• Neděle, 20. září 2020
 • Svátek má Rukojmí Oleg

Neměli Polsko osvobozovat… Byl by „klid“…
Počet návštěv: 1654

Neměli Polsko osvobozovat… Byl by „klid“…

Jiří Vyvadil Článek od Jiří Vyvadil

Polští politici vládní či opoziční jsou doslova zběsilí, když svět ve svém celku odmítá jejich intepretaci, že Rusko a Německo nese stejnou odpovědnost za vypuknutí II. světové války a jak prezident Duda tak premiér Morawiecki šíří nenávist vůči Rusku a vidí ho za viníka všeho zlého.

Ano, hovoří podobně jako náš profašistický starosta Řeporyj Pavel Novotný, ale tím, že argumentují z pozice nejvyšších ústavních činitelů Polska, jsou jejich úvahy mnohem nebezpečnější.

K něčemu je to ovšem velmi dobré. Zatímco Pavla Novotného, jak věřím, bude čekat jednoho dne soud a následně vězení, tito polští megalomani prohlubují svou rostoucí ignoraci ze strany rozhodujících evropských představitelů Německa, Francie či Itálie. A bohudík na jejich hysterické výlevy vůbec nereagují ostatní představitelé V4.

A tak polský premiér Morawiecki dokonce zaplatil v celoevropském portálu Politico protiruské a protiputinovské inzeráty a polský prezident Duda odmítá uctít památku 75. výročí holokaustu v Izraeli, které je stanoveno datem osvobození Osvětimi Rudou armádou na protest proti tomu, že Vladimír Putin bude mít se jeden z hlavních vzpomínkových projevů a jeho o projev nikdo nepožádal. A ještě se diví.

Kdo chce znát, zná a kdo nechce, nezná.

Poláci byli první, kteří se snažili spolupracovat s Německem a polsko – německá smlouva o neútočení z roku 1934, předcházela další aktům německé agrese, jako byl anšlus Rakouska, ostudná Mnichovská dohoda, kdy západní spojenci Francie a Británie společně s fašistickou Itálií a nacistickým Německem rozhodli o odstoupení českého pohraničí Německu, kdy zároveň Polsko v těžké hodině pro Československo, anektovalo Těšínsko.

Můžeme samozřejmě býti dnes spojenci v rámci V4, ale nesmíme ztrácet obezřetnost. Poláci jsou prostě Poláci.

Stojí za to si připomenout slova tehdejšího polského ministra zahraničních věcí:

Při odjezdu ze Ženevy 28. září 1934 ministr zahraničí Polské republiky Beck prohlásil: „Polsko o své vůli prohlašuje, že od nynějška spojuje svůj osud s osudem Německa... Polská vláda se prohlašuje od nynějška za osvobozenou od jakýchkoliv závazků vůči Československu a připomíná svoje přání stanovit společnou hranici s Maďarskem.“ 

Tato politika napomohla zničení Československa, rozbití Malé dohody, oslabení pozice Francie ve střední Evropě a přiblížila svět válce. Osud Československa, na kterém polský ministr zahraničí Józef Beck tak usilovně pracoval, se stal osudem Polska. On sám na svém vystoupení v polském Sejmu dne 5. května 1939 řekl: "Mír je cenný a žádoucí. Naše pokolení, které prolévalo krev ve válkách, si jej zaslouží. Ale mír, stejně jako skoro všechny věci na světě, má svoji vysokou a spravedlivou cenu. My Poláci neznáme pojem mír za každou cenu. V životě lidí existuje pouze jedna věc, která se nedá koupit - a tou je čest!"

V tom se nádherně zračí polské uvažování tehdy i dnes.

Nikdo samozřejmě nezpochybňuje například Katyň. Nicméně, jestliže by dnes Poláci chtěli i na mezinárodním fóru brojit proti ruské rozhodující účasti na porážce fašismu a nacismu, pak zjevně udělal Stalin chybu, že Polsko vůbec osvobozoval. Rusko by dnes mělo klid. Dnes je Polsko nejfanatičtějším podporovatelem vojenských útočných opatření proti Rusku, kritizuje Francii a Německo, že více nezbrojí a jedná s Putinem. Šíří nenávist a narušuje bezpečnost Evropy a vlastně i světa.

Bohudík ta rozumnější a silnější část světa, včetně Trumpa (nemluvím o administrativě) ví, že bez Ruska nevyřeší klíčové geopolitické problémy dneška. A i válečný štváč generální tajemník NATO změnil včera označení Ruska, jako největší výzvu pro NATO.

Momentálně ovšem nikdo neví, co tím vlastně chtěl říci. Zdá se, že je to jednoznačný důkaz o bezradnosti Západu.

 

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

24.01.2020 20:03

Takovým spratkům tohoto typu se vždy tyká.A právě ty smlouvy Německu povolily zahájit nejhorší válku.A právě tím,že mne označuješ za soudruha,tak ti mohu doporučit naučnný slovník a podívat se,co to slovo vlastně znamená.Možná nejsi mladý,ale máš stejně nesmyslné výplody.Kde jsem napsal,že sovětsko-finská válka nebyla válkou?Děláš chytrého a sám by ses měl doučit.Já nemohu za to,že Tvojí rodině komouši nějak ublížili.Tak mne s nimi nespojuj,škatulkáři!Jenom se jako mladý a eurohujer prezentuješ.Mezi slušnost totiž také patří neprosazovat za každou cenu svůj pohled na tehdejší události.Ony ty smlouvy se nehodí,tak se odepíšou.


 
Michal Klečka

Michal Klečka

24.01.2020 10:18

Pane Kavan,

1. Vojenské napadení Polska a posléze Finska nebyla válka?
2. Vina je na SSSR, který již neexistuje podobně jako Velkoněmecká říše.
Nikdo neviní dnešní nástupnické státy.

Petr Majevský- naučit se pravidla slušnosti.
Tykají si blízcí lidé a soudruzi komunisti. A tu historii by to také chtělo lépe studovat a naučit se číst text.
Nešlo o smlouvy, ale o válečný akt a poláky napadlo 1.9.1939 nacistické Německo a 17.9. 1939 SSSR. A napadení Finska nebyla válka?
A ochrana pobaltských států Sovětským svazem bylo asi takové jako když nás vzala pod ochranu Třetí říše. A to další je pelmel co přišlo vzteky pod klávesnici, že soudruhu.

Jinak nejsem mladý ani eurohujer


 
Petr Majevský

Petr Majevský

23.01.2020 19:27

Michal Klečka-doučit se historii.Nejdřív byl polsko-německý pakt,který Beckovo Polsko uzavřelo už v roce 1934.Dalším mezníkem byly pakty Hitler-Daladier a Hitler-Chamberlaine z roku 1938.Pakt sovětsko-německý byl uzavřen v roce 1940,když na snahy Stalina o vytvoření jednotné fronty proti Hitlerovi odpovídaly odmítavě Francie i Britanie.Takže se nejdřív něco nauč a nevybírej si z historie jen to,co se Ti hodí.Jsi zřejmě jeden z těch mladých,co neumí myslet a jenom používá pouze část historických událostí.Kromě toho Pobaltí se na SSSR obrátilo se žádostí o ochrany.Že z toho nakonec vyplynula anexe je otázka až poválečného uspořádání Evropy.Na schůzce v Jaltě nás Churchil i Roosevelt Stalinovi věnovali a podle dohody neměla americká armáda jít na Prahu.Za odměnu nám vybombardovali továrny jen proto,že zůstaly na Stalinově území.Jak je pravidla určuje vítěz je vidět právě dnes,když pamětníci vymírají a maldí dementi jen papouškují,co jim do hlavy nasadili jejich prodejní kantoři.A anexe Těšínska Polskem Tě asi také nezajímá.Nehodí se do záměrů!


 
                   Jak Západ a EU šlapou na krk Chartě OSN?

Jak Západ a EU šlapou na krk Chartě OSN?

Tři hlavní závazky pro udržení světového míru vložilo padesát států zakládajících OSN (bylo mezi nimi i Československo), do Charty OSN v r. 1945.  Když si je přečtete, uznáte: Ano, kdyby se jen tyto tři zásady ve světě dodržovaly, nebylo by došlo k válce minulé a zmizelo by též nebezpečí války budoucí. 

Různé tváře Pavla Zemana

Různé tváře Pavla Zemana

Mediální zprávy o činech nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana nejsou příliš časté. Zřejmě o pozornost médií příliš nestojí.   Jeho přímí podřízení Lenka Bradáčová a Ivo Ištvan jej zastiňují. Opakovaně jsem se o něm v článcích zmiňoval jako o „brněnské sfinze“.

Karel Čapek o chřipce

Karel Čapek o chřipce

Článek Karla Čapka o chřipce, která je všude kolem nás, vyšel v Lidových novinách 29. ledna 1931. Vzhledem k jeho univerzální platnosti a současnému boji s koronavirem,

Poslední domácí zprávy

Karel Čapek o chřipce

Karel Čapek o chřipce

Článek Karla Čapka o chřipce, která je všude kolem nás, vyšel v Lidových novinách 29. ledna 1931. Vzhledem k jeho univerzální platnosti a...