• Úterý, 25. únor 2020
  • Svátek má Rukojmí Liliana

Věnujme nadcházející rok boji proti hazardu a závislostem
Počet návštěv: 545

Věnujme nadcházející rok boji proti hazardu a závislostem

Ladislav  Jakl Článek od Ladislav Jakl

Život sám o sobě občas přináší různá neštěstí a utrpení. Nerozumným chováním si ale mnohá neštěstí a utrpení způsobujeme sami. Sobě i svému okolí. Především hazardem a propadáním závislostem.  

Co to je takový hazard? Při každém svém kroku, každou vteřinu svého života činíme rozhodnutí, která sebou nesou určitá rizika. Pokud budeme za každým rohem čekat bubáka, zlého mimozemšťana nebo odkryté víko od kanálu, jsme zralí na léčení stihomamu, protože se bojíme udělat krok. Eliminovat přiměřené riziko ze života nelze. Jde ale o to slovo „přiměřené“. Patří k němu termín „přiměřená opatrnost.“ Tisíckrát denně se rozhodujeme, zda přijmeme jisté riziko (protože je nízké a protože se nechceme nechat zcela svazovat), nebo zda riskovat raději nebudeme, protože rozumnou úvahou poměříme, že riziko je větší než cíl, kvůli kterému ho eventuálně máme postoupit. Pokud takovou úvahu ze svého života vytěsníme, nejde už o přiměřené riziko, ale o hazard. Riskujeme zbytečně moc, když přitom získat můžeme jen málo. Riziko podceníme, zisk postoupením rizika přeceníme. Může nám to chvíli vycházet, ale statistika je neúprosná: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se jde pro pivo. Co to plácám: až se ucho utrhne.

Takže si pro názornost vyjmenujme typické příklady hazardu, kterému bychom se v nadcházejícím roce měli vyhnout.

Tahat tygra za fousy. Mít sex s neznámou ženou. Předjíždět v nepřehledné zatáčce. Nevzít si šálu do mrazivého počasí. Jíst jídla vykazující známky zkaženosti. Pít prošlá piva. Dobíhat autobus. Nerozumně se zadlužit. Jet nočním metrem bez doprovodu. Lyžovat bez helmy. Mít sex se známou ženou vykazující známky zkaženosti. Skákat do vody s neznámou hloubkou. Volit strany podle líbivých hesel. Mít sex s helmou. Lézt po hromosvodu do ložnice známé ženy bez známek zkaženosti. Ještě jsem mohl napsat něco o hazardu spočívajícím v sexu s ženou neznámé hloubky, ale dost srandiček. Však si rozumíme. Hlavu nemáme od toho, abychom dělali bezhlavá rozhodnutí, tedy abychom hazardovali.

Dalším zlem, které na nás může v příštím roce číhat, jsou závislosti. Třeba taková závislost na každovečerním sledování televizních zpráv. Tam nám žádné varování nenapíšou, přesto může jít o závislost ničivou. Zničí vám náladu, jste pak nerudní ke svému okolí a okolí je pak nerudné na další okolí. Jsou ale i jiné závislosti. Třeba chodit na ryby. Rodina trpí vaší vášní, strádá bez vás, ale vy si holt nemůžete pomoct. Nebo když někdo propadne modelařině. Co peněz a času taková závislost může spolykat, jak snadno může rozvrátit rodinné štěstí! Nebo závislost na počítačových hrách! A když už jsme u hrachu, taková závislost na hrachu se může zdát i povznášející, ale může zavánět také pěkně nepříjemnými důsledky.

Úplně nejhorší ale je, když se hazard se závislostí skloubí. Když hazardujeme s možnou závislostí, nebo když jsme závislí na adrenalinu z hazardních situací. To už jsme blízko pasti nejhorší: přisuzovat slovu hazard a slovu závislost jen jeden jediný profláknutý význam. Třeba nějaké formě zábavy. Hazardovat s tímto krátkým spojením nejenže přináší závislost na jednouchém myšlení, ale také jsme blízko tomu, abychom podpořili hloupá rozhodnutí, která si slova hazard a závislost dávají do štítu.

Ladislav Jakl
Ředitel Centra společenských studií Institutu Václava Klause, novinář, rockový muzikant a pivovarnický expert.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

31.12.2019 19:54

Vzpomněl jsem si, že melodie i text písně jsou známy. Místo "Umweltsau" je v originálu "Hünerstall", kurník. Omlouvám se za gramatickou chybu: Matky samoživitelky se přece musí uživit samy. Nešlo to opravit, zmodral mi celý text. Přemýšlím, zda-li je lepší být nezávislým závislákem, nebo závislým nezávislákem. Kdo pije pivo je prý nezávislým nezávislákem. Proto je třeba u piva zůstat! JP.


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

31.12.2019 19:37

Nejhorší závislost je na státních dotacích. Miliony korun pro milion chvilek. Profesionální organizování státního převratu. I "Člověk v nouzi" přehlíží člověka v nouzi hned od vedle. Zato spolupráce s člověkem, který usiluje o státní převrat v jedné nejmenované zemi, je na vysoké úrovni. Kultura lidí popelnicových svozů takové noblesní organizace nezajímá. Je nutné cpát peníze do blahobytných bumbrdlíčků, kteří mají v popisu práce státní převrat v nejmenované zemi, nebo alespoň co největší poškození její infrastruktury. To jsou ti lidé v tísni, jimž je třeba pomáhat, aby bylo v nejmenované zemi o co bojovat. Nějaké ženy samoživitelky se přece musí uživit sami, vždyť to tak z jejich názvu vyplývá. A proto kašlem na potřebné, když je třeba podpořit ty potřebnější se vznešenými politickými cíli. ... Také jsme se dočkali, jak roztomilé dětičky z německého dětského sboru zpívají o " eine alte Umweltsau" . Všichni se přitom smějí, i pan sbormistr, když die Oma je díky levným nákupům, na něž jezdí starým autem znečišťujícím životní prostředí. Pokud přeložím postatné jméno die Sau přesně, tak je to svině. Překladatelé se zdráhali přeložit toto expresivní označení a zjemnili ho na Schwein - prase. No, tak jsme se přece jen dočkali zjemnělé politické korektnosti. Na takové EU bychom neměli být vůbec závislí. Die Unabhängichkeit - nezávislost a její realizace musí být prosazena. Pryč z toho spolku milovníků genderových zrůdností! Nahlédl jsem do internetových novin. Jakési "neznámé síly" u nás páchají v současnosti násilí. Jistě jsou to ty síly, které u nás nejsou. .....Mějte se hezky.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

31.12.2019 17:36

To všechno je osobní záležitostí každého člověka.Lze jim jen poradit a to ostaní už se ovlivnit nedá.Někoho hazard a risk vyloženě přitahuje a na následky vůbec nemyslí.Proto jsem proti léčení narkomanů za státní peníze.Drogy byly jeho osobní rozhodnutí a nikdo ho k nim nenutil.Tak ať si své léčení zaplatí!Hazardu a závislosti podléhají jenom slaboši!


 
Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

V devadesátých letech jsem byl v Kyjevě pečený vařený. Dělal jsem rozhovor s náčelníkem kyjevské milice, který se mě na závěr interwievu a pózování do objektivu zeptal: Nu što, maladěc, kakaja u vas prabléma? V domnění, že jsem asi někde vytřískal hospodu a chci rozhovorem s ním průšvih zamést pod koberec.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Opravdu se setkali v kasinu. Všude plno světel, zelené stoly trochu připomínaly obyčejné hospodské kulečníky, ale rozhodně ne ty noblesní krupiérky, které u nich postávaly, ani ty hromady barevných žetonů na okrajích stolů, kolem nichž posedávali a postávali většinou muži, ale i několik málo žen.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Sál se starým, značně už zchátralým pódiem, se pozvolna plnil. Dětí přibývalo,  s nimi i křik a výskot. Dvě učitelky, obě už postarší a značně nervózní, okřikují neposedné caparty a ukazují na  řady židlí, kam si kdo má sednout. Kdosi zatáhne závěsy na velkých oknech a značně se setmí.

Poslední domácí zprávy