly úspěšné pohádky, které se líbí a do kterých byla trošku naťuklá aktuální politická situace. Například "Tajemství staré bambitky" z roku 2011. Opět film, na který se můžu dívat i po padesáté a neomrzí. Že je právě z roku 2011? Možná, že si ještě vybavíte, jaká byla v tomto období politická situace. Tehdy přece vládla nejhlubší nečasovsko - kalouskovská nenormalizace, kdy politici pro lidi vymýšleli opravdu "pikantní chuťovky", typu veřejných prací pro nezaměstnané, docházku nezaměstnaných DONEZ, mimo poplatků u lékaře například i tak absurdní poplatky, jako například třicetikorunový poplatek i za recept. A tak není divů, že se tato nečasovsko - kalouskovská nenormalizace objevila i v pohádce ve formě nenormalizace ferencovsko - lorencovské, kdy se i tam vymýšlely vůči lidem takové chuťovky, jako daň z hlíny, daň z komínů nebo daň ze vzduchu. Je však možné, že kdyby tato pohádka vznikla jen o tři roky později, nebo dokonce dnes, už by se na ni asi nedalo koukat, tak jako v roce 2011 a 2012. Určitě by se našli rejpalové, jako například já, který počínaje rokem 2013 až dodnes jsem s naší vládou spokojený, a kteří by hlásali, že se do pohádek nechutně vnáší politika.

Takže když to shrnu, s politikou v pohádkách velmi opatrně a rozhodně ne tak, aby to by to bylo nastavené proti politické náladě spodních deseti milionů. Dále to chce příběhy nezatížené politickou korektností, pohádky humorné s jednoduchým dějem, dobrými dialogy, dobrými herci. A když se tam občas objeví nějaká melodická a snadno zapamatovatelná píseň, je to jen dobře.

P.S.: U mne tak letos zabodovala jen pohádka "Princezna a půl království"

Libor Čermák
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
SMĚJÍCÍ SE BESTIE 2

SMĚJÍCÍ SE BESTIE 2

29.12.2019 20:06

Jmenovaná pohádka byla z toho, co se v posledních letech natočilo, lepší než dobrá. Takže má šanci na reprízování. Na natočení dobrých pohádek mají pár vzorů v minulosti. Nemusí hrát jenom selebrity, neznámé tváře nebudou na škodu. Hlavně by neměly být až moc rozjívené, ukřičené, s písničkami lze šetřit a hudba by neměla být v mluveném slově. A nepřehánět to s moderností.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

29.12.2019 19:18

Co divák,to jiný vkus.Mně se zase Tajemství staré bambitky nelíbila.A co se týká politiky,nemá v pohádkách co dělat.A hlavně záleží na dobrém scénáři,protože paskvil nedokáží zachránit ani hvězdy,natož naši komedianti.Zrušte granty a pak si každý rozmyslí,co bude natáčet a koho si vybere za představitele postav.


 
Šlo o pokus zlikvidovat nejen Prymulu, ale i vládu

Šlo o pokus zlikvidovat nejen Prymulu, ale i vládu

Cítil jsem to od první hodiny, kdy se o Prymulově „zločinu“ začalo na ČT v pátek ráno hovořit. Ta kampaň byla totiž až moc spontánní a jednosměrná. Ministr zdravotnictví Prymula si šel do hospody bez roušky, bez roušky v té hospodě s ředitelem ostravské Fakultní nemocnice Havrlantem a poslancem hnutí ANO Faltýnkem o čemsi debatoval -  a bez roušky také nastupoval do auta, což je zanamenáno na fotu parapazziho z Blesku.

Vláda šíří paniku a chaos

Vláda šíří paniku a chaos

Přijatá opatření situaci nijak nezklidňují a to potřebujeme nejvíce. Vystrašení lidé zbytečně zatěžují zdravotnický systém a ten pak nemá dost kapacit na skutečně nemocné.

Poslední domácí zprávy