• Úterý, 26. leden 2021
  • Svátek má Rukojmí Zora

A je jasno. Zeman chce na post ombudsmana navrhnout Stanislava Křečka
Počet návštěv: 1049

A je jasno. Zeman chce na post ombudsmana navrhnout Stanislava Křečka

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Dnes vyšlo najevo, koho hodlá český prezident Miloš Zeman navrhnout na ombudsmana místo Heleny Válkové (ANO). Jejím nástupcem tak podle hlavy státu má být Stanislav Křeček. Tyto informace byly zveřejněny po novoročním obědě, kterého se spolu s prezidentem účastnil předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) a šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO).

Raděk Vondráček prozradil, že atmosféra daného setkání byla přátelská. Uvedl také, že od české hlavy státu obdržel dokument, kterým Zeman stáhl nominaci Válkové na post ombudsmanky.

Důvodem takové kroku má být to, že dotyčná za minulého režimu spolupracovala s někdejším neblaze proslulým komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Ten je známý především díky procesům s Miladou Horákovou nebo Rudolfem Slánským.

Pokud jde o Jaroslava Kuberu, ten zase uvedl, že prezident plánuje navrhnout na daný post Stanislava Křečka. Zajímavé ale je, že Sněmovna tento Zemanův návrh na nominaci Křečka na pozici zástupce již několikrát odmítla. Připomeňme, že Křeček v období 2013-2019 působil jako zástupce ombudsmana Pavla Varvařovského a později ombudsmanky Anny Šabatové.

Válková a její činnost před revolucí

Nedávno jsme psala, že portál Info.cz již dříve publikoval zprávu s názvem „Válková se v KSČ podílela na šikaně disidentů. S mužem, který poslal na smrt Horákovou.“

„Bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková na přelomu 70. a 80. let minulého století hájila zákony namířené proti tehdejším disidentům. Info.cz má k dispozici několik článků, v nichž dnešní favoritka na post ombudsmanky a současná vládní zmocněnkyně pro lidská práva popisuje nutnost resocializace odpůrců režimu. Článek v prvním čísle časopisu Prokuratura z roku 1979 sepsala dokonce s Josefem Urválkem, který se jako komunistický prokurátor účastnil procesu s Miladou Horákovou a nese přímou zodpovědnost za desítky justičních vražd,“ stálo v článku portálu Info.cz.

Válková v rozhovoru pro česká média informace serveru odmítla a sdělila, že se chystá soudně bránit.

Přímé volby ombudsmana jako způsob vyřešení sporu?

Kontroverzní situace kolem Heleny Válkové a její nominaci na pozici veřejné ochránkyně práv vyvolala vřelé diskuze. Například Petr Hampl, sociolog a občanský aktivista, porovnal tuto situaci s obdobím prezidentských voleb a tvrdí, že společnost je momentálně ve stejné míře rozdělená. Na své oficiální stránce na sociální síti Facebook publikoval příspěvek, ve kterém sděluje názor, že situace, při které občané nemají žádný vliv na proces zvolení ombudsmana, přispívá k většímu zklamání a nespokojenosti ve společnosti.

„Pamatujete, jak se nám snažili namluvit, že přímá volba prezidenta rozděluje společnost? Tak tu máme volbu ombundsmana. Jako občané nemáme možnost vynutit si referendum o zrušení úřadu. Nemáme ani možnost zvolit svého kandidáta. Zbývá nám nanejvýš skřípění zubů (a ještě ne moc hlasité, aby se člověk nedostal do maléru),”neutěšeně poznamenal Hampl.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

14.01.2020 18:56

Šabatová tento úřad naprosto zdiskreditovala svým protizákonným jednáním ve prospěch líné a nepracující menšiny.Jeho pověst už nikdo nenapraví.Je to stejné,jako tzv. ústavní soud Rychetského,který místo posuzování zákonů v souvislosti s ústavou provádí politiku.Dva úřady,které jejich představitelé naprosto dehonestovali svým egoismem a porušováním ústavy a zákonů!


 
Papaláši a pandemie

Papaláši a pandemie

Papaláši se sešli v hotelu a slavili narozeniny. Celkově mě to nijak nepohoršuje, protože to ukazuje jednu důležitou věc. Papaláši jsou jako všichni ostatní, covidu se nebojí. Kdyby se báli, seděli by doma na zadku a leštili by své respirátory.

Vyzýváme Pavla Zemana k rezignaci

Vyzýváme Pavla Zemana k rezignaci

Institut Aleny Vitáskové z.s. (dále jen IAV) - ochrana lidských práv a svobod MANIFEST IAV – občanů poškozených státem

vyzývají tímto Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, aby rezignoval na svoji funkci.

Klausovo covidové protivenství

Klausovo covidové protivenství

Profesor Ing. Václav Klaus, svého času prezident ČR, se v souvislosti s koronavirovou pandemií jeví jako úchyl, který díky svému introvertismu a narcismu přes špičku svého nosu nevidí dál, jak do své bohémistické pracovny. V souvislosti s opatřeními stran Covidu-19 se pan profesor nechává svými výroky v médiích slyšet o Covidu-19 o jeho problematické existenci a léčbě, říká zcela provokativní absurdity které nemůže žádným věrohodným způsobem doložit. Dokonce se domnívám, že toto jeho vystupování na veřejnosti je svým způsobem trestné, nicméně protože žijeme v demokratickém (bohužel ne právním) státě, není takové jednání posuzováno jako trestné, nýbrž jako svobodný projev názoru, myšlenek, případně svobodomyslných úvah.

Poslední domácí zprávy

Papaláši a pandemie

Papaláši a pandemie

Papaláši se sešli v hotelu a slavili narozeniny. Celkově mě to nijak nepohoršuje, protože to ukazuje jednu důležitou věc. Papaláši jsou jako...

Už máte svou zemljanku?

Už máte svou zemljanku?

Je na čase připravit se na život v podzemí. Je to myšleno samozřejmě obrazně. Nicméně je jasné, že už nelze doufat v nějaký zvrat, který by...