• Úterý, 18. únor 2020
  • Svátek má Rukojmí Gizela

„Patříme na Západ? Spíše patříme Západu.“ Vojenský analytik se pozastavil nad návrhem Vondry vybudovat základnu v ČR
Počet návštěv: 901

„Patříme na Západ? Spíše patříme Západu.“ Vojenský analytik se pozastavil nad návrhem Vondry vybudovat základnu v ČR

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Bezpečnostní expert a zbrojní analytik Jaroslav Štefec se na svém Facebooku vyjádřil k tomu, že nový místopředseda ODS Alexandr Vondra chce v Česku zřídit „společnou“ leteckou základnu s USA. Co si o tom myslí?

Hned v úvodu svého příspěvku bezpečnostní expert píše, že musí uznat jednu věc, a to, že Vondra umí pořádně rozjet diskusi na sociálních sítích. A to skoro lépe než jeho „soukmenovec v modré“ Pavel Novotný, který je starostou pražských Řeporyjí.

„Jeho úžasný nápad zřídit v ČR co nejrychleji ‚společnou‘ leteckou základnu s USA navíc přesně zapadá do osvědčeného schématu ‚kupte vrtulníky – postavte pro ně za vaše peníze letiště – vybudujte za vaše peníze logistickou základnu – požádejte nás, abychom se na ní nastěhovali – kongres to schválí – vy budete platit provoz a další náklady – nebudete mít žádnou možnost do provozu základny kecat a nad jejím územím a posádkou nebudete mít jakoukoliv jurisdikci‘. A to vše ‚dobrovolně a rádi‘,“ varuje Štefec.

Analytik poukazuje také na diskuze, které se kolem tohoto návrhu strhly. Nejčastěji prý zní, že je tento krok logický proto, že „patříme na Západ“. To sice Štefec nevyvrací, ale vysvětluje to po svém.

„Ano, to je pravda. I když nejspíš jinak, než si nemyslící uživatelé této floskule představují. Spíše než na Západ patříme jako stát ekonomicky a tím i sociálně Západu. Hlavně Německu, Francii a Holandsku. Politicky patříme USA, jestli se v případě ČR dá o nějaké politice vůbec mluvit,“ dodává.

V příspěvku také bohužel zdůrazňuje, že naší republice jako státu, „a tudíž i nám, občanům, na jejím území už neříká „pane“ téměř nic, včetně pitné vody“. A nejhorší je, že i ten zbytek podle Štefce rovněž směřuje urychleně k „odnárodnění“. „Kromě silnic, umožňujících lepší propojení superskladů, supermarketů a výroben nadnárodních společností český stát už 30 let neinvestuje prakticky do ničeho nového, co by zlepšilo jeho (a tím i naši) ekonomickou bilanci,“ dodal.

Sám však přiznal, že ani on sám už pořádně neví, co si pod pojmy „patřit na Západ“ a „patřit na Východ“ vlastně představit. „Podle zeměpisných souřadnic jsme tak nějak uprostřed, takže bychom měli patřit v první řadě sami sobě. A teprve pak hledat, co pro nás je výhodné hledat na západě, a co na východě,“ myslí si.

Zamýšlí se ale také nad tím, co nám kdy „patření na Západ “ nebo „patření Západu“ přineslo dobrého „‚Ochranu‘ Německa, jemuž jsme byli našimi tehdejšími západními ‚spojenci‘ 30. 9. 1938 svěřeni do ‚bezvýhradné péče‘? Za 6 let stála 1000x více životů českých občanů, než ‚ochrana‘ vojsky VS za celých 22 let. Počítaje v to i oběti dopravních nehod,“ píše.

V závěru ještě podotkl, že pokud jde o „patření Východu“, pak máme nejspíše na mysli patření tomu Blízkému a Střednímu. „Jedněmi z největších investorů do nemovitostí v ČR jsou v současné době bohatí šejkové ze Saúdské Arábie, Emirátů a dalších arabských zemí. Asi tak,“ napsal.

Reakce na sociální síti

Pod příspěvkem Štefce se objevilo spousta komentářů. V nich lidé psali, že „Vondru měli zavřít a byl by klid“. Další podotýkali, že tohle je „jen další důvod, proč ODS nevolit“. „Děkuji za trefné zamyšlení. Mám velmi podobný pohled, jen není podložen tolika konkrétními fakty,“ dala analytikovi za pravdu další uživatelka.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Rudolf Kavan

Rudolf Kavan

20.01.2020 23:27

Ze zapadu prisli Karel Marx a Adolf Hitler.

Rudolf Kavan
https://voxpopuliblog.cz/author/rudolf_k/


 
Petr Majevský

Petr Majevský

20.01.2020 18:41

Vondra podporoval už před lety americký radar v Brdech.Tenkrát z toho sešlo a tak se dnes snaží sem nastěhovat cizí armádu na okupaci.Jako bychom jich neměli v minulosti dost.Zvolením Vondry potvrdila ODS,že se snaží český stát a národ zlikvidovat.Jinými slovy se z ODS stala extremistická partaj a dala jasně najevo,že její členy a vedení zajímá pouze výhody západní Evropy.Na náš národ kálí!Hlavně,že Fiala chce být premiérem!


 
Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

V devadesátých letech jsem byl v Kyjevě pečený vařený. Dělal jsem rozhovor s náčelníkem kyjevské milice, který se mě na závěr interwievu a pózování do objektivu zeptal: Nu što, maladěc, kakaja u vas prabléma? V domnění, že jsem asi někde vytřískal hospodu a chci rozhovorem s ním průšvih zamést pod koberec.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Opravdu se setkali v kasinu. Všude plno světel, zelené stoly trochu připomínaly obyčejné hospodské kulečníky, ale rozhodně ne ty noblesní krupiérky, které u nich postávaly, ani ty hromady barevných žetonů na okrajích stolů, kolem nichž posedávali a postávali většinou muži, ale i několik málo žen.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Sál se starým, značně už zchátralým pódiem, se pozvolna plnil. Dětí přibývalo,  s nimi i křik a výskot. Dvě učitelky, obě už postarší a značně nervózní, okřikují neposedné caparty a ukazují na  řady židlí, kam si kdo má sednout. Kdosi zatáhne závěsy na velkých oknech a značně se setmí.

Poslední domácí zprávy