• Pátek, 28. únor 2020
  • Svátek má Rukojmí Lumír

Figurky úsměvné i trapné
Počet návštěv: 692

Figurky úsměvné i trapné

Přemysl  Votava Článek od Přemysl Votava

Praha měla v minulosti vedle osobností i své figurky. Asi tou nejznámější a také nejslavnější byl Ferdáček. Nebyl to leckdo, byl to skutečný monarcha, poslední český král Ferdinand V., též zvaný Dobrotivý. Ten po abdikaci v roce 1848 dožíval své bytí na Pražském hradě. Byla to figurka spíše k politování, nebyla ale trapná. Pražané měli svého Ferdáčka rádi, na jeho procházkách Prahou jej zdravili a on jim pozdravem odpovídal. Ferdáček po těch celých 26 let pražského pobytu Praze nikdy neublížil…

Figurky prostě patřily do historie Prahy. Na rozdíl od toho nešťastného Ferdáčka jsou ti dnešní trapní. Trapnost je totiž to nehorší, co může politika potkat. Stává se směšným. A to je osud těch dnešních figurek.

Praha díky těmto figurkám se stala málem pupkem světa. Figurky slavily. Zahraniční média zařadila Prahu na první stránky svých deníků, podobně tak i televizní stanice. Čtenář se jistě oprávněně zeptá na důvod tohoto zájmu? Co se stalo? Jsme na špici evropské vzdělanosti, určujeme tempo unijní ekonomiky, nebo jsme postavili dalších sto kilometrů dálnic a po železnici se naše rychlovlaky řítí napříč Evropou… ? Ne, ne, nic takového se nestalo, to jenom Praha chce změnit svou historii, pokácet symboly, které se figurkám nehodí a případně vyhlásit světu válku. Trapných figurek přibývá….

Tou první byl jakýsi starosta z Dejvic, který chtěl změnit historii. Kdysi na základce při dějepisu usnul, pak se probudil a po 30 letech od pádu komunismu vyrazil do útoku proti sovětskému maršálovi. Tomu maršálovi, před kterým prchaly do amerického zajetí desítky německých divizí. Mezi nimi byly i jednotky kolaborantů či německých satelitů, ze kterých pan starosta chtěl udělat osvoboditele Prahy. Tolik z dějepisu, který pan starosta asi prospal.

Druhou figurkou se stal starosta jakési skoro zapomenuté obce, někde na okraji Prahy. Jeho slavné zimní tažení na multikáře proti Moskvě vzbudilo u prostého lidu všeobecné veselí. Také tato figurka měla mediální úspěch a stala se nosnou součástí protiruské propagandy. Pan starosta byl tím mediálním zájmem potěšen, proto nás nadále baví svými kousky. A mnohý médii zcela zmatený občan spěchá si nakoupit válečné zásoby.

Tou poslední, už třetí figurkou, je pražský primátor. Ten mladý muž z Moravy, který jen co se trochu porozhlédl a poté z Karlova mostu pěstí proti Hradu pohrozil, tak rázně vstoupil do povědomí světových médií. Onen muž sice nezachrání padající pražské mosty, ani nevyřeší kolabující dopravu v Praze, ani nevybuduje dálniční obchvat Prahy, dokonce nás ani nezbaví těch všude přítomných pražských bezdomovců a, žebráků, přesto získává body...

Vyrazil do boje. Nepřítelem se mu stala východní mocnost s ekonomikou, která se dere do čela té světové. Nepojede do války v multikáře se zimní výbavou, pan primátor je přeci jenom jiný formát, přesto je v bojové náladě, jedním máchnutím smetl ze stolu dosavadní státní politiku jedné Číny, jen mám obavu, aby nevyhlásil ještě válku.

Ten Ferdáček, ač také figurka, přesto to byl jiný formát, nebyl trapný…

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

16.01.2020 19:55

Je patrný propad vzdělanosti. Proto ty současné směšné figurky řídící se radou: "Jdi tam, nevím kam, přines to, nevím co". A každému je jasné co z toho vzejde. I v dějinách to bylo podobné. Skladatel operet Zeller to vystihl ve svém Vogelhändler(ovi), ptáčníkovi následujícími slovy připomínajícími studium na bájných plzeňských právech...: "Je na mně vidět hned, že já jsem doktor věd, že soud můj znalecký je přísně vědecký...A tak dle názorů slovutných rektorů mám právo zkoušet ze všech vědních oborů. ...Když k nám přijde kandidát, ten otázek se musí bát, byť znalosti měl výtečné, přesto mu píšu samé nedostatečné. ...S protekcí však kandidát se u nás vůbec nesmí bát, ten složí u nás doktorát, by neuměl ni číst ni psát"... O takových lidech se říkalo: "Je to blbec, ale študovanej!"...Mějte se hezky.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

16.01.2020 18:55

Hřib je další moravský hajzl,který Praze a jejím obyvatelům škodí.On pohrdá občany Moravy,on pohrdá každým,kdo nemyslí stejně blbě jako on a ke všemu je naprosto neschopný.Moravská klika řádí v Praze a odnesou to její obyvatelé nenávistí zbytku republiky.Skutečně by se mělo zvážit,zda by se Morava a Slezsko neměly odtrhnout a vzít si ty své debily sebou.


 
Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

V devadesátých letech jsem byl v Kyjevě pečený vařený. Dělal jsem rozhovor s náčelníkem kyjevské milice, který se mě na závěr interwievu a pózování do objektivu zeptal: Nu što, maladěc, kakaja u vas prabléma? V domnění, že jsem asi někde vytřískal hospodu a chci rozhovorem s ním průšvih zamést pod koberec.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Opravdu se setkali v kasinu. Všude plno světel, zelené stoly trochu připomínaly obyčejné hospodské kulečníky, ale rozhodně ne ty noblesní krupiérky, které u nich postávaly, ani ty hromady barevných žetonů na okrajích stolů, kolem nichž posedávali a postávali většinou muži, ale i několik málo žen.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Sál se starým, značně už zchátralým pódiem, se pozvolna plnil. Dětí přibývalo,  s nimi i křik a výskot. Dvě učitelky, obě už postarší a značně nervózní, okřikují neposedné caparty a ukazují na  řady židlí, kam si kdo má sednout. Kdosi zatáhne závěsy na velkých oknech a značně se setmí.

Poslední domácí zprávy

Neziskoví škůdci

Neziskoví škůdci

V pondělí proběhlo u Krajského soudu v Pardubicích jedno docela zajímavé a poučné stání. Pětice už dříve odchycených migrantů z...