• Pátek, 28. únor 2020
  • Svátek má Rukojmí Lumír

Z malých syrských sirotků jsou nakonec „pubescenti před dovršením plnoletosti“
Počet návštěv: 516

Z malých syrských sirotků jsou nakonec „pubescenti před dovršením plnoletosti“

Josef Nožička Článek od Josef Nožička

Má či nemá Česká republika přijmout zhruba 40 sirotků, nacházejících se momentálně v řeckých uprchlických táborech? Rozdílné názory na tuto věc mají nejenom europoslankyně Šojdrová a ministr vnitra Hamáček.  

Když zhruba před dvěma měsíci odmítl ministr vnitra Jan Hamáček výzvu Řecka, aby si členské státy Evropské unie rozdělily děti, pobývající v řeckých uprchlických táborech, stal se terčem ostré kritiky. Nejenom europoslankyně Michaely Šojdrové, která s původním návrhem přijmout zhruba padesátku syrských sirotků přišla, ale i jiných opozičních politiků, spolku Pražské matky či některých známých osob. Přes 500 osobností (například Tomáš Halík, Jan Sokol či Jiřina Šiklová) navíc napsalo Hamáčkovi dopis, ve kterém ho vyzývalo, aby přestal české humanitární pomoci bránit.

Ministr Hamáček na kritiku zareagoval tak, že poslal svému řeckému kolegovi dopis, v němž ho požádal o zaslání seznamu konkrétních 40 dětí, které by Česká republika mohla přijmout. Jak jsem se dočetl například zde, odpověď od řecké strany dorazila ke konci prosince (při pověstné řecké „pracovitosti“ docela výkon...) a mimo jiné je v ní uvedeno: „Relokace by se de facto týkala cílové skupiny pubescentů především mužského pohlaví před dovršením plnoletosti.“ Jak je dále v článku na Deník.cz zmíněno, Řekové soudí, že vzhledem k těmto okolnostem by připadalo v úvahu jejich umístění ve speciálně zřízených ubytovnách či centrech.

Vzhledem k poslední větě je tedy zřejmé, že argument paní Šojdrové i některých dalších ohledně toho, že v České republice je dostatek rodin, které by měly zájem o adopci těchto sirotků či jejich převzetí do pěstounské péče, a stát by proto taková pomoc nestála vůbec nic, tím pádem vzaly za své. Souhlasím totiž s tím, že v případě sirotků, jejichž věk je kolem 16 či 17 let, by asi nebylo vhodné začleňovat je do českých rodin, a je otázkou, jestli by se i samotným „dětem“ něco takového líbilo. Že by oproti původnímu plánu paní europoslankyně nebyla většina sirotků ze Sýrie, ale byly by mezi nimi i děti například z Afghánistánu, Pákistánu či Iráku, přiznala paní Šojdrová již dříve.

Rozhodně nejsem odpůrcem solidarity a ani se nedomnívám, že by si náš stát vybudování nějakého speciálního centra pro 40 či 50 osob nemohl dovolit. Otázka však zní jinak. Je opravdu racionální snaha o „relokaci“ mladých lidí se zcela odlišnou vírou, přičemž zkušenosti z jiných západoevropských zemí ukazují, že jejich soužití s evropskou kulturou je velmi často problematické? Zvlášť, když navíc u řady těchto nezletilých osob bez doprovodu ani dle všeho není jasné, jak je to s jejich rodinnými vazbami? Nebylo by tedy rozumnější přispět finanční pomocí například na stavbu a provoz takového centra v některé zemi na Blízkém východě, neohrožené válkou?

Josef Nožička
Rád se podělím o své názory s ostatními. Dělám to i tehdy, kdy jdu vědomě "proti proudu".

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

19.01.2020 19:12

Šojdrová dosáhla svého a byla opět zvolena eurohujery do EP.Jinak bych si rád přisadil.Jaroslav Miko,který byl první mezi sháněním patřičných přijímacích rodin,sám prohlásil,že on nikoho přijmou nemůže.Jako důvod uvedl,že má nemocného syna,aniž by sdělil,comu je.Jistě se jedná o lékařské tajemství,s tím souhlasím.Ale jak se může angažovat ve věci,kde on sám pomoci nechce či nemůže!O takovém přístupu už byl natočen jeden filmeček,kde se ptali,zda je správné přijmout cizince do rodiny.Opět všichni přikyvovali,že je to správné a když jim předvedli falešného migranta,tak ani jeden z těchto vítačů ho nechtěl přijmout a uváděné důvody byly velmi zajímavé.A tady je to s panem Miko stejné.Je to potřeba a já nemůžu.To je přístup všech vítačů.Přijmout,ale ti druzí,já ne.


 
peter matej

peter matej

19.01.2020 09:08

Doporučujem....zobrať !!! 40 kúskov puberťákov,niektorých už so skúsenosťami s jezídskymi dievčatami a zručných v narábaní s nožom a AK 47.Nesmú mať ale viac ako 35 rokov aj keby mali doklady potvrdzujúce ich vek na 16.Treba to preveriť.No a potom tých 40 "kúskov"spravodlivo rozdeliť do slniečkárskych domácností!Však solidarita a "refugees welcome"no nie? Čo sú Česi horší ako ich pobratimovia Švédi ?!


 
Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

V devadesátých letech jsem byl v Kyjevě pečený vařený. Dělal jsem rozhovor s náčelníkem kyjevské milice, který se mě na závěr interwievu a pózování do objektivu zeptal: Nu što, maladěc, kakaja u vas prabléma? V domnění, že jsem asi někde vytřískal hospodu a chci rozhovorem s ním průšvih zamést pod koberec.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Opravdu se setkali v kasinu. Všude plno světel, zelené stoly trochu připomínaly obyčejné hospodské kulečníky, ale rozhodně ne ty noblesní krupiérky, které u nich postávaly, ani ty hromady barevných žetonů na okrajích stolů, kolem nichž posedávali a postávali většinou muži, ale i několik málo žen.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Sál se starým, značně už zchátralým pódiem, se pozvolna plnil. Dětí přibývalo,  s nimi i křik a výskot. Dvě učitelky, obě už postarší a značně nervózní, okřikují neposedné caparty a ukazují na  řady židlí, kam si kdo má sednout. Kdosi zatáhne závěsy na velkých oknech a značně se setmí.

Poslední domácí zprávy

Neziskoví škůdci

Neziskoví škůdci

V pondělí proběhlo u Krajského soudu v Pardubicích jedno docela zajímavé a poučné stání. Pětice už dříve odchycených migrantů z...